Tak się usuwa gniazdo szerszeni

Pewien mieszkaniec stanu Luizjana w USA odkrył w przydomowej komórce olbrzymie gniazdo szerszeni. Wezwał więc na pomoc specjalistów, którzy gniazdo usunęli w 45 minut. Szerszeń mierzy do 3,5 cm długości, a jego żądło jest długie i pozbawione haczyków, dzięki czemu może je po ukąszeniu wyjąć i dalej kąsać. W swoim woreczku posiada około 0,26 mg jadu. Dla porównani śmiertelna dawka dla zdrowego człowieka wynosi 10 mg.

Błyskawica uderza w drzewo

Moment uderzenia pioruna w drzewo, uchwycony na zdjęciu z telefonu w miejscowości Smithville w USA. Energia błyskawicy jest tak duża, że doprowadza do wrzenia soków drzewnych, które zwiększają swoją objętość i powodują rozerwanie kory. Jej fragmenty mogą być rozrzucone nawet na odległość kilkudziesięciu metrów. Osoby, które chronią się przed deszczem pod drzewem, nie mają żadnych szans na przeżycie. Dlatego nigdy nie stawajcie w pobliżu drzewa podczas burzy!

Fot. Facebook / Tammy Marion Baughman‎.
Fot. Facebook / Tammy Marion Baughman‎.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie w ciągu dnia bardzo powoli rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1019 hPa (lekko podwyższone) na północy do 1023 hPa (wysokie) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne będą korzystne, jedynie na północy kraju, w strefie opadów, przejdą w niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

27 stopni na zachodzie kraju

Znów zrobiło się nietypowo gorąco, jak na przełom pierwszej i drugiej dekady września. Po południu termometry pokazały miejscami na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej nawet 27 stopni w cieniu. Bardzo ciepło było też na zwykle dużo chłodniejszym wybrzeżu, gdzie np. w Kołobrzegu czy Łebie było aż 25 stopni. Prawdziwie letnia pogoda.

27 stopni na zachodzie kraju

Tajfun Mangkhut nad Marianami

Tajfun Mangkhut przechodzi nad Wyspami Mariańskimi na Pacyfiku. Obecnie ma kategorię drugą w 5-stopniowej skali, co oznacza, że średnia prędkość wiatru przekracza 155 km/h. Tajfun przynosi na wyspach ulewne deszcze, huraganowe wiatry oraz przypływ sztormowy do 2 metrów powyżej normalnego stanu morza.

To nie jajka, to gradziny

Ludzie mają różne pasje. Jedni zbierają znaczki, inni naklejki, a jeszcze inni gradziny. Te oto okazy, przypominające na pierwszy rzut oka jajka, spadły podczas gwałtownej burzy w Argentynie.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Red Climática Mundial.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Red Climática Mundial.

Po drugiej stronie Ziemi

Jeśli nie jesteście członkami Towarzystwa Płaskiej Ziemi, to za chwilę będziecie mogli dowiedzieć się, w którym zakątku świata się znajdziecie, gdy przebijecie się pionowo przez całe wnętrze Ziemi. Chyba najbardziej zadowoleni z takiej wiedzy będą mieszkańcy Hiszpanii i Portugalii, ponieważ ich antypodami są wyspy Nowej Zelandii.

Fot. Pexels.
Fot. Pexels.

Jeśli chodzi o Polskę i większość krajów Europy, to jest to woda, woda i jeszcze więcej wód Oceanu Spokojnego. Zresztą zobaczcie sami... Zobacz mapę

Starożytni rolnicy rozpoczęli nową epokę geologiczną, w której będziemy żyć w niemiłosiernym skwarze

Człowiek zaczął ocieplać klimat, ochraniając się przed epoką lodowcową, znacznie wcześniej przed rewolucją przemysłową. Jednocześnie zgotował sobie przyszłość, która na mapach temperatury rysuje się w kolorze czerwonym.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Historia Ziemi to ciągłe przejścia między ociepleniem a oziębieniem. Raz znaczne obszary lądów skuwane były przez lód, a innym razem pokrywał je las tropikalny. Naukowcom udało się zrekonstruować przeszłość... Zobacz cały artykuł

Chmurowe wodospady

Niesamowite zjawisko. Chmury przelewają się przez szczyty wzgórz niczym kipiący garnek z wodą.

Tsunami wysokie jak Pałac Kultury i Nauki nawiedziło Alaskę. Nikt go nawet nie zauważył

Dotychczas wydawało się, że tsunami może wyzwolić jedynie trzęsienie ziemi, erupcja wulkanu lub upadek meteorytu. Jednak sprawcą tego zjawiska może być też globalne ocieplenie. W jaki sposób?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Waszyngton w Tacomie opublikowali wyniki swoich badań na temat wpływu globalnego ocieplenia na górskie lodowce. Rozpadające się bryły lodowe, spadające do górskich jezior, mogą wywoływać tsunami niewyobrażalnej wielkości... Zobacz cały artykuł

Czarne deszcze w Kuwejcie

Przerażające zjawisko w 1991 roku uwiecznił satelita Landsat-1, który jest najdłużej monitorującym Ziemię satelitą stworzonym przez człowieka. To gigantyczne pożary szybów naftowych w Kuwejcie podczas pierwszej wojny w Zatoce Perskiej.

Czarne deszcze w Kuwejcie

Z pewnością kojarzycie potworne, czarne deszcze ze słynnego filmu "Jarhead. Żołnierz piechoty morskiej".

