Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

W rejonie wybrzeża znajduje się wyż atmosferyczny, za sprawą którego ciśnienie jest wysokie i będzie dzisiaj nieznacznie się wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1023 hPa na południowym wschodzie do 1029 hPa na północnym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zdjęcie dnia: Przed miesiącem

I pomyśleć, że jeszcze miesiąc temu tak właśnie wyglądały krajobrazy w niektórych regionach naszego kraju...

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wstrząs na Górnym Śląsku

O godzinie 9:58 w Jastrzębiu Zdroju na Górnym Śląsku doszło do trzęsienia ziemi o sile M4.1. To najsilniejszy wstrząs odnotowany na terenie kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie w jej historii. Na głębokości 900 metrów uwięzionych zostało 7 górników. Do 2 z nich udało się dotrzeć. Odnieśli niegroźne obrażenia. Akcja ratownicza trwa.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Powódź stulecia w Kanadzie

Kanadyjską prowincję Nowy Brunszwik nawiedziła powódź stulecia. Poziom wody w rzece St. John przekroczył dotychczasowe rekordy. Zalanie zagraża autostradzie transkanadyjskiej, która na odcinku między miejscowościami Moncton a Fredericton została zamknięta dla ruchu. Trwa ewakuacja kilkuset mieszkańców najbardziej zagrożonych obszarów. Powódź ma źródło w gwałtownym roztapianiu się pokrywy śnieżnej.

Kwiecień przypominający maj

Zobaczcie najpiękniejsze zdjęcia kwietniowych krajobrazów w Polsce, które przypominały maj.

Człowiek stworzył jezioro. Jedno z najpiękniejszych na naszej planecie

Człowiek zmienia oblicze Ziemi wznosząc gigantyczne budowle, które są w stanie zmieniać bieg rzek, tworzyć sztuczne jeziora, pustynie przemieniać w żyzne tereny. Oto kolejny z cudów człowieka, nie natury. Jedno z najpiękniejszych jezior.

Fot. allaricercadiShambala / mediad.publicbroadcasting.net
Fot. allaricercadiShambala / mediad.publicbroadcasting.net

Fotografie wykonywane przez astronautów zachwycają nas, ponieważ ukazują powierzchnię naszej planety z perspektywy, której większość z nas nigdy nie ujrzy na własne oczy. Największe rzeki świata, jeziora i pełne wydm pustynie, choć wydają się czymś zupełnie naturalnym, czasem mogą się okazywać budowlą wzniesioną ludzką ręką... Zobacz cały artykuł

Hawaje w ramionach żywiołów. Potężne trzęsienie ziemi, erupcja wulkanu i uderzenie tsunami

Rajski archipelag położony w sercu Pacyfiku został zaatakowany przez najgroźniejsze żywioły. Najpierw wyspami bardzo mocno zatrzęsło, później doszło do gwałtownej erupcji wulkanu. Mieszkańcy uciekają przed palącą wszystko lawą.

Fot. US Geological Survey / Kevan Kamibayashi.
Fot. US Geological Survey / Kevan Kamibayashi.

Trwa ewakuacja ponad tysięcy mieszkańców wyspy Hawaii, najwięcej z archipelagu Hawajów, gdzie właśnie doszło do erupcji wulkanu Kilauea. Choć wulkan produkuje lawę nieustannie od 1983 roku, to jednak tym razem... Zobacz cały artykuł

Karambol w zamieci piaskowej

Porywisty wiatr zaczął unosić tumany kurzu znad pustkowi stanu Nebraska na międzystanową drogę nr 80, ograniczając widoczność niemal do zera. Kierowcy jednak nie dostosowali prędkości do panujących warunków drogowych i zaczęli na siebie wpadać. W efekcie powstał karambol z udziałem niemal 30 pojazdów. Skończyło się to tragicznie, ponieważ jedna osoba zmarła, a 15 zostało rannych.

Fot. Twitter @NEStatePatrol.
Fot. Twitter @NEStatePatrol.

Duży krok ku kolonizacji Marsa. NASA ma już gotowy reaktor jądrowy

NASA oświadczyła właśnie, że poczyniła ogromny krok ku realizacji wizji założenia pierwszej ludzkiej kolonii na Czerwonej Planecie. Tym wielkim krokiem jest potężne źródło energii elektrycznej, które zapewni normalne egzystowanie ludzi w tamtejszym niegościnnym środowisku.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Agencja zakończyła już prace nad projektem Space Technology Mission Directorate (STMD), w ramach którego powstał Kilopower, kompaktowy reaktor jądrowy. Urządzenie jest już gotowe do podboju Księżyca czy Marsa... Zobacz cały artykuł

