Wielki pożar w Antarktyce

Polscy polarnicy z Antarktyki donoszą, że na Półwyspie Fildes na Wyspie Króla Jerzego wybuchł pożar, który pochłonął wszystkie urządzenia chilijskiej administracji antarktycznej zarządzanej przez marynarkę wojenną. Na szczęście nie ma ofiar wśród personelu. Polska baza też znajduje się na tej samej wyspie, około 25 km w linii prostej od zniszczonej bazy chilijskiej.

Fot. Facebook / Instituto Antártico Chileno.
Fot. Facebook / Instituto Antártico Chileno.
Fot. Facebook / Instituto Antártico Chileno.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu i wschodzie kraju chmurzy się. Na Podbeskidziu, w Małopolsce i na Kielecczyźnie występują opady, które mają umiarkowane natężenie. Na pozostałym obszarze jest pogodnie, w wielu miejscach bezchmurnie. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z północnego zachodu. Temperatura wynosi przeważnie około 20 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 lipca 2018 o godzinie 9:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 20 lipca 2018 o godzinie 9:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Andrzej Bargiel zjedzie na nartach ze szczytu K2 już w sobotę?

Andrzej Bargiel, himalaista z Zakopanego, podjął się wyzwania, które dotąd wydawało się niemożliwe. Chce jako pierwszy człowiek na świecie zjechać na nartach z K2, drugiej najwyższej góry na świecie. Andrzej jest obecnie w drodze do obozu drugiego, gdzie czeka na niego Janusz Gołąb. Jeszcze dziś oboje wybierają się wyżej. Zdobycie szczytu planują wstępnie na sobotę. Trzymamy za nich kciuki. Zobaczcie materiał filmowy z tej wyprawy.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie bardzo powoli rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1008 hPa (lekko obniżone) na północnym wschodzie do 1016 hPa (lekko podwyższone) na zachodzie kraju. Warunki biometeorologiczne od zachodnich województw zaczną się wreszcie poprawiać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Takich erupcji nie było od 200 lat

Naukowcy z obserwatorium wulkanologicznego na Hawajach twierdzą, że tak rozległej erupcji wulkanu Kilauea na tym rajskim archipelagu nie obserwowano od 1840 roku. Lawa zniszczyła kilkaset domów, całe hektary lasów, drogi i mosty. Rannych zostało ponad 20 osób.

31-letni bohater z Japonii

Japończycy żyją historią 31-letniego Hiroshiego Nomury, który oglądał w swoim samochodzie transmisję z mundialu, gdy przez jego miejscowość przetoczyła się olbrzymia fala powodziowa. Nie wahał się ani chwili, wziął niewielki ponton i popłynął nim na ratunek uwięzionym w zalewanych domach mieszkańcom. W ten sposób uratował 20 osób, którym groziło utonięcie. Przypomnijmy, że na skutek największych od 36 lat powodzi w rejonie Hiroszimy zginęło 250 osób, a ponad 8 milionów wezwano do ewakuacji.

Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów w Tatrach odcięte od świata

W Tatrach w ciągu ostatniej doby spadło ponad 200 mm deszczu. Od świata odcięte jest m.in. schronisko w Dolinie Pięciu Stawów. Jak informuje załoga, rwąca woda zerwała mosty i zalała szlaki. Najgorzej jest na szlaku z Zawratu, Krzyżnego, Koziego Wierchu czy Szpiglasowej Przełęczy przez który przepływa rwący potok. Jest bardzo niebezpiecznie, co możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu.

Fot. Facebook / Pięć Stawów.
Fot. Facebook / Pięć Stawów.

Fale uderzeniowe pośród chmur

Na amatorskim nagraniu udało się uchwycić start rakiety należącej do NASA, która emituje fale dźwiękowe. Te przechodząc przez chmury pierzaste Cirrus, które składają się z kryształków lodu, tworzą na nich zmarszczki, a w niektórych miejscach dosłownie rozpędzają je.

Skrajności pogody w Polsce

Na zachodzie i południu kraju napływa powietrze polarno-morskie o temperaturze nie przekraczającej 20 stopni. Dominuje tam przeważające zachmurzenie, miejscami z opadami deszczu. Natomiast nad wschodnie regionami zalega powietrze podzwrotnikowe o temperaturze dochodzącej do 30 stopni, w którym piętrzą się chmury burzowe, przynoszące przelotne, ale ulewne deszcze. Obecnie najsilniej grzmi na Mazowszu i Lubelszczyźnie.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 lipca 2018 o godzinie 17:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 lipca 2018 o godzinie 17:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wir powietrzny zdemolował piknik

Bardzo niebezpieczna trąba pyłowa zdemolowała piknik w miejscowości Landerneau we Francji. Wyglądało to bardzo groźnie, ale poza zniszczonymi straganami i namiotami, nikomu nic się nie stało.

Na naszych oczach dzieje się historia. Za kołem polarnym tak upalnie nie było jeszcze nigdy

Niespotykana nigdy wcześniej fala upałów nawiedziła północną Skandynawię. W wielu miejscowościach, położonych za kołem polarnym, pobite zostały wszelkie dotychczasowe rekordy temperatury. Skandynawowie robią co mogą, aby się ochłodzić.

Fot. Ole Andre Lagmandokk / NRK.
Fot. Ole Andre Lagmandokk / NRK.

