Łazik Curiosity zrobił sobie selfie w okowach potężnej burzy pyłowej

Od początku czerwca Czerwona Planeta zaczęła pogrążać się w potężnej burzy pyłowej, która zagroziła eksplorującym jej powierzchnię łazikom od NASA.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Agencja wciąż obawia się, że pył zagrozi łazikowi Opportunity, który czepie energię na potrzeby zasilania swoich urządzeń pokładowych z paneli solarnych. Podczas silnych burz pyłowych mogą pokryć się one tak grubą warstwą pyłu, że robot zostanie unieruchomiony na zawsze... Zobacz cały artykuł

Taki widok na plaży

Taki widok wart jest milion dolarów, ale nie dla urlopowiczów wypoczywających na czarnomorskich plażach w Odessie, którzy zamiast trąby wodnej woleliby ujrzeć słoneczko na błękitnym niebie.

Fot. VK / clubmeteo.
Fot. VK / clubmeteo.

Wjechali w samo oko żywiołu

Łowcy burz niczego się nie boją. Wjeżdżanie w samo oko burzy to dla nich przysłowiowa bułka z masłem. Zobaczcie ich szaleńczy rajd w kierunku superkomórki burzowej, tak czarnej, jak noc.

Co się dzieje z samochodami podczas trzęsienia ziemi?

Wczoraj w japońskiej Osace doszło do dość silnego trzęsienia ziemi, w których zginęły 3 osoby, a ponad 350 zostało rannych. Kamera uwieczniła moment wstrząsu. Zobaczcie, jak zareagowały na niego zaparkowane obok siebie samochody.

Po erupcji nadeszły powodzie

Nie tylko erupcja wulkanu Fuego sieje spustoszenie w Gwatemali w Ameryce Środkowej. Mieszkańcom dają się we znaki także ulewy związane z rozpoczynającą się porą mokrą. Dochodzi do częstych powodzi, które mają dramatyczny przebieg. Na nagraniu możecie zobaczyć, jak rwąca rzeka porywa szkolny autobus. Na szczęście pasażerowie w porę opuścili pojazd i zgromadzili się na brzegu rzeki, aby zobaczyć, co się z nim dalej stanie.

Dyskotekowy stroboskop na niebie

Reed Timmer gonił kilka dni temu potężną superkomórkę burzową, która przetaczała się w rejonie Denver w stanie Kolorado. Z ulewnym deszczem spadł grad wielkości piłek tenisowych. Na poniższym nagraniu z kamerki samochodowej możecie zobaczyć, jak burza wędrowała w stronę łowców, przynosząc coraz więcej błyskawic, zmieniając niebo w prawdziwy dyskotekowy stroboskop.

Mniej niż godzina i Sofia pod wodą

Wystarczyła niecała godzina, aby stolica Bułgarii znalazła się pod wodą. Przyczyną była potężna ulewa, która przyniosła aż 50 litrów deszczu na metr kwadratowy ziemi. Skończyło się to zalaniem nawet głównych arterii komunikacyjnych, stacji metra, piwnic i galerii handlowych. Służby alarmowe interweniowały prawie tysiąc razy.

Między Anglią a Francją

Tak wygląda okiem astronautów, z wysokości 400 kilometrów, Cieśnina Dover, najwęższa część Kanału La Manche, oddzielającego Francję od Anglii. Najbardziej wysuniętym ku Francji odcinkiem wybrzeża Anglii są słynne białe klify. Z kolei najbliższym Anglii punktem francuskiego wybrzeża jest Przylądek Gris-Nez. W tym miejscu cieśnina ma zaledwie 34 kilometry szerokości.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

USA tworzą pierwszy oddział wojskowy do walki w kosmosie

Wszystko wskazuje na to, że nowa zimna wojna rozkręciła się na dobre. Stany Zjednoczone, Rosja i Chiny przenoszą swoje działania z mórz, lądów i powietrza w kosmos.

Fot. Twitter / NASA.
Fot. Twitter / NASA.

Supermocarstwa planują budowę nowych portów kosmicznych, testują hipersoniczne rakiety i pojazdy kosmiczne, więc możemy śmiało rzec, że za chwilę staniemy się świadkami prawdziwych gwiezdnych wojen... Zobacz cały artykuł

W czwartek przejdą niebezpieczne nawałnice. Z dnia na dzień ochłodzi się o ponad 10 stopni

Po kilku naprawdę gorących i parnych dniach w czwartek i w nocy z czwartku na piątek czekają nas jedne z najgwałtowniejszych burz w tym sezonie. Spodziewamy się ulew, gradobić i wichur, które mogą powodować szkody. Później nadejdzie olbrzymie ochłodzenie.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Prognoza długoterminowa potwierdza się, przed nami jeszcze kilka gorących dni, które będą nas męczyć dużą wilgotnością powietrza. Z odsieczą przyjdzie nam jednak wiatr, który powiewać może porywiście, niosąc orzeźwienie... Zobacz cały artykuł

