Przerażające opisy trąb powietrznych na ziemiach polskich. "Dziecię leżało w kałuży, poczerniałe jak węgiel"

Na łamach dawnych gazet znaleźliśmy wstrząsające opisy szkód poczynionych przez trąby powietrzne na ziemiach polskich, które rujnowały niekiedy całe wsie, porywając i zabijając ludzi, często małe dzieci. Poznajcie historię sprzed 127 lat.

Fot. Twitter / @BestEarthPix.
Fot. Twitter / @BestEarthPix.

Jeśli myślicie, że trąby powietrzne w Polsce to nowość i pojawiają się za sprawą globalnego ocieplenia, a niegdyś o nich nie słyszano, to jesteście w błędzie. Najstarszy opis trąby na ziemiach polskich pochodzi z 1680 roku... Zobacz cały artykuł

Zobacz, jak bardzo zmieniły się krajobrazy w Polsce w ciągu ostatnich 6 tygodni okiem satelity

Krajobrazy w naszym kraju zmieniają się nieustannie. Kształtuje je pogoda, klimat i zmiany usłonecznienia. W ostatnim czasie dała się im we znaki susza, a później ulewy i podtopienia. Zobaczcie okiem satelity, jak zmieniło się oblicze naszego kraju.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Posucha, której towarzyszyły wyjątkowo wysokie temperatury i usłonecznienie, trwała niemal od początku kwietnia. Przyspieszyła ona wegetację do tego stopnia, że kwietniowe krajobrazy przypominały majowe, zaś w maju było również zielono, jak zwykle w czerwcu... Zobacz cały artykuł

Tak się mogą skończyć burze

W tym tygodniu gwałtowne burze będą przechodzić nad południową i środkową Europą, w tym także nad Polską. Jak się to może skończyć? Wczorajsze nagranie z południowych Włoch jest tego najlepszym przykładem.

Lekkomyślni turyści złamali zakaz i poszli w Tatry

Polscy turyści złamali zakaz i wybrali się do Doliny Jaworowej po słowackiej stronie Tatr, mimo, że aura była skrajnie niebezpieczna. Jak twierdzą ratownicy, lekkomyślni turyści w wieku około 60 lat przeszli przez Niżną Przełęcz pod Kopą i mieli zejść do Tatrzańskiej Jaworzyny, ale trafili na zerwany przez wezbrany strumień most i uszkodzoną drogę. Było już zbyt późno, aby zawrócić. Wezwali więc ratowników, za co słono teraz zapłacą.

Fot. hzs.sk
Fot. hzs.sk

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Chmurzy się na Pomorzu, Warmii, Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, ale przelotnie pada tylko w tych dwóch ostatnich regionach. Na pozostałym obszarze mamy słoneczną pogodę. Wiatr wieje z północnego zachodu. Temperatura wynosi od 17 do 19 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 24 lipca 2018 o godzinie 7:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 24 lipca 2018 o godzinie 7:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Zabójcze pożary szaleją w Grecji

Nie tylko w Skandynawii susza i upały sprawiają, że szaleją potężne pożary wyschniętej roślinności. Podobnie jest w Grecji, gdzie życie w płomieniach straciło już 50 osób, a 200 kolejnych, w tym turyści, zostało rannych. Spłonęły setki domostw i samochodów. Najgorzej jest we Wschodniej i Zachodniej Attyce. Tak wygląda żywioł, który trawi okolice drogi łączącej Ateny z Patras, trzecim pod względem wielkości miastem tego kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie nadal będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1011 hPa (w normie) na wschodzie do 1016 hPa (lekko podwyższone) na zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zrzut wody z Jeziora Czorsztyńskiego

Po ostatnich potężnych ulewach na Jeziorze Czorsztyńskim k. Nidzicy miał miejsce zrzut wody, aby zrobić rezerwę dla wód wezbraniowych. Ten spektakl z ubiegłego piątku możecie zobaczyć na poniższym nagraniu.

A tak wyglądał znacznie potężniejszy zrzut dzień wcześniej:

Sinice utrudniają wypoczynek

Z powodu wysokich temperatur, słabego wiatru i słonecznej pogody warunki do rozwoju sinic w Bałtyku są wyśmienite. Z ich powodu trzeba było zamknąć 7 kąpielisk na Półwyspie Helskim, od strony otwartego morza, od Kuźnicy po Hel. W samym Helu otwarte są tylko dwa kąpieliska od strony Zatoki Gdańskiej. Sinice pojawiły się też w rejonie Łeby i Trójmiasta.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Tornado spustoszyło pole

Kilka dni temu miasto Bondurant w amerykańskim stanie Iowa nawiedziły aż dwa tornada jednocześnie. Zniszczyły one wiele budynków i pozostawiły po sobie ślady na miejscowych polach uprawnych. Ścieżkę jednego z tornad możecie zobaczyć na nagraniu z drona, wykonanym z lotu ptaka.

Na kolejny nagraniu widoczne są szkody poczynione przez żywioł w samym mieście. Domy z prefabrykatów dosłownie rozleciały się jakby były z kart. Sezon na tornada trwa w najlepsze, choć jego doroczny szczyt zbliża się już do końca.