W większości regionów Europy temperatura zbliża się do 30 stopni lub tę wartość przekracza. U nas jest chłodniej za sprawą chmur i deszczu. Jednak tam, gdzie niebo jest pogodne, temperatura szaleje i bije wszelkie rekordy... Zobacz cały artykuł

Przygotowania na nadejście powodzi

Zobaczcie, jak mieszkańcy małej portugalskiej wioski przygotowują się na nadejście fali powodziowej. Demontują elementy kładki oraz zabezpieczenia brzegów, aby wielka woda swobodnie wpłynęła do zbiorników retencyjnych i nie zalała domów. Obejrzyjcie nagranie do samego końca, aby dowiedzieć się, czy się udało.

Księżyc oblany krwią tuż obok planety boga wojny. Czegoś takiego ludzkość nie widziała od pokoleń

Już za tydzień czeka nas największe wydarzenie astronomiczne tego roku. Księżyc podczas całkowitego zaćmienia, najdłuższego w tym stuleciu, spotka się z Marsem, planetą boga wojny, znajdującą się w wielkiej opozycji. Czegoś podobnego nie widziano od wielu lat.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

27 lipca warto zarezerwować sobie przynajmniej chwilę na podziwianie najbardziej niezwykłego spektaklu astronomicznego tego roku. Okazja jest wyjątkowa, ponieważ coś podobnego zdarza się tylko raz na kilka pokoleń... Zobacz cały artykuł

Krajobraz po burzy gradowej

O tej porze roku we Włoszech zamiast na piękną pogodę, można się natknąć na burzę gradową. Jedna z nich przetoczyła się nad Marchią Ankońską i oto, co po sobie pozostawiła:

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / MeteoRimini.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / MeteoRimini.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / MeteoRimini.

Stambuł znów zmienił się w bajoro

Mieszkańcy tureckiego Stambułu, położonego między Europą i Azją, chyba przyzwyczaili się już do potwornych ulew, które kończą się podtopieniami. Wczoraj miasto nawiedziła kolejna, znów zmieniając ulice w bajora. Jednak żywioł nie okazał się tak dramatyczny, jak przed miesiącem w Ankarze, stolicy Turcji. Tam po największej ulewie w historii pomiarów w powodzi zginęło kilka osób. Zobaczcie, jak to wyglądało.

Tak wyglądał wczorajszy lot rakiety z załogową kapsułą od szefa Amazonu

Kolejny udany test rakiety New Shepard i załogowej kapsuły od firmy Blue Origin zbliża nas do rozpoczęcia ery kosmicznej turystyki według wizji szefa Amazonu.

Fot. Blue Origin.
Fot. Blue Origin.

Wczoraj firma przeprowadziła już dziewiąty pomyślny start rakiety New Shepard na ciekły wodór. Tym razem testowano niezwykle ważny system ratunkowy, którego zadaniem będzie zapewnienie bezpieczeństwa kosmicznym turystom podczas wystąpienia problemów w trakcie lotu w kosmos... Zobacz cały artykuł

Góra lodowa w pełnej krasie

Kilka dni temu pokazywaliśmy Wam piękną górę lodową, która niebezpiecznie zbliżyła się do brzegów niewielkiej miejscowości Innaarsuit na Grenlandii, zagrażając mieszkańcom falami tsunami, w przypadku gdyby zaczęła się roztapiać. Dlatego rybaków i ich rodziny ewakuowano. Obecnie bryła lodu, ważąca 11 milionów ton, zaczęła odpływać od brzegu.

Fot. AP.
Fot. AP.

Wspomniana góra lodowa świetnie widoczna jest na zdjęciu satelitarnym. Wokół wybrzeży Grenlandii pływa mnóstwo takich olbrzymich brył lodu. O tej porze roku to zupełnie zwyczajne zjawisko.

Fot. NASA.

Tragiczne skutki niekończących się ulew. Podtopienia, uszkodzone mosty, zniszczone drogi i ewakuacje

W wielu regionach kraju deszcze nie odpuszczają od tygodnia. Chwilami pada ulewnie, co kończy się podtopieniami, ale również wezbraniami rzek oraz uszkodzeniami mostów i dróg. Konieczne są ewakuacje ludności. Kiedy przestanie padać?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Kiedy przestanie padać? To chyba najczęściej zadawane ostatnio pytanie. Aż trudno uwierzyć, że jeszcze kilkanaście dni temu pytaliśmy, kiedy wreszcie popada. Pogoda tego lata wyjątkowo kaprysi. Niestety, skutki są opłakane... Zobacz cały artykuł

Trąba pyłowa tańcowała po parkingu

Niesamowita trąba pyłowa tańcowała na parkingu w Sewilli w Hiszpanii. Jeden z kierowców postanowił ewakuować swój samochód w obawie, że diabełek pyłowy go uszkodzi. Zjawisko powstaje w pogodny dzień na skutek dużego pionowego zróżnicowania temperatury. Jest podobne do trąby powietrznej (tornada), ale nie ma z nią nic wspólnego.

Anomalie temperatury w Europie

W perspektywie następnego tygodnia w większości regionów Europy średnie temperatury będą wyższe od normy wieloletniej. Szczególnie anomalie ciepło będzie w Skandynawii i północnej Rosji oraz miejscami w zachodnich Niemczech, w południowej Rosji i południowej Islandii. W Polsce też będzie wreszcie cieplej, szczególnie na zachodzie i północy, tylko na południowym wschodzie średnia temperatura będzie oscylować w granicach normy.

Anomalie temperatury prognozowane w dniach 19-26 lipca 2018 roku. Fot. karstenhaustein.com
Anomalie temperatury prognozowane w dniach 19-26 lipca 2018 roku. Fot. karstenhaustein.com
dalej