Wspaniałe tornado o wyjątkowo jasnej barwie, przez co wyróżniające się na tle ciemnych chmur burzowych. To gwałtowne zjawisko, a tymczasem na pierwszym planie koniki całkiem spokojnie skubią sobie trawę, jak gdyby nic się nie działo.
Wspaniałe tornado o wyjątkowo jasnej barwie, przez co wyróżniające się na tle ciemnych chmur burzowych. To gwałtowne zjawisko, a tymczasem na pierwszym planie koniki całkiem spokojnie skubią sobie trawę, jak gdyby nic się nie działo.
Poranek jest na ogół pogodny, choć miejscami chmur jest więcej, jednak nigdzie nie pada. Termometry pokazują przeważnie od 20 do 23 stopni, ale za sprawą dużej wilgotności względnej powietrza, dochodzącej do 60-70 procent, odczuwalnie jest dużo gorącej, a przez to nieprzyjemnie parno i duszno. Wiatr wieje słabo z południa. Front atmosferyczny z opadami dociera do linii Rugia - Bornholm i jeszcze przed południem wkroczy nad zachodnie Pomorze.
Złe wieści dla meteopatów, ponieważ nie dość, że ciśnienie gwałtownie spada, to jeszcze przejdą dzisiaj gwałtowne burze, a temperatura mocno się obniży. W tej chwili barometry pokazują od 1011 hPa (w normie) na Pomorzu do 1018 hPa (lekko podwyższone) na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.
@Aneta uwieczniła ostatni tej wiosny zachód Słońca w Małopolsce.
W poniedziałek nad Tatrami pojawiły się bardzo rzadkie chmury Asperatus, które przypominają pofalowane morze. Na poniższym przyspieszonym nagraniu z widokiem na Polanę Głodówka i panoramę Tatr, możecie zobaczyć, jak nie zwykłe chmury wędrowały po niebie. Na sam koniec dnia nad lasami w dolinach na skutek gwałtownego parowania, utworzyły się chmury Silvagenitus.
Za sprawą wyjątkowo wysokich temperatur powietrza, woda w Bałtyku u wybrzeży Polski jest tak ciepła, jak zwykle w drugiej połowie lipca, i osiąga przeważnie 17-18 stopni, w rejonie Międzyzdrojów 20 stopni, a w Zatoce Puckiej nawet 21 stopni. Jednak zgodnie z subiektywnymi odczuciami większości urlopowiczów nadal jest za zimna. Bardzo ciepłą wodę za to w jeziorach. W Jezioraku ogrzała się ona do 24 stopni. Najzimniejsze jest Morskie Oko w Tatrach z temperaturą 11 stopni.
Po potężnym gradobiciu w Serbii, samochody wraz z uwięzionymi w nich kierowcami i ich pasażerami przypominały ryby wyłożone na lodzie w supermarkecie. Nie wszystkim jednak było do śmiechu, bo gdy gruba warstwa gradu się roztopiła, ulice zmieniły się w rwące potoki, które zalały niektóre auta po same dachy.
Reed Timmer, amerykański łowca burz, złapał w okolicach Keensburg w stanie Kolorado wspaniałe tornado, którego lej był mocno wygięty. Na przyspieszonym nagraniu z kamerki możecie zobaczyć, jak tornado uformowało się i zanikło.
W stolicy Niemiec światowi przywódcy spotkali się, aby sprawdzić czy Porozumienie Paryskie, które ma na celu redukcję emisji dwutlenku węgla i zatrzymanie zmian klimatycznych, rzeczywiście jest wdrażane. Polska miała się czym pochwalić.
W ostatnich dniach w Berlinie odbyła się konferencja Petersberskiego Dialogu Klimatycznego, podczas której przedstawiciele 35 państw przeanalizowali realizację Porozumienia Paryskiego z grudnia 2015 roku i przygotowania do tegorocznego grudniowego szczytu klimatycznego ONZ (COP24) w Katowicach... Zobacz cały artykuł
W pierwszej połowie dzisiejszego dnia mieszkańcy południowej Polski mogli ujrzeć niecodzienne zjawisko. Niebo wyglądało jakby było rozprute, równiutko odcięte nożem. Zobaczcie ten fenomen na zdjęciach od czytelników.
Rozwiązanie zagadki zjawiska, którym można się było dzisiaj o poranku i przed południem zachwycać miejscami na południu kraju, znajduje się na zdjęciu satelitarnym. W pasie od okolic Katowic przez Kraków po Rzeszów... Zobacz cały artykuł
Polscy programiście stworzyli aplikację ziBees na smartfona połączonego z internetem, która za sprawą sztucznej inteligencji potrafi na zrobionym zdjęciu ramki ula przeliczyć ilość pszczół, sprawdzić obecność królowej, określić kondycję czerwia i grzybic oraz zidentyfikować chore osobniki. Pozwoli tym samym podejmować pszczelarzom lepsze decyzje dotyczące pszczół.
