Leśniczego bliskie spotkanie z misiami

Kazimierz Nóżka, leśnik z Bieszczad, podczas codziennej przechadzki po lesie natknął się na niespodziewanych gości, których raczej nikt nie chciałby spotkać na swej drodze. Niedźwiedzica z młodymi była na wyciągnięcie ręki. Gdy misie spojrzały mu prosto w oczy, leśniczy zaszeptał ze strachu "o matko, o Boże". Na szczęście po chwili drapieżniki oddaliły się. To spotkanie mogło się skończyć dla naszego ulubionego leśnika bardzo źle. Zobaczcie.

‘Oumuamua staje się coraz bardziej tajemnicza

‘Oumuamua (Posłaniec), czyli planetoida, pochodząca z obcego układu planetarnego, która przemierza nasz Układ Słoneczny od kilku miesięcy, bacznie obserwowana jest przez świat astronomii.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Najnowsze badania, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Belfaście, pokazują, że ten obiekt jest bardziej tajemniczy, niż nam się do tej pory wydawało... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Nad Polską nadal odminują niskie chmury warstwowe Stratus, jednak na coraz większym obszarze zaczynają one się przecierać. Jednak na większe rozpogodzenia mogą liczyć tylko mieszkańcy Dolnego Śląska i Suwalszczyzny, gdzie miejscami jest bezchmurnie. Z kolei pasie od Górnego Śląska przez Kielecczyznę i Lubelszczyznę po Mazowsze prószy słabo śnieg. Wiatr wieje z południowego wschodu. Temperatura wynosi od minus 5 stopni na Podlasiu do plus 2 stopni na Dolnym Śląsku

Zdjęcie satelitarne w dniu 15 lutego 2018 o godzinie 12:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 15 lutego 2018 o godzinie 12:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Pora na kolejne podsumowanie zimy. Co dotychczas nam przyniosła?

Pora na kolejne podsumowanie sezonu zimowego, który coraz większymi krokami zbliża się do końca. Sprawdźmy, gdzie spadło najwięcej śniegu, jak długo już leży i jakie najniższe temperatury odnotowaliśmy.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Dwa pierwsze miesiące zimy zapisały się nadzwyczaj łagodnie. W grudniu wyjątkowo wysokie temperatury mieliśmy głównie we wschodniej części kraju, zaś w styczniu w regionach zachodnich i południowych... Zobacz cały artykuł

5. rocznica meteoru czelabińskiego

Równo 5 lat temu 30 kilometrów nad Czelabińskiem w Rosji eksplodowała 20-metrowa kosmiczna skała. Jej fragmenty spadły na ziemię i obecnie można je oglądać w różnych muzeach na świecie. Eksplozja wydzieliła energię o równowartości wybuchu około 400-500 kiloton trotylu. Fala uderzeniowa, która dotarła do ziemi, spowodowała zbicie okien w kilku tysiącach budynków. Rannych zostało blisko 1500 osób. Zobaczcie kompilację nagrań z tego zdarzenia:

Niszczycielski wiatr w Pjongczang

Od początku igrzysk pogoda daje się we znaki sportowcom i organizatorom, zwłaszcza z powodu porywistego wiatru, który tym razem wiał tak mocno, że przewracał namioty, przenosił stalowe ogrodzenia i niszczył drogowskazy. W powietrzu unosiły się szczątki, które uderzały w ludzi. 16 osób zostało rannych, w tym 3 kibiców. Obecnie pogoda poprawiła się, zza chmur wyjrzało słoneczko, a wiatr osłabł.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Kolejny pochmurny poranek na przeważającym obszarze kraju. Miejscami na zachodzie, południu i wschodzie prószy słabo i przelotnie śnieg. Na przejaśnienia możemy liczyć lokalnie na zachodzie i północy. Wiatr wieje słabo ze wschodu. Termometry pokazują od minus 6 stopni na wschodzie do minus 1 stopnia na zachodzie kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Wielkie odśnieżanie w Moskwie

Przypomnijmy, że niedawno w Moskwie w ciągu 2 dni spadło prawie pół metra śniegu. Jak Moskwianie poradzili sobie ze śnieżnym żywiołem? Łatwo nie było, ponieważ zgodnie z przepisami, na jego usunięcie służby miały zaledwie 10 dni. Do pracy przystąpiło więc aż 80 tysięcy pracowników, wyposażonych w 17 tysięcy urządzeń do odśnieżania. Do usunięcia było 85 milionów metrów sześciennych śniegu. Gdyby go załadować na wagony kolejowe, to obiegłyby one całą Ziemię na równiku.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest wysokie i póki co stabilne, jednak po południu zacznie spadać. W tej chwili wynosi ono od 1023 hPa w Małopolsce do 1028 hPa na Suwalszczyźnie. Biomet balansuje między obojętnym a niekorzystnym.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Wiruje i zawiewa śniegiem w Szkocji

Ależ pięknie wiruje układ niskiego ciśnienia, który znajduje się na południe od wybrzeży Islandii. To właśnie on przyniósł opady śniegu w Szkocji. Na nizinach i wyżynach spadło od 1 do 3 cm białego puchu, jednak w górach nawet 10 cm. Jakby tego było mało, to jeszcze wieje z siłą huraganu. W paśmie Cairngorms porywy osiągają aż 176 km/h.

W Chorwacji zima na całego

U nas takie ilości śniegu to byłyby kataklizm. Niemal metrowa warstwa białego puchu pokryła miejscowość Delnice w północno-zachodniej Chorwacji. Mieszkańcy poszli spać podczas śnieżycy, a obudzili się zasypani.

