Szpaki stworzyły wielkiego ptaka

Niemiecki fotograf Daniel Biber uwiecznił na hiszpańskim wybrzeżu Costa Brawa spektakularny taniec szpaków. Ptaki te słyną z tego, że podczas lotu ich chmary przybierają najróżniejsze kształty. Baczne oko fotografa uwieczniło moment, gdy szpaki ułożyły się na kształt olbrzymiego ptaka. Coś pięknego.

Fot. Daniel Biber.
Fot. Daniel Biber.

Na Antarktydzie udało się wyhodować warzywa bez gleby i promieni Słońca

Oczy całego świata od dawna skierowane są na Księżyc i Marsa. To właśnie te obiekty chcemy jak najszybciej zasiedlić i stworzyć na nich nową ludzką cywilizację.

Fot. DLR / NASA.
Fot. DLR / NASA.

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z faktu, że na Antarktydzie prowadzone są eksperymentalne projekty, dzięki którym ludzkość będzie mogła bezpiecznie eksplorować przestrzeń kosmiczną i tworzyć kolonie na obcych... Zobacz cały artykuł

Jeden z symboli Pienin zniszczony

500-letnia sosna reliktowa została uszkodzona podmuchem wiatru z wirnika śmigłowca GOPR-u, który brał udział w akcji ratunkowej na szczycie Sokolicy w Pieninach. Pomocy potrzebowała tam młoda turystka, która w wyniku omdlenia doznała obrażeń głowy. Przyrodnicy są zasmuceni zniszczeniem jednego z symboli Pienin, obok przełomu Dunajca i Trzech Koron. Pracownicy parku w najbliższych dniach przebadają drzewo. Wówczas dowiemy się czy sosna obumrze.

Fot. YouTube / Kierunek: Szczyty.
Fot. YouTube / Kierunek: Szczyty.

Gorąca pogoda nie odpuści. W przyszłym tygodniu termometry mogą pokazać nawet 30 stopni

Jeśli myśleliście, że wrzesień przyniesie nam duże ochłodzenie, to musimy was rozczarować. Niczym nie będzie on ustępować pogodzie, którą zazwyczaj cieszymy się w środku lata. Co więcej, może wrócić upał.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wrzesień miał być bardzo ciepły i póki co taki właśnie jest. Termometry codziennie pokazują przeważnie od 22 do 25 stopni, jednak miejscami jest gorąco, nawet 28 stopni w cieniu. W dodatku niebo przeważnie pozostaje... Zobacz cały artykuł

Nawałnica w rejonie Barcelony

Północno-wschodnie wybrzeże Hiszpanii nawiedziła potężna burza gradowa. Dała się ona we znaki m.in. mieszkańcom Barcelony, gdzie w krótkim czasie doszło do podtopień. Służby alarmowe otrzymały pół tysiąca wezwań do usuwania połamanych drzew, odpompowywania wody z zalanych budynków i dróg oraz zabezpieczania uszkodzonych dachów. Zobaczcie, jak wyglądało gradobicie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze jest pogodnie, w wielu miejscach bezchmurnie. Na wschodzie chmurzy się, a nad zachodnie regiony wkracza front atmosferyczny z opadami deszczu. Miejscami na Kujawach, Pomorzu Gdańskim, w Małopolsce i na Podkarpaciu zalegają gęste mgły. Wiatr wieje słabo. Temperatura wynosi na ogół od 16 do 19 stopni, jedynie w strefie mgieł jest 12-13 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 7 września 2018 o godzinie 9:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 7 września 2018 o godzinie 9:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Ze smogiem i bez smogu

Na zdjęciach satelitarnych porównaliśmy, jak wygląda Polska w wietrzny dzień z czystym powietrzem oraz w dzień smogowy, gdy jakość powietrza jest kiepska. Różnica jest kolosalna, i widać ją zarówno z powierzchni ziemi, jak i z ziemskiej orbity.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Bardzo głodny lisek polarny

Głodny lisek polarny potrafi być wyjątkowo dokuczliwy. Pewien wędkarz zrobił w lodzie przerębel i próbował złowić rybę. Gdy puszysty biały lisek wyczuł, że obiadek znajduje się blisko, nieustępliwie podchodził do przerębla, mimo, że był bez przerwy odganiany. Zobaczcie, jak skończyła się ta przygoda i czy lisek napełnił pusty brzuszek.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Mamy wreszcie dobre wieści dla meteopatów. Ciśnienie jest optymalne dla naszego samopoczucia i przez cały dzień będzie nieznacznie wahać się. W tej chwili barometry pokazują od 1011 hPa na zachodzie do 1014 hPa na północnym wschodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Fenomen natury. Sikające drzewo

Widzieliście już coś takiego? W Czarnogórze jest drzewo spod którego kory całymi strumieniami leje się woda. To jednak nie psikus miejscowych dzieciaków, lecz skutek zupełnie naturalnego zjawiska. Mianowicie podczas roztopów gwałtownie podnosi się poziom wód gruntowych, które zaczynają za sprawą ciśnienia wybijać wewnątrz pustego drzewa, a następnie wylewają się na zewnątrz. Z grubsza przypomina to trochę zasadę działania pompy.