Donald Trump zapowiedział utworzenie kosmicznej armii USA i plan kolonizacji Srebrnego Globu. Stany Zjednoczone mają zawładnąć najbliższym kosmosem.
Podczas spotkania Narodowej Rady ds. Przestrzeni Kosmicznej, Donald Trump, prezydent USA, zapowiedział, że jego kraj wraca na Srebrny Glob i utworzy armię kosmiczną do obrony kraju i jej interesów w kosmosie... Zobacz cały artykuł
Nie żyje 62-letnia samica Puan, która była najstarszym znanym na świecie orangutanem sumatrzańskim, dzięki czemu zapisała się w słynnej Księdze Rekordów Guinnessa. Przyszła na świat w dżungli, jednak niemal całe życie przeżyła w ogrodzie zoologicznym w australijskim Perth. Doczekała się aż 54 potomków. Została poddana eutanazji z powodu komplikacji zdrowotnych związanych z jej podeszłym wiekiem.
Rozpoczyna się sezon wakacyjny, więc miliony Polaków rozjadą się po kraju. Czy podczas wypoczynku trafią na udaną pogodę? W który z letnich miesięcy aura bardziej dopisze? Sprawdźmy pogodowe trendy na lato.
Liczymy, że podczas naszego urlopu pogoda będzie sprzyjać. Jednak sezon letni trwa niemal 3 miesiące, a przecież niemożliwym jest, aby nieustannie było słonecznie i ciepło. Ktoś będzie mieć wypoczynek zmarnowany przez aurę. Pytanie brzmi, komu się to tym razem przytrafi... Zobacz cały artykuł
Marzeniem większości z nas jest, aby po długiej zimie, wiosna zjawiła się u nas szybko i była bardzo ciepła. Czy mijająca pora roku spełniła wszystkie nasze oczekiwania? A może wyjątkowe ciepło wyszło nam bokiem?
Początek wiosny zupełnie nie zapowiadał tego, co miało się zdarzyć w kwietniu i maju. Marzec okazał się najzimniejszym od 5 lat, głównie za sprawą wiru polarnego, który sprowadzał nam nadzwyczaj zimne masy powietrza... Zobacz cały artykuł
Astronauta uwiecznił z pokładu Stacji Kosmicznej, podczas jej nocnego przelotu, Półwysep Iberyjski, który dzielą między siebie Portugalia i Hiszpania. Oba kraje zmierzą się dziś ze swoimi rywalami na mundialu. Możecie zobaczyć rozświetlone atlantyckie wybrzeże Portugalii, na czele ze stolicą Lizboną, które jest widoczne w dolnej części zdjęcia. Z kolei jasny punkt w środku półwyspu, to oczywiście Madryt, stolica Hiszpanii. Widoczna jest też Cieśnina Gibraltarska, oddzielająca Europę od Afryki.
Mieszkańcy Gwatemali podnoszą się po katastrofalnej erupcji wulkanu Fuego, która okazała się największą od ponad 40 lat. W promieniu kilkunastu kilometrów od krateru wulkanicznego warstwa popiołów, pokrywająca dachy zabudowań, samochody, drogi i pola uprawne, ma nawet kilkadziesiąt centymetrów. Zobaczcie, jak wygląda usuwanie popiołów, aby ludność mogła wrócić do swych domów.
Na zachodzie i południu kraju chmurzy się, ale nie pada. Na pozostałym obszarze jest słonecznie. Wiatr wieje z północnego zachodu chwilami silniej. Temperatura wynosi od 16 stopni nad morzem do 20 stopni w centrum i na południu kraju.
Niesamowite nagranie chmury burzowej na południu Włoch. Zobaczcie, co tam się działo.
Brilliant time lapse of night time thunderstorms off the coast of Salento, south Italy!Brilliant time lapse of night time thunderstorms off the coast of Salento, south Italy! Video: Nowcasting salento - check them out for more spectacular time lapses (Y)
Opublikowany przez Severe Weather Europe 19 czerwca 2018
Ciśnienie jest wysokie i jeszcze rośnie, jednak po południu rozpocznie się jego długi i głęboki spadek związany ze zbliżaniem się ośrodka niżowego. W tej chwili barometry pokazują od 1021 hPa na północnym wschodzie do 1024 hPa na zachodzie.