Walentynki na Ziemi i w kosmosie

Pogoda też bywa zakochana. Chmurki przybierają wtedy kształt serca.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Czyżby Walentynki obchodzono też na Marsie? Satelity uwieczniające powierzchnię Czerwonej Planety nie raz trafiały na kratery w kształcie serduszek. Przyroda nie przestaje nas zadziwiać.

Fot. NASA.

Turyści zdewastowali słynną plażę

Plaża Maya Bay w Tajlandii, która sławę zyskała po filmie "Niebiańska plaża" z Leonardo DiCaprio, zostanie zamknięta od początku czerwca do początku września, ponieważ najazd turystów jest tak duży, że tamtejsza rafa koralowa została dosłownie zdewastowana. Każdego dnia odwiedza ją 5 tysięcy turystów. Jeśli planujecie latem podróż do Tajlandii, weźcie to pod uwagę.

Fot. Wikipedia / Maksym Kozlenko.
Fot. Wikipedia / Maksym Kozlenko.

Naukowcy alarmują, że łącznie u wybrzeży Tajlandii uszkodzonych jest aż 80 procent raf koralowych, głównie z powodu odprowadzania przez hotele zanieczyszczonej wody do morza oraz wszechobecnych tworzyw sztucznych. Jeśli mieszkańcy i turyści się nie opanują, to ten piękny kraj straci swój urok, a dotąd czyste morza staną się wysypiskami śmieci.

Złe wieści dla amatorów burz. Im cieplej, tym piorunów będzie mniej

Mamy złą wiadomość dla amatorów burz, ponieważ, jak wynika z najnowszych modelowań klimatycznych, w przyszłości, gdy klimat będzie się jeszcze bardziej ocieplać, burz będzie coraz mniej. Jak to możliwe?

Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl
Fot. Piotr Wojakowski / TwojaPogoda.pl

Im bardziej poznajemy ziemski klimat i próbujemy przewidzieć, co będzie się z nim działo w przyszłości, gdy następować będzie dalszy wzrost średniej globalnej temperatury, tym bardziej nas to zaskakuje... Zobacz cały artykuł

Najmroźniejszy miesiąc na zdjęciach

Czy najmroźniejszy miesiąc w roku może być piękny? Oczywiście! Zobaczcie wybrane przez nas najlepsze zdjęcia minionego miesiąca, a z pewnością zachwycą Was przepiękne krajobrazy stycznia w Polsce.

Pierwsza ekspedycja, która zbada nieznany ekosystem Antarktydy

W lipcu ubiegłego roku cały świat obserwował proces pękania Lodowca Szelfowego Larsena na Antarktyce. Wówczas satelita Sentinel-1 przesłał spektakularne zdjęcia, na których mogliśmy zobaczyć odłamanie się ogromnej góry lodowej.

Fot. BAS.
Fot. BAS.

Ma ona obecnie powierzchnię aż 5800 kilometrów kwadratowych, a więc jest ponad 10 razy większa od powierzchni Warszawy. Naukowcy natychmiast ogłosili, że chcą zbadać te obszary... Zobacz cały artykuł

Wyprawa na rosyjski biegun zimna

Jeśli lubicie lodowate klimaty, to zabieramy Was w podróż do Jakucji, najzimniejszego miejsca w Rosji. Ubierzcie się naprawdę ciepło, bo temperatura o tej porze roku lubi tam spadać poniżej minus 50 stopni. Zobaczycie, jak w takich skrajnych warunkach żyją na co dzień mieszkańcy Jakucka oraz Ojmiakonu.

Roadster dziś zniknie z pola widzenia teleskopów. Zobaczcie to na żywo

Czerwony Roadster od Tesli i kierujący nim Starman dziś znikną z pola widzenia teleskopów pracujących w ramach projektu Virtual Telescope. Z tej okazji astronomowie amatorzy przygotowali fajną niespodziankę.

Fot. SpaceX.
Fot. SpaceX.

Otóż o godzinie 13:15 czasu polskiego będziecie mogli na żywo zobaczyć moment zniknięcia Roadstera, a właściwie białej kropki przemieszczającej się po rozgwieżdżonym niebie. Sportowiec od Tesli przez kolejne miesiące będzie zmierzał w kierunku pasa planetoid, a nie, jak wcześniej informowano, na orbitę Marsa... Zobacz to na żywo

Co dalej z zimą? Pytania i odpowiedzi

Każdego dnia otrzymujemy od Was mnóstwo pytań dotyczących tego, co będzie działo się w pogodzie w najbliższym czasie, zwłaszcza, że prognozy ostatnio szaleją, raz wskazując rychłe przedwiośnie, a innym razem uderzenie zimy. Co nas czeka?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Pogoda w ostatnim czasie nie jest sprawiedliwa. We wschodniej połowie kraju było zdecydowanie bardziej śnieżnie i mroźno niż w połowie zachodniej, gdzie śnieg dotychczas pojawiał się na krótko i w bardzo niewielkich ilościach, w dodatku popołudnia częściej były na plusie niż na minusie... Zobacz cały artykuł

Na Karaibach wybucha błotny wulkan

Na karaibskiej wyspie Trinidad po 23 latach przebudził się błotny wulkan nazywany przez miejscowych Devil's Woodyard, ponieważ jak głosi legenda, diabeł wyszedł spod ziemi, aby powalić drzewa, pod którymi wulkan znajdował się podczas swojej pierwszej odnotowanej erupcji w 1852 roku. W 1995 roku zabił 1 osobę, a 31 rodzin pozostawił bez dachu nad głową. Tego typu wulkany wypluwają z siebie błoto nawet na wysokość wielu metrów, prowadzą też do zapadania się ziemi.

dalej