Wspomnienie zaćmienia Księżyca

Minął tydzień od zaćmienia Księżyca, ale my wciąż nie mamy dość tego niezwykłego widoku. Zobaczcie, jak nasz naturalny satelita prezentował się w krwistej czerwieni na tle elektrociepłowni Siekierki, widziany z Kopca Powstania Warszawskiego.

Magia kończącego się dnia

@Dominik uwiecznił przed chwilą chmurę pięknie podświetloną przez promienie chowającego się za horyzontem słońca.

Chmura o zachodzie słońca. Fot. Dominik Gawlak / TwojaPogoda.pl
Chmura o zachodzie słońca. Fot. Dominik Gawlak / TwojaPogoda.pl

Bałtyk rekordowo ciepły

Bałtyk stał się drugim Morzem Śródziemnym. Zamiast zwyczajnej dla przełomu lipca i sierpnia temperatury powierzchni wody około 18 stopni, mamy nawet 26 stopni. Nigdy wcześniej w całej historii pomiarów satelitarnych, a więc od lat 80. ubiegłego wieku, woda w naszym morzu nie była tak ciepła.

Fot. DMI.
Fot. DMI.

Tornado nad Nowym Jorkiem

Wczoraj późnym wieczorem w nowojorskich dzielnicach Queens, Bronx i Long Island wyły syreny alarmowe ostrzegające przed tornadem. Lej sięgnął ziemi na Queensie, a dokładniej na osiedlu College Point, skąd pokonał około kilometra docierając do Whitestone, mijając most Bronx-Whitestone. Po drodze łamał drzewa i uszkadzał dachy. Na szczęście nikt nie został ranny. Tornado było słabe, osiągnęło kategorię EF0, co oznacza wiatr o prędkości od 112 do 128 km/h.

Jak szybko wysychają jezdnie?

Nad Warszawą przeszła ulewa. Sprawdziliśmy, jak szybko wyschła po niej jezdnia na Rondzie Czterdziestolatka. O godzinie 16:10 zakończył się największy deszcz, następnie padało już słabiej, a o 17:10 deszcz ustał całkowicie. Jezdnia już w trakcie zanikania opadów zaczęła wysychać. O godzinie 18:10, a więc zaledwie godzinę po odejściu opadów, droga była już zupełnie sucha. Nic dziwnego, ponieważ temperatura powietrza sięgała 25 stopni, a nawierzchni przekraczała 35 stopni.

Fot. YouTube / Rondo TV.
Fot. YouTube / Rondo TV.

Padło rekordowe zapotrzebowanie na energię w Polsce. Coraz bliżej do masowych wyłączeń prądu

Zaczynają się spełniać czarne prognozy branży energetycznej, które wskazują, że latem w Polsce może zacząć brakować energii elektrycznej. Wczoraj padł historyczny rekord zużycia prądu. Winne są bardzo wysokie temperatury. Za tydzień może być jeszcze gorzej.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jak wynika z informacji prasowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) wczoraj wczesnym popołudniem wystąpiło rekordowe zapotrzebowanie na moc elektryczną w szczycie rannym okresu wiosenno-letniego... Zobacz cały artykuł

Ściana piasku pochłania Phoenix

W Arizonie trwa pora potwornych upałów, ale też spektakularnych burz piaskowych. Jednak z nich przetoczyła się nad Phoenix pokrywają wszystko, co znajdowało się pod gołym niebem, grubą warstwą pustynnego piasku i pyłu. Zobaczcie to malownicze zjawisko z lotu ptaka, gdy pochłania kolejne zabudowania.

Fot. Facebook / Chopperguy.
Fot. Facebook / Chopperguy.
Fot. Facebook / Chopperguy.

Woda w Bałtyku u wybrzeży Polski cieplejsza od tej na Kanarach. Jest tylko jedno "ale"

Z powodu upałów woda w Morzu Bałtyckim u wybrzeży polskich kurortów ogrzała się do rekordowych temperatur. Jest równie ciepła, co w krajach śródziemnomorskich i cieplejsza niż na Wyspach Kanaryjskich, ale dla plażowiczów wciąż jest zimna.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

26 stopni ma obecnie woda w Zatoce Puckiej. To jedna z najwyższych temperatur odnotowanych na tle historii pomiarów. Wzdłuż niemal całego polskiego wybrzeża woda ma co najmniej 21-22 stopnie, a w Zatoce Gdańskiej i Zatoce Pomorskiej nawet 25 stopni i więcej... Zobacz cały artykuł

Wieczorne plażowanie w Portugalii

Portugalczycy i Hiszpanie nie mają innego wyjścia, jak tylko wylegiwać się w słońcu w godzinach porannych lub wieczornych, gdy słoneczko operuje słabiej, a temperatura jest niższa, choć do chłodu jeszcze jej daleko. Tak wyglądała wczoraj na pół godziny przed zachodem słońca plaża w okolicach Lizbony, gdy temperatura nadal utrzymywała się na skrajnie wysokim poziomie aż 35 stopni.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / António Conceição.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / António Conceição.

