Nadciągająca burza w Tatrach

Pogoda w górach od kilku dni kapryśną jest. Poranki są słoneczne i suche, ale popołudnia przynoszą przelotne burze. Zobaczcie jedną z nich, która przeszła nad Białką Tatrzańską.

Ochłoda nad bystrą wodą

Jeśli jest wam gorąco po upalnym dniu, to może chwilę ochłody przyniesie szum bystrej bieszczadzkiej rzeczki.

Pomoc po nawałnicach

Komisja Europejska zaproponowała Polsce pomoc po ubiegłorocznych klęskach żywiołowych w wysokości około 52 miliony złotych. To kropla w morzu, bo kataklizmy kosztowały nas ponad 2 miliardy złotych, z czego połowa to straty w Lasach Państwowych, gdzie tylko podczas sierpniowej nawałnicy zniszczonych zostało prawie 40 tysięcy hektarów lasów. Fundusze mają być przeznaczone na naprawę dróg, torów kolejowych i uprzątnięcie lasów.

Dzieje się na niebie

Nasi czytelnicy z aparatem w dłoniach polują na piękne widoki. Oto zdjęcia chmur burzowych, tęczy i zachodu Słońca.

Chmury burzowe w okolicach Szczecina. Fot. Ela T. / TwojaPogoda.pl
Chmury burzowe w okolicach Szczecina. Fot. Ela T. / TwojaPogoda.pl
Chmury burzowe i tęcza w okolicach Szczecina. Fot. Ela T. / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca po gwałtownej burzy w Gorzowie. Fot. Oskar / TwojaPogoda.pl

Huragan Maria przyniósł dużo więcej ofiar niż wcześniej sądzono

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda poinformowali, że Huragan Maria latem ubiegłego roku, który okazał się najbardziej niszczycielskim cyklonem w Portoryko od 90 lat, pozbawił życia w tym karaibskim kraju co najmniej 4600 osób. To aż 70 razy więcej ofiar niż podały oficjalnie władze. Skąd takie rozbieżności? Badacze policzyli też osoby, które zmarły długo po huraganie, na skutek problemów z dostępem do wody pitnej, żywności i lekarstw.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Zabójczy sezon burzowy w Indiach

Indie znów zostały nawiedzone przez gwałtowne burze. Tym razem w stanie Bihar nawałnice łamały drzewa i zrywały dachy. Według lokalnych władz zginęło 45 osób. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych sezonu burzowego sięga już 250, a 440 osób zostało rannych. W ubiegłym tygodniu burzom towarzyszyły masywne, niszczycielskie burze piaskowe, które ograniczały widoczność niemal do zera.

Szef Amazonu rozpoczyna współpracę z NASA i ESA. Chce skolonizować Srebrny Glob

Jeff Bezos, szef Amazonu, poinformował na Międzynarodowej Konferencji ds. Rozwoju Przestrzeni Kosmicznej, że jego firma Blue Origin zamierza podjąć ścisłą współpracę z NASA i ESA, aby wspólnie zbudować pierwszą kolonię na Srebrnym Globie.

Fot. Blue Origin.
Fot. Blue Origin.

Najbogatszy człowiek świata uważa, że Księżyc jest idealnym miejscem dla życia ludzi. Na niewidocznej z Ziemi stronie powierzchni Księżyca dostęp do życiodajnych promieni słonecznych jest o wiele większy, niż na... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W większości regionów kraju utrzymuje się słoneczna i sucha aura. Jednak nie wszędzie, bo miejscami nad woj. małopolskim, śląskim, świętokrzyskim, łódzkim i zachodniopomorskim piętrzą się chmury burzowe, które przynoszą przelotne, ale ulewne deszcze, grad i porywisty wiatr. Temperatura wynosi przeważnie 27-29 stopni, jedynie nad morzem, gdzie wieje bryza jest zaledwie 12-13 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 31 maja 2018 o godzinie 13:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 31 maja 2018 o godzinie 13:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

W kilka sekund stracili dorobek życia. Przez ich gospodarstwo przetoczyła się trąba powietrzna

Trwa wielkie sprzątanie po trąbie powietrznej, która przeszła w ubiegły weekend nad południowym Mazowszem. Zdemolowała całe gospodarstwo państwa Rynio. Pomoc mieszkańcom zaoferowali wszyscy, od proboszcza aż po władze. Zobaczcie relację z samego oka żywiołu.

Fot. Polsat News.
Fot. Polsat News.

Gdy w ubiegłą sobotę ostrzegaliśmy przed trąbą powietrzną, która może się narodzić gdzieś w pasie od Kielecczyzny przez Mazowsze po Mazury, nie spodziewaliśmy się, że okaże się ona aż tak niszczycielska w skutkach... Zobacz cały artykuł

Mazury cud natury!

Mazur nie trzeba nikomu specjalnie zachwalać. Wystarczy jedna fotka i już chcemy tam być :)

Fot. Sylwia Segin.
Fot. Sylwia Segin.