Zdjęcie dnia: Polska Sahara

Słowiński Park Narodowy nazywany jest potocznie polską Saharą, ponieważ jego największą atrakcją są największe w naszym kraju wydmy ruchome, które osiągają 40 metrów wysokości i w ciągu roku potrafią przemierzyć nawet 20 metrów. Szlak w kierunku bałtyckiego wybrzeża przypomina pustynię.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W stolicy powstanie ekologiczna i inteligentna dzielnica przyszłości

Kandydat na prezydenta Warszawy, Patryk Jaki, zaprezentował koncepcję 19. dzielnicy stolicy Polski w pełni otwartej na inteligentne, autonomiczne i ekologiczne technologie przyszłości.

Fot. Facebook / Dzielnica Przyszłość.
Fot. Facebook / Dzielnica Przyszłość.

W trakcie niedzielnej konwencji wyborczej, Patryk Jaki zapowiedział, że gdy zostanie prezydentem Warszawy, stworzy nową, 19. dzielnicę w stolicy. Projekt „Dzielnica Przyszłość” to inwestycja, która będzie realizowana z wielkim rozmachem. Odmieni ona Warszawę nie do poznania. W koncepcji znajdą się inwestycje wzdłuż Wisły... Zobacz cały artykuł

Zmiany w nocnym oświetleniu

Dzięki zdjęciom satelitarnym możemy śledzić nie tylko pogodę, ale też chociażby zmiany oświetlenia na powierzchni ziemi. Porównanie dwóch zdjęć z 2012 i 2016 roku ukazuje, ile przybyło lub ubyło sztucznego światła w rejonie Jeziora Michigan w USA. W międzyczasie z dwóch do czterech pasów rozbudowano i dodatkowo doświetlono drogę międzystanową nr 90 z Chicago do Rockford. Wielokrotnie zwiększyło się oświetlenie w rejonie Coldwater.

Fot. NASA / Suomi NPP.
Fot. NASA / Suomi NPP.

Z kolei na przedmieściach Chicago nastąpiło coś zupełnie odwrotnego, oświetlenie zmniejszyło się, a to za sprawą wymiany dotychczasowych lamp ulicznych na takie, które światło emitują w dół, a nie w górę. Obszary pomarańczowe to spadek oświetlenia, białe oznaczają brak zmian, zaś fioletowe to nowe światła.

Najlepsze zdjęcia minionego sierpnia

Sierpień zakończył najcieplejsze lato meteorologiczne w historii pomiarów instrumentalnych. W wielu regionach kraju wyjątkowo ciepły, suchy i słoneczny. Zobaczcie, jak wyglądały polskie krajobrazy malowane nadzwyczaj ciepłą aurą.

Najpiękniejsze zakątki Nepalu

Nepal to jedno z najwyżej położonych państw na świecie. Corocznie jest odwiedzany przez tysiące turystów, z których część wspina się na Mount Everest, najwyższą górę na naszej planecie, sięgającą niemal 8850 metrów nad poziom morza. Zobaczcie ten piękny zakątek świata nie wychodząc z domu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest słoneczny, w wielu miejscach bezchmurny, jedynie miejscami na wschodzie i zachodzie kraju chmur jest więcej, ale nie przynoszą one opadów. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura wynosi od 13 do 16 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 września 2018 o godzinie 9:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 września 2018 o godzinie 9:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Malownicza delta Amazonki

Rzeka Amazonka ma swoje źródła w lodowcach na szczytach Andów. Woda spływa z nich niewielkimi strumykami, które zmieniają się w małe rzeki przepływające 6,5 tysiąca kilometrów przez Peru, Boliwię, Wenezuelę, Kolumbię, Ekwador i Peru, zanim dotrą do szerokiej doliny Amazonki i przepłyną przez północną Brazylię. 219 tysięcy metrów sześciennych wody każdej sekundy uchodzi z Amazonki do Atlantyku. Wystarczyłoby to do wypełnienia po brzegi 88 basenów olimpijskich.

Malownicza delta Amazonki

Amazonią płynie około 20 procent wody, jaka rocznie przepływa przez światowe rzeki. Gdy Amazonka przecina góry, lasy i tereny rolnicze, do wody dostają się osady i duże ilości materii organicznej, która sprawia, że staje się ona bardzo mętna. Podczas uchodzenia do Atlantyku mętna, słodka woda łączy się z czystą i słoną, sprawiając, że wody oceaniczne stają się bardziej odżywcze dla tamtejszej fauny i flory, co możecie zobaczyć na zdjęciu satelitarnym. Rozległa delta Amazonii ma olbrzymi wpływ na kolonie mikroskopijnych roślin oceanicznych, tzw. fitoplanktonu, za sprawą którego w regionie populacja ryb jest mocno zróżnicowana.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest podwyższone i będzie w ciągu dnia bardzo powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1021 hPa na północnym zachodzie do 1023 hPa w pasie centralnym kraju. Warunki biometeorologiczne są korzystne, jedynie w strefie opadów mogą przechodzić w niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Kosze pełne grzybów

@Krzysiek z Lublina skorzystał z naszej mapki występowania grzybów i wybrał się do lasów janowskich z koszykami. Oba w krótkim czasie zapełniły się po brzegi przysmakami leśnego runa.

Udane grzybobranie w janowskich lasach na Lubelszczyźnie. Fot. Krzysiek / TwojaPogoda.pl
Udane grzybobranie w janowskich lasach na Lubelszczyźnie. Fot. Krzysiek / TwojaPogoda.pl
Udane grzybobranie w janowskich lasach na Lubelszczyźnie. Fot. Krzysiek / TwojaPogoda.pl
dalej