Sprawdź, co zrobić, gdy śnieżyca zastanie Cię w podróży. Praktyczne wskazówki

Zanim wybierzesz się w podróż samochodem, pociągiem lub samolotem, dowiedz się, jak sobie poradzić, gdy śnieżyca zastanie Cię w drodze. Co koniecznie powinieneś mieć ze sobą, jak postępować w trakcie żywiołu i jak go przetrwać.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jeśli nie musisz, to nie wybieraj się w podróż między dzisiejszym popołudniem a sobotnim (18.03) porankiem, ponieważ wtedy warunki drogowe w południowej połowie kraju będą zdecydowanie najgorsze za sprawą... Zobacz cały artykuł

Złoty deszcz spadł na Rosję

W rosyjskim Jakucku ze startującego samolotu An-12 zaczął wypadać ładunek w postaci sztabek złota, a także platyna, srebro i diamenty, w sumie 9 ton metali szlachetnych. Prawdziwy "złoty deszcz" spadł nawet 25 kilometrów od pasa startowego. Winne były uszkodzone drzwi w samolocie. Na szczęście żaden mieszkaniec sztabką złota w głowę nie dostał.

Fot. Twitter / Russian Market.
Fot. Twitter / Russian Market.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu kraju rozpoczęły się deszcze. Strefa opadów powoli przesuwa się w kierunku północnym, jednocześnie trafiając na temperatury w pobliżu zera, które sprawiają, że deszcz przechodzi w deszcz ze śniegiem. Przejaśnienia i rozpogodzenia pojawiają się tylko w północnych regionach. Od zachodu zaczyna się nasilać wschodzi wiatr, który w porywach osiąga 40-50 km/h, a w górach powyżej 70 km/h. Temperatura wynosi od minus 5 stopni na Mazurach do 4 stopni na Podbeskidziu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Za oknem tańczyła zorza

Taki widok na oknem hotelowego pokoju mieli turyści, którzy wybrali się w ostatnich dniach do Rovaniemi w fińskiej Laponii, ojczyzny Świętego Mikołaja. W trakcie burzy geomagnetycznej, szalejącej w ziemskiej jonosferze, cząstki wiatru słonecznego zaczęły się łączyć z cząsteczkami powietrza tworząc kolorowe wstęgi, które zwiemy zorzą polarną.

Fot. Twitter. / Simo Vilhunen.
Fot. Twitter. / Simo Vilhunen.

Smukła trąba pyłowa

Nad pożarami traw u stóp Gór Skalistych w USA wytworzyła się smukła trąba pyłowa, nazywana też wirem pyłowym lub diabełkiem pyłowym. To skutek intensywnej, punktowej konwekcji, napędzanej przez ogień powodujący zróżnicowanie temperatury powietrza na niewielkim obszarze. Tego typu zjawiska zwykle występują przy pogodnym niebie, i choć są podobne do tornad, to jednak nie mają z nimi nic wspólnego.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie do późnego popołudnia będzie dość szybko spadać, co może niekorzystnie wpływać na samopoczucie osób wrażliwych na zmiany pogody. Dopiero wieczorem zacznie się wzrost ciśnienia. W tej chwili barometry wskazują od 1005 hPa (lekko obniżone) na południowym zachodzie do 1017 hPa (lekko podwyższone) na północnym wschodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Uwaga! Taka zamieć śnieżna zdarza się raz na 5 lat. Metrowe zaspy, a odczuwalnie minus 20 stopni

Po południu w części kraju rozpoczną się śnieżyce, którym będzie towarzyszyć porywisty wiatr wzniecający zawieje. Do sobotniego poranka może spaść nawet 30 cm śniegu. Atak zimy może spowodować chaos w ruchu drogowym.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Śnieżyce z prawdziwego zdarzenia w naszym kraju nie są częstym zjawiskiem, ponieważ chłodne półrocze jest jednocześnie najsuchszym okresem w roku. Jednak średnio raz na 5 lat zdarza się specyficzny układ pogodowy... Zobacz cały artykuł

Stephen Hawking ostatni raz ostrzegł nas przed straszną przyszłością

Ciężko będzie sobie teraz wyobrazić światową naukę bez Stephena Hawkinga. Wybitny fizyk teoretyk, astronom i popularyzator wiedzy o kosmosie, opuścił nas wczoraj, w dniu święta liczby Pi i rocznicy urodzin Alberta Einsteina.

