Czy jest taki kraj na świecie, w którym nigdy nie panował upał?

Ziemia to planeta pogodowych skrajności. Na Antarktydzie temperatura potrafi spadać do prawie minus 100 stopni, z kolei na pustyniach notuje się prawie 60 stopni w cieniu. Mróz nigdy nie dotarł do tropików, a czy upał sięgnął obszarów polarnych?

Fot. Pexels.
Fot. Pexels.

Jedni wolą mrozy, a inni dobrze się czują, gdy panuje upał. To, jaką temperaturę uważamy za optymalną, związane jest z fizjologią naszego organizmu. Jednak jak się okazuje, zarówno do mrozu, jak i upału, można się przyzwyczaić. W Polsce średnio rocznie dni z upałem jest tylko kilka, podczas gdy w Miami na Florydzie notuje się ich ponad... Zobacz cały artykuł

Letni zachód Słońca nad Narwią

@Maciek wspomina letni zachód Słońca nad Narwią w rejonie Nowego Dworu Mazowieckiego, gdzie krótką noc spędził na rybach. Podświetlone ciepłymi kolorami chmury obijały się w spokojnych wodach rzecznych.

Letni zachód Słońca nad Narwią k. Nowego Dworu Mazowieckiego. Fot. Maciek Gańko / TwojaPogoda.pl
Letni zachód Słońca nad Narwią k. Nowego Dworu Mazowieckiego. Fot. Maciek Gańko / TwojaPogoda.pl

Miniwahadłowiec Dream Chaser jednak będzie dostarczał towary na pokład ISS

Od dawna było cicho o miniwahadłowcu o nazwie Dream Chaser, który miał dostarczać astronautów na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. SNC jednak nadrobiła zaległości nowym filmem.

Fot. Sierra Nevada Corporation.
Fot. Sierra Nevada Corporation.

Firma Sierra Nevada Corporation, podobnie jak USAF, ogromny potencjał widzi w mini-wahadłowcach. Chodzi tutaj o bardzo ciekawy projekt o nazwie Dream Chaser. Już w przyszłym roku maszyna będzie zdolna do... Zobacz cały artykuł

Jadą tam, gdzie uderzy oko huraganu

Słynni amerykańscy prezenterzy pogodowi zmierzają już do Wilmington w stanie Karolina Północna, gdzie w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego oko potężnego Huraganu Florence wtargnie nad ląd znad wód Atlantyku. Wśród śmiałków, którym nie straszny jest żywioł, znalazł się łowca burz Reed Timmer. Będzie on relacjonował uderzenie huraganu na żywo. Jego pierwsze nagranie pochodzi z drogi do Wilmington. Reed jedzie do miasta, gdy mieszkańcy z niego uciekają.

Zagadka różanecznika rozwiązana

Według naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie rosnący w Karkonoszach różanecznik alpejski to rodzimy gatunek, który trafił do nas podczas ostatniego zlodowacenia około 12 tysięcy lat temu. Wcześniej sądzono, co okazało się nieprawdziwe, że około 300 lat temu sprowadził go w góry człowiek. Populacja Karkonoska jest wyraźnie odrębna od tych, które występują w Alpach i Pirenejach. Karkonosze to jedyne naturalne miejsce występowania tej rośliny w Polsce.

Fot. Wikipedia.
Fot. Wikipedia.

Namiastka zimy w Sydney

Nad Sydney przeszła najpotężniejsza burza od 2 lat. W ciągu jednej godziny odnotowano ponad tysiąc wyładowań atmosferycznych, a suma opadów dochodziła do 60 mm. Doszło do licznych podtopień. Burzy miejscami towarzyszyło gradobicie, po którym ulice miasta przypominały zimowe krajobrazy. Dla mieszkańców Sydney była to swoista namiastka zimy, bo przecież właśnie panuje tam ta pora roku w wydaniu astronomicznym.

Fot. Twitter / @buckleup.
Fot. Twitter / @buckleup.

Wielka ewakuacja przed nadejściem Huraganu Florence

Ponad 1,5 miliona mieszkańców atlantyckiego wybrzeża obu Karolin otrzymało wezwanie do ewakuacji z powodu nadciągającego Huraganu Florence. Jutro rozpoczną się ulewne deszcze i wichury, których apogeum nastąpi w nocy z czwartku na piątek czasu polskiego. Szkody, jakie może poczynić huragan są określane jako potencjalnie katastrofalne. Spadnie ponad 500 mm deszczu, wiatr może przekraczać 200 km/h, a przypływ sztormowy wynieść 4 metry powyżej normalnego stanu morza.