Potężny wstrząs pod dnem Pacyfiku

3 godziny temu na Pacyfiku doszło do trzeciego najpotężniejszego trzęsienia ziemi od początku tego roku. Epicentrum wstrząsu o sile M7.8 znajdowało się w rejonie wysp Fidżi. Ze względu na to, że ognisko położone było bardzo głęboko, bo ponad 600 kilometrów pod dnem oceanicznym, nie ma szkód na powierzchni. 2,5 tygodnia temu rejon Fidżi nawiedzony został przez najsilniejsze trzęsienie ziemi na świecie od 3 lat. Wówczas wstrząs miał M8.2.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Największy pączek Wszechświata

Astronomowie z obserwatoriów w Chile zaobserwowali bardzo aktywną czarną dziurę, znajdującą się centrum galaktyki spiralnej M77, którą ochrzczono największym pączkiem Wszechświata. Jak każdą czarną dziurę i tej zobaczyć nie możemy, bo pochłania one całe światło, jednak zawsze możemy liczyć na artystów, którzy zobrazowali ów "pączek", który ma średnicę aż 40 lat świetnych (400 bilionów kilometrów), w ten sposób:

Fot. ALMA / ESO / NAOJ / NRAO.
Fot. ALMA / ESO / NAOJ / NRAO.

Znana modelka zmyta przez falę

Amerykańska modelka Kate Upton, która pozowała do zdjęć na skale u wybrzeży karaibskiej Aruby, została zmyta przez falę. Jak możecie zobaczyć na nagraniu, modelka po uderzeniu fali straciła równowagę i spadła ze skały do wody. Trochę się poobijała, ale nic poważnego się jej nie stało. To zarówno dla niej, jak i ekipy filmowej nauczka, że z siłami przyrody się nie igra, zwłaszcza dla dobrych zdjęć.

Odkrycie Kopernika w pigułce

Świetna animacja pokazująca różnicę między geocentrycznym (po prawej) a heliocentrycznym (po lewej) modelem Układu Słonecznego. Mikołaj Kopernik swoim odkryciem obalił ten pierwszy, według którego w centrum układu znajdowała się Ziemia, i zastąpił go nowym, rewolucyjnym, bo heliocentrycznym, gdzie w środku Układu Słonecznego znajduje się Słońce.

Świat zwierzaków

Wszyscy kochamy zwierzaki, bo ich obecność poprawia nam humor. Mamy dla Was zdjęcia zwierząt z całego świata, których na co dzień nie widujecie. Zobaczcie je koniecznie.

Zobaczcie interesujący stream na żywo z pojazdu badawczego Nautilus

Transmisje na żywo na kanałach na YouTube zawsze są bardzo dobrym sposobem na pożyteczne spędzenie wolnego czasu. Za chwilę będziecie mogli śledzić morskie odkrycia ze statku Nautlius.

Fot. Ocean Exploration Trust.
Fot. Ocean Exploration Trust.

Ocean Exploration Trust od kilku miesięcy prowadzi regularne relacje na żywo z eksploracji morskich głębin. Organizacja należąca do Roberta Ballarda, który pomógł odkryć wrak Titanica, obecnie bada aktywny wulkan Lōihi Seamount leżący w pobliżu archipelagu Hawajów... Zobacz cały artykuł

W Polsce nie występują burze piaskowe? Nic bardziej mylnego. Zobacz to nagranie

W Polsce nie ma burz piaskowych? Nic bardziej mylnego. Wystarczy wielomiesięczna susza i przejście gwałtownych burz, podczas których mogą się pojawiać najprawdziwsze zamiecie piaskowe, w oka mgnieniu zmieniające środek dnia w noc.

Fot. YouTube / Marcin Włodarczyk.
Fot. YouTube / Marcin Włodarczyk.

Zamiecie piaskowe znane nam są z obszarów pustynnych. Tam oczywiście zdarzają się najczęściej, jednak do ich powstania wystarczy jedynie porywisty wiatr i spore ilości pyłu i piasku. To oznacza, że mogą się pojawić wszędzie tam, gdzie na skutek wysokich temperatur i wielodniowego braku opadów dochodzi do intensywnej erozji gleby... Zobacz cały artykuł

Nad Ameryką Południową

Tak Ameryka Południowa wygląda z wysokości 400 kilometrów, czyli z ziemskiej orbity.

Europejski satelita uwiecznił coś niesamowitego na powierzchni ziemi. Co to może być?

Zdjęcia wykonywane każdego dnia przez satelity meteorologiczne nie przestają nas zadziwiać. To, co wydaje się zupełnie normalne patrząc z powierzchni ziemi, z perspektywy orbity nabiera zupełnie innego wymiaru.

Fot. ESA.
Fot. ESA.

To dzieło natury znajduje się na wybrzeżach Morza Łaptiewów, na północy Rosji... Zobacz cały artykuł

Zdjęcie dnia: Motyli kamuflaż

Widać mnie czy nie? W lesie trzeba być niewidocznym dla drapieżników.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
dalej