Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili barometry pokazują od 1009 hPa (lekko obniżone) na północy do 1014 hPa (w normie) na południu kraju. Warunki biometeorologiczne pogarszają się, co oznacza, że osoby wrażliwe mogą się skarżyć na senność, rozkojarzenie i różnorodne bóle.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Krzewy wiśniowe kwitną w Tokio

W ten weekend w Tokio zaczęły kwitnąć kwiaty wiśni, nazywane sakura, które są symbolem narodowym Japonii i to właśnie z ich powodu zyskała przydomek Kraju Kwitnącej Wiśni. Park Yoyogi przeżywa prawdziwe oblężenie, zarówno mieszkańców metropolii, jak i turystów z całego świata. Prognozy są obiecujące, ponieważ w najbliższych dniach temperatura będzie osiągać 20-22 stopnie, a niebo pozostanie pogodne.

Obok kwitnięcia wiśni drugim niezapomnianym zjawiskiem jest opadanie ich kwiatów. Płatki spadają na ziemi z prędkością 5 centymetrów na sekundę. Najwcześniej zakwitają wiśnie na dalekim południu Japonii, czyli na Okinawie, już w lutym. Następnie w głębi kraju w marcu, a na dalekiej północy, na wyspie Hokkaido, dopiero w kwietniu.

Zziębnięty bocian w Bieszczadach

W Bieszczady przyleciały pierwsze bociany. Niektóre z nich były tak zziębnięte, że trzeba było im pomóc. Te w najgorszym stanie mieszkańcy wyłapali i przenieśli do ciepłych pomieszczeń, zapewniając ciepłą strawę. Bociany wybierając się w podróż do Polski nie wiedzą, co je u nas spotka. Zdarzało się, że witała ich ciepła wiosna, ale bywały też mrozy i śnieżyce, i to nawet w kwietniu.

Pokrywa śnieżna, jak archiwum pogody

2-metrowa pokrywa śnieżna w miejscowości Samarina w Grecji jest niczym księga, z której można wyczytać, kiedy wystąpiły zamiecie piaskowe. Grube warstwy śniegu i cienkie paski piasku saharyjskiego występowały na przemian w ostatnich dniach. Niebawem pojawi się kolejna warstwa piasku, bo nad Grecję nadciąga właśnie nowa zamieć piaskowa.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Theodosis Ebrikidis.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Theodosis Ebrikidis.

Zdjęcie dnia: Góry Kamienne

Góry Kamienne stanowią część Sudetów Środkowych. To bardzo stare góry, które powstały aż 300 milionów lat temu, m.in. na skutek aktywności wulkanicznej.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Susza i powódź na południu Afryki

Republika Południowej Afryki zmaga się z wyjątkowymi kaprysami pogody. W rejonie Kapsztadu panuje historyczna susza, która zmusza mieszkańców do oszczędzania wody, zaś Johannesburg i Pretorię nawiedziły ulewne deszcze, które spowodowały powodzie i osunięcia ziemi. Zaczęły się tworzyć leje, które pochłaniały samochody. Nic dziwnego, bo w krótkim czasie spadło nawet 145 mm deszczu.

Fot. Twitter / @firstgroup_FRT.
Fot. Twitter / @firstgroup_FRT.

Bardarbunga znów się trzęsie

W rejonie wulkanu Bardarbunga na Islandii doszło do kolejnego trzęsienia ziemi, tym razem o sile M4.1. To największy wstrząs od stycznia, kiedy rejon wulkanu nawiedziło najsilniejsze trzęsienie od końca erupcji wulkanicznej, która miała miejsce na przełomie 2014 i 2015 roku. Bardarbunga wyprodukował wówczas 21 kilometrów sześciennych lawy. Jego ostatni wybuch możecie zobaczyć poniżej.

Ludzka bezduszność przekracza granice. Ktoś truje i strzela do bielika, dostojnego ptaka z godła Polski

Wciąż słyszymy o wciąż to nowych przypadkach znęcania się nad zwierzętami. Dotyczy to nie tylko psów i kotów, ale też ptaków i to tak dostojnych, jak bielik, który znajduje się na godle Polski. Okazuje się, że ktoś je truje i strzela do nich ze śrutu.

Bielik w locie. Fot. Wikipedia / Tobias Biehl.
Bielik w locie. Fot. Wikipedia / Tobias Biehl.

Jak poinformowały Lasy Państwowe, na terenie Nadleśnictwa Narol na Podkarpaciu ktoś truje bieliki. W ostatnich tygodniach w tej samej okolicy odnaleziono cztery martwe ptaki... Zobacz cały artykuł

Yellowstone w śniegu

Tyle śniegu spadło w ostatnich miesiącach w słynnym Parku Narodowym Yellowstone w amerykańskim stanie Wyoming.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / @Snomobilers.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / @Snomobilers.