Kolejny ranek z przymrozkami

Na zachodzie i północy kraju mieliśmy kolejną zimną noc i poranek. Na stacjach IMGW temperatura spadła tam w pobliże zera. Przy gruncie znów pojawił się nieduży, bo 1-stopniowy przymrozek. Objawił się on w postaci szronu na samochodowych szybach oraz trawie. W maju przygruntowe przymrozki nie są niczym niezwykłym, zwłaszcza, że są na ogół niewielkie.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Sobota rozpoczyna się bardzo ładnie. Niemal wszędzie jest słonecznie. Tylko miejscami chmur jest więcej, głównie w południowej części Górnego Śląska, na Mazurach, Lubelszczyźnie i w Bieszczadach. Wiatr wieje słabo z północy. Temperatura wynosi od 8-9 stopni na północy do 13-14 stopni na południowym wschodzie kraju.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 5 maja 2018 o godzinie 9:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 5 maja 2018 o godzinie 9:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Kłębią się chmury

Zobaczcie, jak wspaniale kłębiły się chmury Cumulus nad Skarżyskiem-Kamienną, oczywiście w przyspieszeniu:

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

W kierunku zachodniego Pomorza zbliża się wyż atmosferyczny. Ciśnienie przez cały dzień będzie bardzo powoli rosnąć. W tej chwili na barometrach mamy od 1019 hPa na południowym wschodzie do 1028 hPa na północnym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Są już polskie truskawki!

Na podwarszawskim rynku w Broniszach pojawiły się pierwsze krajowe truskawki ze szklarni. Pogoda wyjątkowo im sprzyja, dlatego pierwszymi czerwonymi owocami możemy się cieszyć wcześniej niż w poprzednich latach. Póki co truskawki są drogie, bo za kilogram zapłacimy 18-20 złotych. Jednak z biegiem dni będą szybko tanieć. Szacuje się, że w tym roku na nasze stoły trafi nawet 200 tysięcy ton truskawek.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Oberwanie chmury nad Sarajewem

Tak wygląda zjawisko nazywane potocznie "oberwaniem chmury" nad Sarajewem, stolicą Bośni i Hercegowiny. Gigantyczne ilości deszczu spadają na niewielki obszar o średnicy kilku kilometrów. Zjawisko, choć malownicze, bywa opłakane w skutkach, ponieważ, gdy chmura deszczowa wędruje bardzo powoli, to może spaść na tyle deszczu opadu, aby doszło do podtopień.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Radio Sarajevo.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Radio Sarajevo.

Tornado w rejonie Wiednia

Na poniższym nagraniu z godzin nocnych możecie zobaczyć trąbę powietrzną przechodzącą w rejonie Wiednia, stolicy Austrii. Ciemny lej widoczny jest tylko w chwilach, gdy rozświetlają go błyskawice. Na szczęście żywioł nie poczynił poważnych szkód. Podczas burzy doszło do uszkodzeń drzewostanu, zabudowań i linii napowietrznych.

Hawaje: Lawa zbliża się do domów

Wczoraj późnym wieczorem doszło do erupcji wulkanu Kilauea na Hawajach. Z jednego z jej kraterów wypływają potoki lawy rozżarzonej do temperatury ponad tysiąca stopni. Z każdą godziną zbliża się ona do zabudowań, dlatego władze nakazały ewakuację 10 tysięcy mieszkańców. Na poniższym nagraniu z lotu ptaka możecie zobaczyć, jak rzeka lawy przepływa przez las spalając przy tym drzewa i krzewy.

Zdjęcie dnia: Z górki więcej widać

Bocian rozgląda się po okolicy w poszukiwaniu smacznego obiadku.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Władze RPA przyciągną góry lodowe, aby rozwiązać problem suszy

Jakiś czas temu władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich oświadczyły, że w swoim planie rozwoju Dubaju chcą zapewnić szybko powiększającej się populacji miasta swobodny dostęp do wody pitnej. Wówczas pojawił się plan przetransportowania góry lodowej z Antarktyki.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Chociaż projekt natychmiast został na całym świecie okrzyknięty kolejną kosmiczną fanaberią Arabów, którą ciężko będzie zrealizować, to jednak nie jest to jedyny kraj, jaki o tym poważnie myśli. Kilka dni temu podobny plan ogłosiły władze Kapsztadu w Republice Południowej Afryki... Zobacz cały artykuł

Rybny deszcz w Iranie

W Iranie spadł nietypowy deszcz... ryb. Mieszkańcy zachodzą w głowę, jak mogło do tego dojść. Chyba najbardziej wiarygodnym wytłumaczeniem jest trąba wodna, która zassała ryby ze stawu lub jeziora, a następnie porzuciła je kilometry dalej. Problem w tym, że w ostatnich dniach żadnej trąby wodnej nie obserwowano...

dalej