Uwięzieni na wulkanie po wstrząsach

Ratownicy próbują dotrzeć do wielu wspinaczy, którzy utknęli w rejonie szczytu wulkanu Rinjani na indonezyjskiej wyspie Lombok, gdzie wczoraj miało miejsce silne trzęsienie ziemi. Władze zapewniają, że turyści jeszcze dzisiaj zostaną ewakuowani w bezpieczne miejsce, ponieważ rejon wciąż nawiedzają trzęsienia wtórne. Wstrząsy spowodowały uszkodzenie ponad tysiąca budynków, w gruzach których zginęło 14 osób, a kolejnych 160 osób trafiło do szpitali.

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Dziś bez burz tylko na zachodzie kraju. Tych najbardziej gwałtownych zjawisk spodziewamy się w pasie od Pomorza Gdańskiego Warmii po Małopolskę. W strefie żółtej i pomarańczowej może spaść do 30-50 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 80-90 km/h, może zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Upał i burze to fatalne połączenie. W mieszkaniach nawet 40 stopni. "Można się ugotować"

Pogoda nas nie rozpieszcza. Gdyby panował suchy upał to byłoby pół biedy, jednak wysokim temperaturom towarzyszą burze, które sprawiają, że jest parno i duszno. Gotujemy się w mieszkaniach, a najgorsze, że rychłej zmiany aury nie będzie.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Upał nie jest taki zły, o ile towarzyszy mu bardzo niska wilgotność powietrza, w najcieplejszym momencie dnia spadająca poniżej 35 procent. Jednak, gdy przekracza ona 70 procent, zaczyna się robić bardzo niebezpiecznie... Zobacz cały artykuł

W oczekiwaniu na strażaków

Ta dzisiejsza młodzież. Zamiast wypchnąć samochód z rozlewiska, panowie stali z parasolami w ręku i czekali na strażaków, aby czasem nie zmoknąć i się nie zmęczyć. Taka oto sytuacja zastana po wczorajszej ulewie w Pabianicach k. Łodzi.

Wiatraki rozsiewają ogień

Płoną wzgórza usiane turbinami wiatrowymi w Hiszpanii. Przyczyną pożaru jest umyślne lub nieumyślne zaprószenie ognia, które za sprawą wyschniętej na wiór roślinności, podczas 40-stopniowych upałów i wielomiesięcznej suszy, szerzy się w błyskawicznym tempie. Co ciekawe, udział w roznoszeniu ognia mają też same wiatraki, bo machnięcie łopat potrafi przenieść ogień nawet na odległość kilkuset metrów.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteo Trás os Montes.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteo Trás os Montes.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Meteo Trás os Montes.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na wschodzie i zachodzie kraju dominuje słoneczna pogoda. Chmurzy się w pasie od Warmii i Mazur przez Ziemię Łódzką po Małopolskę, a także na krańcach zachodnich. Pada miejscami na Ziemi Łódzkiej, na granicy z Niemcami oraz na Warmii. Z kolei na Kujawach oraz na pogórzu karpackim zalegają gęste mgły. Wiatr wieje słabo z północnego wschodu. Temperatura wynosi od około 20 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 30 lipca 2018 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 30 lipca 2018 o godzinie 8:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

W Anglii zielona trawa na wagę złota

To chyba jedyny skrawek zielonej trawy w całej Anglii. To tak niezwykłe zjawisko, że trzeba było je odgrodzić, żeby czasem nikomu do głowy nie przyszło jego zadeptanie. Oczywiście śmiejemy się, ale wielu Anglikom do śmiechu nie jest, ponieważ ostatnie tygodnie były najgorętszymi od ponad 40 lat, w dodatku niemal rekordowo suchymi, bo np. w Londynie nie padało porządnie od końca maja.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Daniel Ardley.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Daniel Ardley.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w ciągu dnia będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili wynosi od 1015 hPa (w normie) na południowym wschodzie do 1018 hPa (lekko podwyższone) na północnym zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne z powodu bardzo wysokiej temperatury, podwyższonej wilgotności powietrza i burz pozostaną niekorzystne. To może się objawiać sennością, rozdrażnieniem, bólem głowy, rozkojarzeniem i znużeniem.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Gigantyczna ulewa na Mazurach

Potężna ulewa połączona z burzą przeszła nad Mazurami i północnym Mazowszem. Wśród najbardziej deszczowych miejsc znalazł się region Wielkich Jezior Mazurskich. Stacja IMGW w Mikołajkach odnotowała w ciągu 2 godzin sumę opadów wynoszącą aż 73 mm, z czego 40 mm spadło w ciągu jednej godziny. Skończyło się to licznymi podtopieniami, z którymi do tej pory walczą strażacy. Noc przyniesie burze i ulewy we wschodnich regionach.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Grecy mają na pieńku z pogodą

Grecy chyba coś przeskrobali, ponieważ ostatnio mają na pieńku z pogodą. Po gigantycznych pożarach, które kosztowały życie blisko 100 osób, teraz przyszedł czas na powodzie. Pod wodą znalazły się m.in. ulice Aten.

Tatry Bielskie podczas burzy

@Rafał uwiecznił wczoraj Tatry Bielskie podczas burzy.

Tatry Bielskie podczas burzy. Fot. Rafał Raczyński.
Tatry Bielskie podczas burzy. Fot. Rafał Raczyński.

Burze powodują podtopienia

Tylko na zachodzie kraju było dzisiaj spokojnie. Na pozostałym obszarze padało, a miejscami grzmiało. Burze miały często charakter stacjonarny, a to oznacza, że przynosiły naprawdę duże ilości deszczu, chodzącego do 30 mm w ciągu 30 minut. Skutek to oczywiście liczne podtopienia dróg, parkingów i zabudowań.

