Ziemia oczami uszkodzonego satelity

Jak już was informowaliśmy, satelita meteorologiczny GOES-17, wart 350 milionów dolarów, uległ awarii. Ma problemy z wykonywaniem nocnych zdjęć zachodniej półkuli Ziemi w podczerwieni, ponieważ czujników, za pomocą których to robi, nie można schłodzić do odpowiedniej temperatury. Wciąż jednak świetnie radzi sobie ze zdjęciami Błękitnej Planety w świetle widzialnym. Takie też zdjęcie możecie zobaczyć poniżej.

Fot. NASA / NOAA.
Fot. NASA / NOAA.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie do południa będzie rosnąć, po południu spadnie, a wieczorem ponownie zacznie rosnąć. Na szczęście nie będą to wahania duże i nie powinny niekorzystnie pływać na nasze samopoczucie. Barometry pokazują teraz od 1012 hPa (w normie) w Wielkopolsce i na Kujawach do 1016 hPa (lekko podwyższone) na Podlasiu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Burze nad 13 województwami

Dzisiaj zagrzmiało nad 13 województwami. W tej chwili burze wędrują nad Małopolską, Górnym Śląskiem, Wielkopolską, Kujawami i Mazowszem. Pod znakiem błyskawic i ulew minąć może też przynajmniej część nocy. Takie widoki na niebie mogliśmy podziwiać, jedynie poza regionami wschodnimi. Tą okazała chmurę sfotografowała nad okolicami Szczecina nasza czytelnika @Ela:

Chmura burzowa w rejonie Szczecina. Fot. Ela T. / TwojaPogoda.pl
Chmura burzowa w rejonie Szczecina. Fot. Ela T. / TwojaPogoda.pl

Kolejny najgorętszy dzień

32,1 stopnia to nowa najwyższa temperatura powietrza od początku tego roku, która zmierzona została po południu na oficjalnej stacji IMGW w Pile w północnej Wielkopolsce. Wśród najgorętszych miast wojewódzkich znalazły się Toruń, Opole, Wrocław i Zielona Góra, gdzie termometry pokazały w zaokrągleniu 32 stopnie. O 1 stopień mniej było m.in. w Poznaniu, Krakowie i Łodzi. Jutro będzie trochę chłodniej.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Skażona woda u wybrzeży Sopotu!

Sanepid ostrzega przed kąpielą w Zatoce Gdańskiej u wybrzeży Sopotu. Właśnie wykryto tam zanieczyszczenie wody bakterią E. Coli. Kontakt z wodą może się skończyć dolegliwościami układu pokarmowego, a w skrajnych przypadkach nawet uszkodzeniem nerek. Nie wiadomo czy skażenie ma związek z awarią przepompowni ścieków Ołowianka w Gdańsku i zrzutem szamba do Motławy, a stamtąd do Zatoki Gdańskiej. Skażenie ma bowiem zasięg miejscowy.

Plaża w Sopocie. Fot. TwojaPogoda.pl
Plaża w Sopocie. Fot. TwojaPogoda.pl

Kolejne miasto pod wodą

W ostatnich dniach gwałtowne burze przeszły nad zachodnimi, południowymi i centralnymi regionami Europy. W bardzo wielu miejscowościach padało tak ulewnie, że doszło do tzw. powodzi błyskawicznych. Pod wodą znalazło się m.in. belgijskie Liege. Deszczówka wdarła się do sklepów, domów i zalała ulice.

Pogoda podzieliła Polskę

Pogoda dzieli tego popołudnia nasz kraj na słoneczny i suchy wschód oraz deszczowo-burzowy zachód. Granica między skrajnie różnymi typami aury przechodzi od Zatoki Gdańskiej przez Warmię i Ziemię Łódzką po Małopolskę. @Łukasz przesłał nam jeszcze ciepłe zdjęcie chmury burzowej, która przyniosła ulewny deszcz w rejonie Chojnic w Borach Tucholskich.

Chmura burzowa w rejonie Chojnic w woj. pomorskim. Fot. Łukasz Górski / TwojaPogoda.pl
Chmura burzowa w rejonie Chojnic w woj. pomorskim. Fot. Łukasz Górski / TwojaPogoda.pl

Merapi znów wyrzuca popioły

Po 4 latach uspokojenia indonezyjski wulkan Merapi znów daje o sobie znać co kilka dni wyrzucają na wysokość kilku kilometrów gęste popioły i gazy. Te opadając zanieczyszczają powietrze w miejscowościach położonych u stóp wulkanu. Mieszkańcom zaleca się pozostanie w domach lub noszenie specjalnych maseczek przeciwpyłowych. Wszystko wskazuje na to, że Merapi szybko nie pozwoli mieszkańcom o sobie zapomnieć.

W Rosji niespodziewany powrót zimy przerwał letnią pogodę. Chwycił mróz i spadł śnieg

Wiosna w zachodniej Rosji przyniosła niemal letnie temperatury. Wszyscy cieszyli się przyjemnym ciepłem, jednak aura postanowiła spłatać mieszkańcom figla. Nagle potwornie się ochłodziło, a nawet zaczął prószyć śnieg.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Nie tak mieszkańcy europejskiej części Rosji wyobrażali sobie początek czerwca. Za sprawą potężnego wyżu znad Arktyki zaczęło spływać do nich bardzo zimne powietrze. Jeszcze w maju w Moskwie można się było upajać temperaturą niemal codziennie przekraczającą 20 stopni... Zobacz cały artykuł

Maj, podobnie jak kwiecień, najcieplejszy od ponad stulecia. Czerwiec też będzie gorący?

