Wczorajsza burza nad Małopolską

Nad Dolnym Śląskiem, Podlasiem i Lubelszczyzną zaczęły się pojawiać pierwsze burze. Ich intensywność będzie systematycznie rosnąć. Zanim jednak ujrzycie, jak niebo przeszywają pioruny, zobaczcie świetny filmik od @Wojciecha, wykonany w przyspieszeniu podczas wczorajszej burzy nad Oświęcimiem. Energii było sporo.

Możemy podziwiać Marsa na rewelacyjnej jakości zdjęciach, dzięki Polakom

Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała pierwsze zdjęcie powierzchni Czerwonej Planety z nowej orbity sondy Trace Gas Orbiter, która prowadzi badania tej tajemniczej planety w ramach misji ExoMars.

Fot. ESA.
Fot. ESA.

Rewelacyjnej jakości zdjęcie zostało wykonane z odległości około 400 kilometrów od powierzchni planety. Ukazuje ono obszar o szerokości około 40 kilometrów, a dokładnie część krateru... Zobacz cały artykuł

W którym kraju powietrze jest najczystsze, a w którym najbardziej zanieczyszczone?

Smog staje się coraz poważniejszym problemem w krajach rozwijających się. Najnowszy raport o stanie jakości powietrza potrafi przerazić. Poszukamy w nim najczystszego i najbrudniejszego państwa na świecie.

Fot. unsplash / Ravi Pinisetti.
Fot. unsplash / Ravi Pinisetti.

Z najnowszego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że aż 7 milionów ludzi corocznie umiera przedwcześnie na całym świecie z powodu zanieczyszczonego powietrza. W ciągu ostatnich 6 lat aż... Zobacz cały artykuł

Nowa mapa aktywności burzowej. Poznaj najbardziej burzowe miejsca w Polsce, Europie i na świecie

Polska nie jest rajem dla amatorów burz, ponieważ mogą oni liczyć jedynie na półroczny sezon, w tym tylko na 3 miesiące z częstymi i silnymi burzami. Gdzie powinniśmy zamieszkać, aby burzami zachwycać się prawie każdego dnia?

Fot. Vaisala.
Fot. Vaisala.

Są miejsca na naszej planecie, gdzie grzmi tak często, jak u nas pada deszcz. Fińska firma Vaisala, jeden z czołowych producentów przyrządów meteorologicznych, właśnie opublikowała nową mapę aktywności burzowej... Zobacz cały artykuł

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Dziś burze mogą się pojawiać lokalnie na większym obszarze kraju. Najbardziej gwałtowne będą na zachodzie. W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Koniecznie śledźcie nasze ostrzeżenia pogodowe.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Alpy utonęły w śniegu

W Alpach miniona zima okazała się jedną z najbardziej śnieżnych w historii pomiarów. W wielu miejscach zaspy śnieżne miały nawet kilka metrów wysokości. Mimo, że od ponad miesiąca panuje wiosna, to jednak tak gigantyczne ilości śniegu nie chcą się szybko roztopić. W okowach białego puchu w rejonie francuskiego Averole grzęzną nawet wydawałoby się olbrzymie koparki.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Rĕņąůđ Pąůťąš / Meteo-Alpes.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Rĕņąůđ Pąůťąš / Meteo-Alpes.

Księżyc zatapia się w atmosferze Ziemi

Rosyjski kosmonauta sfilmował wspaniałe zjawisko z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Księżyc zaczął zatapiać się w kolejnych warstwach ziemskiej atmosfery, jednocześnie spłaszczając się, jakby uchodziło z niego powietrze. To skutek działalności mirażu, który powstaje, gdy promienie świetlne przebijają się przez silnie zróżnicowane pod względem temperatury warstwy powietrza. Powodują one zniekształcenie księżycowej tarczy. Takie widoki można podziwiać z wysokości 400 kilometrów.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek przynosi nam przejaśnia i rozpogodzenia. Najpogodniej jest na północy i północnym wschodzie. Z kolei miejscami na północnym zachodzie i południowym wschodzie przelotnie pada. Wiatr wieje słabo ze wschodu. Temperatura wynosi od 14 stopni nad morzem do 18 stopni w centrum kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 maja 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 10 maja 2018 o godzinie 8:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie powoli rośnie i tak też będzie przez cały dzień. Jutro o tej porze będzie wyższe średnio o 10 hPa. W tej chwili na barometrach mamy od 1007 hPa (lekko obniżone) na zachodzie do 1016 hPa (lekko podwyższone) na północnym wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne, zwłaszcza podczas opadów i burz, będą niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

To nie będzie spokojna noc

Na południu i w centrum, a z biegiem godzin coraz to dalej na północ, możliwe są lokalne burze z ulewnym deszczem. Nawet, gdy burze osłabną i zanikną, nadal może obficie padać. Kierowców, którzy będą nocą przemierzać drogi, prosimy o zachowanie ostrożności.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Ostatnie promyki Słońca

@Mateusz uwiecznił wczoraj w Małopolsce piękny zachód Słońca.

Zachód Słońca w Łazach w woj. małopolskim. Fot. Mateusz Marzec / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Łazach w woj. małopolskim. Fot. Mateusz Marzec / TwojaPogoda.pl

Chmury burzowe w obiektywie

Nasi czytelnicy przesyłają zdjęcia okazałych chmur burzowych, które w południowej połowie kraju przynoszą przelotne opady, chwilami ulewne, a miejscami także grad i silny wiatr. Mamy informacje o lokalnych podtopieniach. @Andrzej informuje, że w Grodzisku Mazowieckim przeszła potężna ulewa z silnym wiatrem i sporym gradem. Efektem jest zalana większość miasta. Studzienki nie nadążały z pobieraniem wody. Obecnie najsilniejsza burza przechodzi nad Górnym Śląskiem.

