Wielkimi krokami zbliża się zima

Poniższe zdjęcie satelitarne Australii zdradza nam, że na antypodach zbliża się zima. Temperatura z każdym tygodniem spada, a w górach lada chwila może spaść pierwszy śnieg. W krainie kangurów pory roku są odwrócone względem naszych, więc jeśli mamy teraz kres maja, to w Australii panuje kres listopada. Oznaką późnej jesieni są głębokie niże niosące ulewy i wichury. Jeden z nich dotarł właśnie do południowo-zachodniego wybrzeża kontynentu. Jest piękny.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Kolejny dzień z rzędu nie musimy się martwić ciśnieniem, bo będzie ono się tylko nieznacznie wahać. Pozostanie też podwyższone. Barometry pokazują nam teraz od 1022 hPa na zachodzie i południu do 1027 hPa na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą korzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Weekendowy zachód Słońca

@Piotr uwiecznił wczoraj spektakularny zachód Słońca na Kielecczyźnie.

Zachód Słońca w Bliżynie w woj. świętokrzyskim. Fot. Piotr Żak / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Bliżynie w woj. świętokrzyskim. Fot. Piotr Żak / TwojaPogoda.pl

Burzowe niebo nad Polską

Weekend w niektórych regionach kraju minął pod znakiem burz. Tam, gdzie one się nie pojawiły, było słonecznie i gorąco. Jednak tam, gdzie zagościły, bywały bardzo gwałtowne i powodowały zniszczenia. Nasi czytelnicy fotografowali mroczne niebo. Zobaczcie je na zdjęciach:

Burzowe niebo w Bliżynie w woj. świętokrzyskim. Fot. Piotr Żak / TwojaPogoda.pl
Burzowe niebo w Bliżynie w woj. świętokrzyskim. Fot. Piotr Żak / TwojaPogoda.pl
Burzowe niebo w Zarębach Kościelnych w woj. mazowieckim. Fot. Justyna Rutkowska / TwojaPogoda.pl

Potop na Kielecczyźnie

Strażacy z Bielin, miejscowości położonej 20 kilometrów na wschód od Kielc, gdzie wczoraj doszło do "oberwania chmury", pokazali na nagraniu zalane ulice i domy. W ciągu niecałych 2 godzin spadły tam aż 104 mm deszczu. Dla porównania norma opadów dla całego maja wynosi 62 mm. Według lokalnych władz szkody są olbrzymie, ale dokładną wysokość strat poznamy, gdy prace zakończą specjalne komisje.

Jedna z najniebezpieczniejszych i niszczycielskich sił natury- woda. Powódź błyskawiczna m. BIELINY

Opublikowany przez OSP Leszczyny 26 maja 2018

Potężna siła cyklonu Mekanu

Tak wygląda sytuacja po przejściu cyklonu tropikalnego Mekanu nad Omanem, pustynnym krajem położonym na Półwyspie Arabskim. W powodziach zginęło lub też zaginęło bez wieści ponad 30 osób. Pod wodą znajdują się całe miejscowości. Ludzie są często pozostawieni sami sobie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Miejscami na zachodnim Pomorzu, Ziemi Lubuskiej oraz w tatrach i Beskidach Zachodnich chmurzy się i przelotnie grzmi oraz pada deszcz. Chwilami opady są intensywne. Na pozostałym obszarze jest słonecznie. Wiatr wieje słabo ze wschodu, tylko w burzach jest porywisty. Temperatura waha się od 13 stopni nad morzem do 29 stopni na zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 27 maja 2018 o godzinie 16:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 27 maja 2018 o godzinie 16:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Erupcja Kilauea okiem satelity

Pokazaliśmy wam wcześniej, jak wygląda erupcja wulkanu Kilauea okiem europejskiego satelity Sentinel-2, a teraz pora przyjrzeć się fontannom i potokom lawy wypływającym z jednego z kraterów i zatapiających się w wodach Oceanu Spokojnego, za pośrednictwem amerykańskiego satelity Landsat-8.

Fot. NASA / Landsat-8.
Fot. NASA / Landsat-8.

Nie musisz jechać do Nowego Jorku, żeby zobaczyć romantyczne zjawisko "Manhattanhenge"

Miliony Nowojorczyków i turystów w najbliższą środę zgromadzi się na ulicach Manhattanu, aby zobaczyć romantyczne zjawisko nazywane "Manhattanhenge". Promienie zachodzącego Słońca oświetlą uliczki między drapaczami chmur. Zobaczcie ten fenomen już teraz.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Tylko cztery razy w roku dochodzi do pewnego fenomenu, który przyciąga turystów z całego świata. Polega on na tym, że zachodzące Słońce idealnie pokrywa się z siatką ulic na Manhattanie... Zobacz cały artykuł

Szefowa SpaceX uważa, że powinniśmy żyć w tunelach na Marsie, a nie na Ziemi

Gwynne Shotwell, prezes i dyrektor operacyjna SpaceX, podzieliła się z nami swoją wizją na kolonizację Czerwonej Planety w wywiadzie udzielonym telewizji CNBC.

Fot. SpaceX.
Fot. SpaceX.

