Spektakularna lawina w Tyrolu

Po ostatnich śnieżycach w Alpach masowo schodzą lawiny. Jedna z nich zeszła we wschodnim Tyrolu. Było to niezwykle spektakularne zjawisko, które na szczęście nie spowodowało żadnych szkód. Jest ono również ostrzeżeniem, że nawet wiosną z górami nie ma co igrać i nie wolno zbaczać z wytyczonych szlaków, jednocześnie sprawdzając komunikaty, bo w wielu miejscach ratownicy górscy ogłosili najwyższy stopień zagrożenia lawinowego.

Saharyjski piasek nad Polską

Prognoza zawartości pustynnego piasku w powietrzu wskazuje, że w tej chwili nad Polskę dociera nieduży strumień pyłu znad Sahary. Najlepiej będzie on widoczny o zachodzie Słońca, gdy promienie słoneczne zaczną się załamywać na drobinach, w ten sposób barwiąc niebo i chmury na znacznie intensywniejsze barwy niż zazwyczaj. O takiej zamieci piaskowej, jak kilka dni temu w Grecji czy Bułgarii, nie ma jednak mowy.

Fot. forecast.uoa.gr
Fot. forecast.uoa.gr

Gdy supertajfun uderzy w jedno z największych miast świata, ucierpią miliony ludzi

Nie tylko Nowy Jork czy Miami są zagrożone uderzeniem potężnego cyklonu tropikalnego. W niebezpieczeństwie znajdują się też mieszkańcy Tokio, jednego z największych miast świata. Wyniki symulacji komputerowej jeżą włosy na głowie.

Fot. NHK World.
Fot. NHK World.

Władze Tokio po raz pierwszy zwróciły się do naukowców z prośbą o przygotowanie prognozy tego, jakie skutki może spowodować uderzający w metropolię supertajfun. Cyklon miałby najwyższą kategorię ze średnią prędkością wiatru rzędu 250 km/h i ciśnieniem na poziomie 910 hPa... Zobacz cały artykuł

Najdłuższy morski most na Ziemi właśnie został otwarty w Chinach

Chiny kolejny raz udowadniają, że przyszłość świata to Azja, a kraj ten z roku na rok staje się prawdziwą kolebką megalomanii. Państwo Środka kończy budowę największego na naszej planecie mostu morskiego, który połączy trzy ważne ośrodki przemysłowe, a mianowicie Hongkong, Zhuhai i Makau.

Fot. Xinhua / CGTN.
Fot. Xinhua / CGTN.

Inwestycja opiewająca na, bagatela, 60 miliardów złotych została właśnie w dużej części oddana do użytku. Władze regionów zaangażowanych w jego powstanie przewidują, że każdego dnia poruszać się nim będzie... Zobacz cały artykuł

Nadchodzą pierwsze wiosenne burze. W których regionach kraju zagrzmi?

Przed nami największa aktywność burzowa od początku tej wiosny. Chmury burzowe pojawią się jednocześnie w kilku województwach, przynosząc ulewne deszcze, ale także gradobicia. Gdzie ujrzymy na niebie błyskawice i usłyszymy grzmoty?

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Podczas burz spaść może do 30 mm deszczu, lokalnie z gradem o średnicy do 1-2 cm. Porywy wiatru mogą osiągać do 70-80 km/h. Musimy się więc liczyć, że miejscami może dojść do zalań, zwłaszcza w miejscach... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W większości regionów kraju mamy nie tylko słoneczny, ale też ciepły poranek. Jedynie na Pomorzu Gdańskim i Kujawach chmurzy się i tam miejscami przelotnie pada deszcz. Strefa opadów przesuwa się powoli w kierunku wschodnim. Wiatr wieje słabo z południa. Temperatura wynosi od 9 stopni na północnym wschodzie do 16 stopni na południowym wschodzie kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Koniec suszy w Portugalii

Ekstremalna susza, która nękała w ostatnich miesiącach Portugalię, właśnie dobiegła końca. Minionego marca spadło tam średnio 272 mm deszczu, co czyni go drugim najbardziej mokrym od 1931 roku. Bardziej wilgotno było tylko w marcu 2001 roku. Ponad połowa portugalskich zbiorników retencyjnych jest wypełnionych w 80 procentach. Susza doprowadziła do katastrofalnych pożarów, które jesienią pobawiły życia ponad 100 osób i strawiły tysiące domostw.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Erupcja na francuskiej wyspie

Na francuskiej wyspie Reunion, położonej na wodach Oceanu Indyjskiego, nastąpiła nowa erupcja wulkanu Piton de la Fournaise. Stało się to po nasilających się wstrząsach ziemi. Erupcja nie stwarza zagrożenia dla mieszkańców i turystów.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie bardzo powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1006 hPa (lekko obniżone) na Pomorzu do 1014 hPa (w normie) na Podkarpaciu. Warunki biometeorologiczne nie będą najlepsze.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

10 stopni cieplej niż wczoraj

Zgodnie z prognozami wyraźnie się ociepliło, przeważnie o całe 10 stopni w porównaniu z wczorajszym popołudniem. Najcieplej było w południowych regionach kraju, gdzie termometry pokazały w cieniu nawet 20 stopni. Im dalej na północ, tym było chłodniej, nad morzem temperatura sięgnęła miejscami tylko 7 stopni.

10 stopni cieplej niż wczoraj

Ekstremalna toaleta na stacji meteo

Najbardziej ekstremalną toaletę, spośród wszystkich stacji meteorologicznych na całym świecie, mają bez wątpienia Rosjanie. Pójście za potrzebą może się skończyć dla obserwatora meteorologicznego tragicznie. Kara-Turek to najwyżej położona stacja meteo w Rosji. Znajduje się na stokach lodowca Katuń w górach Ałtaju, na wysokości 2600 metrów nad poziomem morza.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Jej zadaniem jest stałe prowadzanie pomiarów wszelkich zjawisk pogodowych, występujących w tej najdalej wysuniętej na południe części środkowej Syberii, i robi to wzorowo od 1939 roku. Wyniki pomiarów, co każde 3 godziny, wysyłane są drogą radiową do centrum meteorologicznego. 6-osobowa załoga stacji na co dzień mieszka w oddalonej o około 30 kilometrów wsi Kuczerla. Ze stacji rozpościerają się zapierające dech w piersi krajobrazy Ałtaju. Jest jednak jeden, ale bardzo poważny problem, a mianowicie toaleta, która do najzwyklejszych wcale nie należy. W Singapurze, podczas międzynarodowej konferencji poświęconej problemowi toalet, zwyciężyła ona w konkursie na miano najbardziej ekstremalnej toalety na świecie.  Pójście za potrzebą, może się źle skończyć, ale za to jakie widoki. Pracownicy stacji każdego roku 19 listopada, w światowym dniu toalet, hucznie świętują zaszczytne miano swojej wygódki.

Zdjęcie dnia: Lodowe paluszki

Lód potrafi w przepiękny sposób przyozdobić roślinność. Wystarczy tylko gęsta mgła i mróz, aby krajobrazy w parku zmieniły się nie do poznania. Wczesną wiosną takie widoki bywają częste.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W tych miejscach poziom morza potrafi się podnieść nawet o 20 metrów w ciągu kilku godzin

Są takie miejsca na świecie, gdzie poziom morza potrafi się podnieść o blisko 20 metrów i to w ciągu zaledwie kilku godzin. Jeśli ktoś nie ma o tym zjawisku pojęcia, może utonąć. Gdzie dochodzi największych pływów i jak one wyglądają?

Fot. YouTube / Stuart Grant.
Fot. YouTube / Stuart Grant.

Pływy morskie są dziełem sił grawitacji wywoływanych przez Słońce, Księżyc i Ziemię. Masy wody w wielkich zbiornikach pod wpływem przyciągania Księżyca mają tendencję przemieszczania się w kierunku tej strony... Zobacz cały artykuł

Małe misie w Bieszczadach

W Bieszczadach narodziły się młode niedźwiadki, które wraz z matkami udają się już na pierwsze wiosenne spacery. Jak przestrzegają leśnicy, jest to okres, kiedy niedźwiedzice są szczególnie niebezpieczne. Dlatego nie zapuszczajcie się w dzikie ostępy i uważajcie na siebie.

Czy pogoda w Polsce naprawdę jest taka paskudna? Czy w przyszłości będzie bardziej sprzyjająca?

Polacy narzekają, że pogoda zawsze jest kiepska, rzadko kiedy jest ciepło, na dodatek wciąż pada i wieje. Jednak czy mamy rację? Na ile dni sprzyjającej pogody możemy liczyć w ciągu roku i czy zmiany klimatyczne sprawią, że będzie ich więcej?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Dlaczego jest u nas tak zimno? Ponieważ znajdujemy się pod wpływem klimatu umiarkowanego. Charakteryzuje się on dość sporymi wahaniami temperatury w ujęciu rocznym. To oznacza, że mamy zarówno mroźne... Zobacz cały artykuł

Rzeki wystąpiły z koryt

Ulewne deszcze, które nawiedziły południowo-wschodnią Europę, a także gwałtowne roztopy, spowodowały powodzie na rzekach Bułgarii, Grecji i Turcji. Niestety, co najmniej 15 osób zginęło, a tysiące domów zostało zalanych.

Ubiegłoroczny kwiecień

Ubiegłoroczny kwiecień okazał się zimny. Miejmy nadzieję, ze w tym roku będzie dużo cieplejszy. Zobaczcie, jakie krajobrazy w tym miesiącu towarzyszyły nam przed rokiem.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

We wschodniej połowie kraju utrzymuje się jeszcze słoneczna pogoda, choć chmur systematycznie przybywa. Na zachodzie niebo jest już zachmurzone i miejscami pada przelotnie deszcz. Opady będą zmierzać w kierunku wschodnim. Wiatr wieje słabiej z południowego wschodu. Temperatura wynosi od minus 3 stopni na północnym wschodzie do 8 stopni na pogórzu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie dzisiaj powoli obniżać się. W tej chwili barometry pokazują od 1005 hPa (lekko obniżone) na zachodnim Pomorzu do 1016 hPa (lekko podwyższone) na Podkarpaciu. Biomet będzie przechodzić w niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Pogoda zmienną jest

Porównanie najwyższych temperatur powietrza odnotowanych w wybranych miastach w dniu 1 kwietnia w 2017 i 2018 roku, uświadamia nam, jak bardzo zmienna potrafi być w Polsce pogoda. Przed rokiem temperatury przekraczały w cieniu 20 stopni i było słonecznie, a wczoraj w połowie kraju mieliśmy poniżej 5 stopni, w dodatku lało i mocno wiało.

Pogoda zmienną jest
dalej