Którą ścieżkę wybrać?

@Paweł wybrał się na spacer wokół Ślęży, góry położonej niedaleko Wrocławia. Miał nie lada problem, którą ścieżkę wybrać.

Rozwidlenie ścieżki wokół Ślęży. Fot. Paweł / TwojaPogoda.pl
Rozwidlenie ścieżki wokół Ślęży. Fot. Paweł / TwojaPogoda.pl

Przygoda na Alasce: Wyścig psich zaprzęgów i pożegnanie z głuszą

Przez pół roku śledziliśmy losy dwóch młodych Polek ze Śląska, które postanowiły rzucić wszystko i wyjechać na Alaskę, aby spełnić swoje marzenie i żyć wśród dzikiej przyrody. Swojej podróży nie mogły nie zakończyć na wyścigu psich zaprzęgów.

We wnętrzu lodowego tunelu lodowca Black Rapids. Fot. Joanna i Gabriela.
We wnętrzu lodowego tunelu lodowca Black Rapids. Fot. Joanna i Gabriela.

Tradycja psich zaprzęgów jest głęboko zakorzeniona w historii Alaski. Wykorzystywane do lokalnego transportu i codziennej pracy, w surowych alaskańskich warunkach, nie miały sobie równych... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Najpogodniej jest na południowym zachodzie i północnym wschodzie. Na pozostałym obszarze chmur jest więcej i miejscami przynoszą one niewielkie opady śniegu. Wiatr wieje słabo ze wschodu i północnego wschodu. Temperatura wynosi od minus 16 stopni na północnym wschodzie i południowym wschodzie do minus 3 stopni na wyspach Wolin i Uznam.

Zdjęcie satelitarne w dniu 27 lutego 2018 o godzinie 9:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 27 lutego 2018 o godzinie 9:20. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Śnieżyce nad Adriatykiem

Tak wygląda zjawisko nazywane "efektem morza" we włoskiej miejscowości Falconara Marittima nad Morzem Adriatyckim. Zimne powietrze napływa nad ciepłą powierzchnię morza. Woda morska paruje i ogrzewa powietrze znajdujące się ponad nią. Para wodna resublimuje w śnieżynki, które następnie opadając w dużych ilościach tworzą zasłonę śnieżną. W krótkim czasie może spaść całkiem spora ilość białego puchu. We Włoszech to bardzo rzadkie zjawisko, nawet w zimie.

Tysiące ludzi zagrożonych głodem

Pracownicy ONZ ostrzegli, że między majem a lipcem aż 155 tysięcy mieszkańców Sudanu Południowego, jednego z najmłodszych krajów świata, będzie cierpieć z powodu głodu. Już teraz połowa mieszkańców, czyli około 5 milionów ludzi, znajduje się w sytuacji kryzysowej, którą pogłębia susza i postępujące zmiany klimatyczne. Niedostatek opadów daje się we znaki także w Republice Południowej Afryki, gdzie kończą się rezerwy wodne m.in. dla Kapsztadu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie na północy kraju zaczęło już rosnąć, na pozostałym obszarze stanie się to wieczorem. W tej chwili na barometrach mamy od 1016 hPa (lekko podwyższone) na południu do 1029 hPa (wysokie) na północnym wschodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Optyczne cuda nad Zamojszczyzną

@Ryszard zaobserwował dzisiaj o zachodzie Słońca na Zamojszczyźnie kilka fantastycznych zjawisk optycznych, które były skutkiem bardzo niskiej temperatury, unoszenia się w powietrzu kryształków lodowych i oczywiście padających na nie promieni słonecznych. Widoczne są trzy słońca, częściowe "halo słoneczne", czerwony krzyż na niebie i słup słoneczny.

Kamienna powódź w Nowej Zelandii

Ulewne deszcze niesione przez zanikający cyklon Gita w Nowej Zelandii doprowadziły do powodzi na rzece Rakaia. Rwący nurt zaczął przenosić kamienie i żwir, tworząc kamienną powódź. To niecodzienne zjawisko możecie zobaczyć na nagraniu.

Nawałnice pustoszą USA

Gwałtowne burze przetoczyły się nad stanami Kentucky, Indiana, Ohio i Teksas. W tym pierwszym stanie tornado zrujnowało wiele domów, zabijając 1 osobę. To pierwsza ofiara śmiertelna tornada w USA od 263 dni, a dokładniej od maja ubiegłego roku. W sumie w ciągu kilku ostatnich dni nawałnice pozbawiły życia co najmniej 6 osób, w tym roczne dziecko.

Wielki grad w świętym mieście islamu

Gigantyczne gradobicie nawiedziło Medynę w Arabii Saudyjskiej, jedno ze świętych miast islamu. Lodowe bryły wielkości piłek golfowych i tenisowych uszkodziły wiele samochodów. Ucierpiało też 50 osób, które zgłosiły do szpitali z obrażeniami głowy, kończyn i pleców. Gdy grad zaczął się roztapiać, doszło do licznych podtopień. Na poniższym nagraniu możecie zobaczyć biegające dzieci, próbujące schronić się przed gradzinami, które uderzają je w głowę.

Zdjęcie dnia: Wodospad Kamieńczyka

Wodospad Kamieńczyka to najwyższy wodospad w polskiej części Sudetów. Woda spada z wysokości 27 metrów trzema strugami. Aby go podziwiać musicie się udać szlakiem ze Szklarskiej Poręby w kierunku Schroniska "Kamieńczyk".

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Dlaczego podczas fali mrozów najcieplej jest nad morzem?

Podczas, gdy mieszkańcy wschodnich regionów naszego kraju znoszą przeszło 20-stopniowy mróz, to na plażach Bałtyku temperatura dotychczas nie spadła poniżej minus 10 stopni. Dlaczego nad morzem zimy są najłagodniejsze?

