Noc w obserwatorium Mauna Kea

Kamera w obserwatorium astronomicznym Mauna Kea na Hawajach uwieczniła piękno nocnego nieba. Zobaczycie, jak zapada zmrok, światła przelatujących samolotów, usiane gwiazdami niebo i wędrującą nad horyzontem chmurę burzową pełną błyskawic. Coś pięknego.

W jednych miejscach przeszły ulewy, a w innych większego deszczu nie widziano od 3 tygodni

Od wiosny pogoda płata nam figle. W wielu miejscach na duży deszcz trzeba czekać całymi tygodniami, a gdy się już pojawi, to zdarza się, że ma postać ulewy, która powoduje podtopienia.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Ostatnich kilkadziesiąt godzin minęło pod znakiem wędrujących od Pomorza w kierunku Podkarpacia i Lubelszczyzny frontów atmosferycznych, które przynosiły miejscami pierwszy deszcz od wielu dni. Niestety, nie wszędzie padało równie obficie, aby złagodzić suszę... Zobacz cały artykuł

Ślady stóp sprzed 120 tysięcy lat

120 tysięcy lat temu człowiek przeszedł przez jeszcze mokry i nie za gorący popiół wulkaniczny, pozostawiając po sobie ślady jednej z największych grup Homo Sapiens w historii. Archeolodzy dotarli do tych odcisków stóp i dowiedzieli się więcej o dawnych dziejach ludzkości.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W zachodniej połowie kraju niebo przejaśnia się i rozpogadza. Natomiast nad wschodnią połową chmurzy się i pada, chwilami obficie. W Bieszczadach opadom towarzyszą burze. Strefy deszczu przesuwają się w kierunku wschodnim. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie. Temperatura oscyluje przeważnie w okolicach 15 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 15 września 2018 o godzinie 9:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 15 września 2018 o godzinie 9:40. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Zadziwiający obłok nad Szwecją

Nad miejscowości Åre w Szwecji zawisła niesamowita chmura. To obłok lentikularny, który nazywany jest też chmurą soczewkowatą. Obłok powstaje na skutek silnych pionowych prądów powietrznych, tych samych, które szybownicy wykorzystują do wznoszenia się.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Felizia Lorenzotti.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Felizia Lorenzotti.

Klif osunął się na plażowiczów

Turyści zostali ranni po tym, jak na popularną plażę Nawajo, na greckiej wyspie Zakintos, osunął się klif. Najpierw upadła jedna skała, a chwilę później runęła cała ściana. Wybuchła panika, plażowicze uciekali do wody. Nie wszyscy mieli szczęście ujść cało. 7 osób wylądowało w szpitalach z obrażeniami ciała.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest lekko podwyższone i powoli, ale jednak będzie rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1017 hPa na południowym wschodzie i północnym zachodzie do 1020 hPa na południowym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Burzowa połowa września

Dzisiaj burze pojawiły się nad sześcioma województwami. Były słabe, ale miejscami przyniosły ulewne deszcze. Zagrzmiało miejscami w woj. śląskim, małopolskim, podkarpackim, lubelskim, mazowieckim i świętokrzyskim. Noc może przynieść burze w tych samych regionach. Z kolei w sobotę zagrzmieć może w woj. podkarpackim i lubelskim.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wynalazek na niepogodę

Japończycy, którzy przez całe lato i jesień atakowani są przez tajfuny, wymyślili świetny sposób na deszcze i wichury. Specjalny sztormiak przypominający latający spodek, pozwala nie tylko nie zmoknąć, ale też korzystać ze smartfona. Na jesienne dni jak znalazł...

Fot. YouTube.
Fot. YouTube.

Zderzenie z ptakiem w locie

Z pewnością mieliście już okazję zobaczyć w odmętach internetu zdjęcie dziobu samolotu zniszczonego przez ptaka lub grad. Aż trudno uwierzyć, że tak wydawałoby się lekkie przedmioty potrafią dokonać aż tak dużych szkód. Za moment zobaczycie jak dochodzi do zderzenia ptaka z samolotem, a dokładniej gęsi kanadyjskiej z Cessną 210 Centurion. Zapnijcie pasy, bo to będzie naprawdę ostra jazda...

Prawdziwe oblicze Izraela

Izrael kojarzy się nam z pustynią, rzadziej ze śródziemnomorskimi plażami. Jednak kraj, który jest kolebką chrześcijaństwa, potrafi zaoferować nam znacznie więcej. Zobaczcie prawdziwe oblicze Izraela na fantastycznym filmie w technice poklatkowej.