Fot. NASA / Uniwersytet Cambridge.
Fot. NASA / Uniwersytet Cambridge.

Zobaczcie, przed czym nas ostrzegał podczas konferencji w ostatnich miesiącach swego życia... Zobacz cały artykuł

Chmurowy walec nad Nowym Orleanem

Mieszkańcy Nowego Orleanu już drugi raz w ciągu miesiąca zobaczyli spektakularną chmurę Volutus, która przypomina walec. Formacja, potocznie zwana chmurą rotorową, najczęściej jest widywana na północy Australii, gdzie nazywa się ją "poranna gloria". To skondensowana para wodna, którą prądy powietrze formują na kształt walca. Nie ma związku z chmurą burzową, jak w przypadku chmury szelfowej (wał szkwałowy), do której jest podobna.

Nor'easter straszy Amerykanów

Stany Nowej Anglii są już po trzech falach potężnych zawiei śnieżnych, które wystąpiły w ciągu zaledwie 2 tygodni. W przyszłym tygodniu śnieżyce wrócą po raz czwarty. Przynosi je zjawisko, nazywane przez Amerykanów "nor'easter (północny wschód)" od kierunku, z którego wieje lodowaty wiatr. Za każdym razem podczas niego w 1-2 dni potrafi spaść ponad pół metra śniegu przy wietrze powyżej 80 km/h. To powoduje paraliż w transporcie i masowe przerwy w dostawach prądu.

Zdjęcie satelitarne intensywnego zjawiska nor'easter nad północno-wschodnią częścią USA i wschodnią Kanadą. Fot. NASA / NOAA.
Zdjęcie satelitarne intensywnego zjawiska nor'easter nad północno-wschodnią częścią USA i wschodnią Kanadą. Fot. NASA / NOAA.

Zdjęcie dnia: Nad Morskim Okiem

Ile razy jesteśmy nad Morskim Okiem, zawsze tamtejszy krajobraz wygląda inaczej. Z każdą porą roku zmienia się niczym w kalejdoskopie, zachwycając nas wszelkimi barwami. Gdy jeszcze dodamy do tego grę światła, z mknącego przez granie Słońca, otrzymujemy widok, od którego nie możemy oderwać wzroku.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Chmura w kształcie podkowy na niebie. To bardzo rzadki fenomen

Nad Górami Skalistymi w USA zawisła chmura, która zaskoczyła nawet meteorologów, bowiem pojawia się niezmiernie rzadko. Jest ona wynikiem nietypowych procesów zachodzących w ziemskiej atmosferze.

Fot. Christy Grimes / Twitter @NWSElko.
Fot. Christy Grimes / Twitter @NWSElko.

Chmurę z wyglądu przypominającą podkowę (odwróconą literę "U") zaobserwowali w ostatnich dniach mieszkańcy miejscowości Battle Mountain w amerykańskim stanie Nevada. Meteorolodzy z Krajowej Służby Pogodowej (NWS) zostali zasypani zdjęciami tego fenomenu, z pytaniem, co to jest?... Zobacz cały artykuł

Wichura wzięta za atak wandali

Polskie groby na cmentarzu w Blockley w hrabstwie Gloucestershire w Anglii zostały zdewastowane, jak wcześniej informowano, przez wandali. Jednak szybko okazało się, że wandalem nie byli ludzie, lecz wiatr, który wiał tak mocno, że uszkodził kamienne krzyże. Dzieło zniszczenia dopełniły połamane i powalone drzewa.

Fot. Twitter / British Poles.
Fot. Twitter / British Poles.

Jaka jest szansa, że astronomiczną wiosnę powitamy ciepło i słonecznie?

