Zima w Nowej Zelandii

W górzystych regionach Nowej Zelandii spadł śnieg. Nie powinno nas to zaskakiwać, ponieważ na południowej półkuli nadal trwa astronomiczna zima. W tym samym czasie, gdy na nizinach pada deszcz, wysoko w górach prószy śnieg. Mieszkańcy tamtejszych miejscowości znów muszą odśnieżać swoje samochody i zachować ostrożność na śliskich drogach.

Helena dotarła nad Wyspy Brytyjskie

Ekstratropikalny cyklon Helena dotarł nad Wyspy Brytyjskie. Przynosi chwilami ulewne deszcze i porywisty wiatr. Wieje przeważnie do 50-60 km/h, jednak np. w Dublinie podmuchy osiągają 70 km/h. Najbardziej wietrznie i deszczowo będzie na Wyspach w nocy i jutro. Poniżej najnowsze zdjęcie satelitarne Heleny.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 17 września 2018 o godzinie 18:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 17 września 2018 o godzinie 18:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Uratowali z powodzi 14 psów

Straż Przybrzeżna uratowała z zatapianej przez wody powodzi przyczepy mieszkalnej kobietę i mężczyznę oraz 14 ich psów. Od razu widać, że psiaki były szczęśliwe, bo bez końca merdały ogonami. Obie Karoliny wciąż nękają powodzie z powodu ulewnych deszczy i przypływu sztormowego niesionych przez huragan Florence. Zginęły już 23 osoby.

Silny wstrząs na Pacyfiku

W rejonie wysp Fidżi na Oceanie Spokojnym znów doszło do silnego trzęsienia ziemi. Miało ono miejsce ubiegłej nocy czasu polskiego. Epicentrum wstrząsu o sile M6.5 zlokalizowane było 800 kilometrów na południe od Suvy, stolicy archipelagu. Było to bardzo głębokie trzęsienie, z ogniskiem położonym ponad 600 kilometrów pod dnem Pacyfiku. Dlatego też wstrząs nie był odczuwany na lądach.

Silny wstrząs na Pacyfiku

Zobacz polskie drogi prowadzące przez najpiękniejsze krajobrazy lasów i pól

Zabieramy Was na przejażdżkę najpiękniejszymi polskimi drogami, zarówno asfaltowymi, jak i szutrowymi, które zawiodą nas przez pola, lasy i góry.

Zdjęcie dnia: Relaks na Mazurach

Komu marzy się relaks nad jednym z mazurskich jezior?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Cyklon Helena dociera nad Wyspy Brytyjskie. Przyniesie ulewy, powodzie, wichury i potężny sztorm

Kolejny były tropikalny cyklon dociera nad Europę. Tym razem będzie to Helena, która da się we znaki mieszkańcom Wysp Brytyjskich. Szykują się oni na ulewne deszcze mogące powodować powodzie, a także wichury i wysokie fale sztormowe.

Zdjęcie satelitarne huraganu Helena w szczycie aktywności. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne huraganu Helena w szczycie aktywności. Fot. NASA.

Helena narodziła się 7 września nad afrykańskim Senegalem. Opuszczając Czarny Ląd w Gwinei przyniosła powodzie, w których zginęły 3 osoby. W trakcie swojej wędrówki nad wodami Oceanu Atlantyckiego osiągnęła... Zobacz cały artykuł

Dwa wstrząsy w Polsce

Dwa wstrząsy pochodzenia górniczego nawiedziły Polskę. Jeden z nich w sobotę o godzinie 18:35 wystąpił w rejonie Polkowic na Dolnym Śląsku na obszarze Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego. Wstrząs miał siłę M4.6. Drugi wstrząs miał miejsce dzisiaj o 13:09. Jego epicentrum znajdowało się w rejonie Tychów na Górnym Śląsku na terenie kopalni Murcki-Staszic. Jeden górnik został lekko ranny. Ten wstrząs miał siłę M3.0.

Dwa wstrząsy w Polsce

Zimny ranek, gorące popołudnie

Napływa do nas rześkie powietrze polarno-morskiego, którego źródłem jest północny Atlantyk i wschodnia Kanada. Poranek okazał się bardzo zimny. W wielu regionach kraju temperatura spadła w pobliże 10 stopni, a miejscami niżej. Na Podlasiu było tylko 5 stopni. przy gruncie chłód był jeszcze większy do 3 stopni. Dla porównania popołudnie jest bardzo ciepłe. Termometry pokażą za 1-2 godziny od 22 stopni na wschodzie do 26 stopni na zachodzie kraju.

Zimny ranek, gorące popołudnie

Teraz nadszedł czas na elektryczne pociągi nie wymagające sieci trakcyjnej

Elektryczne pociągi zasilane energią z akumulatorów, które nie potrzebują sieci trakcyjnej, to nowy/stary pomysł na usprawnienie transportu kolejowego.