Potężne ulewy doprowadziły do zalań m.in. w Gdyni, Łodzi, Pabianicach, Świętochłowicach i Krakowie. W tym ostatnim mieście doszło do prawdziwego "oberwania chmury". Zjawisko tzw. prądu zstępującego (downburst) spowodowało podmuchy wiatru do 100 km/h. Strażacy interweniowali już przeszło 200 razy, a to jeszcze nie koniec. Obecnie burze przenoszą się nad wschodnie regiony kraju.

Uroki Puszczy Białowieskiej

Zobaczcie najpiękniejsze miejsca Puszczy Białowieskiej na zdjęciach.

Sinice w Bałtyku okiem satelity

Z powodu sinic wiele kąpielisk wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku jest zamkniętych. Tak jest m.in. w rejonie Trójmiasta, gdzie sinice zdominowały wody Zatoki Gdańskiej. Te najstarsze organizmy kopalne uwiecznił satelita Sentinel. Na pierwszy rzut oka przypominają one fale, jednak, gdy się przyjrzymy, zobaczymy, że tworzą na powierzchni wody najróżniejsze wzory, m.in. wiry.

Zdjęcie satelitarne sinic w Zatoce Gdańskiej u wybrzeży Trójmiasta. Fot. Sentinel / Copernicus / ESA.
Zdjęcie satelitarne sinic w Zatoce Gdańskiej u wybrzeży Trójmiasta. Fot. Sentinel / Copernicus / ESA.

Te jednokomórkowce niegdyś uważane były za rośliny (glony), jednak obecnie klasyfikuje się je jako bakterie, a dokładniej cyjanobakterie. Wystarczy napicie się niewielkiej ilości wody, albo też kontakt z nimi poprzez uszkodzoną skórę, aby nabawić się najróżniejszych dolegliwości... Dowiedz się więcej

Tego jeszcze nie widziałeś. Zupełnie okrągła tęcza widziana z najwyższego drapacza chmur w Europie

Tęczę widział chyba każdy z nas, ale nie wszyscy wiedzą, co trzeba zrobić, żeby ujrzeć okrągłą tęczę, a nie jedynie jej połowę, w postaci łuku. Są na to dwa sposoby, jeden prosty, drugi nieco trudniejszy. Bardzo dokładnie opiszemy Wam oba.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Tęcza to jedno z najbardziej malowniczych zjawisk ziemskiego nieba. Jej powstanie wiąże się z szeregiem skomplikowanych zjawisk. Potocznie mówi się, że tęcza pojawia się, gdy jednocześnie pada deszcz i świeci słońce. Jednak to opisuje tylko część tego fascynującego procesu... Zobacz cały artykuł

Zabójcze wstrząsy na Indonezji

Silne trzęsienie ziemi nawiedziło minionej nocy wyspę Lombok na Indonezji. Wstrząs M6.4 spowodował zniszczenie wielu budynków. Według ostatnich informacji przekazywanych przez władze, zginęło co najmniej 14 osób, a ponad 120 zostało rannych. Wciąż pojawiają się wstrząsy wtórne. Indonezja to kraj bardzo aktywny sejsmicznie. Występuje tam największa liczba wstrząsów w skali całego świata.

Polscy naukowcy udowodnili, że podczas gorącej pogody stajemy się bardziej agresywni. Dlaczego?

Wydaje się, że to zimą aura działa na nas bardziej niekorzystnie niż latem, gdy jest gorąco. Polscy naukowcy dowiedli właśnie, że jest dokładnie odwrotnie. Im wyższa jest temperatura, tym jesteśmy bardziej agresywni. Jak to możliwe?

Fot. Shutterstock / PathDoc.
Fot. Shutterstock / PathDoc.

Statystyki policyjne wskazują, że latem liczba działań kryminalnych jest wyższa niż w okresie zimowym. Dlaczego? Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu postanowili sprawdzić, co za to odpowiada... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Najładniejszą pogodę mamy na zachodzie kraju, gdzie nie pada i jest słonecznie. Na pozostałym obszarze piętrzą się chmury burzowe, które miejscami przynoszą ulewne deszcze, połączone z gradem i porywistym wiatrem. Lokalnie zjawiska są gwałtowne i powodują szkody. Temperatura wynosi około 27 stopni, jednak w opadach ochładza się nawet do 20 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 29 lipca 2018 o godzinie 14:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 29 lipca 2018 o godzinie 14:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Elon Musk zmienia wyspy Samoa w prawdziwy ekologiczny raj na Ziemi

Tesla jakiś czas temu zainicjowała wielki projekt przemiany wyspiarskich krajów Oceanu Spokojnego w prawdziwe ekologiczne raje na Ziemi. Teraz nadszedł czas na Samoa Amerykańskie.

Fot. Tesla.
Fot. Tesla.

Elon Musk postawił na tym archipelagu wysp pierwszych kilka PowerPacków dwa lata temu. Wówczas mieszkańcy wyspy mogli w dużym stopniu ograniczyć wykorzystanie oleju napędowego na potrzeby napędu agregatów prądotwórczych, z których korzysta się tam na masową skalę... Zobacz cały artykuł

Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda czeka nas w pierwszej połowie sierpnia? Nadal będzie gorąco?

Jeśli wzięliście urlop w sierpniu lub macie już dość upałów, to z pewnością zastanawiacie się, jaka pogoda czeka nas przez następne 2 tygodnie. Czy nadal będzie gorąco, a może czeka nas duże ochłodzenie? Co z opadami?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Co nas czeka w pogodzie w pierwsze połowie sierpnia?... Sprawdź szczegóły

dalej