Po kilku cieplejszych dniach znów przyjdzie nam zmierzyć się z zimą. Chwyci mróz, miejscami też się zabieli. Jednak czy wraz z nadejściem astronomicznej wiosny czeka nas zdecydowana poprawa pogody?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

W przyszły wtorek rozpoczyna się astronomiczna wiosna, a dzień później kalendarzowa, kiedy to zgodnie z dawnymi rytuałami, topi się Marzannę, aby przegnać zimę. Wszystko wskazuje na to, że tym razem... Zobacz cały artykuł

Powodzie roztopowe w Kazachstanie

Kazachstan raczej kojarzy się nam ze stepami i problemami z dostępem do wody, aniżeli jej nadmiarem. Tymczasem ostatnie ulewy i gwałtowne roztopy doprowadziły do powodzi we wschodniej części kraju. Mieszkańców podtopionych miejscowości trzeba było ewakuować łodziami i pontonami.

Chiny zamierzają zbudować marsjańską kopalnię na Ziemi

Chiny nie tracą czasu i na wielu formach intensywnie przygotowują się do realizacji swoich wielkich kosmicznych planów. Wśród nich jest oczywiście załogowa wyprawa na Czerwoną Planetę, budowa tam baz i kopalni.

Fot. CNSA / NewChina / Twitter.
Fot. CNSA / NewChina / Twitter.

Dlatego rząd Państwa Środka zainicjował właśnie wielki eksperyment, w ramach którego wybuduje testową kopalnię, aby naukowcy mogli lepiej przygotować się na warunki panujące na tej wciąż dla nas tajemniczej planecie... Zobacz cały artykuł

Polska odczuje skutki potężnego trzęsienia ziemi w Rumunii. "Może się zdarzyć, że któryś budynek runie"

Z sejsmologiem dr Pawłem Wiejaczem rozmawiamy na temat trzęsienia ziemi, które wkrótce nawiedzi Rumunię, a które może dać się we znaki w Polsce. Pytamy też o zapowiadany wstrząs w Kaliningradzie, zagrożenie tsunami na wybrzeżach Bałtyku oraz o gigantyczne trzęsienie, które w czasach Jana Długosza nawiedziło ziemie polskie rujnując Wrocław i Kraków.

Fot. unsplash / Lorenzo Bollettini.
Fot. unsplash / Lorenzo Bollettini.

Badania poczynione w ramach Globalnego Programu Szacowania Ryzyka Trzęsień (GSHAP), wykazały, że w Rumunii ryzyko bardzo silnego trzęsienia osiąga najwyższy stopień spośród całej Europy. Jeśli czarne scenariusze się... Zobacz cały artykuł

Wir nad Pacyfikiem

Olbrzymi układ niskiego ciśnienia znalazł się nad Zatoką Alaska. Ściąga on ciepłe masy powietrza z południa i kieruje je na północ, dzięki czemu mieszkańcy południowej części Alaski mogą liczyć na łagodne temperatury. Jednak zaraz po odejściu niżu w głąb kontynentu, z północy zacznie spływać dużo mroźniejsze powietrze.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Niemal nad całym krajem niebo jest pochmurne. Jedynie miejscami na zachodzie pojawiają się niewielkie przejaśnienia. Lokalnie na Śląsku, w Wielkopolsce, na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie słabo i przelotnie pada deszcz lub deszcz ze śniegiem. Na wschodzie wieje z północy, a na zachodzie ze wschodu. Temperatura wynosi od minus 3 stopni na północnym wschodzie do 4 stopni na południu kraju.

Zdjęcie satelitarne w dniu 15 marca 2018 o godzinie 8:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 15 marca 2018 o godzinie 8:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Najpiękniejsze miejsca w Tatrach

Tatry to jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc w naszym kraju. Corocznie po szlakach wędruje kilka milionów Polaków zachwycając się niezwykłą urodą naszych najwyższych gór. Zobaczcie Tatry raz jeszcze, ale z nieco innej perspektywy, bo z lotu ptaka. Oto pięć najpiękniejszych miejsc, które powinniście odwiedzić.

dalej