Co się teraz dzieje w pogodzie?

We wschodniej połowie kraju utrzymuje się sucha i słoneczna pogoda. Z kolei w zachodniej połowie zachmurzyło się i miejscami zaczęło padać. Najbardziej intensywne deszcze przechodzą nad Dolnym Śląskiem, Wielkopolską i Ziemią Lubuską. Po południu mogą im towarzyszyć burze. Wiatr wieje słabo, na zachodzie z kierunku zachodniego, a na wschodzie z południowego wschodu. Temperatura wynosi od 15 stopni na Dolnym Śląsku do 25 stopni na Mazowszu.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 lipca 2018 o godzinie 9:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 lipca 2018 o godzinie 9:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Koniec pięknej pogody nad Bałtykiem i nie tylko. W kilka dni spadnie miesięczna norma deszczu

Po kilkunastu słonecznych i suchych dniach pogoda na bałtyckich plażach niebawem się załamie. W krótkim czasie spadnie tyle deszczu, ile zazwyczaj spada przez cały miesiąc. Ulewy przejdą nie tylko nad Pomorzem. Gdzie jeszcze?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Od końca czerwca nad Bałtykiem aura była wymarzona do plażowania. Temperatura oscylowała w okolicach 20 stopni, a przy tym niemal codziennie było słonecznie i sucho. Dzięki temu wybrzeże to obecnie jeden... Zobacz cały artykuł

Oto efekt rekordowo ponurej i deszczowej pogody na Islandii

Na Islandii wiosna i początek lata okazują się być wyjątkowo paskudne. Aura zwykle jest tam kapryśna, jednak teraz przechodzi samą siebie. Maj zapisał się jako najbardziej deszczowy w historii, a czerwiec najbardziej pochmurny w dziejach pomiarów. W efekcie przesączona deszczówką ziemia zaczęła się osuwać. Runęło zbocze góry Fagraskógarfjall, przy tym tamując nurt przepływającej u jej stóp rzeki i całkowicie zmieniając krajobraz.

Wyjątkowo silny tajfun Maria

Tajfun Maria, który osiąga przedostatnią kategorię w skali siły tropikalnych cyklonów, jeszcze dziś przyniesie ulewne deszcze, huraganowe wiatry i wysoki przypływ sztormowy, najpierw na japońskich wyspach Riukiu, a następnie na Tajwanie. Spodziewane są tam powodzie i osunięcia ziemi. Jutro tajfun uderzy we wschodnią część kontynentalnych Chin, zahaczając m.in. o rejon Szanghaju. Rozpoczęły się już masowe ewakuacje ludności z linii wybrzeża.

Zdjęcie satelitarne tajfunu Maria. Fot. JMA / Himawari-8.
Zdjęcie satelitarne tajfunu Maria. Fot. JMA / Himawari-8.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w dalszym ciągu będzie spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1013 hPa (w normie) na południu do 1017 hPa (lekko podwyższone) na północy kraju. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Beryl i Chris szaleją na Atlantyku

Dwa tropikalne cyklony szaleją na Atlantyku. Słabnąca tropikalna depresja imieniem Beryl przechodzi właśnie nad głównymi wyspami Karaibów. Największe ulewy są spodziewane na Dominikanie. Na Portoryko ogłoszono stan wyjątkowy, mimo iż Beryl nie będzie silnym żywiołem. Tymczasem u wschodnich wybrzeży USA narodził się cyklon Chris, który w następnych dniach będzie się ocierać o wschodnie wybrzeża USA i Kanady. Największe zagrożenie żywioł stanowi dla Nowej Fundlandii.

Zdjęcie satelitarne cyklonu Chris (wyżej) i Beryl (niżej) na Atlantyku. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne cyklonu Chris (wyżej) i Beryl (niżej) na Atlantyku. Fot. NASA.

Zginął wskakując do gejzeru

Tragedia w Parku Narodowym Yellowstone, gdzie 23-letni turysta wskoczył do jednego z aktywnych gejzerów, sądząc, że znajduje się w nim tylko trochę cieplejsza woda, jak w jacuzzi. Tymczasem miała ona aż 93 stopnie, w dodatku była pełna kwasów. Mężczyzna zginął na miejscu. Zanim strażnicy parku zdążyli wydobyć ciało, uległo ono rozpuszczeniu. To przestroga, że piękne, bywa też śmiertelnie groźne.

