Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie w dalszym ciągu szybko spadać, co może niekorzystnie wpływać na samopoczucie osób wrażliwych na zmiany pogody. Dopiero wieczorem ciśnienie zacznie się stabilizować. W tej chwili barometry pokazują od 1010 hPa (lekko obniżone) na południu do 1016 hPa (lekko podwyższone) na północnym wschodzie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Tej nocy Pełnia Ślimaczego Księżyca

W lutym, po raz pierwszy od 19 lat, nie było pełni Księżyca. Jednak nic straconego, bo w marcu pełnie będą aż dwie. Pierwsza z nich już tej nocy i będzie to jednocześnie ostatnia pełnia tej astronomicznej zimy. Księżyc wejdzie w nią o godzinie 1:51. Nosić ona będzie nazwę Pełni Ślimaczego Księżyca, co ma związek z wylęganiem się o tej porze roku tych bezkręgowców. Śpijcie smacznie :)

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Zachód Słońca i wschód Księżyca na biegunie zimna

Dzisiaj nad ranem w rejonie Czarnego Dunajca temperatura spadła do minus 30 stopni. Arnold, który po południu odczytał dane ze stacji meteo, przy okazji uwiecznił urokliwy zachód Słońca, a chwilę później wschód Księżyca w pełni.

Zachód Słońca na torfowisku w Czarnym Dunajcu na Podhalu. Fot. Arnold Jakubczyk.
Zachód Słońca na torfowisku w Czarnym Dunajcu na Podhalu. Fot. Arnold Jakubczyk.

Rozpoczęła się kolejna lodowata noc. Krótko po wschodzie Słońca temperatura znów może spaść do około minus 30 stopni i tegoroczny rekord zimna może zostać pobity... Dowiedz się więcej

Wschód Księżyca na torfowisku w Czarnym Dunajcu na Podhalu. Fot. Arnold Jakubczyk.

Lekcje zawieszone z powodu mrozu

W kilku miejscowościach na Mazurach od niedzieli temperatura spada nocami i o porankach poniżej minus 15 stopni. Ostatnie dni były najmroźniejsze, ponieważ notowano nawet minus 26 stopni, a przy gruncie poniżej minus 30 stopni. Autobusy szkolne odmówiły posłuszeństwa i zaszła konieczność zawieszenia lekcji w tamtejszych szkołach.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Burza śnieżna nad Grecją

Nad Grecją przeszła najprawdziwsza burza śnieżna. Opadom śniegu towarzyszyły błyskawice z donośnymi grzmotami, które zmieniały co chwilę mrok nocy z jasność środka dnia. Zobaczcie to niezwykłe zjawisko na nagraniu z regionu Ewros.

Tower Bridge w śniegu

Niecodzienny widok w Londynie. Słynny Tower Bridge podczas zawiei śnieżnej, która na wiele godzin sparaliżowała ruch drogowy, kolejowy i lotniczy w stolicy Wielkiej Brytanii.

Zdjęcie dnia: Zimowy trening

Kolarze nawet w mroźną i śnieżną aurę nie mogą przerwać swoich treningów, aby zachować dobrą formę na wiosnę. Przyłapaliśmy ich podczas jazdy na rowerach po ośnieżonej ścieżce leśnej.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Lodowy wodospad Wilczki

Wodospad Wilczki, znajdujący się w okolicach Międzygórza w Śnieżnickim Parku Krajobrazowym, zaczął zamarzać w niesamowity sposób. Ostrzegamy, aby się do niego nie zbliżać. Bezpieczniej jest podziwiać go na nagraniu:

W Kalifornii, jak w środku zimy

Na kalifornijskie Sacramento spadło tak dużo drobnego gradu, że przypominał on śnieg, który przecież w tym mieście w ogóle nie pada. Gradziny pokryły ulice i chodniki grubą warstwą, w której grzęzły samochody. Strażacy musieli pomagać kierowcom, m.in. pchając auta. Kalifornię nawiedza obecnie największa niepogoda w tym sezonie. Na nizinach szaleją burze z ulewami i gradobiciami, a wysoko w górach Sierra spadły aż 2 metry świeżego śniegu.

Fot. Twitter / Sacramento Fire.
Fot. Twitter / Sacramento Fire.

Romantyczna zima w Wenecji

Wenecja obsypana śniegiem stała się jeszcze romantyczniejsza. Biały puch okazuje się większą atrakcją niż pływanie gondolami do weneckich kanałach. Nic dziwnego, bo śnieg spada tu niezwykle rzadko.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Andrea Rizzo.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Andrea Rizzo.

Bałtyk, jak wielki magazyn ciepła, sparaliżował śniegiem Pomorze

Pomorze jest obecnie najbardziej śnieżnym miejscem na polskich nizinach. Jak to możliwe, że jeden z najcieplejszych regionów w naszym kraju jest jednocześnie aż tak śnieżny? Okazuje się, że sprawcą całego zamieszania jest Bałtyk.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Morze Bałtyckie to jeden wielki magazyn ciepła, który, jak każdy duży akwen, bardzo powoli reaguje na zmiany temperatury powietrza. Mija zazwyczaj kilka tygodni, zanim tęgie mrozy powodują jego zamarzanie... Zobacz cały artykuł

Francuzi cieszą się ze śniegu

Młodzi mieszkańcy francuskiego Montpellier postanowili skorzystać z wyjątkowej okazji, jaką jest śnieg, i urządzili sobie dobrą zabawę zjeżdżając na czym popadnie wąskimi uliczkami starego miasta.

