EarthNow udostępni obrazy satelitarne Ziemi wykonane na żywo

W sieci ogromną popularnością cieszą się obrazy satelitarne miast, które możemy od dawna przeglądać np. za pośrednictwem Google Maps. Niebawem jednak stare i kiepskiej jakości zdjęcia naszej planety odejdą do przeszłości.

Fot. EarthNow.
Fot. EarthNow.

Stanie się tak za sprawą firmy EarthNow. Jej przedstawiciele zapowiedzieli, że zbudują na ziemskiej orbicie konstelację małych satelitów. Dzięki niej klienci firmy otrzymają zdjęcia satelitarne i filmy wykonane na żywo... Zobacz cały artykuł

Japończycy odkryli złoża metali ziem rzadkich. "Wystarczą na setki lat"

Japończycy dokonali niesamowitego odkrycia w głębinach Oceanu Spokojnego, które może odmienić nie do poznania światową gospodarkę. Na obszarze archipelagu wysp wulkanicznych Ogasawara wykryto ogromne złoża metali ziem rzadkich.

Fot. EMSL Analytical, Inc.
Fot. EMSL Analytical, Inc.

Mogą one zaspokoić zapotrzebowanie globalnego przemysłu na setki lat i zagrozić pozycji światowego pioniera, czyli Chin, które kontrolują aż ok. 95 procent światowej produkcji pierwiastków ziem rzadkich... Zobacz cały artykuł

Dlaczego pochmurne noce są jaśniejsze od pogodnych?

W dużych miastach w pochmurne noce niebo zmienia barwę na ciemno czerwoną i pomarańczową. Zespoły miejskie wyglądają wówczas z lotu ptaka niczym wielkie rozświetlone bombki. Czym jest spowodowane to zjawisko?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Dlaczego w wielkich miastach nie możemy dostrzec słabych gwiazd? Ponieważ istnieje zjawisko nazywane zanieczyszczeniem świetlnym. Z biegiem lat staje się ono coraz większym problemem... Zobacz cały artykuł

Łzawią ci oczy? Masz katar? Kichasz? Uważaj! Mocno pyli jedno z popularnych drzew

W doroczne apogeum swojego pylenia weszło jedno z popularnych drzew. W dodatku dochodzi do reakcji krzyżowych z uczulającymi pyłkami innego drzewa. Jeśli łzawią ci oczy, czujesz świąd w nosie, masz katar lub kichasz, to mogą być objawy uczulenia.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Szczegółowe informacje o pyleniu roślin i drzew znajdziecie w naszej prognozie dla alergików... Zobacz prognozę

Niemal cała Europa pogodna

Naprawdę rzadko zdarza się, aby zdecydowana większość mieszkańców Europy jednocześnie cieszyła się słoneczną i bardzo ciepłą pogodą. Wczorajsze zdjęcie satelitarne wygląda imponująco. Udaną aurę zapewnia pogodny wyż, który znad środkowej części kontynentu, w tym także znad Polski, kieruje się na południe. Dla nas oznacza to, że godziny suchej aury są policzone i od poniedziałku czekają nas spore zmiany, a dokładniej deszcze.

Fot. EUMETSAT / Wetterzentrale.
Fot. EUMETSAT / Wetterzentrale.

27 stopni na południu Szwecji

Dzieją się rzeczy wprost niesłychane. Wczoraj termometry w cieniu pokazały 27 stopni nie tylko na zachodnich krańcach Polski, ale też na południu Szwecji. Tak gorąco było w miejscowości Gladhammar. Zazwyczaj podobne temperatury notowane są dopiero w czerwcu, jednak nawet w pełni lata nie są one w Szwecji zbyt częste. Przecież mamy kwiecień...

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W całym kraju jest słonecznie, we wschodniej połowie zupełnie bezchmurnie. Taka pogoda przeważnie utrzyma się do końca dnia. Nigdzie nie powinno padać. Wiatr wieje słabo z zachodu. Temperatura wynosi od 9 stopni nad morzem do 18 stopni na Podbeskidziu.

Zdjęcie satelitarne w dniu 21 kwietnia 2018 o godzinie 8:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 21 kwietnia 2018 o godzinie 8:25. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Trudna praca obserwatorów meteo

Obserwatorzy pogody na szczycie Góry Waszyngtona w USA nie mają łatwego życia. Po kolejnej potężnej zawiei śnieżnej spadło 25 cm białego puchu, który oblepił budynek obserwatorium. Dokonywanie pomiarów meteo w takich warunkach nie należy do przyjemności, jest też bardzo niebezpieczne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

W nocy ciśnienie spadło, ale w ciągu dnia będzie raczej stabilne, z bardzo niewielkimi wahaniami. W tej chwili barometry pokazują od 1012 hPa (w normie) na północnym wschodzie do 1022 hPa (wysokie) na krańcach południowych.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zagadkowy sygnał z głębi kosmosu pomoże odkryć tajemnice ciemnej materii

Świat astronomii ostatnimi czasy inwestuje niebotyczne zasoby badawcze w projekty, które pomogą nam odkryć tajemnice ciemnej materii. Wszystko wskazuje na to, że już w przyszłym roku może nastąpić w tej kwestii ogromny przełom, a to za sprawą wykrycia zagadkowego, niezwykle intensywnego źródła promieniowania pochodzącego z głębi kosmosu.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Zjawisko zostało zarejestrowane w 2014 roku. Jest to jeden z najbardziej tajemniczych sygnałów, jaki próbuje rozwikłać nauka. Od tamtego czasu nie udało się odkryć, jaki obiekt odpowiada za tę emisję... Zobacz cały artykuł

Wystawa zwierząt domowych

Zabieramy was do świata zwierzątek domowych, które na co dzień zamieszkują terraria. Zobaczcie, jakie są słodkie... no może nie wszystkie.

