Przed burzą i po burzy

Ciekawą sytuację mieliśmy kilka chwil temu między miastami oddalonymi od siebie o zaledwie 40 kilometrów. W Bydgoszczy, nad którą przechodziła burza, temperatura spadła do 16 stopni, a wilgotność względna powietrza podskoczyła do 82 procent. Dla porównania z niedalekim Toruniu, gdzie było jeszcze przed burzą, notowano w tym czasie 22 stopnie, a wilgotność na poziomie zaledwie 49 procent.

Panorama Torunia. Fot. TwojaPogoda.pl
Panorama Torunia. Fot. TwojaPogoda.pl

Burze przechodzą nad Polską

Pierwsze burze zaczęły się pojawiać nad zachodnią Polską. Błyskawicom towarzyszą przelotne, ale chwilami ulewne deszcze, lokalnie z drobnym gradem i porywistym wiatrem. Chmury burzowe powoli będą się przesuwać w kierunku wschodnim ku centrum kraju. Prosimy o zachowanie ostrożności.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Nadchodzą zmiany w pogodzie. Ostatnie dni były słoneczne, suche i bardzo ciepłe. Jednak wędrujące fronty atmosferyczne przyniosą nam w najbliższym czasie dużo wilgoci. Będzie nie tylko obficie padać, ale też grzmieć... Zobacz cały artykuł

NASA zabiera Was w zapierającą dech podróż do Mgławicy Laguna

NASA opublikowała na swoim profilu na YouTube materiał filmowy, dzięki któremu możemy odbyć zapierającą dech w piersi podróż do słynnej Mgławicy Laguna. Niewątpliwie jest to jedna z najpiękniejszych znanych nam struktur we Wszechświecie.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Jest to również jeden z najjaśniejszych rejonów gwiazdotwórczych na ziemskim niebie i można go zobaczyć nieuzbrojonym okiem. Film powstał z obrazów wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a... Zobacz film

Wstrząs na Górnym Śląsku

O godzinie 10:55 na Górnym Śląsku wystąpił wstrząs o sile M3.4. Jego epicentrum zlokalizowane było między Gliwicami i Bytomiem. Jak podał Główny Instytut Górnictwa, do wstrząsu doszło na terenie kopali Ruch Bobrek-Piekary w Bytomiu, ale poniżej obszaru eksploatacji. Żadnemu górnikowi nic się nie stało. Mieszkańcy regionu odczuli drżenie ścian, mebli i szyb w oknach oraz kołysanie się żyrandoli. To najsilniejsze trzęsienie w tej części Polski od grudnia.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Prognoza 16-dniowa: Czy Majówka rzeczywiście będzie aż taka fatalna? Możemy się zdziwić

Długi majowy weekend przyniesie nam cały przekrój zjawisk. Będzie chłodno i deszczowo, ale też gorąco i słonecznie. W które dni warto zaplanować wypoczynek na świeżym powietrzu, a które lepiej spędzić w domu, bo będzie padać?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Sprawdźmy pogodę na następne 2 tygodnie, w tym na Majówkę... Zobacz prognozę

Oberwanie chmury w Niemczech

Wczoraj przeszły nad zachodnimi Niemcami, a dzisiaj pojawią się w wielu regionach naszego kraju. Mowa oczywiście o burzach, które miejscami mogą przynieść ulewne deszcze, drobny grad i porywisty wiatr. Tak wyglądało istne oberwanie chmury, do którego doszło wczoraj w mieście Jülich w zachodnich Niemczech:

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na wschodzie kraju utrzymuje się słoneczna pogoda. Na zachodzie zaczęło się chmurzyć, a w kierunku centrum przesuwa się wąska strefa opadów deszczu. Wiatr wieje słabo z południa i południowego wschodu. Temperatura wynosi od 9 stopni na północnym wschodzie do 17 stopni na krańcach zachodnich.

Zdjęcie satelitarne w dniu 23 kwietnia 2018 o godzinie 8:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 23 kwietnia 2018 o godzinie 8:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Gdzie mogą pojawić się burze?

Dzisiaj burze występować mogą niemal w całym kraju, jednak najsilniejsze będą na zachodzie, południu i w centrum. W strefie żółtej w ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie. Koniecznie śledźcie nasze ostrzeżenia pogodowe.

Gdzie mogą pojawić się burze?

Lawina stoczyła się na drogę

W Alpach wciąż zalegają największe ilości śniegu od wielu lat. Wraz z błyskawicznym wzrostem temperatur masy białego puchu roztapiają się, zwiększając zagrożenie lawinowe, które osiąga najwyższy stopień w skali. Jedna z masywnych lawin zeszła na drogę łączącą Realp i Andermatt w Szwajcarii. Zobaczcie ją z lotu ptaka.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

W pierwszej połowie dnia ciśnienie będzie spadać, a po południu zacznie rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1009 hPa (lekko obniżone) na zachodnim Pomorzu do 1016 hPa (lekko podwyższone) na wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą się pogarszać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Wiosna w ogrodzie

Gdzie można odpocząć od zgiełku miasta, jeśli nie wśród przyrody. Zapraszamy Was do pięknego ogrodu, gdzie poczujecie zapachy późnej wiosny, usłyszycie śpiew ptaków i zachwycicie się całą paletą barw kwiatów.

