Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Dzisiaj nie powinniście się skarżyć na ciśnienie, bo będzie ono oscylować w pobliżu optymalnego dla naszego samopoczucia poziomu, w dodatku będzie ulegać bardzo niewielkim wahaniom. W tej chwili barometry wskazują nam od 1008 hPa (lekko obniżone) na południowym zachodzie do 1019 hPa (lekko podwyższone) na północnym wschodzie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Wkrótce wyruszą do Arktyki

Jak informują polarnicy z Polskiej Stacji Polarnej we fiordzie Hornsund na norweskim archipelagu Svalbard na Morzu Arktycznym, członkowie 41. Wyprawy Polarnej IGF PAN są już po zimowym szkoleniu w Tatrach. Latem przypłyną oni statkiem do Arktyki i tam pozostaną przez następny rok. Życzymy im powodzenia na krańcu świata.

Fot. Facebook / Polish Polar Station Hornsund.
Fot. Facebook / Polish Polar Station Hornsund.

Wiatr przywiał kokainę do jej torebki

W pierwszy dzień wiosny dwie młode Amerykanki z Fort Pierce na Florydzie zrobiły sobie dzień wagarowicza i to w pełnym tego słowa znaczeniu, o czym przekonali się policjanci, którzy zauważyli, że kobiety poruszały się samochodem zygzakiem. Gdy je zatrzymali, z wnętrza aura wydobywał się zapach marihuany. W torebce jednej z kobiet policjanci znaleźli też kokainę. Kobieta powiedziała, że dzień był wietrzny, więc narkotyk musiał wlecieć przez okno auta i wpaść do jej torebki...

Fot. scallywagandvagabond.com
Fot. scallywagandvagabond.com

Olbrzymie różnice temperatury

Utrzymują się bardzo duże zróżnicowanie temperatury maksymalnej w naszym kraju. Nad północne województwa napływa już dużo chłodniejsza masa powietrza znad Skandynawii o temperaturze zaledwie 5-10 stopni. Na południu z kolei wciąż utrzymuje się bardzo ciepła masa polarno-morska rozgrzana do nieco ponad 20 stopni.

Olbrzymie różnice temperatury

Zabójcze osuwisko w Japonii

W rejonie japońskiego miasta Nakatsu doszło do osuwiska ziemi na drogę i zabudowania. Lawinisko ma około 100 metrów szerokości i 200 metrów długości. Według lokalnych władz zginęło w nich co najmniej 6 osób. Kataklizm zaskoczył geologów, ponieważ w ostatnim czasie w regionie nie występowały ulewne deszcze. Nie wiadomo więc, co spowodowało osunięcie ziemi.

Ekskrementy astronautów posłużą do produkcji najróżniejszych narzędzi

Kolonizacja Księżyca czy Marsa najpierw będzie wiązała się z opracowaniem technologii, z pomocą których ludzkość będzie mogła przetrwać na tych niegościnnych obiektach całe miesiące czy nawet lata.

Fot. NASA / ESA.
Fot. NASA / ESA.

Naukowcy od dawna intensywnie pracują nad jak najbardziej efektywnym wykorzystaniem dostępnych zasobów i przemianę ich w praktyczne narzędzia do rozwoju przyszłych kolonii... Zobacz cały artykuł

Ostatni miesiąc w przyrodzie

Zobaczcie, jak niesamowitą przemianę przeszła polska przyroda przez ostatni miesiąc.

Zdechł ostatni nosorożec biały, o którym wspomniano w kultowym serialu "MacGyver"

Nosorożce są na skraju zagłady. Populacja tego zwierzęcia zmniejszyła się w ciągu stulecia z setek tysięcy do zaledwie kilku tysięcy. Jeśli nic z tym nie zrobimy, spełni się ponura wizja z kultowego serialu "MacGyver".

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

W jednym z odcinków kultowego serialu "MacGyver" z listopada 1989 roku, pojawia się informacja, że populacja białego i czarnego nosorożca spadła do zaledwie 2500 osobników. Ostrzegano, że jeśli nie zostaną podjęte żadne środki ochronne, to gatunek wyginie jeszcze przed końcem dwudziestego wieku... Zobacz cały artykuł

Odkryto dziesiątki nowych, tajemniczych geoglifów w Nazca!

W okolicach słynnego na cały świat płaskowyżu Nazca w Peru odkryto dziesiątki nowych geoglifów, które budzą jeszcze więcej emocji od dotychczas znanych nauce. Co niezwykłe, nowe formacje powstały 2,5 tysiąca lat temu, więc są starsze od znanych do tej pory o blisko tysiąc lat!

Fot. Wikipedia.
Fot. Wikipedia.

Naukowcy przeanalizowali linie i są pewni, że większość z postaci to wojownicy. Ich wykonanie przypisuje się głównie Indianom z preinkaskiej kultury Nazca, rozwijającej się w Peru w latach... Zobacz cały artykuł

Zamiast zimy mieliśmy wiosnę, a zamiast wiosny mamy lato. Strach pomyśleć, co będzie latem...