Coś dla amatorów burz

Kłębiące się chmury to miód na serce dla amatorów burz.

Za niecałe 3 miesiące

Zabieramy Was w Tatry, Beskidy i Pieniny, aby pokazać Wam, jak piękna będzie tam jesień już za niecałe 3 miesiące. Liście i trawy mienić się będą całą feerią barw w promieniach październikowego Słońca.

Zabójcza fala upałów w Japonii

Najpierw katastrofalne powodzie, a teraz rekordowe fale upałów nawiedzają Japonię. W bardzo wielu miejscowościach odnotowano historyczne rekordy temperatury, która na północno-zachodnim przedmieściu Tokio dochodziła do nawet 41 stopni w cieniu. To jednocześnie najwyższa temperatura kiedykolwiek zmierzona w Kraju Kwitnącej Wiśni. Z powodu odwodnienia i przegrzania organizmu zmarło już 45 osób, głównie starszych.

Ta piękność przegnała ich z plaży

Gdy wybierasz się na wakacje, to taki widok jest ostatnim, jakiego mógłbyś się spodziewać. Urlopowicze w popularnym kaukaskim kurorcie czarnomorskim Gelendżyk podziwiali spektakularną trąbę wodną, nie wiedząc, co ze sobą począć.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Observatoire Keraunos.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Observatoire Keraunos.

Jak się żyje w najmroźniejszym miejscu na świecie, gdzie potrafi być nawet minus 89 stopni?

Kilkadziesiąt osób przez cały rok zamieszkuje najzimniejsze znane człowiekowi miejsce na naszej planecie. To rosyjska baza polarna Wostok na Antarktydzie, gdzie temperatura spadła do minus 89 stopni. Jak polarnikom udaje się przetrwać takie skrajności pogody?

Fot. Twitter / @BestEarthPix.
Fot. Twitter / @BestEarthPix.

Antarktyda to bardzo surowa kraina, gdzie nie ujrzymy drzew, miast i gór, lecz rozciągającą się po horyzont lodową pustynię. Jedynymi wyjątkami są niewielkie bazy polarne, które są sezonowo lub całorocznie zamieszkiwane przez naukowców. Podczas drugiej sowieckiej wyprawy antarktycznej, 16 grudnia 1957 roku, założono bazę Wostok... Zobacz cały artykuł

Malowniczy wał fenowy

Spektakularny wał fenowy przewalał się nad Górami Kantabryjskimi w północnej Hiszpanii. Powstał w podobny sposób, co nad Tatrami, czyli za sprawą wiatru halnego. Od północny, znad wód Zatoki Biskajskiej, zaczęło napływać wilgotne powietrze, które wznosząc się ochładzało się, powodując skraplanie pary wodnej i powstawanie chmur. Po zawietrznej stronie pasma górskiego chłodne powietrze opadało, ogrzewając się i osuszając. Zobaczcie to zjawisko w przyspieszeniu.

Chmury burzowe popsują nam w piątek historyczne zaćmienie Księżyca i opozycję Marsa?

Wszyscy przygotowujemy się na najdłuższe w tym stuleciu zaćmienie Księżyca i wielką opozycję Marsa, tymczasem cały spektakl może nam popsuć pogoda, która od połowy tygodnia będzie przynosić deszcze i burze. Gdzie aura będzie najgorsza?

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

W piątek czeka nas wyjątkowe wydarzenie astronomiczne. Ujrzymy całkowite zaćmienie Księżyca, najdłuższe w tym stuleciu, a także największą od 15 lat opozycję Marsa. Oba zjawiska następnym razem będą widoczne... Zobacz cały artykuł

Gradziny wielkości piłki tenisowej

Potężna burza gradowa przeszła nad Banja Luką w Bośni i Hercegowinie. Gradziny, które miały rozmiar piłki tenisowej, dziurawiły dachy, wybijały szyby w oknach i samochodach, niszczyły uprawy. Mieszkańcy, którzy nie zdążyli schronić się w porę w domach, zostali posiniaczeni.

Wiele rannych po wstrząsach w Iranie

Trzęsienia ziemi nie oszczędzają Irańczyków, którzy mieszkają w kraju aktywnym sejsmicznie, gdzie do wstrząsów dochodzi niemal codziennie. Wczoraj w wyniku trzęsienia o magnitudzie M5.8 na południowym wschodzie kraju rannych zostało 128 osób. Kilka dni wcześniej w podobnym wstrząsie, tym razem na zachodzie kraju, rannych zostało 290 osób.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Fala wezbraniowa jutro dotrze do Warszawy. Poziom wody będzie wyższy nawet o 2,5 metra

Od kilku dni Wisłą przemieszcza się spłaszczona fala wezbraniowa, która wywołana została przez wyjątkowo ulewne deszcze padające w Karpatach w ubiegłym tygodniu. Wezbranie dotrze jutro do Warszawy, podnosząc poziom rzeki o 2,5 metra.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W ubiegły piątek na Wiśle zaczęła się formować fala wezbraniowa. Jej przyczyną były nadzwyczaj intensywne opady deszczu, które przez kilka dni przechodziły nad woj. małopolskim i śląskim, a zwłaszcza nad Karpatami... Zobacz cały artykuł

dalej