Lodowaty kres dnia w Górach Sowich

@Krzysztof był dzisiaj świadkiem pięknego zachodu Słońca w Górach Sowich. Mimo, że barwy końca dnia były rozgrzewające, to jednak lodowate powiewy wiatru, obniżające temperaturę odczuwalną do minus 19 stopni, nie pozwalały zapomnieć, że to przecież prawdziwa zima.

Zachód Słońca w Górach Sowich. Fot. Krzysztof / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Górach Sowich. Fot. Krzysztof / TwojaPogoda.pl

Potężne trzęsienie na Nowej Gwinei

Trzęsienie ziemi o sile M7.5 nawiedziło o godzinie 18:44 środkowo-wschodnią część wyspy Nowa Gwinea na zachodniej Oceanii. Epicentrum zlokalizowane było w zachodniej części Papui-Nowej Gwinei, około 600 kilometrów na północny zachód od Port Moresby, stolicy kraju. Brak jest informacji o ofiarach. Z kolei o godzinie 19:28 wstrząs o umiarkowanej sile M5.0 nawiedził Tajwan, gdzie na początku lutego w potężnym wstrząsie zginęło 17 osób.

Potężne trzęsienie na Nowej Gwinei

Mróz przestaje żartować

W nocy i o poranku w większości regionów kraju temperatura może spaść do -15/-20°C, a przy gruncie do -20/-25°C. Przy wietrze osiągającym 10-15 km/h odczuwalnie może być jeszcze zimniej. Zwracajmy uwagę na wszystkie osoby spędzające noc pod gołym niebem, w altankach ogrodowych, w parkach czy na przystankach. Alarmujmy służby pod numerem 112.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Jesień za miastem

Pora na chwilę relaksu. Piękne zdjęcia jesieni, tym razem za miastem.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Twoje auto jutro może przegrać z mrozem. Jak sobie wtedy radzić?

Jeśli od jesieni czekaliście z wymianą płynów, części czy drobnych usterek w swoich samochodach, to zapewne teraz tego żałujecie. Niestety, fala dużych mrozów sprawiała, że na parkingach, ulicach i przy skrzyżowaniach widać samochody, które odmówiły posłuszeństwa. Jak w tych dniach przetrwać na drodze i uniknąć niemiłych niespodzianek?

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Przy tak niskich temperaturach, jakie obecnie panują nad naszym krajem, większość problemów technicznych z samochodami dotyczy akumulatora i instalacji. Ze statystyk wynika, że przy mrozach wynoszących... Zobacz cały artykuł

Na Księżycu jest więcej wody, niż do tej pory sądziliśmy. Jest wszędzie

Wraz z przygotowaniami do powrotu ludzi na Srebrny Glob, prowadzone są intensywne badania naturalnego satelity naszej planety, abyśmy mogli rozwikłać jego największe tajemnice, co ma niebagatelne znaczenie w jego kolonizacji.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Oczywiście najważniejszym aspektem przetrwania w panującym tam wyjątkowo niegościnnym środowisku jest woda. Do tej pory świat nauki uważał, że ten życiodajny płyn w postaci stałej pokrywa kratery na obszarach biegunowych. Jednak najnowsze badania... Zobacz cały artykuł

Wykorzystaj mróz i zobacz pył diamentowy oraz efekt Mpemby

Mroźne dni i noce przynoszą nam niezwykłe zjawiska optyczne na niebie. Mogą być uważane za manifestację obcej cywilizacji, ale w rzeczywistością są uroczym owocem współpracy Słońca i ziemskiej atmosfery. Dowiedzcie się, jak je obserwować.

Halo słoneczne. Fot. YouTube / Kalle Centergren.
Halo słoneczne. Fot. YouTube / Kalle Centergren.

Fala arktycznych mrozów to wyjątkowa okazja do podziwiania niecodziennych zjawisk atmosferycznych, które pojawiają się tylko wówczas, gdy temperatura spada co najmniej do kilkunastu stopni poniżej zera... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Najpogodniej jest na południowym zachodzie kraju. Na pozostałym obszarze chmurzy się, a miejscami na północnym zachodzie i południowym wschodzie prószy śnieg. Wiatr wieje słabo z północnego wschodu. Temperatura wynosi od minus 12 stopni na Suwalszczyźnie do minus 2 stopni na zachodnim Pomorzu.

Zdjęcie satelitarne w dniu 25 lutego 2018 o godzinie 13:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 25 lutego 2018 o godzinie 13:15. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Fotografowanie płatków śniegu

Co można robić w mroźny dzień? @Damian fotografuje płatki śniegu, ponieważ przy niskiej temperaturze są one suche i nie roztapiają się. Są wdzięcznym obiektem dla lubiących fotografię w wersji makro.

