Co się teraz dzieje w pogodzie?

W większości regionów kraju poranek jest pochmurny, a na południu i wschodzie słabo i przelotnie prószy śnieg. Przejaśnienia występują na zachodzie i północnym wschodzie. Lokalnie na zachodzie zalegają gęste mgły, które osadzają szadź. Wiatr wieje słabo z północnego wschodu. Temperatura wynosi od minus 7 stopni na krańcu południowo-zachodnim do zera na Nizinie Środkowomazowieckiej.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Głęboki niż nad Atlantykiem

Nad północnym Atlantykiem, między wybrzeżami Grenlandii, Islandii i Irlandii, pogłębia się okazały niż. W jego centrum ciśnienie spadło do 940 hPa. Chmury układają się w nim koncentrycznie przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Jego fronty atmosferyczne przyniosą dzisiaj ulewne deszcze na Wyspach Brytyjskich, a następnie opady śniegu. W Szkocji białego puchu może spaść sporo.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest lekko podwyższone i przez cały dzień będzie powoli rosnąć. W tej chwili barometry pokazują od 1016 hPa na południowym wschodzie do 1020 hPa na północy kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Tajemnicza fioletowa poświata

Zagadkowe zjawisko było widoczne nad Filipinami. Na niebie pojawiła się fioletowa poświata. Nie udało się ustalić jej źródła.

Podobne zjawisko widoczne było w 2015 roku nad Nowym Jorkiem. Fioletowa poświata pojawiła się w jednym tylko punkcie nieba. To było naprawdę zadziwiające. Niektórzy byli zdania, że był to skutek iluminacji jakiegoś budynku. Jednak nic podobnego nie pojawiło się ani wcześniej, ani później.

Mróz zmniejszył zasięg

Dzisiaj przez cały dzień na minusie było już tylko miejscami w głębi Pomorza, w górach i na pogórzu, gdzie termometry pokazywały najwyżej minus 2 stopnie. Na pozostałym obszarze kraju było na plusie, do 5 stopni miejscami w dzielnicach zachodnich. Jutro i w następnych dniach nieduży mróz w ciągu dnia wróci do wschodnich regionów.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Cyklon zdewastował wyspy Tonga

Potężny cyklon tropikalny Gita zdewastował wyspy Tonga na Pacyfiku. Mieszkańcy mówią, że to jeden z najbardziej niszczycielskich żywiołów, jaki przeżyli. W Nuku'alofa, stolicy kraju, dachy straciło około 40 procent budynków. Poważnie uszkodzony jest też 100-letni gmach parlamentu. Na szczęście nikt nie zginął. Rannych zostało 30 osób. Wiele wiosek jest bez prądu, a tysiące drzew zostało połamanych. Wiatr osiągał średnią prędkość 230 km/h. Obecnie Gita przechodzi nad Fidżi.

Agung ani myśli się uspokoić

Wulkan Agung na indonezyjskiej wyspie Bali wybuchł zaledwie dzień po tym, jak władze obniżyły stopień zagrożenia erupcją z najwyższego czwartego do trzeciego. Kolumna popiołów i gazów osiągnęła wysokość 1,5 kilometra. W październiku z podnóży wulkanu ewakuowano 140 tysięcy osób. Część z nich, zamieszkująca w promieniu do 4 kilometrów od krateru, wciąż nie może wrócić do swych domów.

Zdjęcie dnia: Pracowite pszczółki

Czy wiecie, że pszczoły zakładają duże kolonie, nazywane rodzinami pszczelimi, które w przypadku niektórych gatunków liczą nawet 80 tysięcy osobników? Pracowite pszczółki są bardzo wytrzymałymi owadami, ponieważ potrafią przetrwać temperaturę dochodzącą w cieniu do 47 stopni. Pszczoły widzą promieniowanie ultrafioletowe, te same, przed którym próbujemy się uchronić nakładając na skórę kremy podczas kąpieli słonecznej.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

NASA chce pozyskać tlen ze szczątkowej atmosfery Marsa i zasiać tam życie

NASA ma wielkie plany kolonizacji Czerwonej Planety. Jest to niezwykle ważne dla ludzkości ze względu na zabezpieczenie jej przed globalnym kataklizmem, który może dotknąć Ziemię w każdym momencie, oraz realizację wielkiego planu przemiany nas w cywilizację kosmiczną.

Fot. NASA
Fot. NASA

Aby w ogóle stało się to realne, najpierw musimy opracować odpowiednie technologie i je przetestować. Nie będzie to łatwe zadanie, ale nie możemy zrezygnować, bo waży się przyszłość naszej cywilizacji... Zobacz cały artykuł

Norwegia w okowach śniegu

Śnieżyce z prawdziwego zdarzenia przeszły nad norweskim regionem Hordaland. Obecnie grubość pokrywy śnieżnej wynosi nawet 3 metry. Bogaty w wodę śnieg uziemił samochody, które mieszkańcy musieli całymi godzinami wygrzebywać spod białej pierzynki. Transport drogowy został całkowicie sparaliżowany.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Renata Semenovic-Kaminskiene.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Renata Semenovic-Kaminskiene.

