Przepiękny zachód Słońca nad jeziorem Kisajno nieopodal Giżycka.
Przepiękny zachód Słońca nad jeziorem Kisajno nieopodal Giżycka.
2017 rok obfitował w Polsce w wiele ciekawych zjawisk przyrodniczych. Zobaczcie je na fantastycznych zdjęciach.
Nie, to nie jest Antarktyda. To Transylwania. Zobaczcie w jakich warunkach turyści przemierzali szlaki południowych Karpat.
Rosyjskie wojsko w portowym mieście Bałtyjsk położonym na Mierzei Wiślanej, nad Zalewem Wiślanym, podczas ćwiczeń wytworzyło sztuczną mgłę, która przysłoniła wszystkie stacjonujące w porcie okręty Floty Bałtyckiej. Po co?
Rosyjska Flota Bałtycka przeprowadziła nietypową operację, podczas której w ramach ćwiczeń jednostek, które odpowiadają za zabezpieczenie bazy wojskowej przed atakiem nieprzyjaciela z użyciem broni jądrowej, chemicznej i biologicznej, stworzono sztuczną mgłę... Zobacz cały artykuł
Jak wynika z publikacji australijskich naukowców z Uniwersytetu Queensland, w ciągu ostatnich 20 lat utraciliśmy aż 10 procent dziewiczych obszarów na naszej planecie. Zniknął bezpowrotnie obszar 10-krotnie większy od powierzchni Polski, który był siedliskiem zagrożonych gatunków fauny i flory, regulujący lokalny mikroklimat i pomagający przetrwać wielu miejscowym społecznościom.
Według badaczy mamy już niecałe 20 lat, aby się opamiętać. W przeciwnym razie zniszczymy pozostałe 30,1 miliona kilometrów kwadratowych Ziemi, czyli około 20 procent powierzchni lądów, które określane są mianem "obszarów dziewiczych", a położone są one głównie w Ameryce Północnej, w północnej części Afryki i Azji oraz w Australii.
Nad Anglią pojawiły się nietypowe chmury przypominające fale morskie. To zjawisko nazywane niestabilnością Kelvina-Helmholtza, na cześć słynnych fizyków, którzy je opisali. W jednorodnej atmosferze przepływ powietrza zostaje zakłócony przez wzniesienie, które wywołuje swoistą turbulencję, która kształtuje chmury. Można to porównać do fal na wodzie, które obłoki zaczynają przypominać.
Zapewne widzieliście mem, na którym widoczne jest bielizna osobista, która z biegiem lat, na skutek globalnego ocieplenia, systematycznie się kurczyła, od pantalonów aż po stringi. Jednak czy rzeczywiście niegdyś było tak zimno, że opalano się i kąpano w morzu w pełnym rynsztunku? Zobaczcie, jak wyglądała moda plażowa w latach 60. ubiegłego wieku w USA.
Woda to jeden z żywiołów, który ratuje nam życie, ale może też je odebrać. Gdy żyje się na morzu i często stawia się czoło sztormowi, nabiera się respektu wobec sił natury.
Wrzesień dotychczas zapisuje się bardzo ciepło, w wielu miejscach również słonecznie i sucho. Czy dalsze dni przyniosą nam powiewy jesieni czy nietypowa jak na tę porę roku aura utrzyma się dłużej?
Sprawdźmy prognozę na następne 2 tygodnie... Zobacz prognozę
Pustynia Tabernas w hiszpańskiej Andaluzji jest najsuchszym miejscem w Europie. Rocznie spada tam zaledwie od 120 do 160 mm deszczu, czyli 4-krotnie mniej niż w tym samym czasie na nasze miejscowości. Niezwykły krajobraz Cabo de Gata, wyjątkowo suchych formacji skalnych stromo spadających do Morza Śródziemnego, możecie zobaczyć na poniższym filmie.
