Erupcja błotnego wulkanu

W rejonie miasta Rotorua na Nowej Zelandii wybuchł błotny wulkan. Znajduje się on w parku krajobrazowym Wai-O-Tapu. Erupcja trwała około 40 sekund. Pracownicy parku twierdzą, że błotne wulkany wybuchają nieczęsto, ale nie jest to zjawisko niezwykłe. Rzadko kiedy jednak udaje się to zjawisko uwiecznić. Turyści nie powinni się zbliżać do strefy rezerwatu. Ci, którzy znaleźli się zbyt blisko, byli zachwyceni, ale też przerażeni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek w większości regionów kraju jest pogodny, jedynie miejscami chmur jest więcej, zwłaszcza na wschodzie. Pada przelotnie tylko w Małopolsce. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z północnego zachodu. Temperatura wynosi od 17 do 20 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 23 lipca 2018 o godzinie 7:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 23 lipca 2018 o godzinie 7:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Seria wstrząsów w rejonie Londynu

Angielscy meteorolodzy poinformowali o serii wstrząsów, które w ubiegłą środę (18.07) nawiedziły rejon Londynu. Między godziną 5:00 a 14:30 odnotowano łącznie 9 trzęsień ziemi o niewielkiej magnitudzie od M2.0 do M2.6, które niemal nie były odczuwalne. Ogniska wstrząsów znajdowały się od 500 metrów do 2 kilometrów pod powierzchnią ziemi.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Choć wstrząsy nie spowodowały żadnych szkód, to jednak dla naukowców są wskazówką, że rejon brytyjskiej stolicy wciąż jest zagrożony silnym trzęsieniem, przed którym całkiem niedawno Was informowaliśmy. Badacze odkryli dwa nieznane uskoki tektoniczne, które przebiegają pod samym centrum Londynu i mogą zagrażać milionom ludzi... Zobacz cały artykuł

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie pozostaje optymalne dla naszego samopoczucia i nieznacznie będzie się wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1010 hPa na południowym wschodzie do 1014 hPa na zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zamki Szlaku Orlich Gniazd

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska to jeden z najpiękniejszych zakątków naszego kraju, gdzie na licznych pagórkach i wzgórzach jurajskich, wśród wapiennych ostańców, wzniesione zostały okazałe zamki, nazywane orlimi gniazdami. Dziś większość z nich znajduje się w ruinach, jednak jeszcze na początku drugiego tysiąclecia tętniły życiem. Grody obronne miały zabezpieczać bardzo ważne szlaki handlowe powstające w państwie Piastów. Zobaczcie te piękne zamki kolorową jesienią.

Upał wrócił po 17 dniach

Po 2,5 tygodnia wrócił do nas upał. Termometry pokazały równo 30 stopni wyłącznie na jednej stacji meteorologicznej IMGW w Tarnowie w Małopolsce. Jednak w zaokrągleniu 30 stopni mieliśmy też w Opolu i Rzeszowie. Na pozostałym obszarze było gorąco, przeważnie od 27 do 29 stopni. W najbliższych dniach upał zdarzać się będzie jedynie lokalnie, dopiero w drugiej połowie tygodnia rozleje się po znacznie większym obszarze kraju.

Upał wrócił po 17 dniach

Polscy strażacy witani jak bohaterowie

Szwedzi powitali polskich strażaków niczym bohaterów, którzy przybyli im z odsieczą. Skandynawię trawią największe od co najmniej półwiecza pożary lasów, które za sprawą suszy i rekordowych upałów są wyschnięte na wiór. Nic dziwnego, że mieszkańcy cieszą się i wiwatują na ulicach na widok strażaków, którzy uchronią ich przed nadciągającym ogniem. Polscy strażacy mogą się pochwalić najnowocześniejszym sprzętem w Europie.

Andrzej Bargiel jako pierwszy w historii zjechał ze szczytu K2 na nartach

Udało się to, czego nie dokonał jeszcze nikt inny. Andrzej Bargiel, himalaista z Zakopanego, najpierw około godziny 8:00 zdobył K2 (8611 m) w Karakorum, drugą najwyższą górę na świecie, a następnie jako pierwszy człowiek zjechał ze szczytu na nartach. Po godzinie 16:00, po dotarciu do podstawy góry, ruszył do bazy. W oczekiwaniu na nagranie zobaczcie, jak wyglądał jeden z jego wcześniejszych zjazdów z Rysów w Tatrach:

Krajobrazy zmieniły się nie do poznania

Tak zmieniły się krajobrazy w Wielkiej Brytanii na skutek największej suszy od wielu lat, a także najdłuższej fali upałów od 42 lat. Jeszcze maju (po lewej) zieleń była soczysta. Jednak wraz z nadejściem meteorologicznego lata rozpoczęła się posucha. W Londynie większy deszcz nie spadł przez kolejne 1,5 miesiąca. Zieleń wyschła na wiór (po prawej). Skutek to zmiana barw roślinności z ciemnozielonego na jasnobrązowy.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Nocne fajerwerki w Tatrach

Wspaniały widok na oświetlone miejscowości położone u podnóży Tatr wraz z wędrującą w oddali chmurą burzową. Takie widoki nocą są zarezerwowane tylko dla nielicznych. Teraz i Wy możecie zachwycać się taką panoramą z Kasprowego.

