Wybierzcie się na zwiedzanie pokładu ISS, dzięki polskiej firmie

Polskie studio The House of Fables, przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną, zainicjowało bardzo fajny projekt, którego efektem jest przybliżenie nam wnętrza Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Fot. The House of Fables / ESA.
Fot. The House of Fables / ESA.

Każdego dnia w kosmicznym domu dla astronautów, krążącym po orbicie, 400 kilometrów ponad naszymi głowami, dzieje się wiele fascynujących rzeczy. Nasi wspaniali programiści chcieli więc pokazać... Zobacz cały artykuł

Zapierający dech spektakl nad Tatrami ze Słońcem w roli głównej

Słońce widzimy każdego dnia, o ile nie chowa się za chmurami, więc nie wywołuje u nas euforii. Jednak Słońce, które ujrzeli turyści ze szczytu Kasprowego Wierchu, dosłownie zapierało dech. Nie było takie, jak zwykle.

Fot. Kamil / TwojaPogoda.pl
Fot. Kamil / TwojaPogoda.pl

19 marca nad Tatrami miał miejsce niecodzienny spektakl. Za sprawą pełnego pokrycia nieba chmurami pierzasto-warstwowymi Cirrostratus, promienie słoneczne zaczęły się załamywać na tworzących... Zobacz cały artykuł

Kapucynka czubata z ludzką twarzą

W chińskim Tiencin tłumy odwiedziły miejscowy ogród zoologiczny, aby zobaczyć małą kapucynkę czubatą o ludzkiej twarzy. Jak podały władze zoo zwiedzających było już 8 milionów, a będzie jeszcze więcej, bo filmik z małpką robi furorę w sieci. Wy jednak nie musicie wybierać się do Chin, aby zobaczyć ten fenomen.

Wynalazek z MIT pozwoli pozyskiwać wodę z pustynnego powietrza

W Etiopii od kilku lat stoją wielkie wieże WarkaWater Tower, które pozwalają pozyskiwać wodę z powietrza. Futurystyczne konstrukcje utkane niczym kosz z długich pędów bambusa, a w ich środkach znajdują się nylonowe siatki oraz włókna polipropylenu, które służą do kondensacji wody z powietrza.

Fot. MIT.
Fot. MIT.

Sprawdzają się one idealnie w suchym afrykańskim powietrzu, bo dzięki nim można pozyskać aż 100 litrów wody każdego dnia, a koszt budowy jednej wieży to zaledwie ok. 1000 dolarów... Zobacz cały artykuł

Dlaczego w tym roku Wielkanoc przypada akurat 1 kwietnia?

Często zastanawiamy się dlaczego Wielkanoc w każdym roku obchodzona jest w innych dniach. Raz wypada w marcu, gdy potrafi leżeć śnieg, a innym razem w kwietniu, gdy bywa gorąco. Kto wyznacza jej datę?

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Okazuje się, że data Wielkanocy wyznaczana jest za pomocą zjawisk astronomicznych, a dokładniej Księżyca. Jako że nasz naturalny satelita porusza się wokół Ziemi ze znaną naukowcom prędkością... Zobacz cały artykuł

Początek dnia w Arktyce

"Cieszymy się wschodami Słońca i towarzyszącymi temu zdarzeniu kolorami! Za niecały miesiąc Słońce będzie nam towarzyszyć już przez całą dobę" - napisali na Facebooku polscy polarnicy, którzy zimują na stacji we fiordzie Hornsund na arktycznym archipelagu Svalbard.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju poranek jest pochmurny, na południu, południowym wschodzie i w centrum z przelotnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. Przejaśnia się i rozpogadza na zachodzie i południowym wschodzie. Wiatr wieje słabo z północy. Temperatura wynosi od minus 1 stopnia miejscami na północy do 2-3 stopni na południu kraju.

Zdjęcie satelitarne w dniu 27 marca 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 27 marca 2018 o godzinie 8:10. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Eksplozja wiosny w Chinach

U nas zima jeszcze nie chce ustąpić, pokazując co jakiś czas pazurki. Inaczej jest w Chinach, gdzie rozpoczęło się wielkie kwitnienie. Turyści, którzy z wielkich miast udają się na wieś, zachwycają się kolorami i zapachami wiosny. Zobaczcie te radujące serce krajobrazy z lotu ptaka.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Znajdujemy się pod wpływem wyżu, za sprawą którego ciśnienie przez cały dzień będzie powoli rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1011 hPa (w normie) na wschodzie do 1016 hPa (lekko podwyższone) na zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Sadzą las, który spłonął

3 tysiące wolontariuszy w miniony weekend sadziło drzewa w środkowej Portugalii, gdzie w październiku szalał największy pożar w historii tego kraju. Żywioł odebrał życie 112 osobom. Posadzono ponad 67 tysięcy drzew, jednak żeby las odzyskał dawną świetność potrzeba 30 milionów sadzonek. Efekty akcji będzie podziwiać przyszłe pokolenie, bo las odrodzi się najwcześniej za 80 lat.