Wyziewy hawajskiego wulkanu trują mieszkańców Oceanii

Wulkaniczne wyziewy i popioły z Hawajów pokonały już 4 tysiące kilometrów i dotarły na położone na południowy zachód Wyspy Marshalla. Jakość powietrza w tym raju podatkowym znacznie się pogorszyła. Mieszkańcy wyspiarskiego kraju zaczęli się skarżyć na problemy z oddychaniem. Służby zaleciły im noszenie maseczek przeciwpyłowych i ograniczanie przebywania na zewnątrz. Erupcja wulkanu Kilauea na Hawajach trwa już od niemal miesiąca i końca jej nie widać.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Nad większym obszarem kraju niebo jest wolne od chmur. Jedynie miejscami na południu chmurz przybywa, ale nigdzie nie pada. Wiatr wieje słabo ze wschodu. Termometry pokazują od 12 stopni nad samym morzem do 25 stopni w centrum kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 31 maja 2018 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 31 maja 2018 o godzinie 8:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Rzeka przybrała barwę krwi

W jedną noc rzeka Paraná w argentyńskim mieście Tigre zmieniła kolor na krwisty. Mieszkańcy przecierali oczy ze zdziwienia. Władze zaleciły, aby nie zbliżać się do rzeki, ani nie pobierać z niej wody. Jedną z przyczyn nietypowego zabarwienia rzeki może być nielegalny skład odpadów przemysłowych znajdujący się pod ziemią. Zanieczyścił on podziemne wody, które następnie zabarwiły rzekę. Trwa dochodzenie w tej sprawie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1017 hPa (lekko podwyższone) na zachodzie do 1020 hPa (wysokie) na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne początkowo będą korzystne, jednak im będzie goręcej i wraz z pojawianiem się burz i opadów przejdą w niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ulice zmieniły się w bajora

Potężna burza przeszła nad miastem Wuppertal w niemieckiej Nadrenii Północnej-Westfalii. W krótkim czasie spadło ponad 30 mm deszczu, co skończyło się zalaniem ulic, budynków uniwersyteckich i centrum handlowego. W niektórych miejscach poziom wody sięgał wysokości metra. W bajorach, które utworzyły się na ulicach, utknęły samochody. Wybijające studzienki przypominały fontanny. W ostatnich dniach podobne kataklizmy nawiedziły różne regiony Niemiec.

Burza nad Wielkopolską

@Łukasz przesłał nam zdjęcie chmury burzowej, która po południu wędrowała sobie nad Wielkopolską. Tak pięknie prezentowała się w rejonie Leszna:

Chmura burzowa w okolicach Leszna w woj. wielkopolskim. Fot. Łukasz / TwojaPogoda.pl
Chmura burzowa w okolicach Leszna w woj. wielkopolskim. Fot. Łukasz / TwojaPogoda.pl

Gorzów pod wodą

Gwałtowna burza między godziną 18:00 a 19:00 przeszła nad Gorzowem Wielkopolskim. Według danych IMGW w ciągu godziny spadło 35 mm deszczu, co skończyło się licznymi podtopieniami. Zalanych jest wiele ulic, co powoduje problemy w ruchu. Strażacy odpompowywali zalegającą wodę z około 30 miejsc. Wyjeżdżali również do połamanych drzew. Obecnie sytuacja się stabilizuje.

Autokar spłonął po uderzeniu pioruna

Przy granicy Grecji z Turcją piorun uderzył w podmiejski autokar wiozący 14 osób. Na szczęście kierowca zachował zimną krew i w porę ewakuował pasażerów z pojazdu, który chwilę później stanął w płomieniach. Autobus to klatka Faraday'a. Energia pioruna spływa po jej zewnętrznej części, nie wnikając do środka i nie porażając znajdujących się tam ludzi. Jednak uszkodzenie elektroniki może wywołać pożar, co tym razem miało miejsce.

Fot. ekathimerini.com
Fot. ekathimerini.com

Wir wystraszył gości hotelowych wypoczywających nad basenem

Goście hotelu na Florydzie, wypoczywający nad basenem, przeżyli chwile grozy, gdy nad wodą pojawił się wir powietrzny, który zaczął ciskać w nich dmuchanymi piłkami i leżakami. Zjawisko trwało krótko, ale napędziło turystom strachu. Wir powietrzy powstał w ten sam sposób, co trąba pyłowa (diabełek pyłowy), w wyniku różnicy temperatury powierzchni wody w basenie oraz powietrza. Na skutek silnej punktowej konwekcji utworzył się niewielki niż, czyli wir. Stało się to tuż przed cyklonem Alberto.

Burze okiem satelity

Na wieczornym zdjęciu satelitarnym widoczne są wypiętrzone chmury burzowe Cumulonimbus, które wędrują nad Ziemią Lubuską, Wielkopolską, Dolnym Śląskiem i Małopolską. Ich wierzchołki sięgają wysokości nawet powyżej 10 kilometrów. W ich wnętrzach znajdują się olbrzymie ilości wody i gradziny. Dla kontrastu niebo nad wschodnią połową kraju jest miejscami zupełnie wolne od chmur i błękitne. Temperatura wynosi do 25 do 30 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 30 maja 2018 o godzinie 18:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 30 maja 2018 o godzinie 18:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
dalej