Prognoza 16-dniowa: Jaka pogoda nas czeka w pierwszej połowie czerwca? Szykują się zmiany?

Rozpoczyna się sezon letni, a wraz z nim zbliżają się wakacje i urlopy. Problem w tym, że to, czy wypoczynek będzie udany, zależy głównie od pogody. A jaka ona będzie w pierwszej połowie czerwca?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W nowy tydzień wkroczymy wysoką temperaturą, ale też w towarzystwie chmur burzowych, które w wielu regionach przyniosą ulewne deszcze, lokalnie z gradem i porywistym wiatrem... Zobacz całą prognozę

Czerwona Planeta w całej okazałości na najnowszych zdjęciach z sondy Mars Express

Z okazji 15. rocznicy orbitowania sondy Mars Express wokół Czerwonej Planety, ESA postanowiła z jej pomocą wykonać przepiękną fotografię tego tajemniczego obiektu.

Fot. ESA.
Fot. ESA.

Najświeższa fotografia Marsa oszołamia swoją jakością. Możemy dostrzec na niej naturalne barwy powierzchni i szczątkowej atmosfery planety... Zobacz cały artykuł

Niezwykła miłość żurawi

Żurawie łączą się w pary na całe życie i nie odstępują się nigdy na więcej niż kilkanaście metrów. To się nazywa miłość ❤️

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie, południu i w centrum kraju dominuje całkowite zachmurzenie niskimi chmurami warstwowymi. Miejscami na Mazowszu i Górnym Śląsku przechodzą pojedyncze burze, którym towarzyszy ulewny deszcz, mogący powodować podtopienia. Termometry pokazują od 16 stopni nad morzem do 23 stopni w głębi kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 3 czerwca 2018 o godzinie 9:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 3 czerwca 2018 o godzinie 9:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Ulewa zmieniła ulice w rzeki

Ulewne deszcze doprowadziły do dramatycznej powodzi w hiszpańskim regionie Kastylia-La Mancha. Ulica zmieniła się w rwącą rzekę, która porywała ze sobą auta. Jednym z nich był samochód dostawczy.

Chmura szelfowa nad Pomorzem

@Adrian uwiecznił wczoraj chmurę szelfową, która poprzedziła nadejście burzy nad Lubicz na zachodnim Pomorzu.

Chmura szelfowa w Lubiczu w woj. zachodniopomorskim. Fot. Adrian Nowak / TwojaPogoda.pl
Chmura szelfowa w Lubiczu w woj. zachodniopomorskim. Fot. Adrian Nowak / TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie do południa będzie bardzo powoli rosnąć, ale po południu zacznie się powoli obniżać. W tej chwili barometry pokazują od 1013 hPa (w normie) na wschodzie do 1016 hPa (lekko podwyższone) na północnym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zagrzmiał i rozświetlił wieczorne niebo

Wieczorne niebo nad chińską prowincją Junnan rozświetlił wyjątkowo jasny meteor, którego spalaniu w ziemskiej atmosferze, na wysokości kilkudziesięciu kilometrów, towarzyszyły grzmoty. Nie wiadomo czy jakiś fragment kosmicznej skały zdołał spaść na ziemię.

Nie tylko u nas jest burzowo

W wielu krajach Europy ostatnio poważnie dają się we znaki burze, które przynoszą podtopienia. Niemalże biblijny potop przeżyli mieszkańcy niemieckiej miejscowości Kleinblittersdorf w Kraju Saary. W kilkanaście minut spadło tam tyle deszczu, ile normalnie powinno przez 2 miesiące. Efekt to zalane budynki, podmyte i zniszczone drogi oraz zerwane mosty i kładki. Zobaczcie potęgę żywiołu na nagraniu.

Po kilku minutach wszystko pływało

W wielu miejscowościach w zachodniej, południowej i centralnej Polsce doszło do podtopień. Tak właśnie było w Kórniku w woj. wielkopolskim, gdzie wystarczyła kilkuminutowa ulewa, aby ulice znalazły się pod wodą, przez którą z trudem przedzierały się nawet wozy strażackie.

W tej chwili burze słabną, jednak wciąż może obficie padać. Największe ryzyko ulew obejmuje Kujawy, Warmię i Ziemię Łódzką. Może tam spaść nawet 30 mm deszczu w krótkim czasie. Zjawiska przestaną stanowić zagrożenie dopiero w nocy.

400 piorunów w ciągu minuty

Miejscami na zachodzie, południu i w centrum kraju w dalszym ciągu występują słabe i umiarkowane burze. W ciągu każdej minuty w tych regionach niebo przecina około 400 piorunów, z czego 20 stanowią te najgroźniejsze, pioruny doziemne (chmura-ziemia). Jak wynika z danych IMGW, w Słoszowie (dolnośląskie) w ciągu godziny spadło 20 mm deszczu, w Ostrowie Wielkopolskim (wielkopolskie) 16 mm, a w Chojnicach (pomorskie) 15 mm. Lokalnie doszło więc do podtopień.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Oberwanie chmury w Arłamowie pokrzyżowało plany trenerowi Nawałce. Boisko wygląda jak basen

Pogoda pokrzyżowała plany piłkarskiej kadrze Polski, która przebywa na zgrupowaniu w Arłamowie. Nad hotelowym kompleksem przeszła gwałtowna burza, po której boisko, na którym miał się odbyć kluczowy sparing, wyglądało jak basen.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Aura dotychczas rozpieszczała biało-czerwonych podczas zgrupowania w Arłamowie, kompleksie hotelowym niezwykle malowniczo położonym na pograniczu Pogórza Przemyskiego i Gór Słonnych. Było słonecznie i ciepło, dzięki czemu kadrowicze mogli spokojnie trenować. Jednak do czasu... Zobacz cały artykuł

Udany lot pierwszego polskiego satelity. Światowid gotowy na podbój orbity

Jeszcze w tym roku na ziemskiej orbicie znajdzie się pierwszy polski komercyjny satelita. Dzięki Światowidowi i podobnym urządzeniom, nasz kraj będzie mógł prowadzić ważne badania w kosmosie.