Zdjęcie dnia: Wracają z dalekich krajów

Największa rzesza bocianów właśnie teraz wlatuje do Polski po pokonaniu tysięcy kilometrów z dalekiego południa. Witamy ich z otwartymi ramionami. Mamy nadzieję, że nasze polskie żabki będą im smakować tak, jak zwykle.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Pod dnem Oceanu Spokojnego tworzy się groźny superwulkan. Zmiecie nas z powierzchni ziemi?

Jeśli myślimy, że największe zagrożenie dla nas stanowi superwulkan Yellowstone, to możemy być w wielkim błędzie. Pod dnem Oceanu Spokojnego rodzi się właśnie gigantyczny wulkan, którego erupcja może zmieść człowieka z powierzchni ziemi.

Fot. unsplash / Mandy Beerley.
Fot. unsplash / Mandy Beerley.

Niektórzy naukowcy ostają się głównemu nurtowi, który wskazuje na to, że dinozaury wyginęły na skutek uderzenia planetoidy lub komety. Są oni zdania, że gadzia era zakończona została przez jednoczesną erupcję... Zobacz cały artykuł

Teleskop do poszukiwania najbliższych egzoplanet jest już na orbicie

Zeszłej nocy na orbitę został pomyślnie wyniesiony teleskop Transit Exoplanet Survey Satellite (TESS), który posłuży do wykrywania i obserwacji najbliższych egzoplanet i tych krążących wokół najjaśniejszych gwiazd.

Fot. SpaceX / NASA.
Fot. SpaceX / NASA.

Urządzenie należy do NASA, zostało zbudowane przez firmę Orbital ATK, a projekt był współfinansowany przez NASA, MIT i Google. Agencja liczy, że z jego pomocą uda się odkryć planetę sprzyjającą rozkwitowi znanego nam życia w bliskiej odległości od Ziemi... Zobacz cały artykuł

Ponury start pory mokrej w Kolumbii

W Kolumbii, gdzie stratuje pora deszczowa, ulewne deszcze doprowadziły do pierwszych w tym sezonie powodzi. Okazały się one dramatyczne w skutkach, ponieważ zginęło 13 osób, a 1300 w różnym stopniu ucierpiało. 11 domów zostało całkowicie zniszczonych, a ponad tysiąc uszkodzonych. Pora mokra potrwa przez pół roku. Corocznie powoduje śmierć setek ludzi i olbrzymie szkody.

Wylegiwali się na plaży aż tu nagle...

Udany wypoczynek na rajskich Bahamach przerwał niecodzienny widok. Oczom turystów ukazała się potężna trąba wodna. Na szczęście nie zbliżyła się ona za bardzo do plaż i nie weszła na ląd, więc nie stanowiła zagrożenia. Takich widoków jednak się nie zapomina, zwłaszcza na wakacjach.

Kwaśne deszcze zdegradowały lasy i gleby w Sudetach. Zobaczcie skutki tej katastrofy ekologicznej

Chociaż pierwszy raz od kwaśnych deszczach słyszeliśmy podczas gwałtownego rozwoju gospodarczego w Europie w latach 80. ubiegłego wieku, to jednak, mimo działań zapobiegawczych, nadal stanowią poważny problem, który wciąż narasta.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W Polsce skutki występowania kwaśnych deszczy najlepiej widoczne są przede wszystkim w Sudetach. Hektary drzew stoją tam ogołocone z liści. Już z odległości kilku kilometrów można dostrzec dziury wśród drzew... Zobacz cały artykuł

Zobaczcie pierwszy film 3D VR w jakości 8K nakręcony w kosmosie

National Geographic zafundowało prawdziwą ucztę naszym oczom. Na swoim kanale na YouTube opublikowało właśnie pierwszy w historii film w niesamowitej jakości 8K oraz technologii 3D i VR 360.

Fot. National Geographic.
Fot. National Geographic.

Nakręcony został w przestrzeni kosmicznej przez astronautów przebywających na co dzień na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Film obejrzeć możecie u nas... Zobacz film

Tyle śniegu w kwietniu jeszcze nie było

Układ niskiego ciśnienia Xanto, który od kilku dni przetacza się nad USA, przynosi prawdziwą zimę, jakiej w kwietniu jeszcze nie widziano. Jak podają amerykańscy meteorolodzy, w Minneapolis spadły największe ilości śniegu w kwietniu na tle całej historii pomiarów, a ta sięga drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Miasto przykrywa warstwa śniegu o grubości 66 cm, a zaspy mają po kilka metrów. Tak wygląda miejscowość Oconto Falls w stanie Wisconsin.

Fot. Twitter @NWSGreenBay / Thomas Thomson.
Fot. Twitter @NWSGreenBay / Thomas Thomson.

W samym centrum wyżu

Nad Polską panuje potężny wyż, w którym nie dość, że ciśnienie jest wysokie, to jeszcze stabilne i mało zróżnicowane. To oznacza, że wiatr będzie słaby, a odczucie ciepła spotęgowane. Barometry wskazują teraz od 1028 hPa na wschodzie i północnym zachodzie do 1030 hPa w centrum kraju.

W samym centrum wyżu
dalej