Kalifornia znów płonie

W Kalifornii trwa sezon pożarów. W ostatnich dniach pochłonęły one obszar o powierzchni 40 kilometrów kwadratowych, przy tym całkowicie trawiąc ponad tysiąc domów. Niestety, zginęło 6 osób. W niektórych miejscach żywioł wymyka się strażakom spod kontroli. O tym, jak niebezpiecznie tam jest, możecie zobaczyć na poniższym nagraniu.

Burze i ulewy na Pomorzu

Dzisiaj najbardziej burzowo jest na Pomorzu. Przechodzą tam komórki, które potrafią przynieść nawet 50 mm deszczu w ciągu jednej godziny. To oznacza, że miejscami mogło dojść do podtopień. Jeśli przemierzacie tamtejsze drogi, to zachowajcie ostrożność i liczcie się z utrudnieniami. Od łowców burz z @Info Meteo-Elbląg otrzymaliśmy zdjęcie "oberwania chmury", do którego doszło w rejonie Tczewa.

Ulewa (microburst) w rejonie Tczewa w woj. pomorskim. Fot. Info Meteo-Elbląg / Specto Albert Gaik.
Ulewa (microburst) w rejonie Tczewa w woj. pomorskim. Fot. Info Meteo-Elbląg / Specto Albert Gaik.

Powódź błyskawiczna w Tyrolu

Gwałtowne burze i ulewne deszcze doprowadziły w austriackim Tyrolu do tzw. powodzi błyskawicznych. Zwykle niepozorne potoki i strumyki zmieniły się w rwące rzeki, które przekraczały koryta i porywały wszystko na swej drodze, nanosząc na mosty olbrzymie ilości ziemi i kamieni.

Pierwszy raz od 4 lat upał dotarł w turystyczny zakątek Polski, gdzie uważany jest za anomalię

Który zakątek naszego kraju jest wymarzony dla tych, którzy nie znoszą zbyt wysokich temperatur? Mierzeja Helska, popularna wśród kempingowców, jest tym miejscem, gdzie upały występują najrzadziej i zwykle są najsłabsze. Dlaczego tak się dzieje?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Hel z trzech stron otoczony Morzem Bałtyckim, pod względem pogody, jest od niego silnie uzależniony. Morze sprawia, że zimy są tam bardzo łagodne, zaś lata najchłodniejsze spośród wszystkich obszarów nizinnych... Zobacz cały artykuł

Bejsboliści kontra diabeł pyłowy

Trąby pyłowe potrafią się pojawić znienacka i popsuć każdą imprezę na świeżym powietrzu. Tym razem diabełek pyłowy dał się we znaki dzieciakom grającym w bejsbol. Kocioł przetoczył się przez boisko, zdmuchnął namiot ogrodowy, zaprószył zawodnikom oczy piaskiem i jak gdyby nigdy nic rozpłynął się w powietrzu.

Tak gorąco jeszcze w tym roku nie było. Noce i poranki są tak ciepłe, jak zazwyczaj popołudnia

Temperatura popada w skrajności, i choć upał to u nas nic nowego o tej porze roku, to jednak utrzymuje się on wyjątkowo długo i towarzyszy mu wysoka wilgotność powietrza oraz bardzo słaby wiatr, które potęgują odczucie męczącego żaru.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wczoraj fala upałów osiągnęła swe apogeum. Tak, jak się spodziewaliśmy, najgoręcej było przy granicy z Niemcami, gdzie w Słubicach odnotowano 35,5 stopnia w cieniu. To jak dotychczas najwyższa temperatura od początku... Zobacz cały artykuł

Zostawił dzieci w nagrzanym aucie i jeszcze wszczął awanturę

To już plaga i nie pomagają ani ostrzeżenia, ani też prośby. Przed jednym z poznańskich sklepów mężczyzna zostawił w samochodzie dwoje swoich kilkunastomiesięcznych dzieci. Przechodnie, po konsultacji z dyżurnym nr 112, wybili szybę, ponieważ dzieci były zalane potem i zarumienione. Mężczyzna po wyjściu ze sklepu wszczął awanturę, że zniszczono mu auto. Teraz grozi mu do 5 lat więzienia.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Teleskop TESS już działa na orbicie i szuka dla ludzkości drugiej Ziemi