Ideą firmy SpaceX jest obniżenie kosztów misji kosmicznych i jak najszybsza kolonizacja Księżyca czy Marsa, a także przemiana ludzkości w cywilizację kosmiczną, która będzie na stałe przebywała w głębi kosmosu... Zobacz cały artykuł

Prognoza 16-dniowa: W pierwszej połowie czerwca będzie się działo. Deszcz i nawet poniżej 10 stopni

Maj zapisuje się wśród najcieplejszych w historii pomiarów. Jaka będzie jego końcówka? Czy pogoda w długi weekend związany z Bożym Ciałem dopisze? Co nas czeka w pierwszej połowie czerwca?

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Prognozy na następne 2 tygodnie są tym razem wyjątkowo zaskakujące. Sprawdźmy je... Zobacz prognozę 16-dniową

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W centrum i na północy kraju chmurzy się, ale pada tylko lokalnie na Mazurach i zachodnim Pomorzu. To przysłowiowa cisza przed burzą. Wiatr wieje słabo ze wschodu. Wilgotność powietrza jest bardzo wysoka. Temperatura wynosi od 12 stopni nad samym morzem do 23 stopni miejscami na południu i zachodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 27 maja 2018 o godzinie 9:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 27 maja 2018 o godzinie 9:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Mgła się zaróżowiła

@Witek polował wczoraj wieczorem z aparatem w ręku na piękne barwy zachodu Słońca. Jak napisał: "Nie ma co narzekać, bo warunki dopisały drugi dzień z rzędu. Do ostatniej chwili niebo trzymało mnie w niepewności i na sam koniec dnia rozświetliło się bajkowymi kolorami. Nie tylko niebo, bo i mgła się zaróżowiła".

Zachód Słońca na Podkarpaciu. Fot. Witek Ochał / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca na Podkarpaciu. Fot. Witek Ochał / TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie pozostaje wysokie i w ciągu dnia będzie ulegać niewielkim wahaniom. W tej chwili na barometrach mamy od 1021 hPa na południu do 1026 hPa na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą korzystne, ale podczas opadów i burz mogą się pogarszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

104 mm deszczu w 2 godziny

Największa ulewa, którą odnotowano na stacjach pogodowych IMGW, przeszła nad Bielinami, położonymi około 20 kilometrów na wschód od Kielc. W ciągu niecałych 2 godzin istnego "oberwania chmury" suma opadów sięgnęła aż 104 mm, z czego 75 mm spadło w ciągu jednej godziny. Doszło do podtopień na dużą skalę. Strażacy mieli ręce pełne roboty.

Fot. Max Pixel.
Fot. Max Pixel.

Chwile grozy w Borach Tucholskich

Chwile grozy przeżyli dzisiaj wieczorem mieszkańcy miejscowości Męcikał, Brusy i Rytel w Borach Tucholskich na Pomorzu, gdzie w sierpniu ubiegłego roku przetoczyła się niszczycielska nawałnica. Tym razem szkód nie było, ale podczas burzy spadł ulewny deszcz z gradem. Mieszkańcy jeszcze długo będą obawiać się burzy po tym, co ich spotkało. Jak pamiętamy zginęły wtedy 2 osoby, dziesiątki zostało rannych, a szkody materialne sięgały milionów złotych.

Potoki lawy oczami satelity

Europejski satelita Sentinel-2 uwiecznił erupcję wulkanu Kilauea na wyspie Hawaii, największej z archipelagu Hawajów. Na zdjęciu wykonanym w fałszywych kolorach, aby wyodrębnić najbardziej interesujące elementy, w kolorze czerwonym widoczne są potoki lawy, które wydobywają się z jednego z wulkanicznych kraterów i spływają do Pacyfiku. Pod drodze strawiły one kilkadziesiąt zabudowań, drogę i tysiące drzew.

Fot. ESA / Sentinel-2.
Fot. ESA / Sentinel-2.

Trąba powietrzna szalała na Mazowszu. Są zerwane dachy, złamane drzewa i podtopienia

To nie miały być zwyczajne burze i tak też się stało. Późnym popołudniem nad Mazowszem przetoczyła się trąba powietrzna. Jednak szkody powoduje nie tylko silny wiatr, ale też ulewy, które doprowadzają do podtopień.

Trąba lądowa w rejonie Krzyżanówki w woj. mazowieckim. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Trąba lądowa w rejonie Krzyżanówki w woj. mazowieckim. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl

Czytelnicy przesyłają nam zdjęcia trąby powietrznej, która późnym popołudniem przeszła między Iłżą a Sienną na południowych krańcach Mazowsza. Jest to typ tornada, nazywany trąbą lądową... Zobacz cały artykuł

To było jak bombardowanie

Potężne gradobicie przeszło nad departamentem Charente-Maritime na zachodnim wybrzeżu Francji. Największe gradziny miały nawet ponad 5 centymetrów średnicy. Wybijały one szyby w oknach, uszkadzały karoserie samochodowe i niszczyły uprawy. Są spore szkody, które najbardziej dały się we znaki rolnikom.

Deszcz spadających gwiazd na żądanie będzie miał miejsce jeszcze w tym roku

Dzięki Japończykom niebawem będziemy mogli zamówić sobie na ważne uroczystości deszcze spadających gwiazd. Pierwszy spektakl ma odbyć się w tym roku, a oficjalny na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku.

Fot. NASA / ALE / Nihon University.
Fot. NASA / ALE / Nihon University.

Firma ALE chce dać ludzkości możliwość podziwiania niezwykłego spektaklu, który rozegra się na nocnym niebie. Będzie on wyglądał o wiele bardziej spektakularnie od deszczu spadających gwiazd z roju Perseidów... Zobacz cały artykuł

dalej