W przyszłości, gdy miasta będą przeludnione do granic możliwości, coraz częściej będziemy budować w górę. W Singapurze zbudowano olbrzymi budynek mieszkalny dla tysiąca rodzin, który tak naprawdę składa się z 31 osobnych 6-piętrowych budynków tworzących sześciokąt, ułożonych jeden na drugim, na 8-hektarowej działce. Zobaczcie to niezwykłe dzieło współczesnej architektury.
Gerlach to najwyższy szczyt w Tatrach i jednocześnie całych Karpat, znajdujący się po stronie słowackiej i wznoszący się na wysokość 2655 m n.p.m. Dla alpinistów to najlepsze miejsce, aby wyznać swojej drugiej połówce miłość. Zobaczcie, jak to się robi w tak urzekającym, ale i niebezpiecznym miejscu.
Fotograf postanowił uwiecznić swoją niesamowitą podróż statkiem towarowym z Egiptu do Hongkongu. Rejs przez Morze Czerwone, Ocean Indyjski i Morze Południowochińskie trwał miesiąc, ale wy zobaczycie go w przyspieszeniu, w ciągu zaledwie 10 minut. Aparat fotograficzny wykonał 80 tysięcy zdjęć, w każdej pogodzie, zarówno słonecznej, jak i sztormowej. Zobaczcie niesamowite morskie krajobrazy.
Ciśnienie jest dość wysokie i wyrównane na poziomie około 1022 hPa. W ciągu dnia pozostanie stabilne. Warunki biometeorologiczne są korzystne, choć w strefie opadów na wschodzie kraju mogą przechodzić w niekorzystne.
Internet zelektryzowało amatorskie nagranie, na których widoczny jest mężczyzna próbujący uratować z płomieni dzikiego królika, jednocześnie ryzykują swoje zdrowie i życie. Ofiarami gigantycznych pożarów wzgórz w Los Angeles padło wiele dzikich zwierząt, które na co dzień zamieszkują łatwopalne trawy.
Tak wygląda Bangkok, stolica Tajlandii, okiem astronautów mieszkających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, na wysokości 400 kilometrów. Spójrzcie na lewą stronę zdjęcia. Widocznych jest tam bardzo wiele jasnych punkcików rozsianych po czarnych wodach Zatoki Tajlandzkiej. To lampy na kutrach, dzięki którym miejscowi rybacy łowią ryby i mogą utrzymać siebie i całe rodziny.
W rejonie hiszpańskiej miejscowości Torrevieja pojawiła się trąba lądowa, która zaczęła unosić gałązki drzewek cytrynowych, a także włókniny, którymi były one osłonięte. Miejscowy rolnik zabezpieczył krzewy owocowe przed gradobiciami, jednak nie przewidział, że sad spustoszy trąba powietrzna.
Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo ludzka ręka zmienia otaczające nas krajobrazy. Najlepiej widać to z ziemskiej orbity. Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej uwiecznili geometryczne wzory gospodarstw rolnych na płaskowyżach północno-wschodniej Brazylii. Soja i kukurydza zostały tam obsiane aż do poszarpanych głębokimi klifami krawędzi płaskowyżów. Te opadają nawet 200 metrów w dół i nie pozwalają rolnikom na uprawę roli. To się nazywa optymalne wykorzystanie terenu.
Jak wiele potrafi spaść śniegu w krótkim czasie? Odpowiedź znajdziecie na poniższym filmie. W 42 sekundy zobaczycie, jak przyrasta pokrywa śnieżna, która w ciągi 36 godzin osiągnęła grubość aż 120 cm.
Rosja i Stany Zjednoczone leżą bliżej siebie niż nam się to wydaje. Na dwóch niewielkich wysepkach położonych pośród sztormowej cieśniny, wschód spotyka się z zachodem.
Patrząc na mapę świata można odnieść wrażenie, że Rosję od Stanów Zjednoczonych oddziela Europa i Ocean Atlantycki. Jednak gdy spojrzymy na Pacyfik, odległość ta zmniejsza się drastycznie... Zobacz cały artykuł