Zdjęcie dnia: Na Babiej Górze

Z masywu Babiej Góry w Beskidzie Żywieckim roztacza się zapierająca dech panorama. Niektórzy wolą to piękno kontemplować w samotności.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Helena zmierza na Wyspy Brytyjskie. Przyniesie ulewne deszcze, wichury i duże ochłodzenie

Brytyjczycy i Irlandczycy śledzą losy Amerykanów walczących ze skutkami huraganu Florencja, tymczasem także oni będą się zmagać z pozostałością po tropikalnym cyklonie, która przyniesie potężny sztorm, a także ulewy, podtopienia i ochłodzenie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nie pierwszy raz pozostałości po słabnących tropikalnych cyklonach docierają nad Europę. W tym sezonie nad kontynentem wędrowały już co najmniej dwa ex-cyklony. Kolejnym będzie Helena, która kilka dni temu... Zobacz cały artykuł

Michał wkurza się na śmieci w lesie

Ile śmieci usuwa się z lasów w ciągu roku? Ile kosztuje roczne sprzątanie lasu? Ile drzew dałoby się zamiast tego posadzić? O tym opowiada Michał Wojcieszkiewicz z Lasów Państwowych.

Inwazja tropikalnych cyklonów na Amerykę Północną, Azję i Europę. Będą olbrzymie zniszczenia

Tropikalne cyklony są w ostatnim czasie tematem numer jeden światowych mediów. Nic dziwnego, ponieważ jednocześnie uderzają one w trzy kontynenty, zagrażając milionom ludzi, zarówno ich zdrowiu i życiu, jak i dobytkowi.

Zdjęcie satelitarne huraganu Florence. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne huraganu Florence. Fot. NASA.

Florence to obecnie najpoważniejsze zagrożenie dla mieszkańców obu Karolin i Wirginii w Stanach Zjednoczonych. Oko huraganu wkroczy nad ląd dzisiaj po południu czasu polskiego, przynosząc ulewy, huraganowe... Zobacz cały artykuł

Oko Florence już nad lądem

Oko huraganu Florence właśnie wkroczyło znad wód Atlantyku nad ląd na wysokości miasta Wilmington w stanie Karolina Północna w USA. Florence słabła do pierwszej kategorii w 5-stopniowej skali, co oznacza, że wiatr pustoszący region wieje ze średnią prędkością 145 km/h, w ciągu godziny spada nawet ponad 70 mm deszczu, przypływ sztormowy na 2 metry wysokości, a fale nawet ponad 10 metrów. Bez prądu jest blisko 400 tysięcy odbiorców. Wiele miejscowości straciło łączność ze światem.

Na jego oczach powstała lawina

Snowboardzista podczas zjazdu ze szczytu podciął ośnieżony stok, inicjując powstanie lawiny. Na jego oczach warstwa śniegu zaczęła dosłownie pękać niczym marmur. Nie miał nawet chwili na zastanowienie się, co zrobić. Masy śniegu porwały go ze sobą. Jak to się skończyło? Zobaczcie poniższy filmik aż do końca.

Dodajmy, że lawina potrafi schodzić po stokach z prędkością nawet 150 km/h, uratować nas może tylko niewielka warstwa śniegu i tzw. kieszeń powietrzna. W przeciwnym razie wystarczy tylko kilka minut, aby się udusić.

Sztuczna inteligencja wykrywa tajemnicze błyski FRB. „Mogą pochodzić od Obcych”

Niedawno astronomowie wykryli kolejne tajemnicze szybkie błyski radiowe, których istota wciąż nie została wyjaśniona. Teraz do ich poszukiwań została wykorzystana sztuczna inteligencja.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Wielu naukowców uważa, że błyski FRB są próbami nawiązania z nami kontaktu przez obce cywilizacje. Pomimo faktu, że o ich istnieniu wiemy od 17 lat, to wciąż nie znamy ich źródła. Po raz pierwszy błysk udało się... Zobacz cały artykuł

Groźny przypływ sztormowy

Nie tylko ulewy i wichury stanowią zagrożenie podczas uderzenia huraganu Florence we wschodnie wybrzeże USA. Dochodzi tam również do tzw. przypływu sztormowego, który sprawia, że poziom morza jest nawet o 2 metry wyższy od tego obserwowanego zazwyczaj. Słona morska woda wdziera się w głąb lądu, powodując zatapianie dróg, chodników, ogródków i zabudowań. Tak wygląda to zjawisko obecnie na Przylądku Hatteras w Karolinie Północnej:

Amerykanie urządzili sobie "Huraganowe Party", czyli wielkie oczyszczanie lodówek

Na wschodnim wybrzeżu USA tuż przed nadejściem huraganu Florence odbywają się imprezy nazywane "Hurricane Party". Skąd się wziął ten niebezpieczny zwyczaj, praktykowany od niepamiętnych czasów, przed którym przestrzegają władze?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

"Huraganowe Przyjęcie" to imprezy urządzane przez miejscowe restauracje, bary i hotele, zwykle na kilkanaście godzin przed nadejściem huraganu. Gdy huragan uderza, impreza przenosi się do domów, gdzie odcięci od świata mieszkańcy i znajomi z sąsiedztwa biorą udział w tzw. "oczyszczaniu lodówki"... Zobacz cały artykuł

dalej