Czekaliśmy, czekaliśmy i się wreszcie doczekaliśmy wiosny z prawdziwego zdarzenia. Tak gorącej nie mieliśmy jeszcze nigdy w historii pomiarów. Kwiecień i maj zapisały się bowiem najgoręcej od ponad stulecia. Czy czerwiec będzie ich kontynuacją?

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Wiosna miała się rozpocząć wcześniej niż zwykle, miała być też gorąca, jednak w najśmielszych snach nikt nie spodziewał się, że zaraz po ustąpieniu zimy, zamiast wiosny, od razu zjawi się u nas lato i nie odpuści przez... Zobacz cały artykuł

Niszczycielska ściana piasku

Masywne burze piaskowe nawiedziły kraje południowo-zachodniej Azji, od Iraku i Iranu po Indie. Mieszkańcy najpierw ujrzeli nadciągającą ścianę piasku, następnie widoczność spadła niemal do zera, a niebo przybrało złowieszczą, pomarańczowo-czerwoną barwę. W Iranie w wyniku huraganowego wiatru rannych zostało prawie 100 osób.

Chiny obejmują panowanie nad ziemską orbitą i zapraszają inne kraje do współpracy

Chiny wyrastają na prawdziwe mocarstwo kosmiczne. Plany rządu na najbliższe dekady zadziwiają rozmachem. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że na tym polu zdetronizują USA.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Losy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wydają się być przesądzone. Po roku 2025 zostanie przekazana w ręce firm prężnie działających w prywatnym sektorze przemysłu kosmicznego. Jej pokład zmieni się w wielkie... Zobacz cały artykuł

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Dzisiaj bez burz głównie we wschodniej części kraju. Te najgwałtowniejsze burze przejdą nad województwami północnymi i zachodnimi. W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie.

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Plażowicze wypoczywający nad Bałtykiem są wściekli, bo temperatura nad morzem szaleje

Jeśli wybieracie się na bałtyckie plaże, sugerując się temperaturą panującą w większości regionów kraju, to możecie się niemile zaskoczyć. Zamiast się opalić i wygrzać na słoneczku, zmarzniecie i jeszcze się przeziębicie. Dlaczego?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

To, co dzieje się z temperaturą na bałtyckich plażach, przechodzi ludzkie pojęcie. Wczoraj po południu wzdłuż wybrzeża termometry pokazywały zaledwie 13 stopni, i to w najcieplejszym momencie dnia... Zobacz cały artykuł

Jezioro Gopło ma 25 stopni

Za sprawą bardzo wysokich temperatur i pogodnego nieba woda w jeziorach błyskawicznie się ogrzewa. Według danych IMGW-PIB wśród jezior, gdzie prowadzi się ciągłe pomiary, najcieplejszym jest Gopło. Dawno temu brzegi jeziora zamieszkiwało plemię Goplan oraz słynny Popiel. Pozostałością znanej wszystkim legendy o Popielu jest Mysia Wieża, z której roztacza się malowniczy widok na jezioro i pobliskie miasto Kruszwica, znane z kujawskiego oleju.

Jezioro Gopło w Kruszwicy. Fot. TwojaPogoda.pl
Jezioro Gopło w Kruszwicy. Fot. TwojaPogoda.pl

Chwilę po oberwaniu chmury

Tak wyglądały ulice niemieckiego Betzdorfu, gdzie w niecałą godzinę spadło prawie 100 mm deszczu. Zalane były ulice, piwnice i zakłady pracy. Strażacy przez kilka godzin uczestniczyli w akcjach osuszania posesji i usuwania z dróg połamanych drzew. Mieszkańcy mówią, że coś podobnego na własne oczy widzieli po raz pierwszy w życiu. Podobne krajobrazy w ostatnich dniach panowały też w Polsce, m.in. Bielinach czy Gorzowie Wielkopolskim.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest słoneczny, w wielu miejscach bezchmurny. Chmurzy się jedynie miejscami nad Ziemią Łódzką i Wielkopolską, jednak nie pada. Wiatr wieje słabo ze wschodu. Termometry wskazują od 8 stopni nad samym morzem do 22 stopni miejscami w centrum i na środkowym zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 1 czerwca 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 1 czerwca 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Trąba pyłowa wtargnęła na drogę

Kierowcom przemierzającym jedną z arizońskich dróg ukazała się potężna trąba pyłowa. Wir powietrzny postanowił wymusić pierwszeństwo i wtargnął na drogę. Na szczęście kierowcy zachowali ostrożność i nie doszło do tragedii. Wiatr mógł osiągać powyżej 80 km/h. Wiry pyłowe tworzą się w ciągu pogodnego dnia i nie są związane z burzami, a więc również trąbami powietrznymi (tornadami), choć wyglądają podobnie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w ciągu dnia będzie powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1016 hPa (lekko podwyższone) na zachodzie do 1023 hPa (wysokie) na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne początkowo będą korzystne, ale w miejscach występowania burz przejdą w niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

32 stopnie w cieniu

Dzisiaj mieliśmy kolejny najgorętszy dzień od początku tego roku. W Toruniu termometry pokazały w cieniu nawet 32 stopnie. Z kolei w Warszawie, Poznaniu, Opolu i Krakowie temperatura sięgnęła 31 stopni. Na większym obszarze kraju późnym popołudniem notowaliśmy od 27 do 30 stopni. Było słonecznie, jednak miejscami na zachodzie, południu i w centrum kraju pojawiły się krótkotrwałe, słabe burze.

32 stopnie w cieniu
dalej