Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju utrzymuje się słoneczna i sucha pogoda. Chmurzy się tylko miejscami na Opolszczyźnie i Ziemi Łódzkiej, a przelotnie pada i grzmi w Tatrach i Bieszczadach. Turystów przemierzających tamtejsze szlaki prosimy o szczególną ostrożność. Wiatr wieje słabo z północy. Termometry wskazują od 11 stopni nad morzem do 26 stopni na Lubelszczyźnie. Jest dużo chłodniej niż wczoraj.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 4 maja 2018 o godzinie 15:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 4 maja 2018 o godzinie 15:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wasze zdjęcia z burz

Wczoraj nad Górnym Śląskiem przeszły gwałtowne burze. @Patrick uwiecznił tzw. ciszę przed burzą w Siemianowicach Śląskich.

Tuż przed burzą w Siemianowicach Śląskich. Fot. Patrick / TwojaPogoda.pl
Tuż przed burzą w Siemianowicach Śląskich. Fot. Patrick / TwojaPogoda.pl

Chmury burzowe przesuwały się w stronę Ziemi Łódzkiej. Tam @Przemysław złapał wspaniałą błyskawicę:

Burza w Brzeźnicy w woj. łódzkim. Fot. Przemysław Pietrzak / TwojaPogoda.pl

Zagrzmiało też niedaleko Sieradza. Z aparatem w ręku na pioruny czekała tam @Kinga:

Burza w Kobierzycku k. Sieradza w woj. łódzkim. Fot. Kinga / TwojaPogoda.pl

Hawking uważał, że Wszechświat jest holograficzną iluzją

14 marca 2018 roku, w dniu święta liczby Pi i rocznicy urodzin Alberta Einsteina, opuścił nas Stephen Hawking, jedna z najwybitniejszych osobistości świata astronomii i astrofizyki XX oraz XXI wieku. Kilka dni po jego śmierci świat lotem błyskawicy obiegła wiadomość o przygotowanym przez niego ostatnim artykule zatytułowanym "A Smooth Exit from Eternal Inflation".

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Hawking i jego przyjaciel Thomas Hertog, poruszyli w nim wizję istnienia innych wszechświatów i wielu innych Wielkich Wybuchów. Teraz dowiadujemy się, że praca fizyków została właśnie opublikowana przez Uniwersytet Cambridge na łamach magazynu Journal of High Energy Physics... Zobacz cały artykuł

Gradobicie nie oszczędziło boćków. Ranne trafiły do ptasiego szpitala. Byliśmy u nich w odwiedzinach

Błyskawice, gradziny i porywisty wiatr, ale także ludzka głupota i drapieżniki stanowią dla bocianów, jednego z symboli Polski, poważne zagrożenie. Ranne ptaki trafiają do ptasiego szpitala, gdzie przechodzą kurację i wracają do natury. Oto nasza relacja z tego miejsca.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W ostatnich dniach w wielu regionach kraju przechodziły burze gradowe, które okazały się tragiczne w skutkach dla bocianów. Zranione dużymi gradzinami ptaki trafiają do ośrodków rehabilitacji, gdzie przechodzą kurację i zostają zwrócone naturze, albo też dożywają tam końca swych dni... Zobacz cały artykuł

Pierwszy upał w tym roku pojawił się wyjątkowo wcześnie. Czy to zapowiedź niezwykle gorącego lata?

Wczoraj późnym popołudniem termometry po raz pierwszy w tym roku wskazały w cieniu ponad 30 stopni. Stało się to kilka tygodni wcześniej niż zazwyczaj. Czy to oznacza, że nadchodzące lato będzie wyjątkowo upalne?

