Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

W ciągu ostatnich 12 godzin ciśnienie wzrosło aż o 10-15 hPa. Również przez cały dzień ciśnienie będzie rosnąć, jednak już wolniej, ponieważ zbliża się ośrodek wyżowy. W tej chwili barometry wskazują od 1012 hPa (w normie) na Suwalszczyźnie do 1023 hPa (wysokie) na Ziemi Lubuskiej. Biomet poprawia się.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Pierwsze oznaki wiosny

Wystarczyło dosłownie kilka bardzo ciepłych i słonecznych dni, aby w przyrodzie nastąpiła eksplozja wiosny. Trawa się zieleni, krzewy i drzewa kwitną, ptaki świergotają, pojawiły się też motyle i trzmiele. Cieszy nas każdy akcent wiosenny znaleziony na trawniku, w ogrodzie czy w parku. Zobaczcie, co można było dzisiaj spotkać na spacerze.

Pierwsze akcenty wiosny we Wrocławiu. Fot. Terka / TwojaPogoda.pl
Pierwsze akcenty wiosny we Wrocławiu. Fot. Terka / TwojaPogoda.pl

Zagrzmiało w kolejnych regionach

Dzisiejsze popołudnie i wczesny wieczór przyniosły nam kolejne słabe burze. Zagrzmiało miejscami na Dolnym Śląsku, Mazowszu i Lubelszczyźnie. Błyskawice pojawiły się m.in. w rejonie Lublina i Wrocławia. Poniżej możecie zobaczyć pierwszą w tym sezonie burzę, która poprzedniej nocy przeszła nad zachodnim Pomorzem.

Taki niezwykły robot oczyści rzeki z najróżniejszych śmieci

Poznajcie niezwykłego robota o wymownej nazwie Trash Robot, którego zadaniem będzie oczyszczenie z wszelakich odpadów najbardziej zanieczyszczone rzeki świata.

Fot. Kickstarter / Urban Rivers.
Fot. Kickstarter / Urban Rivers.

Zespół inżynierów ze startupu Urban Rivers obecnie przygotowuje drugi prototyp urządzenia. Swój projekt zaprezentowali oni na popularnym Kickstarterze, gdzie zbierają środki na jego wcielenie w życie... Zobacz cały artykuł

Piorun uderzył w Genewę

Fantastyczne ujęcie pioruna, którzy uderzył ostatniej nocy w jednej z budynków w Genewie w Szwajcarii. Choć wydaje się, że błyskawica ma wiele metrów szerokości, to w rzeczywistości jest bardzo cienka, ma grubość ludzkiego kciuka. Po prostu widzimy i uwieczniamy jej otoczkę, która jest tak jasna, że wizualnie znacznie pogrubia sam piorun.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Christophe Suarez / Meteo-Alpes.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Christophe Suarez / Meteo-Alpes.

Arabia Saudyjska pod śniegiem

Mieszkańcy wyżej położonych obszarów Arabii Saudyjskiej powitali wiosnę opadami śniegu, deszczu ze śniegiem, krupy śnieżnej i gradu. O tej porze roku jest to zjawisko niezwykle rzadkie. Pod tym, gdy śnieg i grad roztopiły się, doszło do licznych podtopień. Drogi gruntowe zmieniły się w błoto, w którym grzęzły samochody.

Fot. Twitter / @spagov / @Salam4CC.
Fot. Twitter / @spagov / @Salam4CC.

Pierwszy kwartał roku był wyjątkowo zimny. Kwiecień dla odmiany będzie jednym z najcieplejszych w historii?

Pierwsze trzy miesiące tego roku okazały się bardzo nieprzyjemne. Za sprawą blokady cyrkulacji luty i marzec zapisały się wyjątkowo zimno. Jednak jest nadzieja, że kwiecień nam to wszystko wynagrodzi.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W tym roku pogoda jakby się na nas uwzięła. Zlitowała się tylko w styczniu, który zapisał się wśród bardzo łagodnych, szczególnie na południowym zachodzie kraju, gdzie średnia temperatura miesięczna była aż o 4 stopnie wyższa od normy z lat 1971-2000, co oznacza, że styczeń był tam jednym z najcieplejszych w powojennej historii... Zobacz cały artykuł

Niszczyciel satelitów jest już na orbicie i czeka na pierwsze zadanie

Od kilku lat pojawiają się coraz to bardziej zmyślne pomysły na ograniczenie problemu kosmicznych śmieci, które nie tylko zagrażają przyszłym dalekim misjom kosmicznym, instalacjom krążącym na co dzień po ziemskiej orbicie, ale przede wszystkim mieszkańcom naszej planety.

Fot. RemoveDEBRIS.
Fot. RemoveDEBRIS.

Jak ogromny jest to problem mogliśmy przekonać się ostatnio dzięki chińskiej stacji kosmicznej Tiangong-1. Abyśmy mogli w przyszłości uniknąć takich wydarzeń, firmy i agencje kosmiczne z całego świata tworzą plany neutralizacji starych i zbędnych instalacji kosmicznych... Zobacz cały artykuł

Burze zniszczyły uprawy przed zbiorem

Pozasezonowe burze z ulewami, gradobiciami i wichurami nawiedziły środkowo-wschodnie Indie, gdzie panować powinna teraz pora sucha. Chmury burzowe wypiętrzyły się, gdy temperatura dochodziła w cieniu do 40 stopni. Rolnicy są załamani, ponieważ niepogoda zniszczyła 55 tysięcy hektarów upraw, w momencie, gdy trwały przygotowania do zbiorów.

Tyle śniegu w kwietniu nie było od lat

Nowy Jork nawiedziła największa kwietniowa śnieżyca od 36 lat. W Central Parku spadło 14 cm białego puchu zmieniając wiosenne już krajobrazy na iście zimowe. Stało się to akurat w momencie, gdy zaczęły kwitnąć krzewy wiśniowe i Nowojorczycy zdążyli już schować głęboko do szaf zimowe odzienie. Od początku zimy na miasto spadły w sumie 104 cm śniegu, czyli od 38 cm więcej niż wynosi norma. Zobaczcie, jak pięknie zrobiło się w rejonie Nowego Jorku:

1,5 tysiąca piorunów przecięło nocne niebo nad Polską. Rozpoczyna się sezon burzowy

Minionej nocy burzowym spektaklem rozpoczął się półroczny sezon na pioruny w naszym kraju. Warto więc zapoznać się z tym zjawiskiem, które wydaje się powszechne, a jednak wciąż krąży o nim bardzo wiele mitów. Mamy dla Was poradnik i encyklopedię w jednym.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Minionej nocy w Polsce oficjalnie rozpoczął się tegoroczny sezon burzowy. Przez kilka godzin nad zachodnią i północną częścią kraju przetaczały się chmury burzowe. System detekcji w sumie odnotował 1680 błyskawic... Zobacz cały artykuł

Kwiecień sprzed 5 lat

Aż trudno uwierzyć, że tak wyglądał początek kwietnia w 2013 roku. To przerażające zdjęcie wykonał na Górnym Śląsku nasz czytelnik @Mateusz. Powtórkę mieliśmy zaledwie przed rokiem, gdy śnieg spadł miejscami w połowie miesiąca. Trzymajmy kciuki, żeby tego kwietnia się to nie powtórzyło.

