Dziennikarze zginęli podczas relacjonowania cyklonu Alberto

Dwóch dziennikarzy amerykańskiej stacji telewizyjnej WYFF-TV zginęło w Karolinie Północnej podczas relacjonowania przejścia subtropikalnego sztormu Alberto. Spiker i reporter Mike McCormic i fotoreporter Aaron Smeltzer zmarli na miejscu, gdy na ich samochód podczas nawałnicy spadło drzewo. Obaj mieli 36 lat. To pierwsze ofiary cyklonu Alberto w USA. Ulewy i burze spodziewane są w całej wschodniej i centralnej części kraju jeszcze przez kilka dni.

Stolica Turcji jak w środku zimy

Po burzy gradowej, która przeszła nad Ankarą, stolicą Turcji, ulice miasta pokryte zostały grubą warstwą drobnego gradu. Do walki z nim wykorzystano pługi śnieżne, a mieszkańcy pomagali z własnymi łopatami.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Hava Forum - Meteoroloji.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Hava Forum - Meteoroloji.

Krajobrazy przez kilkadziesiąt minut przypominały środek zimy. W niektórych miejscach warstwa gradu sięgała mieszkańcom po kolana. Na obrzeżach miasta grad poczynił olbrzymie szkody na polach, w ogrodach i sadach.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Hava Forum - Meteoroloji.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Niebo niemal nad całym krajem jest wolne od chmur. Niewielkie obłoki wiszą jedynie nad Górnym Śląskiem i Małopolską. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z kierunku wschodniego. Termometry pokazują od 13 stopni na pogórzu do 21 stopni miejscami w centrum i na środkowym zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 29 maja 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 29 maja 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Krótka ulewa, wielkie problemy

W weekend podczas przechodzenia burz doszło do licznych podtopień. Jeśli kogoś to pocieszy, nie tylko u nas wielka woda zalewa domy i drogi. U naszych sąsiadów jest podobnie. Na poniższym nagraniu możecie zobaczyć, jak wyglądały krajobrazy po ulewie w miejscowości Herrstein. Od kilku dni burze są gwałtowne i występują w wielu krajach Europy. Niespokojna aura panuje głównie w zachodniej i południowej części kontynentu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Po dłuższym okresie nieznacznego wahania się ciśnienia, w nocy zaczęło ono spadać i tak będzie do końca dnia. Do jutra ciśnienie będzie niższe o niecałe 5 hPa. W tej chwili barometry pokazują od 1019 hPa na południowym zachodzie do 1027 hPa na północnym wschodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Słup dymu nad Zgierzem

W Zgierzu pod Łodzią doszło do gigantycznego pożaru składowiska odpadów. W powietrze wzbił się słup czarnego dymu. Ognia nie udało się ugasić 200 strażakom przez kilkadziesiąt godzin. Mieszkańcom zalecono pozamykanie okien i ograniczenie przebywania na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Opary pochodzące ze sprasowanych beli plastiku mogły być bardzo szkodliwe dla układu oddechowego. Zobaczcie ten żywioł okiem drona.

Kara za zanieczyszczenie Motławy

Ile będzie kosztować firmę Saur Neptun Gdańsk, operatora przepompowni ścieków Ołowianka, przerzut ścieków do Motławy, a stamtąd do Bałtyku? Okazuje się, że niewiele. Miasto Gdańsk nałożyło zaledwie 2 grosze kary za każdą tonę ścieków. W sumie firma zapłaci nieco ponad 320 tysięcy złotych. O wiele większą karę, idącą w miliony złotych, zamierza nałożyć Ministerstwo Środowiska. Kara karą, ale żadne pieniądze nie wynagrodzą nam skażenia Bałtyku i tamtejszego ekosystemu.

W środku Drogi Mlecznej może znajdować się tunel czasoprzestrzenny

Najnowsze badania naukowców z Triestu wskazują, że w środku Drogi Mlecznej, w ciemnej materii, może istnieć tunel czasoprzestrzenny, który prowadzi do innych galaktyk.

Fot. NASA / Twitter / Pexels.
Fot. NASA / Twitter / Pexels.

Idea tuneli czasoprzestrzennych opiera się na teorii względności. Podróż w nich trwałaby znacznie krócej niż podróż między takimi samymi punktami w linii prostej. Nowe odkrycia dotyczące grawitacji w różnych skalach... Zobacz cały artykuł

Rwąca rzeka zrujnowała miasto

Gwałtowna burza przeszła nad Ellicott City w stanie Maryland. Wyglądało to tak, jakby nad miastem otwarły się niebiosa. Skutek to setki zdewastowanych budynków i samochodów. Ulice w oka mgnieniu zmieniły się w rwące potoki, które porywały wszystko, co stanęło na ich drodze. Co najmniej 1 osoba zaginęła bez wieści. Taka ulewa w miejscu, gdzie mieszkamy, może się zdarzyć tylko raz za naszego życia. Jednak w Ellicott zdarzyła się drugi raz w ciągu 2 lat. Ale mają pecha...

Zdjęcie dnia: Relaks z wędką

Coraz większa rzesza Polaków wypoczywa z wędką nad wodą. Wędkowanie, podobnie jak golf, to sport dla tych, którzy potrafią trzymać nerwy na wodzy. Jednak żeby było też z pożytkiem dla natury, popularność zyskuje metoda "catch and release (złów i wypuść)".

