Warto to zobaczyć, bo takie ilości śniegu w Anglii zdarzają się bardzo rzadko. Jednych zima przeraziła, innych ucieszyła. Oto, jak radzą sobie ci, dla których zima to nasza niekończąca się jesień...
Warto to zobaczyć, bo takie ilości śniegu w Anglii zdarzają się bardzo rzadko. Jednych zima przeraziła, innych ucieszyła. Oto, jak radzą sobie ci, dla których zima to nasza niekończąca się jesień...
Zdjęcie satelitarne zdradza nam, gdzie w Polsce ustępująca fala arktycznych mrozów minęła zupełnie bezśnieżnie. To tragedia dla rolników, ponieważ z powodu wymrożenia upraw mogą oni stracić nawet 40 procent upraw ozimych.
Tak wyglądała wczoraj Polska okiem satelity meteorologicznego Terra, który należy do NASA. Śnieg nadal przykrywa północną, wschodnią i częściowo środkową i południową część naszego kraju... Zobacz cały artykuł
Tesla właśnie rozpoczęła instalację największego na świecie solarnego dachu na Gigafactory 1 w Nevadzie, czyli największej na świecie fabryce akumulatorów, w której z firmą Panasonic produkuje magazyny energii dla domów i ogniwa dla swoich w pełni elektrycznych samochodów.
Tesla zapowiedziała, że chce, aby Gigafactory 1 była zasilana tylko i wyłącznie energią pozyskaną ze źródeł odnawialnych. W realizacji tego planu ma pomóc firmie budowa największego na świecie solarnego dachu... Zobacz cały artykuł
Po ponad tygodniu całodobowego mrozu na przeważającym obszarze kraju, w niedzielę rozpoczyna się wyczekiwana przez większość z nas odwilż. W których regionach najprędzej termometry pokażą dodatnią temperaturę, a w których najpóźniej?
Potężny skandynawski wyż, który przez wiele ostatnich dni rozdawał pogodowe karty w Europie, ściągając znad Arktyki lodowate powietrze, szybko słabnie, a jego miejsce niebawem zaczną zajmować dużo cieplejsze niże... Zobacz cały artykuł
Londyn nawiedziła największa śnieżyca od 1962 roku, przynajmniej tak twierdzą miejscowe media, które prześcigają się w nadawaniu jej złowieszczych nazw. "Zabójcza śnieżyca" czy też "Mrożąca krew w żyłach Emma", to te najciekawsze z nich. Pomimo paraliżu komunikacyjnego, warto odnaleźć w tym niecodziennym zjawisku coś pięknego. Zobaczcie, jak kolejne śniegowe chmury przetaczały się nad stolicą Wielkiej Brytanii, na filmie w przyspieszeniu.
Hiszpanię nawiedzają nie tylko powodzie opadowe, spowodowane ulewnymi deszczami, ale też powodzie sztormowe, za które odpowiada bardzo silny sztorm. W mieście Kadyks, na południowo-zachodnim wybrzeżu kraju, Atlantyk wdarł się na nadbrzeżne ulice, powodując zalanie domów, sklepów i zaparkowanych samochodów.
Ciśnienie po dużym spadku będzie się dzisiaj nieznacznie wahać. W tej chwili barometry wskazują od 1003 hPa (lekko obniżone) na południu do 1009 hPa (lekko obniżone) na północy kraju.
Pomimo tęgiego mrozu Jezioro Słupeckie w Wielkopolsce nie zamarzło w całości. W miejscu silnego nurtu przepływającej przez nie rzeki Meszny, lód nie zdołał się utworzyć. To bardzo niebezpieczne zjawisko, ponieważ w wielu miejscach pokrywa lodowa jest na tyle cienka, że nie trudno o wypadek podczas wejścia na lód. W wyniku lekkomyślności od początku sezonu w jeziorach, stawach i rzekach utonęło już kilkadziesiąt osób.
@Witold uwiecznił wschodzący Księżyc w pełni. Niełatwo było zrobić to zdjęcie z powodu mrożącego krew w żyłach wiatru.
@Patryk uwiecznił dzisiaj rano wschód Słońca w Rzeszowie, przy minus 18 stopniach.
Okolice Jeziora Gopło, leżącego na Pojezierzu Gnieźnieńskim na Kujawach, są najbardziej suchym regionem w naszym kraju. Rocznie spada tam średnio 500 mm deszczu. Najbardziej sucho było w 1982 roku, kiedy spadła tylko połowa rocznej normy opadów. Dawno temu brzegi jeziora zamieszkiwało plemię Goplan oraz słynny Popiel. Pozostałością znanej wszystkim legendy o Popielu jest Mysia Wieża, z której roztacza się malowniczy widok na jezioro i pobliskie miasto Kruszwica, znane z kujawskiego oleju.
