Co się teraz dzieje w pogodzie?

W północnej połowie kraju chmurzy się, a miejscami pada deszcz. W południowej połowie występują większe rozpogodzenia. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z południa i południowego zachodu. Temperatura wynosi od 9 stopni nad morzem do 16 stopni w dzielnicach południowych.

Zdjęcie satelitarne w dniu 25 kwietnia 2018 o godzinie 9:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 25 kwietnia 2018 o godzinie 9:05. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Krzyczeli na jego widok

Niszczycielski wiatr szalał nad regionem autonomicznym Kuangsi w Chinach. Na amatorskim nagraniu możecie zobaczyć formację przypominającą ciemny lej, zbliżającą się w stronę filmujących ją uczniów, która unosiła w powietrze szczątki. Uczniowie na widok zjawiska krzyczeli w panice. Nie ustalono czym było ów zjawisko, jednak z nagrania wynika, że mogło to być np. tornado szkwałowe.

Duże wahania ciśnienia

Ciśnienie do późnego popołudnia będzie dość szybko spadać, z kolei wieczorem rozpocznie się jego równie błyskawiczny wzrost. To wraz z silnym wiatrem i lokalnymi burzami nie będzie sprzyjać meteoropatom, którzy mogą odczuwać najróżniejsze dolegliwości, od senności i bólu głowy aż po rozkojarzenie. W tej chwili barometry pokazują od 1007 hPa (lekko obniżone) na środkowym Pomorzu do 1015 hPa (lekko podwyższone) w Małopolsce.

Duże wahania ciśnienia

Erupcją grozi kolejny wulkan

Rośnie ryzyko erupcji kolejnego japońskiego wulkanu, tym razem góry Kusatsu-Shirane, która drzemie od 1989 roku. Wulkan stanowi zagrożenie dla mieszkańców prefektur Gunma i Nagano. Naukowcy z lotu ptaka obserwują zachowanie głównego krateru Yugama wypełnionego wodą zabarwioną na kolor seledynowy.

Piorunujący spektakl nad Anglią

Ostatnie dni były w Anglii niemal rekordowo ciepłe. W rejonie Londynu termometry pokazywały w cieniu nawet 29 stopni. To jedne z najwyższych temperatur zmierzonych tam w kwietniu. Jednak co dobre, szybko się kończy i obecnie ochłodziło się nawet o 10 stopni. Spadek temperatur przyniosły burze, niektóre niezwykle malownicze. Zobaczcie, jak błyskało się nad Southampton.

W Arktyce pojawiły się tajemnicze dziury w lodzie. Co to jest?

NASA od ponad 8 lat prowadzi zakrojony na szeroką skalę projekt o nazwie Operation IceBridge. W jego ramach naukowcy prowadzą obserwacje lotnicze i terenowe obszarów arktycznych w celu dokumentowania ciekawych zjawisk.

Fot. John Sonntag/Operation IceBridge.
Fot. John Sonntag/Operation IceBridge.

W połowie kwietnia, John Sonntag, członek grupy badawczej, wykonał z samolotu zdjęcia dziwnych kręgów w lodzie. Pojawiły się one w rejonie delty Mackenzie River w Kanadzie. Sonntag wysłał fotografie do siedziby NASA oraz wrzucił je na swój profil na Twitterze z dopiskiem, że nie przypomina sobie, żeby widział takie rzeczy gdzie indziej... Zobacz cały artykuł

Słaby sezon tornad w USA

To nie są dobre wieści dla amatorów burz w USA. Tegoroczny sezon tornad jest dużo mniej aktywny niż powinien. Dotychczas pojawiło się 257 tornad, co stanowi zaledwie 65 procent normy wieloletniej. Dla łowców tornad to kiepskie informacje, jednak miliony mieszkańców Alei Tornad może dzięki temu zachować swój dobytek, a nawet życie.

Fot. NOAA.
Fot. NOAA.

Zdjęcie dnia: Wiosna czy jesień?

Które kolory są piękniejsze w przyrodzie? Wiosenne, a może jesienne?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Meteor nad Rosją

Nocne niebo nad rosyjskim Kirowem przeciął jasny meteor. Został on zarejestrowany przez kamerę samochodową. Początkowo w mediach społecznościowych pojawiły się informacje, że to upadek "latającego spodka", jednak rzeczywistość jest o wiele mniej fantastyczna...

Na Marsie mogą obecnie funkcjonować różne formy życia

Astrobiolodzy od dawna zastanawiają się nie tylko na tym, czy na Czerwonej Planecie kiedyś mogły istnieć jakieś formy życia, ale czy wciąż się tam znajdują. Chociaż intensywnie eksplorujemy Marsa z pomocą łazików i sond kosmicznych od blisko 15 lat, w tym czasie zebraliśmy wiele cennych danych na temat burzliwej przeszłości tej planety, to jednak wciąż pozostaje więcej pytań, niż odpowiedzi.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Naukowcy z Uniwersytetu Arkansas zorganizowali dwa duże projekty badawcze, które pokazują, że na tym obiekcie mogą obecnie funkcjonować różne formy życia... Zobacz cały artykuł

Ponad 50 tysięcy błyskawic nad Polską. Szkwałowy wiatr wzniecił zamiecie piaskowe

Burze nawiedziły wczoraj wiele regionów kraju. Towarzyszyły im ulewne deszcze, gradobicia, wichury, ale również zamiecie piaskowe. Gdzie przeszły najsilniejsze burze? Zobaczcie zdjęcia i filmy od naszych czytelników.

