Jowisz jakiego nie znacie. Potężne cyklony, błyskawice i chłodne plamy. Prawdziwa pogoda nie z tej ziemi

Jowisz jest największą planetą Układu Słonecznego i dotąd skrywał przed nami wiele tajemnic, które udaje się odkryć dzięki krążącej wokół niego sondzie Juno. Poznaliśmy burze, jakich nigdy wcześniej nie widzieliśmy. Czym jeszcze nas zaskoczył?

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Od jakiegoś czasu, gdy sondy kosmiczne dotarły do odległych planet i zaczęły je dokładnie badać, wiemy, że pogoda panuje nie tylko na Ziemi, ale także na innych obiektach w kosmosie. Bywa tam tak gwałtowna... Zobacz cały artykuł

Przyniosła ścianę deszczu

Ostatnio południe Europy nadzwyczaj często nawiedzane jest przez burze i ulewne deszcze, które kończą się podtopieniami. Zobaczcie jedną z takich komórek burzowych, która przeszła nad Bośnią i Hercegowiną, i przyniosła ze sobą ścianę deszczu.

Astronauci wyszli na spacer kosmiczny i zainstalowali nowe kamery HD

Kilka dni temu odbył się już 400 spacer kosmiczny w historii. Udział w nim wzięli astronauci przebywający na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Spacer o oznaczeniu EVA-51 trwał blisko 7 godzin. W kosmos wyszli astronauci NASA: Drew Feustel i Ricky Arnold. Głównym celem misji była modernizacja sprzętu. Amerykanie zainstalowali nowe systemy... Zobacz cały artykuł

Kibice wywołali trzęsienie ziemi

Bardzo czułe sejsmografy w rejonie stolicy Meksyku odnotowały nietypowy wstrząs, do którego doszło na 10 minut przed końcem pierwszej połowy mundialowego meczu Meksyk - Niemcy. Nic dziwnego, że ziemia się zatrzęsła, bo meksykańscy kibice właśnie w tym czasie podskoczyli ze szczęścia, gdy Hirving Lozano strzelił Niemcom gola. Podskok wyzwolił wstrząs o maksymalnym przyspieszeniu rzędu 37 cm na sekundę kwadratową.

Fot. Twitter / SIMMSA.
Fot. Twitter / SIMMSA.

Erupcja wulkanu na Galapagos

Kilka dni temu naukowcy ostrzegali przed erupcją wulkanu Sierra Negra na wyspach Galapagos, tymczasem całkiem nieoczekiwanie wybuchł inny tamtejszy wulkan La Cumbre, który znajduje się na wyspie Fernandina. Z krateru wydobywają się duże ilości lawy, która potokami spływa na wód Pacyfiku. Wulkan ostatni raz dawał o sobie znać niemal rok temu. Jego wybuch nie stanowi poważniejszego zagrożenia.

Niszczycielski wstrząs nawiedził Japonię. Są ofiary. Mieszkańcy obawiają się powtórki sprzed 23 lat

Dość silne trzęsienie ziemi nawiedziło rejon japońskiej Osaki. Zginęło kilka osób, a kilkaset zostało rannych. To wyjątkowo niebezpieczny obszar, ponieważ 23 lata temu doszło tam do historycznego kataklizmu, który może się powtórzyć.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Uszkodzonych zostało wiele budynków, runęły mury, popękały nawierzchnie dróg i chodników. W Japonii było wtedy krótko przed godziną 8:00 rano, gdy miliony ludzi zmierzały do pracy i szkół. Doszło do paraliżu... Zobacz cały artykuł

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Dzisiaj słabe burze mogą pojawiać się miejscami na południu, wschodzie i w centrum kraju. W strefie zielonej spodziewamy się ulewnego deszczu do 15 mm, lokalnie z gradem o średnicy do 1 cm i porywistym wiatrem do 80 km/h.

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Nad Polską mamy dwie strefy opadów. Jedna ciągnie się od Dolnego Śląska przez Wielkopolskę i Kujawy po Pomorze Gdańskie, zaś druga obejmuje regiony wschodnie i częściowo południowe. Na pozostałym obszarze jest dość pogodnie. Wiatr wieje słabo, głównie z kierunków północnych. Temperatura wynosi od 15 stopni nad morzem do 21 stopni w głębi kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 18 czerwca 2018 o godzinie 8:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 18 czerwca 2018 o godzinie 8:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie, które jest lekko podwyższone, zaczęło rosnąć i tak też będzie przez kilka następnych dni, ponieważ w naszym kierunku zmierza ośrodek wysokiego ciśnienia. W tej chwili barometry wskazują od 1015 hPa na południowym wschodzie do 1019 hPa na zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Atrakcje wieczornego nieba

Wczoraj wieczorem Księżyc spotkał się z planetą Wenus. Jednak na jednym zdjęciu można było uwiecznić również najjaśniejsze gwiazdy konstelacji Bliźniąt, czyli Kastora i Polluksa. Zachęcamy Was do wieczornych obserwacji nieba zachodniego, której królową jeszcze przez jakiś czas pozostanie Wenus.

