Burzowo w centrum i na zachodzie

Miejscami na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej występują burze. Jedna z najbardziej gwałtownych przechodzi nad rejonem Gorzowa Wielkopolskiego. Błyskawicom towarzyszą ulewne deszcze, gradobicia i silny wiatr. Prosimy więc o ostrożność. Czytelnik przesłał nam zdjęcie okazałej chmury burzowej, którą niedawno widoczna była nad Wrocławiem.

Chmura burzowa we Wrocławiu. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Chmura burzowa we Wrocławiu. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

Próbował uciec przed erupcją Wezuwiusza, zginął przygnieciony przez 300-kilogramowy kamień

Aż trudno w to uwierzyć, ale prawie 2 tysiące lat po gigantycznej erupcji Wezuwiusza, u progu kolejnego jego wybuchu, w Pompejach archeologom udało się odsłonić szkielet człowieka, który nie zdołał uciec przed kataklizmem. Dlaczego?

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Archeolodzy rozpoczęli właśnie prace w północno-wschodniej części kompleksu Pompejów, osady położonej w rejonie Neapolu we Włoszech, która została zniszczona przez potężną erupcję wulkanu Wezuwiusz... Zobacz cały artykuł

W godzinę spadło tyle deszczu, ile powinno przez 2 miesiące. Jak chronić się przed nagłym potopem?

Potężne ulewy, które przechodziły w ostatnich dniach nad Polską, spowodowały, że w ciągu kilku minut wiele miejscowości znalazło się pod wodą. Takie zjawiska będą się powtarzać w tym sezonie. Jaka jest ich przyczyną i w jaki sposób możemy sobie z nimi radzić?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Bieliny, wieś położona pod Kielcami, dołączyły do niechlubnego grona miejscowości, które nawiedzone zostały przez gigantyczną ulewę zakończoną potopem. Taki kataklizm zdarza się za życia tylko raz... Zobacz cały artykuł

Grad zniszczył francuskie winnice

Gwałtowne burze, które przetoczyły się nad Francją, zniszczyły tysiące hektarów upraw winorośli. W niektórych regionach uprawy zostały zniszczone w całości. Najgorszy w skutkach okazał się grad. Lodowe bryłki wielkości piłeczek pingpongowych w ciągu zaledwie 10 minut uszkodziły całe plantacje. Plantatorzy są zrozpaczeni, zwłaszcza, że w ostatnich latach straty powodowały nie tylko burze, ale też susze i wyjątkowo późne przymrozki.

Fot. Twitter / @BenoitSimian.
Fot. Twitter / @BenoitSimian.

W Gdyni ktoś zabił dwie foki

Makabrycznego odkrycia dokonali spacerowicze na plaży w gdyńskim Oksywiu. Na brzegu leżały dwie młode foki związane sznurem, który przymocowany był do cegłówki. Sprawę bada policja. Sprawcom tego ohydnego czynu grozi do 3 lat więzienia. W Bałtyku żyje obecnie około 30 tysięcy fok szarych. Ich populacja rośnie od 30-40 lat, gdy była 10-krotnie mniejsza. Dla porównania na początku wieku tych ssaków było ponad 100 tysięcy.

Fot. Twitter / WWF Polska.
Fot. Twitter / WWF Polska.

Wyjątkowo burzowa Europa

Nieczęsto zdarza się aż tak burzowa pogoda w Europie. W ciągu zaledwie 48 godzin nad Starym Kontynentem odnotowano aż 400 tysięcy błyskawic, głównie na zachodnimi, południowymi i centralnymi regionami. Skutkiem burz są liczne podtopienia po ulewnych deszczach.

Fot. Blitzortung.org
Fot. Blitzortung.org

W Boże Ciało i długi weekend będą nas niepokoić gwałtowne burze. W których regionach kraju?

W drugiej połowie tygodnia aura stanie się bardzo niespokojna, a to za sprawą burz, które w gorącym i wilgotnym powietrzu mogą być intensywne i powodować szkody materialne. W których regionach kraju warto na nie uważać?