Chmura burzowa w Łapczycy w woj. małopolskim. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl
Chmura burzowa w Łapczycy w woj. małopolskim. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl
Chmura burzowa w Łapczycy w woj. małopolskim. Fot. Rafał Raczyński / TwojaPogoda.pl

Siarka zatruwa Hawajczyków

Erupcji wulkanu Kilauea na Hawajach towarzyszy emisja dwutlenku siarki. Jak obrazują to kolejne mapy między 30 kwietnia a 5 maja, ten niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia gaz, rozprzestrzeniał się nad wyspą Hawaii, a w szczególności nad jej południowymi regionami. Tamtejsi mieszkańcy zostali już ewakuowani. Gaz ma ostry, gryzący i duszący zapach, silnie drażniący drogi oddechowe.

Stężenie dwutlenku węgla nad Hawajami w dniach 30 kwietnia - 5 maja 2018. Fot. NASA.
Stężenie dwutlenku węgla nad Hawajami w dniach 30 kwietnia - 5 maja 2018. Fot. NASA.

Przybywa chmur burzowych

W północnej połowie kraju utrzymuje się słoneczna i sucha pogoda. Inaczej jest w połowie południowej, gdzie piętrzą się chmury burzowe. Przynoszą one wyładowania elektryczne, ulewne deszcze, a miejscami także grad i porywisty wiatr. W ciągu minuty notuje się aż 500 piorunów. Niespokojna aura utrzyma się tam nawet do godzin nocnych. Zachowajcie ostrożność! Jest gorąco, przeważnie około 25 stopni, tylko nad morzem bryza ochładza powietrze do 13 stopni.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 9 maja 2018 o godzinie 14:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 9 maja 2018 o godzinie 14:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Padł kolejny rekord. Tak dużo dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze nie było od 800 tysięcy lat

Stężenie dwutlenku węgla w ziemskiej atmosferze wciąż bije kolejne rekordy. Czy cienka czerwona linia została już przekroczona i czy oznacza to katastrofę dla ziemskiego klimatu, a więc również dla nas samych?

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Naukowcy poinformowali, że w kwietniu średni poziom dwutlenku węgla na świecie wyniósł 410 cząstek na milion. Dane te uzyskano zliczając średnie stężenie CO2 z 40 stacji pomiarowych, rozsianych po całej kuli ziemskiej... Zobacz cały artykuł

Zagadkowa formacja w kształcie oka patrzy z Sahary na astronautów

W zachodniej części największej pustyni na Ziemi znajduje się tajemnicza struktura, której pochodzenia naukowcy w pełni wciąż nie odkryli. Jakie są teorie na temat powstania "Oka Sahary"?

Fot NASA.
Fot NASA.

Po raz pierwszy niezwykłą formację skalną dostrzeżono u zarania lotów kosmicznych. Dzisiaj jest ulubieńcem astronautów, którzy podczas każdej ekspedycji na Międzynarodową Stację Kosmiczną nie mogą jej nie uwiecznić... Zobacz cały artykuł

Rosyjskie wojsko nie musiało rozpędzać chmur dla Putina

Rosjanie hucznie obchodzą dziś rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Tymczasem niebo nad Moskwą jest bezchmurne i błękitne, a to oznacza, że wojsko zaoszczędziło kilkadziesiąt milionów rubli, bo nie musiało rozpędzać deszczowych chmur. Piękna pogoda towarzyszyła też innym ważnym uroczystościom, w tym pochodom Święta Pracy i zaprzysiężeniu Władymira Putina na prezydenta Rosji. W sumie więc zaoszczędzono około 300 milionów rubli, a więc w przeliczeniu około 20 milionów złotych.

Fot. kp.ru
Fot. kp.ru

Houston, mamy problem. Księżycowy pył degraduje ludzkie komórki i DNA

Światowe agencje kosmiczne mają kolejny twardy orzech do zgryzienia. Jest nim niebezpieczny dla ludzi księżycowy pył. Już podczas misji Apollo na Srebrny Glob, astronauci skarżyli się, że kontakt z regolitem wywołuje u nich nieprzyjemne doznania.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Chociaż astronauci, podczas wykonywania misji, zawsze mieli na sobie skafandry kosmiczne, to jednak gdy wracali na pokład statków kosmicznych, ściągali je i wówczas kichali i łzawiły im oczy... Zobacz cały artykuł

Jak nie zginąć w lesie podczas nawałnicy? Koniecznie zobacz nasz poradnik

Tragedia w Borach Tucholskich uświadamia nam, w jak wielkim zagrożeniu znajdują się tysiące Polaków, którzy wypoczywają na obozach czy kempingach położonych wśród lasów. Jak postępować podczas burzy i jak nie dać się zabić?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Las nie jest bezpiecznym miejscem podczas burzy, ponieważ pioruny mogą uderzać w drzewa. Jeśli znajdujesz się pod rażonym błyskawicą drzewem, możesz zginąć. Jeśli jesteś w lesie, gdzie nie ma zasięgu... Zobacz cały artykuł

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami

Dziś po południu, wieczorem i w nocy burze o średnim natężeniu mogą przejść nad południową połową kraju. W strefie żółtej w ciągu godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Koniecznie śledźcie nasze ostrzeżenia pogodowe.

Uwaga! Ostrzeżenie przed burzami
dalej