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Potężne tornado w Wyoming

W rejonie miasta Cheyenne w amerykańskim stanie Wyoming łowcy burz złapali potężne tornado. Jak możecie zobaczyć na poniższym nagraniu od samego Reeda Timmera, lej unosił całkiem duże szczątki, przechodząc tuż obok zabudowań. Na szczęście nie ma informacji o ofiarach. Obecnie łowcy burz gromadzą się na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, gdzie dociera cyklon Alberto. Tam szansa na tornada będzie dzisiaj największa.

Upalnie przy granicy z Niemcami

Zgodnie z naszymi prognozami jeszcze z ubiegłego tygodnia, na zachodnich krańcach naszego kraju, przy granicy z Niemcami, termometry pokazują w tej chwili 31 stopni w cieniu. Jeśli wierzyć prognozom to w rejonie Słubic próg upału będzie przekraczany do połowy tygodnia. Na pozostałym obszarze kraju będzie gorąco, przeważnie od 27 do 29 stopni.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zobaczcie, jak w Tatrach minuta po minucie zmienia się pogoda i potrafi zaskoczyć turystów

Wybierając się w Tatry zawsze warto sprawdzić aktualne prognozy pogody i ostrzeżenia ratowników górskich, ponieważ aura potrafi zmienić się w oka mgnieniu i tym samym zaskoczyć nas w najmniej odpowiedniej chwili.

Fot. Rafał Raczyński.
Fot. Rafał Raczyński.

Mówi się, że w górach pogoda zmienia się jak w kalejdoskopie. Dzieje się tak dlatego, że nad górami parowanie, a więc i konwekcja, przebiegają znacznie gwałtowniej niż nad obszarami nizinnymi... Zobacz cały artykuł

Oto Alberto, pierwszy w tym roku cyklon nad USA. Czy ten sezon będzie tak koszmarny, jak ubiegłoroczny?

Dla mieszkańców wschodnich i południowych wybrzeży USA i Karaibów rozpoczyna się najtrudniejszy okres w roku, ponieważ startuje sezon cyklonów tropikalnych. W ubiegłym roku okazał się on katastrofalny. Czy w tym roku będzie podobnie?

Fot. UW-CIMSS.
Fot. UW-CIMSS.

Kilka dni przed oficjalnym startem sezonu cyklonów na Atlantyku, który przypada na 1 czerwca, nad gorącymi wodami Zatoki Meksykańskiej formuje się pierwsza w tym roku burza, której meteorolodzy nadali imię Alberto... Zobacz cały artykuł

Gdzie w weekend zagrzmiało?

Od piątku do niedzieli mieliśmy sporo burz. Zdecydowanie najwięcej przeszło ich nad Pomorzem, Warmią, Mazurami, Podlasiem, Mazowszem oraz nad Karpatami. Najmniej burz, miejscami wcale, odnotowano na Lubelszczyźnie i Śląsku, gdzie można się było cieszyć najpogodniejszą aurą. Szczegółowe lokalizacje burz możecie zobaczyć na poniższej mapce.

Gdzie w weekend zagrzmiało?

To był piorunujący weekend w Anglii. Niebo przecięło 60 tysięcy błyskawic

Tak wielu błyskawic podczas jednej tylko burzy nad Anglią nie notowano od bardzo dawna. Niebo przecięło tam kilkadziesiąt tysięcy piorunów. Ten niecodzienny w tej części Europy spektakl możecie zobaczyć na nagraniach.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Miniony weekend okazał się w Anglii wyjątkowo burzowy. Nad regionem przechodził ciepły wycinek frontu związanego z niżem imieniem Wilma. Dzięki niemu dosłownie na dwa wolne od pracy dni temperatura skoczyła... Zobacz cały artykuł

Rozpoczęły się u nas "białe noce". Co ciekawego możemy zobaczyć podczas nich na niebie?

Nie tylko na dalekiej północy, za kręgiem polarnym, w najdłuższe dni w roku jasno jest przez całą dobę. Zjawisko "białych nocy" obserwujemy również w Polsce, choć nie oznacza to wcale, że mamy dzień polarny. Jak wyglądają i czym są?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W najdłuższe dni w całym roku Słońce chowa się za horyzontem na zaledwie 7 godzin, a to oznacza, że nawet w najciemniejszym momencie doby, czyli około północy, znajduje się między... Zobacz cały artykuł

Zobacz, jak lawa pochłania domy

Filmy kręcone przez mieszkańców Hawajów podczas erupcji wulkanu Kilauea potrafią jeżyć włosy na głowie. Możemy na nich zobaczyć, jak rzeka lawy pochłania drogę, a następnie zaczyna się wlewać na czyjąś posesję, zbliżając się do domu, który wkrótce staje w płomieniach.

W ten sposób lawa rozżarzona do setek stopni strawiła już ponad 40 zabudowań. Ich mieszkańcy stracili często dorobek całego życia, ponieważ czasu na ewakuację majątku było bardzo niewiele. Na szczęście dotychczas nikt nie zginął.

Skały runęły na drogę

W wyniku wyjątkowo ulewnych deszczy w Iranie doszło do masywnego osunięcia stoku górskiego. Stało się to na oczach ludzi, którzy próbowali przejechać samochodami wiodącą pod skałami drogę. Na szczęście nikt nie zginął, choć naprawdę niewiele brakowało. Największe głazy miały kilka metrów średnicy i ważyły wiele ton.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek jest pogodny, w wielu miejscach bezchmurne. Nigdzie nie pada. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z kierunku wschodniego. Termometry pokazują około 20 stopni, jedynie miejscami nad morzem jest 12 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 28 maja 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 28 maja 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
dalej