Fot. Wikipedia.
Fot. Wikipedia.

Pyton Tygrysi grasuje pod Warszawą?

Jak informuje Animal Rescue Poland, nad Wisłą na wysokości miejscowości Gassy i Cieciszew pod Warszawą znaleziono wylinkę Pytona Tygrysiego, bez głowy o długości 5,3 metra i obwodzie około 50 cm. Jeśli nie jest to głupi żart hodowcy tych gadów, który podłożył wylinkę, to należy zakładać, że wąż grasuje w okolicach Konstancina-Jeziornej, może być głodny i agresywny oraz zagrażać dzieciom i zwierzętom domowym. W przypadku spotkania gada należy spokojnie się oddalić i zadzwonić na numer 112.

Fot. Wikipedia / Pratik Jain.
Fot. Wikipedia / Pratik Jain.

Gdzie i w jaki sposób giną ludzie porażeni przez pioruny w Polsce? Corocznie jest ich kilka

Przynajmniej kilka osób każdego lata ginie na miejscu porażonych piorunem. Jeśli sezon burzowy jest aktywny, liczba ofiar wzrasta. W jakich okolicznościach dosięga ich błyskawica? Co dzieje się z człowiekiem podczas porażenia?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Burze nad Polską pojawiają się przez cały rok, jednak największa ich liczba przypada na sezon letni. To właśnie wtedy od uderzeń piorunów ginie przynajmniej kilka osób, a drugie tyle odnosi obrażenia... Zobacz cały artykuł

Rekordowy upał oraz pożary lasów i zabudowań w rejonie Los Angeles

Południową Kalifornię nawiedziła rekordowa fala upałów. W rejonie Los Angeles temperatura osiągnęła najwyższe wartości w dziejach pomiarów. W Burbank zmierzono 46 stopni, a w San Bernardino aż 48 stopni. Z kolei w rejonie Santa Barbara wybuchły pożary, które zmusiły do ewakuacji ponad 3 tysiące mieszkańców. Żywioł strawił już 30 hektarów obszarów zielonych i ponad 50 domów oraz pozbawił prądu tysiące odbiorców.

W Dubaju powstanie największa na świecie wertykalna farma

Władze Dubaju startują z kolejnym gigantycznym projektem, będą produkowały zdrową, ekologiczną żywność w największej na świecie wertykalnej farmie.

Fot. Crop One Holdings.
Fot. Crop One Holdings.

Farma powstanie tuż obok gigantycznego lotniska w Dubaju i będzie miała powierzchnię ponad 12 tysięcy metrów kwadratowych, ale będzie odpowiadała gospodarstwu o powierzchni aż 360 hektarów... Zobacz cały artykuł

Kula ognia nad Brazylią

Mieszkańcy północno-wschodniego krańca Brazylii ujrzeli kulę ognia, która przecięła niebo. To oczywiście spalający się w ziemskiej atmosferze, na wysokości ponad 50 kilometrów nad ziemią, meteoroid o średnicy kilku lub kilkunastu centymetrów.

Bagatelizują zagrożenie, chcą zablokować SMSy z ostrzeżeniami przed nawałnicami. Dlaczego?

Nowy system wczesnego ostrzegania przed zagrożeniami m.in. ze strony gwałtownej pogody, jeszcze dobrze nie wystartował, a już pojawiają się głosy, że niektórzy będą blokować na swoich telefonach SMS-y z ostrzeżeniami. Skąd taki pomysł?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Kilka dni temu informowaliśmy, że Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wraz z Ministerstwem Cyfryzacji oraz wszystkimi operatorami telekomunikacyjnymi w Polsce, rozpoczęło pilotaż systemu ostrzegania SMS-ami... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek przeważnie jest pogodny, tylko miejscami gromadzi się więcej chmur. Pada jedynie w Małopolsce i na Podkarpaciu. Wiatr wieje słabo, na zachodzie z kierunku zachodniego, a na wschodzie z północy. Temperatura waha się od 17 stopni na północnym wschodzie do 21 stopni na południowym zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 9 lipca 2018 o godzinie 9:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 9 lipca 2018 o godzinie 9:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Spektakularny zrzut wody