Księżyc nad sercem Azji

Astronauci ze Stacji Kosmicznej uwiecznili Księżyc zbliżający się do pełni górujący nad sercem Azji, od jeziora Bałchasz we wschodnim Kazachstanie po góry Tien-szan na pograniczu Kazachstanu, Uzbekistanu, Kirgistanu i Chin.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Wielki Wóz na wieczornym niebie

@Patryk w miniony weekend skorzystał z pogodnego nieba i o po zmroku nad Śląskiem Cieszyńskim sfotografował jeden z najsłynniejszych gwiazdozbiorów ziemskiego nieba, Wielką Niedźwiedzicę, nazywaną potocznie Wielkim Wozem. Was również zachęcamy do obserwacji usianego gwiazdami nieba, gdy tylko pozwoli na to pogoda.

Wielki Wóz nad Śląskiem Cieszyńskim. Fot. Patryk Staroń / TwojaPogoda.pl
Wielki Wóz nad Śląskiem Cieszyńskim. Fot. Patryk Staroń / TwojaPogoda.pl

Stacja kosmiczna Tiangong-1 spadnie w Wielkanoc na Europę?

Jak wyliczyli naukowcy, między 29 marca a 4 kwietnia na Europę mogą spaść szczątki chińskiej stacji kosmicznej Tiangong-1. Większa część kosmicznego laboratorium powinna spalić się w ziemskiej atmosferze, ale istnieje niewielkie ryzyko, że małe fragmenty spadną w pasie od Portugalii i Hiszpanii przez Francję po Grecję. Szansa na to, że ucierpi jakiś człowiek jest bliska zeru, więc nie ma się czym przejmować.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Słoneczny weekend w górach

Kto wczoraj wybrał się w Karpaty, nie żałować, bo pogoda była wyśmienita. Niebo mieniło się błękitem, a temperatura w dolinach sięgała nawet 10 stopni w cieniu. @Monika uwieczniła piękną panoramę z Czantorii w Beskidzie Śląskim.

Panorama Beskidu Śląskiego z Czantorii. Fot. Monika Jaworska / TwojaPogoda.pl
Panorama Beskidu Śląskiego z Czantorii. Fot. Monika Jaworska / TwojaPogoda.pl

Pierwsze dni wiosny ze śniegiem i mrozem, albo słoneczne i niemal upalne. Skąd aż takie różnice?

Początki wiosny w naszym klimacie mogą przynosić bardzo kapryśną pogodę. Zdarzało się nam witać kwitnącą porę roku mrozem i pod śnieżną pierzynką, a rok później błękitem nieba i temperaturą zbliżającą się w cieniu do 30 stopni.

Fot. Damian Dąbrowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Damian Dąbrowski / TwojaPogoda.pl

Kalendarzowe wiosny rozpoczynające się w 2013 i 2014 roku były wobec siebie skrajnie różne. W 2013 roku wiosna zjawiła się zupełnie niepostrzeżenie, ponieważ w pogodzie wciąż panowała zima i to pełną gębą... Zobacz cały artykuł

Władze Dubaju chcą mieć własną górę lodową i pozyskiwać z niej wodę

Władze pustynnego Dubaju wyznaczyły sobie kolejny cel ze świata megalomanii. Po najwyższym budynku świata, największej sieci miejskich autostrad, sieci sztucznych wysp, pierwszej marsjańskiej bazie na pustyni i gigantycznym farmom solarnym, teraz przyszedł czas własną górę lodową.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Tak, dobrze przeczytaliście, górę lodową. Projekt powstał rok temu, ale teraz okazuje się, że to nie była fanaberia i władze ZEA naprawdę myślą i jego realizacji. Arabom marzy się... Zobacz cały artykuł

Zabieramy Was na górskie szlaki, gdzie zima pokazuje najpiękniejsze oblicze

Zabieramy Was na górskie szlaki, gdzie zima pokazuje swoje najpiękniejsze oblicze. Pokryte śnieżnym puchem drzewa, sople zwisające z dachów schronisk i przemykające wśród bieli sarenki. Zobaczcie zimowe krajobrazy polskich gór na zdjęciach.

Marcus najpotężniejszym cyklonem od początku tego roku

Nad północnymi wybrzeżami Australii narodził się jak dotąd najpotężniejszy cyklon tropikalny od początku tego roku. Nazywa się Marcus i osiągnął on najwyższą, piątą kategorię w skali siły tego typu zjawisk. Średnia prędkość wiatru wyniosła 230 km/h, a porywy do 260 km/h. Cyklon w pierwszych etapach swojego życia przeszedł nad Darwin. Był tam najsilniejszym cyklonem od 1974 roku. Na szczęście nie poczynił poważniejszych szkód.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W centrum i na wschodzie jeszcze utrzymuje się piękna, słoneczna pogoda. Na pozostałym obszarze zaczęło się już chmurzyć, zwłaszcza na zachodzie. Strefa opadów deszczu wkroczyła nad Pomorze i będzie w ciągu dnia wędrować w głąb kraju. Wiatr wieje słabo, na zachodzie z kierunku północno-zachodniego, a na wschodzie z południowego zachodu. Temperatura wynosi od minus 3 stopni miejscami na południu do 4 stopni na zachodnim Pomorzu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Erupcja wulkanu Shinmoedake

W Japonii wybuchł wczoraj wulkan Shinmoedake. Pióropusz popiołów i gazów wzbił się na wysokość 3,5 kilometra. Jak informują naukowcy, z krateru w promieniu 800 metrów wyrzucone zostały głazy wulkaniczne. Wytyczono kilkukilometrową strefę zakazu zbliżania się do wulkanu. Na miejscowości odległe od krateru o około 10 kilometrów opadł popiół. Mieszkańcom zalecono noszenie maseczek przeciwpyłowych.

dalej