Pies "Piorun" łowcą burz

Łowcy burz, którzy ścigali chmury burzowe na Pomorzu i Kujawach, przez chwilę mieli niezwykłego pomocnika. Do ekipy dołączył pies, którego nazwali "Piorun", jak przystało na prawdziwego łowcę. Dla nich to dowód na to, że nie tylko ludzie interesują się takimi zjawiskami.

Fot. Info Meteo - Elbląg / Specto Albert Gaik.
Fot. Info Meteo - Elbląg / Specto Albert Gaik.

52 stopnie na ulicach Portugalii

W miejscowości Mirandela w Portugalii uliczne wyświetlacze pokazują już 52 stopnie. Nie są to oficjalne pomiary, jednak w miejscach, gdzie ściany budynków, betonowe chodniki i asfaltowe drogi nagrzewają się od promieni słonecznych, żar staje się nie do wytrzymania. Dziś lub jutro w Portugalii może paść historyczny rekord temperatury.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Sérgio Costa / Meteo Trás os Montes.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Sérgio Costa / Meteo Trás os Montes.

Upalna pogoda pod Tatrami

Wczoraj pod Tatrami termometry pokazały w cieniu 27 stopni. Nie są to warunki sprzyjające wędrówkom po szlakach, bo upał i wilgoć dają się we znaki. Inaczej było wysoko w górach, gdzie temperatura była nawet o 10 stopni niższa.

Tragiczne skutki burz. 12-latek przygnieciony przez drzewo. Gdzie dziś będzie niebezpiecznie?

Od kilku dni pogoda jest dla nas podwójnie niebezpieczna, ponieważ fali upałów towarzyszą burze. Choć ich zasięg jest ograniczony, to jednak są miejscami na tyle gwałtowne, aby powodować szkody i zagrażać naszemu zdrowiu i życiu. Niestety, są pierwsze ofiary.

Przyczepa kempingowa uszkodzona przez powalone drzewo nad jeziorem Osiek. Fot. Policja.
Przyczepa kempingowa uszkodzona przez powalone drzewo nad jeziorem Osiek. Fot. Policja.

Jak informuje policja, podczas wczorajszej burzy nad jeziorem Osiek koło Dobiegniewa, powalone przez nawałnicę drzewo runęło na przyczepę kempingową, częściowo ją roztrzaskując. W środku schroniła się 40-letnia kobieta z dwójką swoich dzieci: 17-latkiem i 12-latkiem... Zobacz cały artykuł

Sardynia pod śniegiem?

Na włoskiej Sardynii, gdzie termometry pokazują od 35 do 40 stopni w cieniu, po gwałtownej burzy gradowej krajobrazy zmieniły się w iście zimowe, a przecież w tej części Włoch zimy są bardzo łagodne i śnieg prószy tam niezwykle rzadko.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest słoneczny. Wyraźniej chmurzy się tylko miejscami na krańcach wschodnich. Przelotnie pada i grzmi na Suwalszczyźnie. Wiatr wieje słabo. Temperatura wynosi od 22 stopni na południowym wschodzie do 25 stopni w centrum kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 3 sierpnia 2018 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 3 sierpnia 2018 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Dzika horda selfowiczów zadeptała urocze pole słoneczników

Po tym, jak na popularnym serwisie społecznościowym umieszczone zostały zdjęcia z jednej z największych farm słoneczników w Kanadzie, ponad 7 tysięcy amatorów selfie zjechało się tam samochodami i dosłownie zadeptało plantację. Każdy chciał mieć świetne zdjęcie, nie bacząc na szkody wyrządzone gospodarzom. Teraz te piękne miejsce możemy już tylko podziwiać na archiwalnych nagraniach.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest dość wysokie i ulegając niewielkim wahaniom będzie się w ciągu dnia powoli obniżać. W tej chwili na barometrach mamy od 1021 hPa na południu, wschodzie i w centrum do 1023 hPa na północnym zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne pozostają niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Hiszpania i Portugalia coraz gorętsze

W weekend na Półwyspie Iberyjskim temperatura może się zbliżyć do historycznego rekordu ciepła, i to nie tylko na tego regionu, ale całej Europy. Prognozy wskazują na niemal 50 stopni w cieniu. Tymczasem rekord wszech czasów to 48 stopni, jeszcze z lat 70. ubiegłego wieku. Dzisiaj w Hiszpanii i Portugalii były 43 stopnie. Żar stał się nie do wytrzymania.

Hiszpania i Portugalia coraz gorętsze

Żar w rosyjskiej Arktyce

Murmańsk to jedno z najzimniejszych miast w europejskiej części Rosji. Mróz występuje tam częściej niż upał. Poprzednio temperatura przekroczyła tam 30 stopni w 2013 roku. Jednak tego lata upały biją wszelkie rekordy. W ostatnich tygodniach odnotowano już 8 dni upalnych. Poprzedni rekord z 1972 roku wynosił 6 dni. Nie padła natomiast rekordowa temperatura, która 46 lat temu sięgnęła 32,9 stopnia, a w tym sezonie 32,2 stopnia. Do końca lata jednak jeszcze daleko.

Koniec dnia nad morzem

Zachód słońca to jedno z najbardziej urokliwych zjawisk, które można podziwiać z plaży. Jeśli nie byliście w tym sezonie nad morzem, to zapraszamy do oglądania.

dalej