Astronauci wylądowali na stepie

Rosjanin Aleksandr Misurkin oraz Amerykanie Mark Vande Hei i Joseph Acaba po półrocznym pobycie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, wylądowali bezpiecznie na kazachskim stepie. Zostali już przewiezieni do Bajkonuru, gdzie spotkali się z rodzinami. Teraz przed nimi wielomiesięczna rehabilitacja. Piękne zdjęcie z lądowania kapsuły Sojuza z astronautami ponad morzem chmur.

Fot. Roskosmos.
Fot. Roskosmos.

Zdjęcie dnia: Osada w Biskupinie

W 1933 roku w rejonie wsi Biskupin na Kujawach, podczas prowadzonych prac irygacyjnych, poziom jeziora Biskupińskiego obniżył się, odsłaniając fragmenty historycznej osady. Miejscowa ludność odnajdywała w ich pobliżu gliniane garnki i narzędzia. Badania archeologiczne ujawniły, że osada została wzniesiona na podmokłej wyspie położonej na jeziorze, przez ludność kultury łużyckiej zimą 738 roku przed naszą erą. Osada miała powierzchnię nieco ponad hektara i była zasiedlona przez 150 lat.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nadciąga odwilż. W poniedziałek będzie nawet o 15 stopni cieplej

Już w weekend pierwsze regiony naszego kraju znajdą się w odwilży. Ocieplenie będzie gwałtowne i głębokie, ponieważ w pierwszych dniach przyszłego tygodnia termometry pokażą nawet kilkanaście stopni ciepła.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Fala arktycznych mrozów zbliża się do końca, czego pierwszą oznaką jest szybki spadek ciśnienia, który rozpocznie się jeszcze dzisiaj wieczorem. To oznacza, że potężny wyż znad Skandynawii, który sprowadza do nas... Zobacz cały artykuł

Największe skupisko wulkanów znajduje się na... Antarktydzie

Antarktyda jest najbardziej tajemniczym dla nas kontynentem. Można nawet śmiało rzec, że jest obcym środowiskiem na naszej planecie, przepełnionym nieznanym życiem. Pod kilometrami śniegu i lodu skrywa przecież przed nami wiele zagadek na temat swojej burzliwej historii.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Najnowsze odkrycie międzynarodowej ekspedycji badawczej ujawniło przed nami fakt, że na kontynencie tym występują największe na świecie skupiska wulkanów, o wiele większe, niż słynny południowo-azjatycki... Zobacz cały artykuł

Wyjątkowo mroźny poranek

Tak wygląda rozkład najniższych temperatur odnotowanych tuż przed godziną 7:00 rano czasu polskiego. Największy mróz (kolor bordowy) panował wówczas na północ i wschód od Polski. W Rosji temperatura spadła do minus 32 stopni, a w Norwegii do minus 42 stopni. Spore mrozy dotarły do Wysp Brytyjskich, Francji i Włoszech. Na minusie było też w Grecji i Hiszpanii.

Fot. meteociel.fr
Fot. meteociel.fr

Lodowe wybrzeże Adriatyku

Takie widoki w Chorwacji to coś niezwykłego. Zobaczcie, jak fala arktycznych chłodów odmieniła wybrzeże Adriatyku.

Bank końca świata zostanie rozbudowany. Szykuje się zagłada?

Od jakiegoś czasu na norweskim archipelagu Svalbard na wyspie Spitsbergen realizowane są niesłychane projekty, dzięki którym ludzkość będzie mogła uchronić przyrodę i swój kulturowy dorobek przed globalną wojną jądrową czy zagładą.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Najpierw powstał Globalny Bank Nasion, w którym zaczęto przechowywanie tysięcy nasion roślin z całego świata. Nieco później nieopodal niego otwarto Bibliotekę Końca Świata czy, jak kto woli, Światowe Archiwum Arktyczne. Przechowywane są tam w postaci analogowej najcenniejsze dzieła literackie... Zobacz cały artykuł

Im klimat będzie cieplejszy, tym zimy będą sroższe. Pokrętna logika naukowców?

Według naukowców obecna fala nietypowych mrozów w Europie to anomalia pogodowa, która może pojawiać się, i tu paradoks, tym częściej, im cieplejszy będzie klimat. Wszystko to przez postępujące ocieplanie się Arktyki.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Ciągłe pomiary temperatury powietrza zaczęto prowadzić w Warszawie w 1779 roku, czyli niemal 240 lat temu. To stąd właśnie wiemy, że klimat w Polsce bez wątpienia ociepla się, ale nie jest to trend jednostajny... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na południu i wschodzie kraju chmurzy się i słabo prószy śnieg. Na pozostałym obszarze przejaśnia się, a na zachodzie, północy i w centrum niebo jest bezchmurne. Wiatr wieje z północnego wschodu. Temperatura wynosi od minus 16 stopni na Mazurach i Podlasiu do minus 8 stopni na wschodnim wybrzeżu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Styczeń i luty na niebie

@Bogusław codziennie fotografuje niebo nad Bydgoszczą. Żadne ciekawe zjawisko atmosferyczne mu nie może umknąć. Zobaczcie jego podsumowanie pogody w styczniu i lutym, a trzeba podkreślić, że sporo się działo na niebie.