Atrakcje wieczornego nieba. Fot. Łukasz Górski / TwojaPogoda.pl
Atrakcje wieczornego nieba. Fot. Łukasz Górski / TwojaPogoda.pl

Podwójna tęcza po burzy

Miejscami nad zachodnią Polską przechodzą słabe burze. Jedna z nich przyniosła trochę deszczu i błyskawice nad Pojezierzem Drawskim. @Maniek po burzy uwiecznił przepiękną podwójną tęczę.

Podwójna tęcza po burzy na Pojezierzu Drawskim. Fot. Maniek / TwojaPogoda.pl
Podwójna tęcza po burzy na Pojezierzu Drawskim. Fot. Maniek / TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Pogoda na spacer

Nasz czytelnik zachwala krajobrazy w okolicach Jelczy w Małopolsce. - Idealny krajobraz na biegi lub spacer wśród przyrody, zwłaszcza w najdłuższe dni w roku - mówi @Rafał.

Krajobrazy Małopolski. Fot. Rafał / TwojaPogoda.pl
Krajobrazy Małopolski. Fot. Rafał / TwojaPogoda.pl

Burza nad zachodnim Pomorzem

Chmurzy się, ale pada jedynie na południowym wschodzie i północnym zachodzie kraju. Jedyna komórka burzowa wędruje teraz na północ od Gorzowa Wielkopolskiego i wkracza nad zachodnie Pomorze. Noc deszcze przyniesie miejscami na zachodzie, północy i południowym wschodzie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Podtopienia na Sycylii

Tym razem ulewne deszcze spowodowały podtopienia w Mesynie na włoskiej Sycylii.

Tańcowały dwie trąby wodne

U wybrzeży Grecji pojawiły się dwie malownicze trąby wodne.

Mroczny i burzliwy Jowisz na najnowszej fotografii wykonanej przez sondę Juno

NASA opublikowała najświeższą fotografię największej planety Układu Słonecznego. Zachwyca ona mrokiem i dynamicznymi zjawiskami szalejącymi w gęstej atmosferze Jowisza.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Dane zostały przesłane na Ziemię 23 maja, gdy sonda wykonywała swój 13 bliski przelot wokół Jowisza. Urządzenie znajdowało się wówczas zaledwie 8 tysięcy kilometrów od gęstej atmosfery tej planety... Zobacz cały artykuł

Prognoza 16-dniowa: Co nas czeka w pogodzie do końca czerwca i na początku lipca?

W nowym tygodniu rozpoczyna się astronomiczne lato i wakacje, a wraz z nimi sezon urlopowy. Czy pogoda będzie sprzyjać tym, którzy zdecydowali się wypocząć w drugiej połowie czerwca i na początku lipca?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Tylko u nas najnowsza prognoza na następne 16 dni... Sprawdź prognozę

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek przynosi nam dość zróżnicowaną pogodę. W jednych miejscach jest słonecznie, nawet bezchmurnie, a w innych chmurzy się, jednak nigdzie nie pada. Wiatr wieje słabo z kierunku wschodniego. Temperatura wynosi od 20 stopni nad morzem do 22-23 stopni na przeważającym obszarze kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 17 czerwca 2018 o godzinie 9:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 17 czerwca 2018 o godzinie 9:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie od kilku dni nieznacznie się waha i tak też będzie dzisiaj. W tej chwili jest lekko podwyższone i wynosi od 1015 hPa na zachodzie do 1018 hPa na północnym wschodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Księżyc i Wenus na zdjęciach

Nasi czytelnicy, jak zwykle nie zawiedli i uwiecznili spotkanie Księżyca z planetą Wenus.

Wieczorne spotkanie Księżyca i planety Wenus nad Warszawą. Fot. TwojaPogoda.pl
Wieczorne spotkanie Księżyca i planety Wenus nad Warszawą. Fot. TwojaPogoda.pl

Najciekawsze zdjęcia od czytelników możecie zobaczyć w naszym artykule... Zobacz zdjęcia

dalej