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Niestety, to nie będzie spokojny długi weekend związany ze świętem Bożego Ciała. W wielu regionach kraju niebo przetną błyskawice, dlatego planując wypoczynek na świeżym powietrzu sprawdźcie prognozy... Zobacz cały artykuł

Upalny dzień, bardzo ciepła noc

Wczoraj po południu miejscami na Dolnym Śląsku i Ziemi Lubuskiej termometry wskazały 31 stopni w cieniu. Z kolei 30 stopni było w Wielkopolsce i na środkowym Pomorzu. Po upalnym dniu nadeszła bardzo ciepła noc. Miejscami nad morzem, w Wielkopolsce i na Ziemi Lubuskiej temperatura do świtu nie spadła poniżej 17-18 stopni. Dziś po południu na zachodzie kraju znów będzie około 30 stopni.

Upalny dzień, bardzo ciepła noc

Morze lawy pochłania wszystko

Rzadko kiedy nadarza się okazja do podziwiania erupcji wulkanicznej z takiego bliska, jak ma to miejsce obecnie na Hawajach. Wulkan Kilauea wypluwa z siebie olbrzymie ilości lawy, która po pokonaniu dziesiątek kilometrów spływa do wód Pacyfiku. Po drodze trawi zabudowania, drogi i drzewa. To prawdziwy poligon badawczy dla naukowców i wdzięczny obiekt dla fotografów. Zdjęcie fontann lawy pochłaniającej drogę robią wrażenie.

Fot. USGS.
Fot. USGS.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Kolejny bardzo słoneczny poranek. Jedynie miejscami nad Dolnym Śląskiem, Wielkopolską i Ziemią Łódzką chmurzy się i przelotnie pada, a także grzmi. Wiatr wieje ze wschodu. Na termometrach mamy od 13 stopni nad samym morzem do 23 stopni na Suwalszczyźnie.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 30 maja 2018 o godzinie 8:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 30 maja 2018 o godzinie 8:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Nawałnica uszkodziła słynną piramidę

Słynna 62-metrowa Piramida Pokoju i Pojednania w Astanie w Kazachstanie została uszkodzona podczas nawałnicy. W granitowo-szklanej budowli pojawiły się spore wyrwy.

Fot. The Pyramid or the Palce of Peace and Reconciliation.
Fot. The Pyramid or the Palce of Peace and Reconciliation.

Na skutek gwałtownej burzy rannych zostało 10 osób. Wichura zrywała dachy z budynków, łamała drzewa i powaliła jeden z dźwigów budowlanych. Są bardzo duże szkody.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie po wczorajszym spadku, dzisiaj będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry wskazują od 1016 hPa (lekko podwyższone) na zachodzie do 1022 hPa (wysokie) na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne z powodu wysokiej temperatury i lokalnych burz będą w ciągu dnia z korzystnych przechodzić w niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Gdy ustąpiły deszczowe chmury

@Aneta uwieczniła piękny zachód Słońca w Limanowej w Małopolsce, po ustąpieniu deszczowych i burzowych chmur.

Zachód Słońca w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Aneta / TwojaPogoda.pl

Wieczorny meteor nad Rosją

Mieszkańcy Kraju Nadmorskiego, położonego na dalekim wschodzie Rosji, byli przed kilkoma dniami świadkami niecodziennego zjawiska. Jeszcze przed zachodem Słońca, po jasnym niebie, przemknął meteoroid, który spalił się na wysokości kilkudziesięciu kilometrów nad rejonem olginskim. Meteor nie był tak spektakularny, jak w 2013 roku nad Uralem, ale zdołał się utrwalić na nagraniach z kamerek samochodowych.

Coś się pojawiło u wybrzeży Wenecji

Satelita meteorologiczny Sentinel uwiecznił zagadkową zieloną plamę w wodach Adriatyku u wybrzeży Wenecji. Co to jest? Okazuje się, że duże skupisko glonów, a dokładniej alg morskich, które mienią się w kolorze zielonym. Szacuje się, że w ziemskich oceanach znajduje się aż 350 milionów najróżniejszych gatunków glonów.