W Indiach grad zabił 4 osoby

Potężne gradobicie przeszło nad indyjskim stanem Maharasztra. Jak informuje dziennik "Times of India" lodowe bryły były tak duże i spadały z takim impetem, że zabiły 4 osoby. Wielu mieszkańców trafiło do szpitali z obrażeniami ciała, zwłaszcza głowy. Poniżej możecie zobaczyć, jak wyglądało to gradobicie.

Drzemał przez prawie 300 lat, a teraz budzi się i zagraża Europie

Na Islandii budzi się wyjątkowo niebezpieczny wulkan Öræfajökull, który ostatnio raz dawał o sobie znać blisko 300 lat temu. Jeśli wybuchnie, może pokryć wyspę grubą warstwą popiołów. Jednak skutki mogą dotknąć także kontynentalną Europę.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Lokalne media na Islandii nazywają wyspę "beczką prochu", ponieważ ostatnio pobudkę z długiego snu przejawiało tam kilka niebezpiecznych wulkanów. Jednak tym zdecydowanie najgroźniejszym jest Öræfajökull... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Miejscami w centrum oraz na krańcach południowych i południowo-wschodnich występują słabe opady śniegu. Na pozostałym obszarze przejaśnia się, a na miejscami na zachodzie i środkowej północy także rozpogadza. Lokalnie na południu i wschodzie jest mglisto. Wiatr wieje słabo, na zachodzie z południowego zachodu, a na wschodzie z północy. Temperatura przeważnie oscyluje lekko poniżej zera.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Bliskie uderzenia błyskawic

Zobaczcie czterdzieści uderzeń piorunów, które wystąpiły tak blisko, że niewiele brakowało, aby zabiły osoby, które je sfilmowały. Pamiętajcie, że każdego roku na świecie od porażenia piorunami ginie kilka tysięcy osób. Nawet przeżycie zwykle kończy się reperkusjami zdrowotnymi. Dlatego też z potęgą burzy nie igrajcie.

Gita dewastuje rajskie wyspy

Potężny cyklon o imieniu Gita przechodzi nad wyspiarskimi krajami Oceanu Spokojnego. Żywioł osiąga przedostatnią, czwartą kategorię, a to oznacza, że archipelag Tonga, gdzie wędruje oko cyklonu, jest dewastowany wiatrem o średniej prędkości 230 km/h, a w porywach do nawet 280 km/h. Chmury burzowe przynoszą wichury i ulewy także na Samoa, Samoa Amerykańskim i Fidżi. Jeszcze dziś Gita może nasilić się do najwyższej, piątej kategorii. To oznacza prawdziwy kataklizm.

Zdjęcie satelitarne cyklonu Gita. Fot. NASA.
Zdjęcie satelitarne cyklonu Gita. Fot. NASA.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Dzisiaj nie będzie można za ból głowy i łupanie w kościach obarczać winą ciśnienie, ponieważ nie dość, że będzie stabilne, to jeszcze na optymalnym dla naszego samopoczucia poziomie. W tej chwili barometry pokazują od 1015 hPa na Pomorzu do 1019 hPa na Dolnym Śląsku.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Co dalej z Puszczą Białowieską?

Komisja Europejska przyjęła wyjaśnienia Polski dotyczące wstrzymania wycinki w Puszczy Białowieskiej. Polska strona przedstawiła materiały, w tym m.in. zdjęcia satelitarne, które wskazują, że wykonuje wszelkie zalecenia wynikające z postanowienia Trybunału z 20 listopada 2017 roku. Komisja tym samym postanowiła nie występować do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kary. Czy to oznacza koniec sporu leśników i ekologów?

Puszcza Białowieska. Fot. TwojaPogoda.pl
Puszcza Białowieska. Fot. TwojaPogoda.pl

Diabełek śnieżny na olimpiadzie

Na torze snowboardowym w Pjongczangu pojawił się dzisiaj diabełek śnieżny. Zjawisk, które nazywane jest też trąbą śnieżną lub wirem śnieżnym, powstaje na skutek lokalnej intensywnej konwekcji, a więc oddawania ciepła, w tym przypadku przez powierzchnię pokrywy śnieżnej. Innymi odmianami tego zjawiska są trąba pyłowa i trąba ogniowa.

Cyklon Sanba pustoszy Azję

Cyklon tropikalny Sanba przechodzi nad Filipinami, gdzie przynosi gwałtowne burze, ulewne deszcze i porywisty wiatr. Zagrożenie stwarzają powodzie i osunięcia ziemi. W najgorzej sytuacji znajdują się mieszkańcy środkowych i południowych regionów tego wyspiarskiego kraju. W następnej kolejności cykloniczne chmury dotrą nad Wietnam, Laos i Kambodżę. Tam również może dojść do katastrofalnych w skutkach powodzi.

Zdjęcie satelitarne cyklonu Sanba nad Filipinami. Fot. NASA / NOAA / Suomi NPP / VIIRS.
Zdjęcie satelitarne cyklonu Sanba nad Filipinami. Fot. NASA / NOAA / Suomi NPP / VIIRS.

Zamieć śnieżna w Reykjaviku

Potężna zamieć śnieżna przetoczyła się nad Reykjavikiem, stolicą Islandii. Porywy wiatru podczas opadów śniegu dochodziły do 105 km/h. Naprawdę ciężko było ustać na nogach.

dalej