W Gołdapi minus 24 stopnie

Gołdap na Mazurach była dzisiaj najzimniejszą miejscowością na nizinach, gdzie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) prowadzi oficjalne pomiary. Temperatura około godziny 3:00 nad ranem spadła do minus 24 stopni. Przy gruncie musiało być niemal 30 stopni na minusie. Podobnie lodowato następnych nocy i ranków będzie w różnych regionach wschodniej Polski, a także w kotlinach okołogórskich.

W Gołdapi minus 24 stopnie

Prognoza 16-dniowa: Nadchodzi olbrzymie ocieplenie. To już wiosna?

Luty kończy się siarczystymi mrozami, jakich w tym roku nie widzieliśmy. Czy marzec przegna zimę tam, gdzie jej miejsce i zaprosi pod nasze strzechy wiosnę? A może zima rozpakowała walizki na dłużej? Sprawdźmy prognozę 16-dniową.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Naprawdę rzadko się zdarza, aby w ciągu zaledwie 2 tygodni temperatura popadała w aż tak duże skrajności. W najzimniejsze popołudnia będzie miejscami nawet minus 12 stopni, zaś w najcieplejsze dni termometry pokażą... Zobacz całą prognozę

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Mamy bardzo mroźny poranek. Na przeważającym obszarze kraju temperatura wynosi kilkanaście stopni poniżej zera. Najzimniej jest na Mazurach, minus 15 stopni, a najcieplej na zachodnim wybrzeżu, około minus 5 stopni. Na południu oraz miejscami na północy kraju chmurzy się i przelotnie prószy śnieg. Na pozostałym obszarze jest bezchmurnie. Wiatr wieje słabo z północy.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Słoń zdewastował obóz

Mieszkańcy południowej Azji czczą słonie, które według nich są świętymi zwierzętami. Jednak te od czasu do czasu wpadają we wściekłość, głównie za sprawą osaczenia przed ludzi. Jeden z takich słoni staranował obóz dla uchodźców z muzułmańskiej grupy etnicznej Rohingja w Kutupalong w Bangladeszu. Dziki rajd skończył się śmiercią 2 osób, w tym dziecka, i poranieniem 30 osób. Zrujnowanych jest 100 prowizorycznych chat.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest bardzo wysokie, ale zaczęło powoli spadać. W tej chwili na barometrach mamy od 1027 hPa na południu do 1034 hPa na północy kraju. Biomet pozostaje niekorzystny.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zima w górskich lasach

Wiosna najpóźniej dociera w góry, dlatego śnieg potrafi tam przeleżeć nawet do maja lub czerwca. Gdy na nizinach jest przyjemne ciepło, a przyroda budzi się do życia, to w górskim lesie wciąż jest iście zimowo. Zobaczcie te piękne krajobrazy.

Aura zmienia się jak w kalejdoskopie. Słońce i śnieżyce na przemian

Sobota przynosi nam w pogodzie przysłowiowy groch z kapustą, ponieważ na przemian, co kilkanaście minut, niebo rozpogadza się, aż do błękitu, by po chwili nadciągały śnieżyce, miejscami z piorunami.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nad południową Polską wędruje dzisiaj (24.02) front okluzji, za sprawą którego doszło do dużego zróżnicowania temperatury na poszczególnych wysokościach troposfery... Zobacz cały artykuł

Kelvin nad wyschniętą Australią

Cyklon tropikalny Kelvin (na poniższym zdjęciu satelitarnym) przeszedł nad północną Australią, gdzie dominują pustynie i półpustynie. Przyniósł ulewne deszcze, które spowodowały, że okresowe rzeki, przez większą część roku pozostające wyschnięte, po same brzegi wypełniły się wodą. Doszło do podtopień. Deszcz ma jednak i swoje korzystne oblicze, ponieważ zaczęły kwitnąć pustynne kwiaty, pięknie przyozdabiając krajobrazy.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Zdjęcie dnia: Lodowe cudo

Szadź, która pojawiła się na skutek mgły i mrozu, potrafiła zmienić zwykłą łodygę w dzieło sztuki.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Zamarzły już 43 osoby. Jak przetrwać falę arktycznych mrozów?

Gdy temperatura spada poniżej minus 15 stopni, mróz staje się niebezpieczny dla naszego organizmu, dlatego warto dowiedzieć się kilku podstawowych zasad, które nas przed tym ochronią. Jak zadbać o siebie, innych ludzi i zwierzęta w najsroższe dni tej zimy?

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) od początku sezonu zimowego w całej Polsce na skutek wychłodzenia organizmu zmarły już 43 osoby, w tym 4 w ciągu ostatniej doby, a 15 od początku lutego... Zobacz cały artykuł

Zima na Wyspach Kanaryjskich

Spokojnie, jeśli zamierzacie powylegiwać się na kanaryjskich plażach nie musicie się obawiać śniegu i mrozu. Akcenty zimowe pojawiły się jedynie w wyżej położonych częściach wyspy La Palma, gdzie śnieg o tej porze roku jest całkowicie normalny.

dalej