Pogoda ostatnio coraz częściej staje na głowie. W grudniu i styczniu zamiast prawdziwej zimy mieliśmy akcenty wiosenne, zaś kwiecień przyniósł nam nagłe przejście z mrozu i śniegu do letnich temperatur. Czy latem będziemy mieli jesień?

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Gdy temperatury popadają w skrajności mówimy o ich anomaliach. Taka jest już nasza natura, że na te zimne anomalie zawsze się skarżymy, natomiast tych ciepłych nigdy nie mamy dość... Zobacz cały artykuł

Burza nad Ziemią Łódzką

Wczoraj burze przeszły w pasie od północnego wschodu przez centrum po północny zachód kraju. Odnotowano ponad 23 tysiące piorunów, najwięcej nad Wielkopolską, Ziemią Łódzką i Mazowszem. @Dariusz uwiecznił pierwszą tej wiosny burzę nad powiatem skierniewickim na Ziemi Łódzkiej. Była piękna.

Burza nad powiatem skierniewickim w woj. łódzkim. Fot. Dariusz Wiosna / TwojaPogoda.pl
Burza nad powiatem skierniewickim w woj. łódzkim. Fot. Dariusz Wiosna / TwojaPogoda.pl
Burza nad powiatem skierniewickim w woj. łódzkim. Fot. Dariusz Wiosna / TwojaPogoda.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek mamy zdecydowanie bardziej chmurny niż wczoraj. Najwięcej chmur zgromadziło się nad północnymi regionami kraju i tam też w pasie od Wielkopolski przez Kujawy i północne Mazowsze po Podlasie występują przelotne opady deszczu. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie ze wschodu i północnego wschodu. Temperatura wynosi od 4 stopni na północy do 14 stopni na południu kraju.

Zdjęcie satelitarne w dniu 11 kwietnia 2018 o godzinie 8:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 11 kwietnia 2018 o godzinie 8:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Wysadzili krę w epickim stylu

Widzieliście kiedyś multimedialną fontannę, w której woda tryska w rytm muzyki? Czy tak, czy nie, koniecznie zobaczcie podobny spektakl, ale w nieco innym wydaniu, lecz ze świetnym podkładem muzycznym. Chińscy saperzy w widowiskowym stylu wysadzili w powietrze pokrywę lodową na rzece Heilongjiang, zapobiegając wiosennym powodziom roztopowym.

Wiosenna furia tornad

Kwiecień 2011 roku był w USA najbardziej aktywnym miesiącem w historii pod względem liczby tornad. Tylko w rejonie miejscowości Dixie w stanie Iowa zeszło blisko 150 tornad z pośród 500, które dotknęły ziemi w ciągu całego miesiąca. Dla porównania zazwyczaj przez cały rok notuje się około tysiąca tornad. 7 lat temu było ich o ponad połowę więcej. Reed Timmer, znany amerykański łowca burz, opublikował nagranie z tamtego okresu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie bardzo powoli rosnąć, jednocześnie nieznacznie się wahając. W tej chwili barometry wskazują od 1008 hPa (lekko obniżone) na południowym zachodzie do 1017 hPa (lekko podwyższone) na północnym wschodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zachód Słońca nad Warszawą

Wspaniały mieliśmy dzisiaj zachód Słońca nad Warszawą. Niebo przybrało intensywną barwę za sprawą załamywania się promieni świetlnych na ziarenkach piasku pochodzących aż z Sahary.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Chmurowe bąble nad Ziemią Łódzką

@Sławek podczas przechodzącej nad Ziemią Łódzką wieczornej burzy uwiecznił chmury mammatus, które przypominają bąble lub krowie wymiona. Chmury te są zwykle zapowiedzią burzy. Niebo podczas nich przybiera złowieszczy widok, który niejednemu obserwatorowi jeży włosy na głowie.

Chmury mammatus k. Piotrkowa Trybunalskiego w woj. łódzkim. Fot. Sławek / TwojaPogoda.pl
Chmury mammatus k. Piotrkowa Trybunalskiego w woj. łódzkim. Fot. Sławek / TwojaPogoda.pl

Błyskawice w sercu Polski

Nad centralną częścią naszego kraju przechodzą burze. Na aktualnym zdjęciu satelitarnym, które możecie zobaczyć poniżej, widoczne są kłębiące się i piętrzące chmury burzowe Cumulonimbus, które w pasie od Lubelszczyzny przez Mazowsze i Ziemię Łódzką po Wielkopolskę przynoszą pioruny i ulewne deszcze, a lokalnie także drobny grad i porywisty wiatr.

Zdjęcie satelitarne w dniu 10 kwietnia 2018 o godzinie 17:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 10 kwietnia 2018 o godzinie 17:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Zdjęcie dnia: Bryka po śniegu

Sarenka odłączyła się od stada, zazwyczaj składającego się z kilku lub nawet kilkudziesięciu osobników, prowadzonych przez samicę, i bryka po śniegu w poszukiwaniu pożywienia. Czy udało się jej przetrwać zimę?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Burzowe popołudnie

Miejscami w centrum i na południowym wschodzie kraju występują słabe burze, którym towarzyszą przelotne, ale chwilami ulewne deszcze, a lokalnie także drobny grad i porywisty wiatr. Prosimy o zachowanie ostrożności.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.
dalej