Fot. ESA.
Fot. ESA.

Burzowo na południu kraju

Miejscami na Dolnym Śląsku, w tym w rejonie Wrocławia, a także w Tatrach przechodzą słabe burze. Podczas nich deszcz jest ulewny, lokalnie połączony z gradem i porywistym wiatrem. Od czytelnika z Kluczborka na Opolszczyźnie otrzymaliśmy zdjęcie obłoków mammatus, przypominających olbrzymie bąble, które występują pod kowadłem chmury burzowej.

Obłoki mammatus na chmurze burzowej w Kluczborku w woj. opolskim. Fot. Czytelnik.
Obłoki mammatus na chmurze burzowej w Kluczborku w woj. opolskim. Fot. Czytelnik.

Demolka w wykonaniu cyklonu Mekunu

Cyklon tropikalny imieniem Mekunu, który w ostatnich dniach przeszedł nad Omanem na Półwyspie Arabskim, przyniósł astronomiczne ilości deszczu. W ciągu jednej doby spadło go tyle, ile normalnie powinno przez 3 lata! Skutek to masowe powodzie. Filmy wykonane przez mieszkańców rujnowanych miejscowości położonych na pustyniach, potrafią szokować.

Ulice miasteczek dosłownie zmieniają się w rzeki, a nawet wodospady, które porywają samochody i ludzi. Na jemeńskiej wyspie Sokotra, którą cyklon spustoszył jeszcze zanim uderzył w stały ląd, zginęło kilkadziesiąt osób, ale władze nie potrafią powiedzieć ile dokładnie.

Ostatnie tygodnie były wyjątkowo ciepłe i suche. Czy z tego powodu mamy już suszę rolniczą?

Niemal od początku roku w wielu regionach kraju mamy pogłębiający się niedostatek opadów. Sytuację pogarszają wyjątkowo wysokie temperatury. Czy to oznacza, że możemy już mówić o suszy rolniczej?

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Najwcześniej oznaki posuchy pojawiły się na Dolnym Śląsku, co miało miejsce już w listopadzie ubiegłego roku. Kolejne miesiące przyniosły coraz mniejsze sumy opadów, szczególnie w południowych regionach kraju... Zobacz cały artykuł

Napływa gorące i suche powietrze

Za sprawą wyżu znad zachodniej Rosji znajdujemy się pod pływem powietrza polarno-kontynentalnego, które dociera do nas z północnego wschodu, a więc znad Rosji. Masa tego typu zawsze charakteryzuje się niską wilgotnością. Jako że napływa do nas również bardzo ciepłe powietrze, to nie jest ono aż tak źle znoszone, jak przy dużej wilgotności, gdy jest parno i duszno. Miejscami na Ziemi Lubuskiej i Kujawach wilgotność względna spadła poniżej 25 procent.

Aktualne położenie układów barycznych i rozkład ciśnienia w Europie. Fot. Windy.com
Aktualne położenie układów barycznych i rozkład ciśnienia w Europie. Fot. Windy.com

Potężne trzęsienie ziemi w środku nocy zabiło 2/3 mieszkańców miasta. Po budynkach zostały kupki gruzu

To było najbardziej śmiercionośne trzęsienie ziemi, jakie nawiedziło Rosję. We własnych łóżkach podczas snu zginęło tysiące ludzi, większa część miasta Nieftiegorsk. Po latach odkryto przerażającą prawdę o przyczynach tej tragedii.

Fot. yaplakal.com
Fot. yaplakal.com

Kiedy wieczorem 27 maja 1995 roku ponad 3 tysiące mieszkańców Nieftiegorska na rosyjskim Sachalinie kładło się spać, nawet nie przypuszczało, że większość z nich ze snu już się nie obudzi... Zobacz cały artykuł

dalej