Fot. Szymon / TwojaPogoda.pl
Fot. Szymon / TwojaPogoda.pl

Za nami kolejny bardzo aktywny burzowo dzień tej wiosny. Wczoraj chmury burzowe przetoczyły się nad wieloma regionami, omijając jedynie województwo podlaskie i świętokrzyskie. Najsilniejsze burze... Zobacz cały artykuł

Wyż nad Europą okiem satelity

Satelita meteorologiczny Suomi NPP uwiecznił Europę podczas ubiegłotygodniowego panowania potężnemu wyżu, który przyniósł w większości krajów nie tylko słoneczną, ale też rekordowo ciepłą aurę. U nas termometry pokazały nawet 28 stopni w Małopolsce. Były jednak jeszcze cieplejsze miejsca. W Grecji, Francji i Hiszpanii zmierzono ponad 30 stopni w cieniu.

Fot. NASA / Suomi NPP.
Fot. NASA / Suomi NPP.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Najpogodniej jest teraz na Śląsku, Mazowszu, Podlasiu i Lubelszczyźnie. Na pozostałym obszarze chmurzy się, a miejscami na Pomorzu i Podkarpaciu słabo i przelotnie pada deszcz. Na zachodzie wiatr wieje z południowego zachodu, a na wschodzie z północnego zachodu. Temperatura wynosi od 8 stopni nad Zatoką Gdańską do 16 stopni na krańcach południowych.

Zdjęcie satelitarne w dniu 24 kwietnia 2018 o godzinie 9:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 24 kwietnia 2018 o godzinie 9:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Pierwsze kroki młodych łosi

Przeurocze młode łosie stawiają pierwsze kroki w zazieleniających się lasach Nadleśnictwa Tomaszów na Lubelszczyźnie. Zobaczcie je okiem podleśniczego Kamila Nagadowskiego:

Lawina śnieżna zeszła na malowniczą drogę we włoskich Alpach

W przełęczy Stelvio we włoskich Alpach, słynącej z niezwykle malowniczej drogi ciągnącej się serpentyną, zeszła lawina śnieżna. Na szczęście w tym czasie nikt nią nie podróżował. Droga miała być przygotowana do wiosennego sezonu turystycznego. Po zejściu mas śniegu jej odśnieżenie zajmie nieco więcej czasu niż wcześniej przewidywano.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie do południa będzie rosnąć, a po południu zacznie spadać. W tej chwili barometry wskazują od 1011 hPa (w normie) na północy do 1016 hPa (lekko podwyższone) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne wahać się będą między obojętnymi a niekorzystnymi.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Szaleńczy rajd tornada

Tornado przeszło nad miastem Fort Walton Beach, położonym na Florydzie. Trąba powietrzna zeszła nad wody Zatoki Meksykańskiej, gdzie przeobraziła się w trąbę wodną. Na poniższym nagraniu możecie zobaczyć szczątki unoszące się w powietrzu na wysokość kilkudziesięciu metrów i wpadające do wody. Żywioł pozrywał dachy z budynków i połamał drzewa, ale żaden mieszkaniec nie ucierpiał.

Burza w przyspieszeniu

Wspaniałe chmury burzowe przechodzą nad Polską. Zobaczcie wędrówkę jednej z nich nad Bielsko-Białą:

A tak wyglądała burza, która przeszła wcześniej nad Bydgoszczą:

Burze, ulewy i podtopienia

Burze pojawiły się do tej pory nad 12 województwami. Nie dotarły tylko na wschód. Najgwałtowniejsze zjawiska przeszły nad Śląskiem. Tam chmura burzowa przyniosła nie tylko ulewny deszcz, ale też grad i porywisty wiatr. W niektórych miejscach doszło do podtopień dróg, podziemnych parkingów i piwnic. Obecnie burze docierają m.in. w rejon Krakowa i Warszawy. Zobaczcie zdjęcia od naszych czytelników:

Przed burzą w okolicach Bydgoszczy w woj. kujawsko-pomorskim. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Przed burzą w okolicach Bydgoszczy w woj. kujawsko-pomorskim. Fot. Czytelnik / TwojaPogoda.pl
Przed burzą w Rudzie Śląskiej w woj. śląskim. Fot. Justyna Moroń / TwojaPogoda.pl

Burzowo, parno i duszno

Burze systematycznie przesuwają się w kierunku wschodnim. Teraz grzmi lub za chwilę zagrzmi m.in. na Warmii, Mazowszu, w Wielkopolsce, na Górnym Śląsku i w Małopolsce. Na zachodzie, gdzie burze już ustąpiły, a temperatura spadła o kilka stopni, zrobiło się parno i duszno. Na wschodzie wciąż jest bardzo ciepło, powyżej 20 stopni i coraz wilgotniej.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
dalej