Z powodu powodzi szalejących na Rzece Żółtej w Chinach rozpoczął się zrzut wody m.in. na Tamie Trzech Przełomów. Spektakl każdego roku przyciąga wielu turystów, którzy z bezpiecznej odległości chcą podziwiać potęgę żywiołu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Ciśnienie jest lekko podwyższone i przez cały dzień będzie bardzo powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1016 hPa na północnym wschodzie do 1018 hPa na zachodzie i południowym zachodzie kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Zagadkowy wir w Jeziorze Maracaibo

Zaskakujący zielony wir w jeziorze Maracaibo w Wenezueli uwieczniły satelity meteorologiczne należące do NASA. Zbiornik ten znany jest z tego, że występują nad nim najbardziej intensywne burze na naszej planecie. Średnio rocznie notuje się tam aż 233 pioruny na kilometr kwadratowy. Piorunujące spektakle można tam oglądać nawet przez 297 nocy w roku. Jednak jak się okazuje, to nie burze są źródłem tego fenomenu.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Są nimi pływające rośliny wodne z podrodziny rzęsowych. Wody jeziora są podzielone na dwie warstwy.Na dnie woda jest chłodniejsza i bardziej zasolona, zaś blisko powierzchni ciepła i słodsza. Po ulewnych deszczach warstwy te mieszają się ze sobą, sprawiając, że jezioro staje się idealnym siedliskiem dla roślinności wodnej. W czerwcu 2004 roku ulewy doprowadziły do gigantycznego rozkwitu rzęs, zmuszając władze do ogłoszenia stanu wyjątkowego i wydatku milionów dolarów, aby oczyścić jezioro. Wir to skutek napływu słonej wody z Morza Karaibskiego przez wąską cieśninę. Powoduje to powstanie prądów morskich, które sprawiają, że zielone rzęsy układają się w formie wiru obracającego się przeciwnie do ruchu wskazówek zegara.

Rzęsy wodne. Fot. Wikipedia.

Jaskółka i gorący zachód słońca

@Małgorzata uwieczniła przelatującą jaskółkę na tle gorącego zachodu słońca.

Zachód słońca w Rzepienniku Strzyżewskim w woj. małopolskim. Fot. Małgorzata Bąk / TwojaPogoda.pl
Zachód słońca w Rzepienniku Strzyżewskim w woj. małopolskim. Fot. Małgorzata Bąk / TwojaPogoda.pl

Noc obłoków srebrzystych

Godzinę po zachodzie słońca koniecznie spójrzcie na niebo północne. Powinny się tam pojawić wspaniałe obłoki srebrzyste. Jeśli jeszcze nie wiecie, co to jest, to koniecznie zapoznajcie się z opisem pod zdjęciem, które nasz czytelnik @Tomek wykonał ubiegłej nocy. Spektakl był wyśmienity.

Obłoki srebrzyste. Fot. Tomek Ziajor.
Obłoki srebrzyste. Fot. Tomek Ziajor.

Późne zachody Słońca o tej porze roku sprzyjają wieczornym spacerom. Gdy niebo jest pogodne, możemy ujrzeć nietypowe zjawisko, nad którego wyjaśnieniem naukowcy długo się głowili. To obłoki srebrzyste, które z typowymi chmurami nie mają nic wspólnego... Zobacz cały artykuł

Jeden ratował drugiego, oboje utonęli

Już 164 osoby utonęły od początku tego sezonu, z czego 11 tylko w lipcu. Dzisiaj statystyka ta powiększyła się o dwóch mężczyzn, którzy utopili się w Bałtyku u wybrzeży Karwi. Jeden z mężczyzn zaczął się topić. Na pomoc rzucił mu się drugi, znajdujący się obok. Niestety, oboje utonęli. Pamiętajmy, że wśród ofiar utonięć znajdują się cisi bohaterowie, którzy ratując życie obcej osoby, poświęcili również swoje.

Jeden ratował drugiego, oboje utonęli
dalej