Fot. SatRevolution.
Fot. SatRevolution.

Kilka dni temu z powodzeniem odbył się kolejny test pierwszego polskiego komercyjnego satelity. Start testowej misji nastąpił z miasteczka studenckiego Politechniki we Wrocławiu. Prototyp satelity wzniósł się na wysokość... Zobacz cały artykuł

Butelka w kształcie piłki może wywoływać pożary

Supermarkety w Rosji wycofują wodę mineralną w nietypowej butelce w kształcie piłki. Okazuje się, że mundialowa woda jest niebezpieczna. Pozostawiona w słońcu w ciągu jednej minuty potrafi wywołać pożar. Za sprawą odbijających się od niej promieni słonecznych i skupiających się na paczce zapałek, kartce papieru czy nawet podłodze, może ją zapalić, a smartfona stopić. Producent tłumaczy, że zgodnie z etykietą woda powinna stać w cieniu w temperaturze do 25 stopni.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Popołudnie przynosi nam coraz więcej burz, które szczególnie w dużej licznie pojawiają się na zachodzie, południu i w centrum kraju. Przynoszą przelotne, ale ulewne deszcze, a miejscami także silny wiatr i grad. Burze mogą powodować szkody. Temperatura wynosi od 14 do 22 stopni na wybrzeżu do 28 stopni miejscami na zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 2 czerwca 2018 o godzinie 13:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 2 czerwca 2018 o godzinie 13:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Niszczycielski szlak cyklonu Alberto

W pasie od meksykańskiego Jukatanu i Kuby przez Florydę aż po amerykańskie Wielkie Jeziora i południe Kanady przetoczył się w ostatnich dniach subtropikalny cyklon imieniem Alberto. Poniżej możecie zobaczyć chmury ułożone na kształt wiru nad Indianapolis, na południe od brzegów jeziora Michigan.

Niszczycielski szlak cyklonu Alberto

Gwałtowne burze, ulewne deszcze, gradobicia i wichury w środkowej i wschodniej części USA spowodowały sporo szkód, które kosztowały życie 11 osób. Niektóre zabudowania za sprawą nawałnic obrócone zostały w ruinę. Póki co jeszcze nie oszacowano szkód, ale ich koszty mogą iść w miliony dolarów. Alberto to dopiero pierwszy cyklon w tym sezonie na Atlantyku. Przez następne pół roku takich cyklonów może być jeszcze około 15.

Fot. Twitter / @boonepolice.

Popołudnie przyniesie gwałtowne burze. Znów mogą być podtopienia, a nawet trąby powietrzne

Prognozy na sobotnie popołudnie mają ostrzegawczy ton w związku z burzami, które mogą występować na większym obszarze kraju i powodować szkody, a także stwarzać zagrożenie, zwłaszcza dla osób wypoczywających na powietrzu.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

W wilgotnym i bardzo ciepłym powietrzu, w strefie zbiegania się wiatrów wiejących z różnych kierunków, warunki do rozwoju chmur burzowych będą sprzyjające, a to oznacza, że czeka nas w sobotę bardzo niespokojne... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Miejscami na wschodzie, w centrum i na południowym zachodzie kraju występują opady deszczu, które na Podlasiu i Lubelszczyźnie są obfite i towarzyszą im burze. Wiatr wieje słabo, jedynie w czasie burz może być porywisty. Temperatura wynosi od 12 stopni nad morzem przez 16 stopni na Podlasiu do 23 stopni miejscami na południu kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 2 czerwca 2018 o godzinie 10:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 2 czerwca 2018 o godzinie 10:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Asperitasy nad wschodnią Polską

@Klaudia uwieczniła chwilę temu niezwykłą chmurę, która zawisła nad Białą Podlaską w północnej części województwa lubelskiego. Przypominała wzburzone i falujące morze. Nazywana jest ona Asperitas i po raz pierwszy zaobserwowano ją w 2007 roku w Nowej Zelandii. Przed rokiem chmury te dołączyły do Międzynarodowego Atlasu Chmur wydanego przez Światową Organizację Meteorologiczną (WMO).

Asperitasy w Białej Podlaskiej w woj. lubelskim. Fot Klaudia / TwojaPogoda.pl
Asperitasy w Białej Podlaskiej w woj. lubelskim. Fot Klaudia / TwojaPogoda.pl

To ma być początek lata!?

Mieszkańcy Kazania w rosyjskim Tatarstanie powitali początek meteorologicznego lata... śniegiem i mrozem. Nie omieszkali tego napisać palcem po białym puchu, który pokrył karoserie samochodów. Dla potomnych będzie pamiątka, jak to się lato w tym roku dziwacznie rozpoczynało.

Fot. Instagram / tiun_lake.
Fot. Instagram / tiun_lake.
dalej