Chmura niczym tornado

W miniony piątek wieczorem @Adam uwiecznił nad Mławą bardzo ciekawą chmurę, która z wyglądu przypominała tornado. Wcześniej była to smuga lotnicza, którą silne prądy powietrze rozciągnęły po niebie, tworząc tak niecodzienny kształt.

Smuga kondensacyjna w Mławie w woj. mazowieckim. Fot. Adam Kulesza / TwojaPogoda.pl
Smuga kondensacyjna w Mławie w woj. mazowieckim. Fot. Adam Kulesza / TwojaPogoda.pl

Tak wygląda nasz dom. Oto Droga Mleczna w pełnej okazałości

Niedawno NASA zaprezentowała najdokładniejszą w historii mapę Drogi Mlecznej, która powstała przy udziale teleskopu APEX, a teraz możemy zobaczyć naszą galaktykę oczami Kosmicznego Obserwatorium Herschela.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Mapa powstała dzięki aż 900 godzinom obserwacji, a złożona została z 70 pojedynczych zdjęć. Na filmie może zobaczyć, co prawda, zaledwie 2 procent nieba, ale za to aż 40 procent centralnej płaszczyzny galaktyki... Zobacz cały film

Gorąco jak w środku lata i sucho jak na pustyni. Taki weekend w kwietniu to anomalia

Większość weekendowych dni tego kwietnia było wyjątkowo ciepłych i słonecznych. Obecny też taki jest. Temperatura pobiła kolejny rekord ciepła od początku tego roku, a wilgotność powietrza spadła do nadzwyczaj niskiego poziomu.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

28 stopni odnotowano wczoraj na stacji meteorologicznej IMGW w Tarnowie w Małopolsce. To nowa najwyższa temperatura zmierzona w naszym kraju od początku tego roku. Było więc już nie tylko bardzo ciepło, ale wręcz... Zobacz cały artykuł

Uciekają przed gniewem wulkanu

Wulkan Aoba (Manaro) na wyspie Ambae na archipelagu Vanuatu na Pacyfiku nie przestaje dawać o sobie znać emitując olbrzymie ilości popiołów i dwutlenku siarki. Władze wyspy zarządziły ewakuację wszystkich kilkunastu tysięcy mieszkańców do końca maja. Ludność najprawdopodobniej nigdy już na wyspę nie wróci, bo popioły i gazy zanieczyściły wszystkie ujęcia wody pitnej oraz uprawy.

W lasach jest bardzo sucho

Według informacji Instytutu Badawczego Leśnictwa na obszarach leśnych południowej, wschodniej i centralnej Polski jest na tyle sucho, że trzeba było ogłosić trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. Spacerując po lesie należy więc zachować najwyższą ostrożność. Wystarczy iskra z samochodowego silnika albo wyrzucony niedopałek papierosa, aby doszło do pożaru. W ciągu ostatnich 2 tygodni ogień wybuchał już 800 razy, co jest niemal rekordową liczbą.

Mapa zagrożenia pożarowego w lasach. Fot. Lasy Państwowe / Instytut Badawczy Leśnictwa.
Mapa zagrożenia pożarowego w lasach. Fot. Lasy Państwowe / Instytut Badawczy Leśnictwa.

Pszczółki już ciężko pracują

Nasz czytelnik @Jarosław, którego pasją są pszczoły, z radością obserwuje, jak te pracowite owady w jego pasiece zabrały się po pracy. Opuszczają ule, aby zebrać nektar, pyłek kwiatowy spad i propolis, a następnie wyprodukują z nich pyszny miodek.

Wiosna wśród uli. Fot. Jarosław Gerczak / TwojaPogoda.pl
Wiosna wśród uli. Fot. Jarosław Gerczak / TwojaPogoda.pl
Pszczółki ciężko pracują. Fot. Jarosław Gerczak / TwojaPogoda.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Utrzymuje się piękna, słoneczna pogoda. Jedynie w Tatrach chmurzy się, ale nie pada. Wiatr wieje słabo ze zmiennych kierunków. Temperatura wynosi od 7 stopni nad morzem do 12 stopni na krańcach południowych.

Zdjęcie satelitarne w dniu 22 kwietnia 2018 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 22 kwietnia 2018 o godzinie 8:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wulkan przebudził się po 250 latach

Na wyspie Honsiu w Japonii po 250 latach drzemki wybuchł wulkan Iwo-yama. Wyrzucił z siebie pióropusz pary i popiołów. Władze wprowadziły strefę zakazu zbliżania się do krateru na odległość mniejszą niż 3 kilometry, ponieważ erupcja wzmaga się, a to może oznaczać, że z krateru mogą być wyrzucane bomby wulkaniczne, a po stokach mogą spływać potoki piroklastyczne. Nie wiadomo, jak wulkan się zachowa, ponieważ ostatnio wybuchał dawno temu, w 1768 roku.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie zaczęło powoli spadać. W tej chwili na barometrach mamy od 1016 hPa (lekko podwyższone) na północnym wschodzie do 1021 hPa (wysokie) na zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?
dalej