Zimowy początek kwietnia w 2013 roku w Rybniku w woj. śląskim. Fot. Mateusz / TwojaPogoda.pl
Zimowy początek kwietnia w 2013 roku w Rybniku w woj. śląskim. Fot. Mateusz / TwojaPogoda.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek najpogodniejszy jest na zachodzie, wschodzie i w centrum kraju Na pozostałym obszarze chmur jest więcej, ale nigdzie nie pada. Wiatr wieje słabo z południa. Temperatura jest wysoka i sięga przeważnie od 10 do 13 stopni. W ciągu dnia zachmurzy się i przelotnie popada miejscami na zachodzie, północy i południowym wschodzie kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Rekordowa błyskawica

W nocy z 22 na 23 października 2017 roku najnowocześniejszy amerykański satelita GOES-16 nad Wielkimi Równinami odnotował piorun, który zaskoczył meteorologów. Podczas przechodzenia linii szkwałowej pojawiła się błyskawica o długości 400 kilometrów! Jej źródłem była chmura burzowa znajdująca się nad południowo-wschodnią częścią stanu Kansas. Piorun sięgnął granicy stanów Oklahoma i Missouri.

Satelita GOES-16 uwiecznił rekordową błyskawicę nad środkową częścią USA. Fot. NOAA.
Satelita GOES-16 uwiecznił rekordową błyskawicę nad środkową częścią USA. Fot. NOAA.

Tatry o zachodzie Słońca

@Witek w miniony wtorek, korzystając z wyjątkowej przejrzystości powietrza napływającego nad Polskę, uwiecznił Tatry z miejscowości Szkodna, czyli z odległości 140 kilometrów. Zdjęcie powstało na ponad pół godziny przed zachodem Słońca. Nasz czytelnik twierdzi, że najwyższe polskie góry były widoczne jeszcze grubo ponad godzinę.

Tatry widoczne z odległości 140 kilometrów. Fot. Witold Ochał / TwojaPogoda.pl
Tatry widoczne z odległości 140 kilometrów. Fot. Witold Ochał / TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest lekko obniżone i będzie bardzo powoli rosnąć przez cały dzień. Teraz wynosi od 1001 hPa na środkowym Pomorzu do 1009 hPa w Małopolsce. Warunki biometeorologiczne pozostaną niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Nocne niebo przetną błyskawice

Tej nocy miejscami na zachodzie i północy kraju możliwe są słabe burze. W ciągu jednej godziny może spaść do 30 mm deszczu, a wiatr może osiągać w porywach do 80 km/h. To będzie ciepła noc, ponieważ do świtu na przeważającym obszarze kraju temperatura nie spadnie poniżej 8-10 stopni.

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Praca marzeń: Pilnowanie krokusów

Aby pilnować krokusy przed lekkomyślnymi turystami władze Tatrzańskiego Parku Narodowego zatrudniły wolontariuszy, którzy przez kilkanaście dni mogą liczyć na darmowy nocleg. Chętnych nie brakuje, bo krajobrazy w Dolinie Chochołowskiej o tej porze roku zapierają dech, zwłaszcza, że hale pokryły się fioletowymi szafranami spiskimi, czyli po prostu krokusami. Aż trudno uwierzyć, że są tacy turyści, którzy dla dobrej fotki potrafią zdeptać te cuda wiosennego przebudzenia.

Krokusy w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach. Fot. Artur Kur / TwojaPogoda.pl
Krokusy w Dolinie Chochołowskiej w Tatrach. Fot. Artur Kur / TwojaPogoda.pl

Nie żyje najsłynniejszy żubr

Nie żyje żubr Wojtek, który znany był z tego, że zamiast mieszkać w Puszczy Białowieskiej, przechadzał się po wsi Budy i zaglądał w okna domostw. Dzięki temu stał się ulubieńcem mieszkańców. Do wsi zjeżdżały się tłumy turystów, którzy chcieli ujrzeć go na własne oczy. Władze Białowieskiego Parku Narodowego nakazały wywiezienie zwierza w głąb puszczy, ale ten szybko wrócił. Krótko po drugiej wywózce Wojtek został znaleziony martwy. Trwa ustalanie przyczyn jego śmierci.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Wiosenne przebudzenie

Już niebawem takie krajobrazy będą cieszyć nasze oczy.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
dalej