Dzięki niemu poszukiwania drugiej Ziemi, na której moglibyśmy kiedyś egzystować, znacząco przyspieszą. Być może uda nam się też odkryć w otchłani kosmosu inteligentne życie.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Ostatnie informacje o odkryciu egzoplanet podobnych do Ziemi i mogących sprzyjać rozkwitowi życia, rozpaliły wyobraźnię wszystkich ludzi zainteresowanych kosmosem. Teraz, dzięki teleskopowi Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) od NASA, nasze marzenia o odkryciu drugiej Ziemi mogą się spełnić... Zobacz cały artykuł

Chmury burzowe nad nami

Chmury burzowe towarzyszą nam od jakiegoś czasu, miejscami przynosząc wyładowania elektryczne, ulewne deszcze, a nawet grad i porywisty wiatr. @Paula uwieczniła jedną z nich w okolicach Gdańska, gdzie wczoraj przyniosła potężna ulewę i podtop na ulicach.

Oberwanie chmury (microburst) w okolicach Gdańska. Fot. Paula Nikholz / Info Meteo - Elbląg.
Oberwanie chmury (microburst) w okolicach Gdańska. Fot. Paula Nikholz / Info Meteo - Elbląg.

Burzowo było też ostatnio nad Małopolską. Tam również swe piękno ujawniły Cumulonimbusy.

Chmura burzowa w Małopolsce. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl
Chmura burzowa w Małopolsce. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl

Uwaga! Upalnie i burzowo

Dzisiaj bez upału jedynie na południowym wschodzie i na Pomorzu, poza tym 30-35 stopni. Z kolei burze mogą występować na większym obszarze kraju, jednak najsilniejsze będą na zachodzie i północy. W ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Uwaga! Upalnie i burzowo

Byliśmy w najgorętszym miejscu w Polsce, gdzie zmierzono 40 stopni! Zobaczcie, co tam zastaliśmy

Niemal 100 lat temu na Opolszczyźnie odnotowano niezwykłą temperaturę, 40 stopni w cieniu, która do dziś pozostaje niepobitym rekordem ciepła na ziemiach polskich. Odwiedziliśmy to miejsce, aby sprawdzić, czy rzeczywiście panuje tam specyficzny mikroklimat.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Prószków położony na południowych przedmieściach Opola jest miejscem szczególnym. 29 lipca 1921 roku odnotowano tam najwyższą temperaturę na obszarze położonym w dzisiejszych granicach Polski... Zobacz cały artykuł

Mgła spowiła plażę w Sarbinowie

Niecodzienne zjawisko miało miejsce wczoraj wieczorem w Sarbinowie k. Koszalina. Urlopowicze, którzy chcieli podziwiać zachód słońca, zaskoczeni zostali przez gęstą mgłę nadciągającą na plażę znad wód Bałtyku. Miejscami widoczność ograniczona była do 100-200 metrów. To skutek bardzo wysokiej temperatury powietrza, która ogrzała w ciągu dnia ląd i powierzchnię morza. Wieczorem, gdy zaczęła wiać chłodna morska bryza, unosząca się para wodna zaczęła się skraplać tworzą białą zasłonę.

Mgła morska na plaży w Sarbinowie w woj. zachodniopomorskim. Fot. Michał / TwojaPogoda.pl
Mgła morska na plaży w Sarbinowie w woj. zachodniopomorskim. Fot. Michał / TwojaPogoda.pl
Mgła morska na plaży w Sarbinowie w woj. zachodniopomorskim. Fot. Michał / TwojaPogoda.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek niemal w całym kraju jest bezchmurny, jedynie miejscami, głównie na północnym zachodzie, chmurzy się, ale nie pada. Na środkowym Pomorzu oraz na południowym wschodzie miejscami zalegają mgły. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura wynosi od 21 do 24 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest podwyższone i nadal nieznacznie się waha w okolicach 1020 hPa. Warunki biometeorologiczne z powodu wysokiej temperatury, a miejscami także znacznej wilgotności względnej, pozostają niekorzystne, co może się objawiać sennością, znużeniem, różnorodnymi bólami, rozdrażnieniem i rozkojarzeniem.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Nawałnica sparaliżowała Gdańsk