Opublikowane ostatnio wyniki wielkiej metaanalizy wskazującej na to, że kukurydza GMO jest zdrowa, poruszyły ponownie publiczną debatę na temat żywności modyfikowanej genetycznie. Podczas sesji AMA na Reddicie zapytano o tę kwestię Billa Gatesa, który stwierdził, że żywność GMO jest "całkowicie zdrowa", i że nie jest to jej jedyny plus.
Współzałożyciel Microsoftu zauważył, że sam nie stara się jeść żywności wolnej od GMO i uważa za smutne, iż ludzie uważają taką właśnie żywność za lepszą, podczas gdy naukowe dowody są jasne, żywność modyfikowana genetycznie nie tylko jest zdrowa, ale niesie też nadzieję na znaczne zredukowanie problemu głodu na świecie... Zobacz cały artykuł
Na Grenlandii w wyniku trzęsienia ziemi o umiarkowanej sile doszło do masywnego osunięcia się zbocza górskiego do fiordu, co wywołało tsunami, które wdarło się na ląd w miejscowości Nuugaatsiaq, rujnując domy i zabijając kilka osób.
Tsunami to nagły wzrost poziomu morza wywołany podmorskim trzęsieniem ziemi, wybuchem wulkanu, osunięciem się ziemi lub upadkiem meteorytu. Docierając do wybrzeży ściana wody może mieć wiele metrów wysokości... Zobacz cały artykuł
Do niecodziennego zdarzenia doszło w nadmorskim mieście Faro w Portugalii. Nad wodami Atlantyku otworzyła się niewielka trąba wodna, która w oka mgnieniu wyszła na ląd. Na szczęście zdążyła w ostatniej chwili zaniknąć, zanim poczyniła szkody.
Gigantyczne ulewy nawiedziły australijski stan Queensland. W ciągu 24 godzin spadło tam aż 358 mm deszczu, co skończyło się podtopieniami i powodziami. Rzeki wciąż gwałtownie wzbierają. Władze ostrzegają przed powodzią o historycznych rozmiarach, która najbardziej może dać się we znaki mieszkańcom pacyficznego wybrzeża.
Chyba każde dziecko kocha robić bańki mydlane. Te najpiękniejsze powstają na siarczystym mrozie, bo wówczas ich cienkie ścianki przyozdobione są lodowymi kwiatami. Jak je wykonać? Mamy dla Was poradnik.
Piękne, ale jakże kruche, twory z wody i mydła cieszą nasze oczy tylko przez chwilę, znikając bezpowrotnie. Wykorzystajmy ustępujący mróz i zróbmy mrożone bańki mydlane razem ze swoimi dziećmi... Zobacz cały artykuł
Miejscami na północy i krańcach południowych chmurzy się i występują słabe opady śniegu. Na pozostałym obszarze jest pogodnie, przeważnie bezchmurnie. Wiatr wieje słabo ze wschodu. Na termometrach mamy około minus 10 stopni.
Wulkan Shinmoedake na japońskiej wyspie Kiusiu znów daje o sobie znać okolicznym mieszkańcom. Wczoraj z jego krateru na wysokość kilku kilometrów wzbiły się pióropusz popiołów, które z czasem zaczęły opadać na miejscowości położone u jego stóp. Drobny pył pokrył dachy domów, ulice, chodniki, trawniki i samochody. Władze zaleciły ludności noszenie maseczek przeciwpyłowych. Wulkan zbudził się ze snu trwającego 6 lat we wrześniu ubiegłego roku.
Na włoskiej Sardynii, położonej na wodach Morza Śródziemnego, wraz z deszczem spadł saharyjski piasek i pył. Najpierw niebo przybrało złowieszczy pomarańczowy odcień, a następnie lunął deszcz, po którym karoserie samochodowe pokryły się błotem. Współczujemy włoskim gospodyniom, które wywiesiły w tym czasie do suszenia jasne pranie.
W Hiszpanii i Portugalii rozpoczęły się zapowiadane przez nas intensywne deszcze, które mogą w najbliższych dniach doprowadzić do masowych powodzi. Szczególnie trudna sytuacja będzie miała miejsce w południowej, zachodniej i centralnej części Półwyspu Iberyjskiego, gdzie może spaść nawet 100-200 mm deszczu. Wielomiesięczna susza zmieni się dosłownie z dnia na dzień w powódź. Tak wyglądała wczoraj hiszpańska Malaga podczas ulewy: