Burza, która zbudziła Warszawę

Przed świtem nad Warszawą przeszła burza z donośnymi grzmotami, które zbudziły wielu mieszkańców. To była tylko jedna z burz, które ciągnęły się od Bydgoszczy aż po Lublin. Zobaczcie, jak błyskawice przecinały nocne niebo nad stolicą.

Gorące i burzowe popołudnie

Na zachodzie, północy i w centrum kraju pojawiają się burze, które nie ustąpią nawet do godzin nocnych. Podczas burz w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Zachowajcie ostrożność!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Statki emitują bardzo duże ilości dwutlenku azotu

Nowoczesny europejski satelita Sentinel-5P uwiecznił w powietrzu między Hiszpanią a Marokiem i Algierią ślady dwutlenku azotu, emitowanego przez statki wpływające na wody Morza Śródziemnego z Atlantyku i z powrotem. Ilość tego gazu zaskoczyła naukowców zwłaszcza, że doliczyli się oni jedynie 20 statków. To oznacza, że każdy z nich emituje naprawdę olbrzymie ilości NO2, który jest głównym czynnikiem zanieczyszczenia powietrza w tym regionie.

Stężenie dwutlenku azotu w powietrzu nad zachodnim krańcem Morza Śródziemnego i okolicznymi obszarami. Fot. ESA / KNMI / NSO.
Stężenie dwutlenku azotu w powietrzu nad zachodnim krańcem Morza Śródziemnego i okolicznymi obszarami. Fot. ESA / KNMI / NSO.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Wczesne popołudnie jest słoneczne, ale chmur systematycznie przybywa. To przysłowiowa cisza przed burzą, ponieważ po południu i wieczorem w wielu regionach kraju może zagrzmieć, ulewnie popadać, również z gradem, i mocno powiać. Największe ryzyko burz obejmuje regiony zachodnie, północne i centralne. Jest gorąco, przeważnie do 25 do 27 stopni. Jedynie na zachodnim wybrzeżu, gdzie wieje bryza, jest 14 stopni.

Zdjęcie satelitarne w dniu 30 kwietnia 2018 o godzinie 13:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 30 kwietnia 2018 o godzinie 13:00. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Fizycy z CERN-u twierdzą, że Wszechświat nie powinien istnieć

Dzięki instytutowi CERN i Wielkiemu Zderzaczowi Hadronów (LHC), przy którym na co dzień pracują najwybitniejsi naukowcy świata, odkryliśmy i poznaliśmy naturę wielu procesów determinujących istnienie naszego Wszechświata i nas samych.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Teraz dowiadujemy się, że jeden z najbardziej zasłużonych fizyków w CERN, a mianowicie Christian Smorra, powiedział, że według zdobytej dotychczas wiedzy, "Wszechświat nie powinien istnieć"... Zobacz cały artykuł

To była niespokojna noc

W pasie od Bydgoszczy i Torunia przez Warszawę po Lublin miniona noc przyniosła burze i ulewne deszcze. Grzmoty były na tyle donośne, że zbudziły i nie pozwoliły zasnąć milionom mieszkańców. Będą oni dzisiaj niewyspani i rozdrażnieni. Burzowa może być również kolejna noc, tym razem głównie w regionach zachodnich i północnych.

To była niespokojna noc

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i południu kraju niebo jest wolne od chmur. Na pozostałym obszarze dominuje zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie w centrum i na północnym wschodzie chmurzy się poważniej i tam miejscami pada deszcz. Wiatr wieje słabo z kierunków wschodnich. Temperatura rośnie błyskawicznie i sięga już od 10 stopni nad Zatoką Gdańską do 22 stopni w Małopolsce.

Zdjęcie satelitarne w dniu 30 kwietnia 2018 o godzinie 8:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 30 kwietnia 2018 o godzinie 8:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Nie tylko wojna, ale też powódź

Nie tylko decyzje polityków dewastują Syrię, ale też żywioły naturalne. Po potężnych ulewach, które o tej porze roku są zjawiskiem bardzo rzadkim, do rozpoczęła się pora sucha, doszło do tzw. powodzi błyskawicznych. Ulice Damaszku, syryjskiej stolicy, zmieniły się w strumienie, które porywały to, co stanęło im na drodze. Mężczyzna z poniższego nagrania miał sporo szczęścia. Jemu się udało przeżyć, inni nie mieli tyle szczęścia i utonęli.

Tak pylą świerki

Porywisty wiatr, który w weekend smagał gęstymi lasami porastającymi wzgórza nad austriackim jeziorem Zell am See, potrząsał szyszkami świerków, unosząc olbrzymie ilości żółtawego pyłku, przypominającego mgłę.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie spadać, dopiero wieczorem zacznie rosnąć. W tej chwili na barometrach mamy od 1001 hPa (lekko obniżone) na zachodzie do 1011 hPa (w normie) na wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

29 stopni w Krakowie

Dzisiaj późnym popołudniem odnotowany został kolejny rekord tegorocznej temperatury w naszym kraju. Na stacji IMGW w Krakowie termometr pokazał aż 29,2 stopnia. Wśród najgorętszych miast znalazły się też: Opole, Łódź i Warszawa. To jeden z najcieplejszych końców kwietnia w historii polskiej meteorologii. W poniedziałek może być jeszcze cieplej, nawet 30 stopni.

29 stopni w Krakowie

Chmura naśladuje drzewo

@Piotr uwiecznił dzisiaj chmurę burzową, która próbowała się upodobnić do drzewa z pierwszego planu:

Chmura burzowa. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl
Chmura burzowa. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl

Nieco później nad Wrocławiem wyrosła chmura burzowa niczym grzyb atomowy, podświetlana przez błyskawice:

Chmura burzowa we Wrocławiu. Fot. Czytelnik.

Potwór na błękitnym niebie

W jednych regionach kraju niebo przez cały dzień pozostało błękitne, wolne od chmur, a w innych kotłowały się chmury burzowe, przypominające bitą śmietanę. @Rafał uwiecznił jedną z nich nad południową częścią Dolnego Śląska.

Chmura burzowa w Dzierżoniowie w woj. dolnośląskim. Fot. Rafał Starzyk / TwojaPogoda.pl
Chmura burzowa w Dzierżoniowie w woj. dolnośląskim. Fot. Rafał Starzyk / TwojaPogoda.pl

Tak wyglądał dzisiejszy lot rakiety Blue Origin z kapsułą i SkyWalkerem

Blue Origin, firma należąca do szefa Amazonu, Jeffa Bezosa, dziś przeprowadziła już ósmy udany start i lot rakiety New Shephard z załogową kapsułą Crew Capsule 2.0. Na jej pokładzie znalazł się manekin o wdzięcznym imieniu SkyWalker na cześć słynnej postaci z Gwiezdnych Wojen.

Kapsuła oddzieliła się od rakiety po blisko 3 minutach od startu, na wysokości ok. 75 kilometrów ponad powierzchnią naszej planety. Ostatecznie dotarła na wysokość około 100 kilometrów... Zobacz cały artykuł

Olbrzymia chmura nad Polską

Chmury burzowe, które przechodzą od kilku godzin nad środkową i środkowo-wschodnią częścią kraju połączyły siły tworząc jedną olbrzymią chmurę, świetnie prezentującą się na zdjęciu satelitarnym. Pod nią szaleją błyskawice, padają ulewne deszcze, miejscami z gradem, a wiatr wieje porywiście.

Zdjęcie satelitarne w dniu 29 kwietnia 2018 o godzinie 18:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 29 kwietnia 2018 o godzinie 18:30. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Zdjęcie dnia: Krokusy w Chochołowskiej

To jeden z największych widoków wiosną w Tatrach. Krokusy kwitnące w Dolinie Chochołowskiej. W tym sezonie zobaczyły je tysiące turystów, którzy specjalne dla tych fioletowych i żółtych kwiatków wybrali się na spacer lub przejażdżkę rowerową. Łatwo nie było, bo tylko w jedną stronę było aż 8 kilometrów.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Pierwsze pływające miasto zbudowane z piramid gotowe za 4 lata

Pierpaolo Lazzarini, słynny włoski architekt, przygotował niezwykły projekt pierwszego pływającego miasta, stworzonego z różniej wielkości piramid. Obiekty mają być w pełni ekologiczne i wykorzystywać naturalne dobrodziejstwa oferowane przez Matkę Naturę.

Fot. Pierpaolo Lazzarini.
Fot. Pierpaolo Lazzarini.

Swój projekt o nazwie Wayaland zamierza zrealizować w ciągu najbliższych 4 lat. Moduły mają powstać z włókna szklanego i węglowego oraz stali. Każdy z nich może pełnić inną rolę w życiu pływającego miasta... Zobacz cały artykuł

Turysta zginął na Giewoncie

Tatry w długi weekend są dosłownie oblegane. Tłok na szlakach może się przyczyniać do wypadków, dlatego warto zachować ostrożność. Brak wyobraźni może się skończyć tragicznie. Wczoraj trzech turystów zeszło z oznaczonego szlaku na teren ścisłego rezerwatu na grani Długiego Giewontu. Dwie osoby spadły w 20-metrową przepaść. Jedna zginęła na miejscu, a druga doznała niegroźnych obrażeń. To ostrzeżenie, że po Tatrach poruszać można się jedynie wytyczonymi szlakami.

Giewont w Tatrach. Fot. TwojaPogoda.pl
Giewont w Tatrach. Fot. TwojaPogoda.pl

Historia kosmicznej meteorologii od NASA na Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi, NASA przygotowała bardzo ciekawy materiał filmowy. Możemy na nim zobaczyć historię meteorologii kosmicznej i rozbudowę instalacji badawczych na ziemskiej orbicie, z pomocą których na co dzień możemy obserwować, badać, analizować, prognozować i lepiej zrozumieć najróżniejsze zjawiska atmosferyczne. Wkład agencji w odkrywanie największych tajemnic skrywanych przez Błękitną Planetę od milionów lat jest nieoceniony. Obejrzyjcie powyższy film i przekonajcie się sami.

Piętrzą się chmury burzowe

W gorącym i wilgotnym powietrzu piętrzą się chmury burzowe. Błyskawice przecinają niebo już nad woj. śląskim, małopolskim, łódzkim i świętokrzyskim. Niebawem dotrą też nad Mazowsze. Burzom towarzyszy ulewny deszcze, grad i porywisty wiatr. Termometry w centrum i na południu kraju pokazują już 28 stopni w cieniu.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
dalej