Fot. Bombardier.
Fot. Bombardier.

Pierwszy pociąg zasilany pojemnymi akumulatorami kilka dni temu zaczął kursować po Berlinie i jego okolicach. Pomimo faktu, że takie rozwiązania były już w użytku ponad pół wieku temu, to jednak zostały porzucone... Zobacz cały artykuł

Francuski wulkan tryska lawą

Wulkan Piton de la Fournaise, znajdujący się na francuskiej wyspie Reunion na wodach Oceanu Indyjskiego, znów się uaktywnił. Z jednego z jego licznych kraterów tryskają fontanny lawy rozżarzonej do ponad tysiąca stopni. Wulkan nie stanowi zagrożenia dl miejscowej ludności i chętnie odwiedzających wyspę turystów.

A gdyby tak potężny tajfun jak Mangkhut uderzył w Polskę? Jakby się to dla nas skończyło?

Postanowiliśmy sprawdzić co by się stało, gdyby tak potężny tajfun jak Mangkhut, który w ostatnim czasie zdewastował Filipiny i rejon Hongkongu, uderzył w nasz kraj. Czy sprawdziłyby się ponure wizje przedstawiane w katastroficznych filmach?

Fot. PA / PRESS ASSOCIATION.
Fot. PA / PRESS ASSOCIATION.

Nie uświadomimy sobie potęgi tajfunu Mangkhut, jeśli nie porównamy go do największych wichur, jakie nawiedziły Polskę. Formacja burzowa przeszła nad północnymi Filipinami, a następnie dotarła w rejon Hongkongu. Po drodze za sprawą powodzi i osunięć ziemi zabiła ponad 100 osób... Zobacz cały artykuł

Bieszczady się cywilizują

Coraz większe rzesze turystów przybywają w Bieszczady, aby uciec choćby na kilka dni od wielkomiejskiego zgiełku i odstresować się pośród szumiących traw porastających połoniny. Dlatego też stare, wysłużone już mosty trzeba przebudować, aby mogły przyjąć większy ruch i nie stanowić zagrożenia dla podróżnych. Nowy most powstaje właśnie nad Solinką w Terce.

3-metrowy przypływ sztormowy

Karolinę Północną podczas uderzenia huraganu Florence nawiedził znaczny przypływ sztormowy. Poziom morza podniósł się nawet o 2-3 metry powyżej stanu normalnego, co skończyło się wdarciem się słonej morskiej wody setki metrów w głąb lądu. Zabudowania położone na wybrzeżu zostały zatopione, a mieszkańcy, którzy pozostali, byli odcięci od świata.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest pogodny, jednak miejscami zalega sporo chmur. Chmurzy się m.in. na Pomorzu, Warmii, Mazurach, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Nigdzie jednak nie pada. Wiatr wieje słabo z południa. Na termometrach jest od 11 do 13 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 17 września 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 17 września 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Mangkhut pustoszy Hongkong

Mangkhut, najsilniejszy tajfun na świecie od początku tego roku, który na swoim koncie ma już ponad 100 ofiar śmiertelnych, dotarł nad Hongkong przynosząc w metropolii potężne ulewy, huraganowy wiatr i przypływ sztormowy. Jedno z największych miast w Chinach wygląda jak wymarłe. Mieszkańcy wzięli dobie do serca ostrzeżenia służb i pozostali w domach. Dobrze zrobili, bo w starciu z żywiołem człowiek nie ma żadnych szans. Zobaczcie, jak wieje:

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie powoli spadać. Teraz na barometrach mamy od 1020 hPa (lekko podwyższone) na Pomorzu do 1026 hPa (wysokie) na Podkarpaciu. Warunki biometeorologiczne pozostaną korzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Budzi się japoński wulkan

Nasilające się trzęsienia ziemi mogą wskazywać, że lada chwila ze snu trwającego od 1977 roku zbudzi się japoński wulkan Azuma-kofuji, który nazywany jest "małym Fudżi". Na szczęście położony jest na obszarze bardzo słabo zaludnionym, dlatego nie stanowi bezpośredniego zagrożenia.

Gigantyczna ulewa w Turcji

Gigantyczne ulewy przeszły nad północno-zachodnim krańcem Turcji. Na miasto Bandirma spadło aż 150 mm deszczu, w znacznej części w ciągu zaledwie 90 minut. Skutek to tzw. powódź błyskawiczna, która zmieniła ulice w rwące strumienie.

Trójmiasto i Hel z lotu ptaka

Byliście kiedyś w Trójmieście lub na Helu? Nawet jeśli tak, to koniecznie zobaczcie te piękne zakątki naszego kraju z innej perspektywy, bo z lotu ptaka.

dalej