Roadster zabrał w kosmos mnóstwo ziemskich bakterii

Niedawno powołane do życia Biuro Koordynacji Ochrony Planetarnej NASA, które na co dzień zajmuje się m.in. dbaniem o to, aby każda misja kosmiczna na ciała niebieskie, przemierzające Układ Słoneczny, była bezpieczna pod względem ochrony ich przed zanieczyszczeniem ziemskimi mikroorganizmami, ma teraz nie lada zagwozdkę.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Jest ona związana z pomysłem wysłania przez Teslę sportowego Roadstera w przestrzeń kosmiczną z pomocą rakiety Falcon Heavy. Chociaż plany nie przewidują, że czerwony pojazd wyląduje lub uderzy w jakieś ciało niebieskie, to jednak agencja oświadczyła, że Roadster nie został poddany odpowiedniej sterylizacji... Zobacz cały artykuł

Rano na Podhalu było minus 30 stopni. Padł rekord wszech czasów?

Takiego mrozu od początku zimy jeszcze nie było. Dzisiaj rano na Podhalu temperatura spadła do minus 30 stopni. Stało się to w pierwszym dniu meteorologicznej wiosny. Czy padł rekord zimna wszech czasów?

Klatka meteorologiczna na torfowisku w Czarnym Dunajcu. Fot. Arnold.
Klatka meteorologiczna na torfowisku w Czarnym Dunajcu. Fot. Arnold.

Fala arktycznych mrozów dzisiejszego poranka osiągnęła swoje apogeum. Najniższe temperatury mieliśmy na terenach okołogórskich, gdzie było nawet o 10-15 stopni zimniej niż w tym samym czasie na nizinach... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na przeważającym obszarze kraju jest pogodnie, choć na wschodzie, południowym wschodzie i w centrum chmur przybywa. Pochmurno jest jedynie na Podlasiu. Wiatr wieje słabo ze wschodu i północnego wschodu. Temperatura jest bardzo niska i wynosi od minus 20 stopni w kotlinach górskich przez minus 16 stopni na Suwalszczyźnie do minus 8 stopni na wschodnim wybrzeżu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Sposób na szybkie odśnieżanie

5 cm śniegu spadło na Anglię. Choć wydaje się to śmieszne, taka ilość białego szaleństwa wystarczyła, aby doszło do całkowitego paraliżu. Anglicy prześcigali się w pomysłach, jak usunąć śnieg, zbytnio się przy tym nie męcząc. Musimy przyznać, że użycie dmuchawy do liści jest strzałem w dziesiątkę. Zobaczcie dlaczego.

Słupy świetlne na mrozie

Od kilku dni mamy świetne warunki atmosferyczne do obserwacji słupów świetlnych. To zjawisko powstaje, gdy temperatura spada co najmniej do kilkunastu stopni poniżej zera, i unoszą się kryształki lodowe (pył diamentowy), wytrącone z mroźnego i wilgotnego powietrza. Wówczas promienie świetlne emitowane przez lampy zaczynają załamywać się na kryształach i tworzyć pionowe wiązki, niczym świetlne miecze znane z Gwiezdnych Wojen.

Słupy świetlne w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Michał Stach / TwojaPogoda.pl
Słupy świetlne w Limanowej w woj. małopolskim. Fot. Michał Stach / TwojaPogoda.pl

Nasz czytelnik @Michał uwiecznił ten fenomen optyczny wczoraj wieczorem w Limanowej w Małopolsce. Jeśli chcecie poznać inne fascynujące zjawiska pojawiające się podczas mroźnej pogody, to zachęcamy Was do zapoznania się z naszym artykułem na ten temat... Dowiedz się więcej

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie zaczęło wieczorem bardzo szybko spadać. Ten trend utrzyma się przez cały dzień. Jutro o tej porze ciśnienie będzie niższe nawet o 15 hPa. Jeśli jesteście meteoropatami to możecie się skarżyć na różnorodne bóle, senność i rozkojarzenie. W tej chwili na barometrach mamy od 1026 hPa na południu do 1029 hPa na północy kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zima we Włoszech okiem satelity

Unikalne zdjęcie z satelity Sentinel, które ukazuje ośnieżone Włochy. Biały puch spadł w ostatnim czasie nie tylko w górach, ale także na obszarach nizinnych, zwłaszcza nad Morzem Tyrreńskim i Adriatykiem. Na taką skalę Włochy pokryte są śniegiem niezwykle rzadko, ostatnio 6 lat temu.

Fot. ESA / Copernicus Sentinel.
Fot. ESA / Copernicus Sentinel.

Foki z Helu pokryte lodem

Foki ze Stacji Morskiej w Helu dzielnie znoszą tęgie mrozy. Dzisiaj rano temperatura powietrza spadła do minus 11 stopni, a wody do plus 2 stopni. Focze wibrysy, które pełnią rolę narządu dotyku, pokryły się grubym lodem.

Fot. Facebook / Fokarium / Dom Morświna.
Fot. Facebook / Fokarium / Dom Morświna.
dalej