Ciśnienie jest stabilne, ale po południu zacznie powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1013 hPa (w normie) w Małopolsce do 1018 hPa (lekko podwyższone) na Pomorzu. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.
Ciśnienie jest stabilne, ale po południu zacznie powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1013 hPa (w normie) w Małopolsce do 1018 hPa (lekko podwyższone) na Pomorzu. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.
Opady pochodzenia burzowego, z którymi ostatnio mamy do czynienia, są z natury lokalne, a to oznacza, że w jednych miejscach może popadać solidnie, a w innych nie spadnie nawet kropla deszczu. Często kolosalne różnice w sumie opadów dotyczą leżących obok siebie miejscowości. Według danych IMGW na zachodzie nie odnotowano żadnego opadu, ale np. w Białymstoku spadło 12 mm deszczu. Były też miejscowości, m.in. Nowy Żmigród, gdzie suma opadów sięgała ponad 30 mm.
Aż do 7 sierpnia wieczorami będziemy mogli podziwiać przeloty Międzynarodowej Stacji Kosmicznej nad środkową Europą. Dzisiaj o godzinie 21:52 i 23:29 wystarczy spojrzeć w zenit, aby zobaczyć przelatującą bardzo jasną "gwiazdę". Kosmiczne laboratorium pędzi z prędkością 26 tysięcy kilometrów na godzinę na wysokości 400 kilometrów nad powierzchnią ziemi. Tak wyglądał wczorajszy przelot przy zastosowaniu dłuższej ekspozycji.
Właśnie teraz żaglowiec Dar Młodzieży, po ponad 2 miesiącach Rejsu Niepodległości, przekracza równik. Ci załoganci, którzy pierwszy raz są na najdłuższym równoleżniku, przechodzą chrzest równikowy, który stanowi połączenie wierzeń pogańskich i chrześcijańskich. Uczestnicy są poddawani najróżniejszym próbom, po których otrzymują nowe, morskie imię. Tydzień temu fregata wypłynęła w Dakaru w Senegalu, a obecnie zmierza do Kapsztadu na południowym krańcu Afryki, gdzie dotrze w połowie sierpnia.
Fala wezbraniowa na Wiśle po zaledwie 2 dniach po przepłynięciu przez Warszawę, po dokonaniu 200 kilometrów, dotarła do Torunia. Poziom wody w rzece podniósł się w ciągu 3 dni dwukrotnie i sięga niemal 400 cm. Nie ma jednak żadnego zagrożenia powodziowego, ponieważ poziom wody nie przekracza nawet górnej granicy stanów średnich. Najpóźniej w niedzielę wezbranie zacznie uchodzić do Zatoki Gdańskiej.
Dzisiaj burze przechodzą miejscami nad południowymi, wschodnimi i centralnymi regionami kraju. W ciągu jednej godziny potrafiło spaść nawet 15-20 mm deszczu, lokalnie z gradem o średnicy do 1 cm, a także porywami wiatru do 80 km/h. Nasz czytelnik @Adam przesłał nam zdjęcie błyskawicy podczas burzy, która przeszła nad Pszczyną na Śląsku.
Tatry tego lata odwiedzi kilka milionów turystów z całej Polski. Cieszą się one niesłabnącym, a wręcz przeciwnie, wciąż powiększającym się uznaniem przyjezdnych. Nie wszyscy jednak mogą sobie pozwolić na dalekiej i nietanie wojaże. Im pozostaje wirtualna wyprawa w najwyższe polskie góry, gdzie właśnie Was zabieramy. Tak wyglądała panorama widziana ze schroniska górskiego w pobliżu Polany Głodówka.
Tajemnicze zjawisko zatrwożyło mieszkańców Syberii. W samym środku dnia, na kilka godzin, zrobiło się ciemno, jak w nocy. Krążą pogłoski, że za dziwnym zaciemnieniem może stać rosyjskie wojsko albo UFO. A jaka jest prawda?
20 lipca mieszkańcy wschodniej Syberii długo nie zapomną. Dzień rozpoczął się nietypowo pochmurno, jakby Słońce świeciło słabiej niż zwykle. Z każdą godziną zamiast robić się jaśniej i jaśniej, było wręcz przeciwnie, ciemność pogłębiała się aż między godziną 11:30 a 13:00 zapadły niemal egipskie ciemności... Zobacz cały artykuł
Po potężnej ulewie jedna z głównych ulic miasta Togliatti w Rosji zmieniła się w bajoro. W tym samym czasie, gdy kierowcy narzekali musząc przejechać przez rozlewisko i ryzykując zalanie silnika, młodzi mieszkańcy postanowili skorzystać z wyjątkowej okazji i popływać sobie na pontonie. Każdy żywioł ma dwa oblicza, dla jednych korzystne, a dla innych niekorzystne.
Sanepid zamknął wiele plaż i zakazał kąpieli w Bałtyku, ponieważ w nadzwyczaj ciepłych wodach zaczęły kwitnąć sinice, które mogą się okazać bardzo niebezpieczne dla zdrowia plażowiczów. Zobaczcie je z lotu ptaka.
Woda w powierzchniowej warstwie Morza Bałtyckiego jest nietypowo ciepła, oczywiście wobec normy wieloletniej. Jak na nasze gusta nadal jest zimna, ale jak się okazuje, nie dla sinic, które masowo zakwitły, zmuszając Sanepid do zamknięcia kąpielisk... Zobacz cały artykuł
Na przedmieściach Denver w stanie Kolorado w samy środku drogi szybkiego ruchu pojawiła się spora wyrwa, do której wpadł samochód. Na szczęście kierowca zdołał opuścić pojazd, zanim runął on do głębokiej na 5 metrów dziury. Geolodzy tłumaczą ten fenomen ostatnią ulewą, podczas której w ciągu zaledwie 30 minut spadło 65 mm deszczu, co zdarza się średnio raz na stulecie. Powstał tym samym lej krasowy.
Następne dwa tygodnie zapowiadają się w Europie wyjątkowo upalnie. Termometry mogą pokazywać nawet 40 stopni w cieniu. Czy długotrwała fala żaru skończy się podobnie jak w 2003 i 2010 roku, gdy zmarło ponad 100 tysięcy ludzi?
Przeszło 40 stopni w cieniu w ostatnich dniach termometry pokazywały w głębokim miejscu na południu Włoch i Hiszpanii. To obecnie najgorętsze zakątki Europy. Jednak żar leje się z nieba także w wielu innych krajach... Zobacz cały artykuł
Bardzo jasny meteor w poniedziałek późnym wieczorem rozświetlił niebo nad południowo-wschodnią Hiszpanią. Podczas największego rozbłysku obiekt był jaśniejszy od Księżyca w pełni. Meteoroid wleciał w ziemską atmosferę na wysokości 90 km, a zanikł na około 37 km. Zobaczcie nagranie z tego spektaklu.
Przed pożarami szalejącymi na wzgórzach Grecji mieszkańcy i turyści uciekali do morza. Temperatura w pobliżu ściany ognia osiągała niemal tysiąc stopni Celsjusza! Ogień to żywioł wobec którego wciąż jesteśmy bezbronni. Zginęło już 81 osób, w tym dwoje Polaków.
Poranek przeważnie jest dość pogodny, tylko miejscami w centrum, na północy i wschodzie chmurzy się, ale pada jedynie na krańcach wschodnich i południowo-wschodnich. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z północy. Termometry pokazują w cieniu około 20 stopni.
Ciśnienie od kilku dni jest optymalne dla naszego samopoczucia, ani za wysokie, ani też zbyt niskie. W dodatku tylko nieznacznie się waha. W tej chwili barometry pokazują od 1012 hPa na południowym wschodzie do 1017 hPa na północnym zachodzie kraju. Jednak biomet będzie niekorzystny z powodu wysokiej temperatury i podwyższonej wilgotności powietrza, sprzyjającej burzom.
Fantastyczny układ niskiego ciśnienia dotarł nad północny Atlantyk. Olbrzymi wir utworzony z chmur rozciąga się od wybrzeży Grenlandii po Islandię. W centrum tego układu ciśnienie spadło do 980 hPa. Może go podziwiać na zdjęciu satelitarnym.
W niżach na północnej półkuli chmury, podobnie jak powietrze, wirują przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Układ przyniesie ulewy na Islandii i Wyspach Brytyjskich. Do nas w weekend dotrze związany z nim chłodny front atmosferyczny wraz z gwałtowniejszymi burzami.
Najnowsze wydanie prestiżowego magazynu Science donosi o wykryciu dużych pokładów ciekłej wody, znajdujących się pod lodową czapą w rejonie południowego bieguna Marsa!
Ta sensacyjna wiadomość jest kluczowym aspektem świadczącym o możliwości rozkwitu tam życia oraz przyda się przy planowaniu pierwszych misji załogowych na Czerwoną Planetę i budowy tam kolonii... Zobacz cały artykuł
Wulkan Etna na włoskiej Sycylii po 14 miesiącach względnego spokoju, znów daje o sobie znać. Z biegiem dni obserwuje się nasilające się wyrzuty materiału, który opada z powrotem do krateru. Naukowcy ostrzegają, że erupcje nasilą się, co może oznaczać kolejny okres podwyższonej aktywności Etny.
Puszcza Białowieska to jedna z pereł polskiej przyrody. To dom dla żubra, wilka i orlika krzykliwego, ale również tysięcy innych gatunków fauny i flory. Puszczę można zwiedzać pieszo, na rowerze, ale również kolejką wąskotorową, która z Hajnówki zabierze nas do Topiła. Aby poznać to niezwykłe miejsce warto podążać ścieżkami edukacyjnymi, które odsłaniają największe tajemnice puszczańskiej przyrody wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zobaczcie zdjęcia.