Kibicujesz? Jedz owoce

Zbigniew Boniek co niektórym naraził się występując w reklamie piwa i w ten sposób promując niekorzystne nawyki. Stwierdził, że piwo jest zdrowsze od kolorowych napojów. Czy na pewno? Okazuje się, że jeden gram alkoholu ma wyższą wartość energetyczną niż jeden gram cukru. Podczas kibicowania polecamy więc coś zdrowszego na ząb, czyli owoce pełne naturalnych cukrów, np. wiśnie, czereśnie, truskawki czy maliny.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Najpogodniej jest w pasie od południowego zachodu przez centrum po północny wschód. Chmurzy się, a miejscami kropi, na północnym zachodzie i południowym wschodzie kraju. Wiatr wieje słabo, na zachodzie z południowego zachodu, a na wschodzie z północnego zachodu. Temperatura wynosi przeważnie od 18 do 20 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 czerwca 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 19 czerwca 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Księżyc, Wenus i jasny meteor

Mieszkańcy Holandii, Belgii, Luksemburga oraz częściowo zachodnich Niemiec i wschodniej Francji, który w sobotni wieczór podziwiali spotkanie Księżyca i planety Wenus, ujrzeli też spektakularny meteor. Meteoroid wleciał w ziemską atmosferę na wysokości 30 km, a ostatecznie spalił się na ok. 10 km. Piękne zjawisko.

Fot. Gernot Meiser / TWAN-Planetarium.de
Fot. Gernot Meiser / TWAN-Planetarium.de

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie się dzisiaj nieznacznie wahać, a od późnego popołudnia wolno rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1018 hPa (lekko podwyższone) na Pomorzu do 1022 hPa (wysokie) na Dolnym Śląsku.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Opozycja planetoidy Westa

Planetoida Westa w środę znajdzie się w opozycji względem Słońca. Osiągnie jasność około 5,3 magnitudo (około 6 magnitudo po uwzględnieniu ekstynkcji), co sprawia, że jest widoczna gołym okiem na ciemnym niebie. Pod bardziej zanieczyszczonym światłem nieboskłonie zobaczyć ją można przy użyciu lornetki. Przy okazji zaobserwować można ogrom obiektów, jakie znajdują się w gwiazdozbiorach Strzelca i Tarczy, na południowym nieboskłonie.

Opozycja planetoidy Westa. Fot. Łukasz Górski / TwojaPogoda.pl
Opozycja planetoidy Westa. Fot. Łukasz Górski / TwojaPogoda.pl

Warto spojrzeć na południowy nieboskłon, ponieważ ponownie tak dużą jasność Westa osiągnie dopiero w 2029 roku. Widoczny Saturn jest dobrym drogowskazem, przez co odnalezienie Westy nie powinno stanowić problemu. Tak wyglądał fragment nieba uwieczniony przez naszego czytelnika @Łukasza w nocy z 16 na 17 czerwca między godziną 1:00 a 2:00 na obrzeżach Chojnic w Borach Tucholskich... Zobacz duże zdjęcie

Na zakończenie dnia

@Rafał uchwycił piękne zakończenie dnia w Małopolsce.

Koniec dnia w Woli Rogowskiej w woj. małopolskim. Fot. Rafał / TwojaPogoda.pl
Koniec dnia w Woli Rogowskiej w woj. małopolskim. Fot. Rafał / TwojaPogoda.pl

Pękające góry lodowe z bliska

O tej porze roku turyści chętnie odwiedzają Patagonię, aby podziwiać tam pękające góry lodowe oddzielające się od jednego z najszerszych lądolodów. Na oczach śmiałków, zbliżających się do nich łódkami i statkami, błękitne bryły lodowe rozpadają się na fragmenty, które zanurzają się i wynurzają, tworząc wysokie fale. Zobaczcie to niezwykłe zjawisko z bliska.

Meteoroid uderzył w Marsa

Sonda kosmiczna MRO uwieczniła skutek uderzenia niewielkiego meteoroidu w powierzchnię Marsa. Na zdjęciu widoczny jest ciemny krater uderzeniowy oraz osunięcie ziemi, do którego później doszło. Krater ma zaledwie 5 metrów szerokości, ale osuwisko rozciąga się na dystansie aż kilometra!

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Rwąca rzeka lawy

Lawa wyrzucana przez wulkan Kilauea spływa do Pacyfiku z zawrotną prędkością. Trudno sobie to wyobrazić, dlatego zobaczcie poniższe nagranie wykonane przez wulkanologów z amerykańskiej Krajowej Służby Geologicznej (USGS). Coś niesamowitego. Nic dziwnego, że tak trudno uciec przed rwącą rzeką lawy rozżarzonej do temperatury setek stopni.

Prognozy pogody będą bardziej trafne, bo naukowcy uwzględnią w nich kluczowy czynnik, czyli parowanie

Aż trudno uwierzyć, że jeden z głównych elementów obiegu wody w przyrodzie, czyli parowanie, dotychczas nie było uwzględniane w prognozach pogody, co wpływało na ich wciąż pozostawiającą wiele do życzenia trafność. To się zmieni.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Od kilkudziesięciu lat, gdy prognozy pogody są przygotowywane przez superkomputery, ich sprawdzalność jest systematycznie polepszana. Takie czynniki, jak parowanie oceanów, zasięg pokrywy śnieżnej i lodowej albo też dane z radarów meteorologicznych, zwiększyły ich trafność... Zobacz cały artykuł

dalej