Plaża w gdańskim Brzeźnie. Fot. TwojaPogoda.pl
Plaża w gdańskim Brzeźnie. Fot. TwojaPogoda.pl

Ostatnie dni przynoszą mróz zarówno nocami, jak i w ciągu dnia, i to na przeważającym obszarze Polski. Jednak nie wszędzie jest on równie intensywny. Największy mróz panuje na północnym wschodzie oraz na terenach górzystych. Najmniejszy mróz mamy z kolei nad samym Bałtykiem... Zobacz cały artykuł

Astronomowie boją się cyberataku wywołanego przez obcą cywilizację

Technologie internetowe rozwijają się na naszej planecie w niesłychanym tempie. Niestety, w związku z tym pojawiają się coraz to nowe, niezwykle groźne zagrożenia. Chodzi tutaj przede wszystkim o złośliwe oprogramowanie, wirusy i potężne cyberataki, których celem jest kradzież tajnych informacji lub sparaliżowanie funkcjonowania strategicznych ośrodków przemysłowych atakowanych firm czy nawet całych krajów.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Najlepszym przykładem niech będzie słynny: Stuxnet, WannaCry czy NotPetya. Astronomowie twierdzą jednak, że najpotężniejszy w historii ludzkości i najbardziej straszliwy cyberatak na globalną sieć może nastąpić z głębi kosmosu, a pochodzić od obcej cywilizacji... Zobacz cały artykuł

Śnieg o zachodzie Słońca

Taki oto przeuroczy koniec dnia zaserwowała nam wczoraj pogoda.

Rzym sparaliżowany przez śnieg

Kolejne regiony Włoch pogrążają się w mrozie i opadach śniegu. Służby cywilne ostrzegają przed fatalnymi warunkami drogowymi i zalecają mieszkańcom pozostanie w domach. W Rzymie, gdzie w nocy spadł pierwszy śnieg od 6 lat, odwołano wszystkie zajęcia w szkołach. Ruch drogowy, kolejowy i lotniczy jest poważnie utrudniony. Dochodzi do rekordowej liczby wypadków i kolizji na drogach.

Fot. Twitter / @ArmyRenzi.
Fot. Twitter / @ArmyRenzi.

Izby przyjęć w szpitalach przeżywają oblężenie, bo wiele osób połamało się na śliskich chodnikach. Śnieg pokrył nie tylko śródziemnomorskie i adriatyckie plaże, ale też palmy. To świadczy o tym, że nie jest on w tych regionach częstym zjawiskiem.

26 stopni mrozu na Mazurach. Jest zimniej niż na wybrzeżach Antarktydy

Czy Polska może być zimniejsza od Antarktydy? Za sprawą arktycznego powietrza, które dociera do nas z północnej Rosji, temperatura spadła rano na Mazurach do minus 26 stopni. Na lodowym kontynencie było miejscami dużo cieplej.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Według pomiarów IMGW-PIB w Gołdapi, w pobliżu granicy z obwodem kaliningradzkim (Rosja) temperatura spadła do minus 26 stopni. To jak dotąd najniższa temperatura zmierzona na nizinach naszego kraju... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Miejscami na Pomorzu oraz na południu, południowym wschodzie i w centrum kraju występują słabe opady śniegu. Na pozostałym obszarze niebo przejaśnia się, a na zachodzie i północy jest bezchmurne. Wiatr wieje słabo z północy i północnego wschodu. Temperatura wynosi od minus 20 stopni na Mazurach do minus 7 stopni na wyspie Uznam.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Czasy się zmieniają, ale nie ludzie...

Mówi się, że przyroda się nie zmienia. I jest to prawdą, jeśli spojrzymy na zdjęcia poniżej. Te po lewej zostało wykonane w 1967 roku. Natomiast te po prawej w 2011 roku, na tej samej drodze Lake Shore Drive w Chicago. Co różni te dwie fotografie? Z pewnością nie masy śniegu i gołe od liści drzewa. Różnią się jedynie modelami samochodów. W obu przypadkach były one najnowszymi w swoich czasach, a mimo to skończyły w podobny sposób.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Ale to nie wina samochodów, że zagrzebały się w śniegu. Przecież dzisiaj dysponujemy techniką pozwalającą nam prognozować i ostrzegać przed potężnymi śnieżycami. A jednak mimo iż wiemy co nas czeka, niewiele nas to obchodzi. Nie słuchamy zaleceń władz, próbujemy na siłę zrobić to, co sobie zaplanowaliśmy, sądząc, że nie będzie tak źle, że nic złego się przecież nie stanie. Zamiast pozostać w domach zmierzamy w zaparte w sam środek śnieżnej otchłani. Mimo upływu blisko półwiecza finał walki z siłami przyrody jest zawsze taki sam i powyższe zdjęcia są tego najlepszym dowodem.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Znajdujemy się w zasięgu potężnego wyżu znad Skandynawii. Ciśnienie jest bardzo wysokie, ale będzie przez cały dzień spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1026 hPa na południu do 1032 hPa na północy kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Piękny lot rakiety SpaceX widoczny z samolotu

Jednemu z pasażerów samolotu lecącego nad wodami Oceanu Spokojnego, udało się uwiecznić na filmie lot rakiety Falcon-9 od SpaceX z misją PAZ. Start rakiety nastąpił kilka dni temu z bazy Vandenberg Air Force Base w Kalifornii. Podczas misji na orbicie został umieszczony hiszpański satelita PAZ, a wraz z nim dwa mikro-satelity StarLink, które są pierwszymi elementami infrastruktury kosmicznego Internetu od SpaceX.

dalej