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Tak gorącej majówki nie mieliśmy w Polsce od 6 lat. Również pierwszy upał zjawił się u nas najwcześniej od 2012 roku. Wczoraj późnym popołudniem miejscami na Górnym Śląsku, w Małopolsce, na Ziemi Łódzkiej, Kielecczyźnie i Mazowszu termometry pokazały w cieniu 30 stopni... Zobacz cały artykuł

Przymrozki na Pomorzu

Noc na zachodzie kraju, po spływie dużo chłodniejszej masy powietrza polarno-morskiego, była zimna. Termometry pokazały tam poniżej 5 stopni, a na Pomorzu i przy granicy z Niemcami nawet od 1 do 3 stopni. Jeszcze zimniej było przy gruncie, gdzie odnotowano lekki przymrozek. Zdecydowanie cieplej noc minęła na południowym wschodzie, gdzie miejscami do rana temperatura nie spadła poniżej 16 stopni.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Najpogodniej jest teraz na zachodzie oraz miejscami na wschodzie kraju. Nad pozostałymi regionami chmurzy się, ale zachmurzenie systematycznie zmniejsza się. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z północy. Temperatura wynosi od 8 stopni nad morzem do 18 stopni w Małopolsce.

Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 4 maja 2018 o godzinie 9:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne Polski w dniu 4 maja 2018 o godzinie 9:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

100 tysięcy błyskawic

Wczoraj mieliśmy jak dotąd najbardziej burzowy dzień od początku tego roku. Systemy detekcji wyładowań atmosferycznych odnotowały blisko 100 tysięcy błyskawic nad Polską. Największą aktywność burzową mieliśmy w zachodniej połowie kraju. Chmury burzowe nie dotarły na wschód.

100 tysięcy błyskawic

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie rosnąć. Jutro o tej porze będzie wyższe nawet o 10 hPa. W tej chwili wynosi ono od 1014 hPa (w normie) na południu do 1023 hPa (wysokie) na północnym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

W nocy deszcze i burze

W pasie od Śląska i Małopolski przez Wielkopolskę, Ziemię Łódzką i Mazowsze po Kujawy, Warmię i Mazury noc zapowiada się niespokojnie, ponieważ wędrować tam będzie front atmosferyczny, a wraz z nim deszcze, chwilami bardzo intensywne, połączone z burzami i silnym wiatrem. Kierowcy powinni zachować ostrożność.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Olbrzymi pożar w Tatrach

Olbrzymi pożar wybuchł dzisiaj w Tatrach Wysokich na Słowacji. Ogień strawił około 30 hektarów obszaru leśnego w rejonie Zielonego Stawu i Kieżmarskiego Żlebu. Władze regionu ewakuowały wszystkich turystów znajdujących się w zasięgu żywiołu.

Fot. Facebook / Tatry.
Fot. Facebook / Tatry.

Gradobicie w rejonie Łodzi

Kolejne zdjęcia z przejścia burzy gradowej nad północnymi przedmieściami Łodzi. Superkomórka przyniosła tam grad, który miejscami miał rozmiary piłeczki pingpongowej. Zobaczcie nagrania:

Superkomórka na Ziemi Łódzkiej

Jedna z najgwałtowniejszych burz superkomórkowych przeszła niedaleko Zgierza w woj. łódzkim, a następnie nad autostradą A1 na północ od Strykowa. Obecnie zmierza od zachodu w kierunku Warszawy. Poniżej zdjęcie gradu, który spadł na Zgierz. Mocne burze mamy teraz również na Górnym Śląsku oraz w okolicach Pleszewa w woj. wielkopolskim.

Po burzy gradowej w Zgierzu w woj. łódzkim. Fot. Mariusz Konowalski / TwojaPogoda.pl
Po burzy gradowej w Zgierzu w woj. łódzkim. Fot. Mariusz Konowalski / TwojaPogoda.pl

Burzowe popołudnie

Miejscami na południu, w centrum i na północnym wschodzie kraju wędrują chmury burzowe, które przynoszą przelotne, ale ulewne deszcze, a miejscami także grad i porywisty wiatr. Najbardziej aktywne burze mamy w Wielkopolsce, na Górnym Śląsku i w Beskidach Zachodnich. Prosimy o ostrożność i zachęcamy do obejrzenia zdjęć przesłanych przez naszych czytelników:

Chmury Mammatus przed burzą w Gdańsku. Fot. Anna Kłodzińska / TwojaPogoda.pl
Chmury Mammatus przed burzą w Gdańsku. Fot. Anna Kłodzińska / TwojaPogoda.pl
Gradobicie w Opocznie w woj. łódzkim. Fot. Leszek Rogulski / TwojaPogoda.pl
Chmura burzowa w woj. świętokrzyskim. Fot. Magda / TwojaPogoda.pl

Hawaje: Uciekają przed wulkanem

Część mieszkańców hawajskiej wyspy Hawaii przygotowuje się do ewakuacji z powodu nieustającej i wciąż nasilającej się erupcji wulkanu Kilauea. Chmury popiołów wydobywają się z Pu‘u ‘Ō‘ō, jednego z licznych kraterów tego wulkanu. Służby zabezpieczają drogi ewakuacyjne, a mieszkańcy mogą zabrać ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Erupcje Kilauea są zwykle spokojne, jednak czasem zdarzają się wyjątki i teraz mamy z nim do czynienia.

Mordercza burza piaskowa w Indiach

109 osób zginęło, a 200 zostało rannych na skutek przejścia potężnej burzy piaskowej nad Indiami. Towarzyszył jej huraganowy wiatr, który łamał drzewa, zrywał dachy i uszkadzał linie energetyczne. W stanach Radżastan i Uttar Pradeś dzień zmienił się w noc. Widoczność spadła niemal do zera. Jak twierdzą mieszkańcy, czegoś takiego nie widzieli od wielu lat. Trwa szacowanie szkód.

Pogoda w Tatrach

Spędzacie majówkę w Tatrach, a może nie mogliście się tam znaleźć? Bez względu na to, jak daleko znajdujecie się od najwyższych polskich gór, może zobaczyć, jak pięknie tam jest i jak szybko potrafi zmieniać się pogoda. Oto, jak wyglądała wczorajsza panorama Tatr w przyspieszeniu.

Piękna i groźna superkomórka

Niezwykle malownicza superkomórka burzowa zawisła w rejonie Brescii we Włoszech. Podobne formacje burzowe, przypominające z wyglądu statek-matkę obcej cywilizacji, można było zobaczyć kilka dni temu na Mazurach, Mazowszu i Podlasiu. Dzisiaj też się mogą one pojawić, tym razem na południu, w centrum i na północy kraju. Uważajcie jednak, bo superkomórki są piękne, ale też bardzo groźne, bo niosą ulewy, gradobicia i wichury.

NASA inwestuje w teleskop, który sam zbuduje się w kosmosie

Wysłanie dużego teleskopu w kosmos to niezwykle karkołomne zadanie. NASA mogła się o tym przekonać wówczas, gdy chciała umieścić na ziemskiej orbicie Kosmiczny Teleskop Hubble'a. Usterka, która powstała na Ziemi, ale wykryto ją dopiero w kosmosie, mogła sprawić, że jeden z największych projektów ludzkości mógł skończyć się jedną wielką porażką, i to wartą blisko 3 miliardy dolarów.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Amerykanie mają jednak na to rozwiązanie godne technologii XXI wieku. NASA zainwestowała właśnie w projekt teleskopu kosmicznego, który po dotarciu na orbitę, sam złoży się z dziesiątek części... Zobacz cały artykuł

Zanim nadejdzie ochłodzenie będzie niemal upalnie z silnymi burzami

Rozpoczęło się załamanie pogody, które w ciągu następnych kilkudziesięciu godzin przynosić nam będzie gwałtowne burze z ulewnym deszczem, gradem i silnym wiatrem. Przed burzami będzie niemal upalnie, a po nich mocno się ochłodzi.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Dzisiaj front będzie systematycznie przesuwać się w kierunku wschodnim, przynosząc gwałtowne zjawiska w kolejnych regionach Polski. Tuż przed frontem temperatura będzie bardzo wysoka, jak na początek maja... Zobacz cały artykuł

dalej