Burzowo w Karpatach

W Karpatach i na pogórzu przechodzą burze, które lokalnie mogą być gwałtowne, połączone nie tylko z ulewnym deszczem, ale też gradem i porywistym wiatrem. Górskie rzeki, potoki i strumyki mogą wzbierać i wylewać, stwarzając zagrożenie nawet na szlakach. Prosimy o zachowanie ostrożności i nie przebywanie na otwartej przestrzeni podczas burzy.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Burza pyłowa na Marsie przybrała postać globalną. Zobaczcie zdjęcia

Już cała Czerwona Planeta znalazła się w objęciach gigantycznej burzy pyłowej, która całkowicie odcięła jej powierzchnię od promieni słonecznych. Burza pyłowa zaczęła szaleć na Marsie pod koniec maja bieżącego roku.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Pierwsze zdjęcia zjawiska przesłała na Ziemię sonda Mars Reconnaissance Orbiter. Z każdym kolejnym dniem burza pyłowa spowijała coraz to większą część Czerwonej Planety. Teraz zjawisko ma wymiar globalny... Zobacz cały artykuł

Jakucja nie tylko zimą

Najzimniejszy zakątek Rosji promuje się nie tylko zimą, ale też latem. Jeśli do kogoś nie przemawia możliwość zrobienia sobie selfie na tle wielkiego termometru wskazującego minus 60 stopni, to może odwiedzić ten region latem, gdy Syberia zmienia się nie do poznania. Nie jest biała, lecz zielona, a termometry pokazują nawet 30 stopni w cieniu. Zobaczcie uroki tej krainy w porze wakacyjnej.

Lawa niszczy smartfona

Erupcja wulkanu Kilauea na Hawajach nie ustaje. Naukowcy spodziewają się rychłej, największej od stulecia erupcji eksplozywnej, tymczasem mieszkańcy obawiają się o życie i swój dobytek. Z lawą rozgrzaną do setek stopni nie ma co igrać. Zobaczcie, jak szybko potrafi spalić smartfona.

Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda nas czeka pod koniec lipca i na początku sierpnia?

W ostatnich tygodniach mieliśmy już suszę i wyjątkowo wysokie temperatury, które zostały nagle przerwane przez niekończące się ulewy, prowadzące do podtopień.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Co więc nas czeka pod koniec lipca i na początku sierpnia?... Zobacz prognozę 16-dniową

Jak zaplanować tanie wakacje w Arktyce? Zobacz nasz poradnik

Choć wydaje nam się, że wycieczka do Arktyki musi być horrendalnie droga, to jednak nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko sprytnie zaplanować sobie przeloty i za niewielkim wydatkiem spędzić kilka niezapomnianych dni wśród lodowców.

Fot. Marek Ratajczak.
Fot. Marek Ratajczak.

Lato na dalekiej północy jest krótkie. Dopiero co mchy i porosty zaczynają się zielenić, a już przychodzą chłody i spada śnieg, który utrzymuje się przez większą część roku. Warto więc wykorzystać tych zaledwie kilka miesięcy, aby odwiedzić jedno z najpiękniejszych miejsc, dotąd niezmienione ludzką ręką... Zobacz cały artykuł

Andrzej Bargiel na szczycie K2

Andrzej Bargiel, himalaista z Zakopanego, po godzinie 8:00 zdobył szczyt K2 w Karakorum. Teraz przed nim wyzwanie życia, ponieważ jeszcze dziś chce jako pierwszy człowiek na świecie zjechać na nartach z K2, drugiej najwyższej góry na świecie. Trzymamy za niego kciuki. Tak będzie wyglądać planowana trasa jego zjazdu:

Fot. K2SkiChallenge / Andrzej Bargiel.
Fot. K2SkiChallenge / Andrzej Bargiel.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest przeważnie pogodny, tylko miejscami zalega więcej chmur, ale nie przynoszą one deszczu. Wiatr wieje słabo z północy. Temperatura wynosi od 17 do 21 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 lipca 2018 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 22 lipca 2018 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Tajfun zmienił jego salon w basen

Pewien Filipińczyk wpadł na bardzo nietypowy pomysł i zmienił swój salon w prywatny basen. Podczas tajfunu Henry ulewne deszcze spowodowały zalanie jego domu. Duży pokój zmienił się w jezioro. Władze nakazały mieszkańcom pozostanie w domach aż do czasu ustąpienia żywiołu, więc najlepszym rozwiązaniem były relaks nad wodą.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Rzadko kiedy ciśnienie jest aż tak korzystne. Przez całą niedzielę będzie nie tylko stabilne, ale też znajdować będzie będzie na optymalnym dla naszego samopoczucia poziomie. Barometry pokazują od 1011 hPa na północnym wschodzie do 1013 hPa na zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą korzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?
dalej