Zdjęcie satelitarne huraganu Florence. Fot. NOAA / RAMMB.
Zdjęcie satelitarne huraganu Florence. Fot. NOAA / RAMMB.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest przeważnie pogodny, jedynie miejscami na północy, w centrum i na Górnym Śląsku chmur jest więcej, ale nie przynoszą one opadów. Wiatr wieje słabo z południa. Na termometrach mamy od 10-12 stopni na południu do 18 stopni nad samym morzem.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 12 września 2018 o godzinie 7:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 12 września 2018 o godzinie 7:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w najbliższych godzinach zacznie spadać, ponownie wzrośnie dopiero wieczorem. W tej chwili barometry wskazują od 1017 hPa (lekko podwyższone) na północy do 1024 hPa (wysokie) na południu kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Surfer schował się pod 4-metrową falą

Niewiarygodnego wyczynu dokonał pewien australijski surfer, który unosząc się na swojej desce na wzburzonej wodzie przez kilka sekund "chował" się pod 4-metrową falą. Musicie to zobaczyć.

Zdjęcie dnia: Polana Głodówka

Do Polany Głodówka dojedziecie drogą wojewódzką nr 960, wiodącą z Bukowiny Tatrzańskiej nad Morskie Oko. Rozciąga się z niej przepiękna panorama na Tatry. Jak pisał o niej Walery Eljasz-Radzikowski w 1874 roku: "Objechałem całe Tatry naokoło i przekonałem się, że znikąd się one wspanialej nie przedstawiają". Miał rację.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Sierpień w obiektywie

Tak prezentował się miniony sierpień na zdjęciach. Coś pięknego!

Różowa zorza polarna

Marianne Bergli w okolicach norweskiego Tromsø uwieczniła spektakularną różową zorzę polarną. Taka nietypowa barwa zorzy pojawia się wówczas, gdy duża ilość naładowanych cząstek wiatru słonecznego opada niżej niż zazwyczaj, do wysokości poniżej 100 kilometrów, gdzie łączy się z cząsteczkami azotu. Niesamowity spektakl.

Fot. Marianne Bergli / SpaceWeather.com
Fot. Marianne Bergli / SpaceWeather.com

Zamarznięta Tamiza w 1684 roku

Tak wyglądała Tamiza przepływająca przez Londyn na przełomie 1683 i 1684 roku, jednej z najbardziej surowych zim ostatnich kilkuset lat. Pokrywa lodowa na rzece miała 28 cm grubości i za jej sprawą otwierano jarmarki. Od 14. do 19. wieku rzeka ta całkowicie pokrywała się lodem przez około 25 zim, czasem co kilkanaście lat, ale częściej co kilkadziesiąt. Po raz ostatni w całości zamarzła w lutym 1814 roku. Ostatnie zlodzenie, ale tylko górnego biegu rzeki, nastąpiło w 1963 roku.

Fot. Abraham Hondius / Museum of London.
Fot. Abraham Hondius / Museum of London.

Nocny przelot nad Europą

Zobaczcie na poniższym filmie, co widać z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, podczas jej nocnego przelotu nad Europą. Dzięki podpisom możecie zlokalizować największe miasta południowej części kontynentu, od Lizbony aż po Ateny, patrząc z północy w kierunku południowym.

Zwierzęta nie znają granic

Kamera straży granicznej sfilmowała łosia, który przeskoczył wysokie na 2 metry ogrodzenie na granicy Litwy i Białorusi. W przeciwieństwie do ludzi, zwierzęta nie znają granic.

Czterokrotna nadświetlna po zderzeniu gwiazd neutronowych była złudzeniem

Jesienią ubiegłego roku astronomowie poinformowali o niezwykłym zderzeniu dwóch gwiazd neutronowych, które wyrzuciły materię z prędkością 4 razy większą od prędkości światła.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Wówczas pierwszy raz udało się zarejestrować fale grawitacyjne oraz emisję światła pochodzące ze zderzenia takich gwiazd. Astronomów zainteresował strumień materii wyrzucony w przestrzeń kosmiczną, gdyż wydawał się on poruszać z prędkością przekraczającą prędkość światła... Zobacz cały artykuł

Niezwykłe chmury nad nami

Chmury towarzyszą nam każdego dnia, ale ich widok nigdy nam się nie znudzi. Zobaczcie te najpiękniejsze.

Najbliższe dni nie będą przypominać typowego września. Miejscami będzie nawet blisko 30 stopni!

Pogoda już od kwietnia szaleje i wielu z naszych czytelników jak najbardziej się to podoba, bo niemal nieustannie jest ciepło i słonecznie. Mimo, że wkraczamy w drugą dekadę września gorące powietrze ani myśli nas opuścić.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Już wczoraj aura pokazała nam, że w pierwszej połowie września potrafi zaszaleć. Miejscami na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej mieliśmy w cieniu nawet 27 stopni. Nietypowo ciepło było też nad zwykle dużo chłodniejszym morzem, gdzie na plażach w Kołobrzegu czy Łebie odnotowano aż 25 stopni... Zobacz cały artykuł

"Latające spodki" nad Tatrami

Dzisiejszy poranek nad Tatrami znów przyniósł malownicze obłoki lentikularne, nazywane też chmurami soczewkowatymi. Przypominają one z wyglądu "latające spodki". Są efektem silnych pionowych ruchów powietrza. Zobaczcie, jak pięknie się prezentowały na przyspieszonym nagraniu z widokiem na Polanę Głodówkę w Zakopanem i cała panoramę Tatr.

dalej