Dzisiaj najsilniejsze burze przeszły nad południowymi i północno-zachodnimi regionami kraju. Nawałnica przeszła nad Gdańskiem, gdzie pod wodą znalazło się wiele ulic w godzinach popołudniowego szczytu komunikacyjnego. Na Chełmie spadły aż 52 mm deszczu. Z kolei wiatr łamał drzewa i uszkadzał dachy. Z powodu szkód odwołano obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jutro burzowo w wielu regionach, ale najbardziej na północnym zachodzie, a więc również na Pomorzu.

36 stopni w cieniu!

Pierwszy dzień sierpnia przyniósł nam nowy rekord temperatury dla 2018 roku. W Słubicach termometry pokazały aż 36 stopni w cieniu. W Gorzowie było 35 stopni, a m.in. w Poznaniu, Zielonej Górze i Opolu 34 stopnie. Upał wdarł się na bałtyckie plaże. W Łebie i Ustce były 32 stopnie, a w Trójmieście i na Helu 31 stopni.

36 stopni w cieniu!

Miejscami grzmi i leje

Miejscami na południu i północnym zachodzie kraju przechodzą burze z ulewnym deszczem, gradem i porywistym wiatrem. @Rafał uwiecznił jedną z piętrzących i kłębiących się chmur burzowych, która przyniosła ulewę w Małopolsce.

Chmura burzowa w Łapczycy w woj. małopolskim. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl
Chmura burzowa w Łapczycy w woj. małopolskim. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl
Chmura burzowa w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl

Tak nagrzewa się auto w słońcu

Przy temperaturze powietrza zmierzonej w cieniu na poziomie powyżej 30 stopni, w aucie po 10 minutach jest już ponad 40 stopni, po pół godzinie ponad 50 stopni, a po godzinie przeszło 60 stopni. Dla dorosłego człowieka, a co dopiero dla dziecka, zabójcze może być już 40 stopni. Tak wysoka temperatura może spowodować nieodwracalne zmiany m.in. w mózgu i nerkach. Człowiek zaczyna słabnąć, zasypia i już się nie budzi. Pamiętajcie, aby nigdy nie zostawiać dzieci i zwierząt w aucie.

Tak nagrzewa się auto w słońcu

Pożary lasów są bardzo niebezpieczne z jeszcze jednego powodu, bo mogą wywoływać gwałtowne burze

Naukowcy badający formowanie się chmur burzowych zaobserwowali bardzo ciekawe zjawisko. Nad gigantycznymi pożarami lasów w Kolorado pojawiły się olbrzymie chmury burzowe. Czy to oznacza, że pożary mogą diametralnie zmieniać pogodę?

Fot. Twitter / @BestEarthPix.
Fot. Twitter / @BestEarthPix.

Aby prognozy pogody mogły się sprawdzać w stu procentach potrzebne są nie tylko dane na temat obecnego stanu atmosfery. Okazuje się, że znacznie poważniejszy wpływ na pogodę mają zjawiska mające miejsce na... Zobacz cały artykuł

W weekend może paść europejski rekord temperatury. Będzie nawet 50 stopni. W którym kraju?

Fala upałów, która opanowała zachodnią Europę, zaczęła się wlewać do Polski. Jednak to nie u nas może paść historyczny rekord ciepła. Prognozy wskazują na nawet 50 stopni w cieniu w popularnym wśród turystów kraju.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Niemal 40 stopni pokazują termometry w Niemczech, Francji, Belgii, Hiszpanii i Portugalii. Jednak w drugiej połowie tygodnia będzie jeszcze goręcej. Pełne żaru powietrze znad Maroka dotrze nad Półwysep Iberyjski, gdzie za sprawą pogodnego nieba ogrzeje się jeszcze bardziej... Zobacz cały artykuł

dalej