To już nie są wodospady

Na Islandii na skutek bardzo silnego wiatru wiejącego z podnóży góry w kierunku szczytu, doszło do niecodziennego zjawiska, a mianowicie odwrócenia się kierunku spływu wodospadów. Woda zamiast opadać, zaczęła być gnana wiatrem w górę.

Nie tylko mróz, ale też śnieg

U nas na szczęście fali mrozów nie towarzyszą olbrzymie śnieżyce. Mniej szczęścia mają mieszkańcy Bałkanów, gdzie mróz jest lżejszy, ale za to mocno poprószyło. Biała kołderka miała miejscami ponad półmetrową grubość. Tak wyglądają ulice miasta Bełogradczik w Bułgarii.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Kiril Spasov.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Kiril Spasov.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie lub bardzo wysokie, i wciąż rośnie. Dopiero wieczorem rozpocznie się jego długotrwały spadek. W tej chwili barometry pokazują nam od 1021 hPa na południu do 1033 hPa na północnym wschodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Astronauci wracają na Ziemię

Rosjanin Aleksandr Misurkin oraz Amerykanie Mark Vande Hei i Joseph Acaba po półrocznym pobycie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, 400 kilometrów nad powierzchnią ziemi, wracają na Ziemię w kapsule Sojuza. Niebawem wylądują na stepach Kazachstanu. Poniżej możecie zobaczyć pożegnanie z pozostającą załogą i ostatnie chwile tuż przed zamknięciem włazu łączącego kapsułę Sojuza, do której wchodzą astronauci, ze Stacją Kosmiczną.

Jasny meteor nad Chile

Bardzo jasny meteor był widoczny w nocy nad rejonem miasta Antofagasta w Chile w Ameryce Południowej. Obiekt kilkukrotnie rozbłysk, a następnie całkowicie spalił się na wysokości kilkudziesięciu kilometrów nad powierzchnią ziemi.

Londyn cały dzień pod śniegiem

Bardzo rzadko zdarza się, aby Londyn przez cały dzień znajdował się pod śniegiem. Zazwyczaj opady śniegu pojawiają się w nocy i najpóźniej o poranku po puchu nie ma już śladu. Dzisiaj jest inaczej, ponieważ przez cały dzień było na minusie. Rano zmierzono minus 6 stopni, a w najcieplejszej porze dnia minus 1 stopień. Śnieżyca sparaliżowała ruch drogowy. Na okolicznych lotniskach odwołano kilkadziesiąt lotów. Zobaczcie, jak przejście śnieżycy nad Tamizą wyglądało w przyspieszeniu:

Wiele ofiar wstrząsów w Nowej Gwinei

Co najmniej 30 osób zginęło w wyniku kilku bardzo silnych trzęsień ziemi, które w ostatnich dniach nawiedziły Nową Gwineę. Najsilniejszy wstrząs miał M7.5. Wśród ofiar jest czworo dzieci. Do szpitali z obrażeniami trafiło 300 osób. W regionie doszło do licznych osunięć ziemi na drogi i zabudowania.

Potężny wyż nad Europą doprowadzi do katastrofalnych powodzi

Olbrzymi wyż atmosferyczny, który panuje nad Skandynawią, wpływa na pogodę niemal na całym kontynencie. Jego skutkiem mogą być gigantyczne ulewy i katastrofalne powodzie w kilku europejskich krajach. W których?

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

W pogodzie tak już bywa, że gdy w jednych regionach świata jest zbyt ciepło, to w innych jest zbyt zimno, z kolei, gdy w jednych jest za sucho, to w innych zbyt mokro. Areną takich skrajności stała się właśnie Europa... Zobacz cały artykuł

Wieczne Miasto w bieli

Wczoraj w Rzymie śnieg zaczął prószyć pierwszy raz od 6 lat, w dodatku spadło go najwięcej od 33 lat. W efekcie codzienne życie mieszkańców Wiecznego Miasta zostało sparaliżowane. Zamknięto przedszkola, szkoły i niektóre zakłady pracy. Ruch drogowy, kolejowy i lotniczy był utrudniony. Jednak w całym tym chaosie ktoś zauważył coś pięknego. Oto Rzym pod białą kołderką z innej, magicznej perspektywy.

Miecz świetlny wyłonił się zza chmur

@Tomasz między Hamernią a Józefowem na Zamojszczyźnie uwiecznił słup słoneczny, który do złudzenia przypomina miecz świetlny z Gwiezdnych Wojen. To zjawisko optyczne pojawia się, gdy promienie pochodzące ze Słońca znajdującego się pod horyzontem lub lekko ponad nim, zaczynają się załamywać i odbijać od kryształków lodu, z których zbudowane są chmury wysokiego pietra. Zazwyczaj ma to miejsce przy bardzo niskiej temperaturze.

Słup słoneczny na Zamojszczyźnie. Fot. Tomasz Banach / TwojaPogoda.pl
Słup słoneczny na Zamojszczyźnie. Fot. Tomasz Banach / TwojaPogoda.pl
dalej