NASA chce nas uratować przed kosmiczną skałą z pomocą... farby

Niedawno informowaliśmy Was, że NASA planuje budowę specjalnego pojazdu kosmicznego o nazwie HAMMER. Miałby on zostać wyposażony w głowice jądrowe, z pomocą których zniszczy zagrażającą naszej planecie kosmiczną skałę.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Nie powinien dziwić fakt, że realizacja takiego projektu będzie niezwykle karkołomna i raczej w najbliższych latach w ogóle niemożliwa, i nie chodzi tu tylko o brak technologii, ale przede wszystkim brak funduszy... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Zdjęcie satelitarne zdradza nam, że niebo nad większym obszarem kraju jest zupełnie wolne od chmur. Niewielkie i niegroźne obłoki płyną leniwie po niebie nad krańcami południowymi i wschodnim Pomorzem. Warto zwrócić uwagę na Lubelszczyznę, gdzie wciąż zalega pokrywa śnieżna. Wiatr wieje słabo z południa. Temperatura wynosi od 4 do 7 stopni i dość szybko rośnie.

Zdjęcie satelitarne w dniu 25 marca 2018 o godzinie 11:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 25 marca 2018 o godzinie 11:55. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Prognoza 16-dniowa: Wreszcie idzie do nas wiosenne ciepło, ale czy zdąży na Wielkanoc?

Lada chwila rozpocznie się kwiecień i wszyscy mamy nadzieję, że powita nas naprawdę ciepło i słonecznie. Jednak każdy z nas dobrze wie, że aura rządzi się swoimi prawami i nic na to nie możemy poradzić. Co nam przyniesie na początku kwietnia?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Większa część nadchodzącego tygodnia zapowiada się dość nieprzyjemnie, bo nie dość, że często i obficie może padać, to jeszcze porywiście wiać. Jedyna dobra wiadomość jest taka, że temperatura... Zobacz cały artykuł

Powodzie sztormowe we Włoszech

Silny wiatr spowodował powódź sztormową w miejscowości Positano na południu Włoch. Uniesione przez fale łodzie zostały wepchnięte do nadmorskich restauracji. Niepogoda na włoskim bucie trwa od kilku dni. Póki co nie widać jej końca. Włosi muszą się zmagać z burzami, ulewami, wichurami i sztormem.

Hugo przyniesie nową zamieć piaskową

Ten wir to cyklon Hugo (Carola), który znad Zatoki Biskajskiej wędruje nad środkową część Morza Śródziemnego. W pasie od Francji i Hiszpanii po Włochy przyniesie ulewne deszcze. Stanie się też przyczyną kolejnej zamieci piaskowej. Saharyjski piasek zacznie wędrować znad północnej Afryki w kierunku Grecji, rejonu Morza Czarnego, południowej Rosji i zachodniej Azji. Niebo po raz kolejny przybierze pomarańczowy odcień.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Niemal nad całym krajem niebo jest wolne od chmur i błękitne. Tylko miejscami nad Pomorzem chmurzy się, ale nie pada. Wiatr wieje słabo z południowego wschodu. Temperatura oscyluje w okolicach zera, ale szybko rośnie. Zapowiada się naprawdę piękny dzień.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie dzisiaj nieznacznie się wahać. Barometry wskazują w tej chwili od 1008 hPa (lekko obniżone) na północnym zachodzie do 1013 hPa (w normie) na wschodzie kraju. Warunki biometeorologiczne będą się poprawiać.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Tej nocy zmieniamy czas na letni

Tej nocy o godzinie 2:00 przestawiamy zegarki na godzinę 3:00, a więc o godzinę wprzód. Niestety, nie wszyscy będą zadowoleni, bo pośpimy o godzinę krócej. Szczegóły znajdziecie na poniższej grafice.

Tej nocy zmieniamy czas na letni

Jakie czekają nas zmiany?

Wraz ze zmianą czasu z zimowego na letni, Słońce od jutra będzie wstawać o godzinę później, ale też o godzinę później zachodzić za horyzont. Zyskamy więc godzinę ze Słońcem w godzinach popołudniowo-wieczornych, ale stracimy rano, gdy będziemy wychodzić do pracy lub szkoły. O tych godzinach Słońce dzisiaj wschodziło i zachodziło:

Jakie czekają nas zmiany?

A o tych godzinach będzie wstawać i zachodzić jutro, już po zmianie czasu na letni:

UFO nad Morzem Egejskim?

Pasażerowie samolotu lecącego nad Morzem Egejskim, między Turcją a Grecją, z zadziwieniem przyglądali się obiektowi, który przecinał chmury, pozostawiając za sobą ciemną smugę. Według jednych był to samolot, inni zaś uważali, że to "latający spodek". Zobaczcie nagranie i sami zdecydujcie, kto ma rację.

Oto nowy cel łazika Curiosity

Naukowcy opublikowali mozaikę składającą się z 10 zdjęć, która pokazuje kolejny cel marsjańskiego łazika Curiosity. Będzie nim obszar bogaty w minerały ilaste, których tworzenie się wymaga udziału wody. Teoria mówi, że dolne warstwy góry Sharpa powstały w jeziorach, które dawniej wypełniały dno krateru. Jeśli woda pozostawała dłuższy czas w formie płynnej, mogła przysłużyć się do powstania życia.

Fot. NASA.
Fot. NASA.
dalej