Rosja: Próbowali zbadać źródło radioaktywnej chmury. Zostali złapani

Francuscy dziennikarze udali się do Rosji, aby wyśledzić źródło radioaktywnego obłoku, który na przełomie września i października nadciągnął nad Europę. Niestety, na miejscu spotkała ich niemiła niespodzianka.

Fot. Pexels.
Fot. Pexels.

Przypomnijmy, że na początku października Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) poinformowała iż powietrzu nad Europą, w tym także nad Polską, wykryto promieniotwórczy izotop Ruten-106. Informację tę potwierdził francuski Państwowy Instytut Bezpieczeństwa Radiologicznego... Zobacz cały artykuł

Naturalne fajerwerki nad Australią

O tej porze roku burze nie należą do częstych zjawisk, dlatego żeby zobaczyć na własne oczy taki widok, jak ten uwieczniony w Australii, będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Burze są jednak nie tylko malownicze, ale też niszczycielskie. Ta, która przeszła m.in. nad Brisbane, wygenerowała 265 tysięcy piorunów, powodując przerwy w dostawach prądu do 130 tysięcy odbiorców. Z ulewnym deszczem spadł grad wielkości piłki tenisowej.

Śnieg sparaliżował Pjongczang

Śnieżyca, która minionej nocy nawiedziła obszar igrzysk olimpijskich, spowodowała paraliż na głównej drodze łączącej Pjongczang z nadmorskim Gangneung. W zaspach utknęły samochody i autobusy. Okazało się, że te drugie nie zostały wyposażone ani w opony zimowe, ani też w łańcuchy. Kierowcy busów odmówili jazdy, tłumacząc się zagrożeniem dla pasażerów. Turystom pozostał długi spacer na przeszło 20-stopniowym mrozie. Organizatorzy igrzysk przeprosili za problemy.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wkrótce powstanie Międzynarodowe Obserwatorium Księżycowe

Niebawem Srebrny Glob zostanie przemieniony w zaawansowane obserwatorium kosmiczne, dzięki któremu jeszcze dokładniej będziemy mogli badać otaczającą nas przestrzeń kosmiczną.

Fot. Michael Carroll / ILOA.
Fot. Michael Carroll / ILOA.

International Lunar Observatory Association (ILOA) i Moon Express ogłosiły właśnie, że podjęły współpracę w celu dostarczenia pierwszego teleskopu organizacji na Południowy Biegun Księżyca w 2019 roku... Zobacz cały artykuł

Tyle śniegu w Tatrach nie było w lutym od lat. Coraz bliżej rekordu

Ta zima w najwyższych polskich górach należy do najbardziej śnieżnych na tle wielu lat. Już w połowie grudnia śniegu było najwięcej od początku tego wieku. Do dzisiaj pokrywa zwiększyła się niemal o połowę. Ile zostało do rekordu wszech czasów?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

255 cm to najwyższa grubość pokrywy śnieżnej zmierzona w tym sezonie zimowym na szczycie Kasprowego Wierchu w Tatrach. Jak wynika z danych IMGW tyle śniegu w lutym nie było tam od 9 lat... Zobacz cały artykuł

Apartament dla fenków

Prześmieszne fenki z wrocławskiego zoo doczekały się remontu swojego wybiegu wewnętrznego. Teraz to prawdziwy apartament z wszelkimi wygodami. Fenek pustynny to niewielki lis, który żyje na wolności na Półwyspie Arabskim i w północnej Afryce, zwłaszcza na Saharze.

Fot. Zoo Wrocław / www.zoo.wroclaw.pl
Fot. Zoo Wrocław / www.zoo.wroclaw.pl

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie kraju niebo przejaśnia się i rozpogadza. Na pozostałym obszarze jest pochmurno, a miejscami w pasie od Warmii i Mazur przez Mazowsze i Ziemię Łódzką po Śląsk, Małopolskę i Kielecczyznę słabo i przelotnie prószy śnieg. Wiatr wieje z kierunków południowych. Temperatura wynosi od minus 2-3 stopni na wschodzie do plus 1 stopnia na zachodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Grad większy od ludzkiej pięści

Kolejne zdjęcia z okolic miasta Cordoba w Argentynie, gdzie kilka dni temu spadł olbrzymi grad, jeden z największych, jakie zna meteorologia. Największe lodowe bryły miały średnicę około 17 cm. Początkowo świat obiegła informacja, że gradziny miały nawet 23 cm, ale nie udało się tego potwierdzić zdjęciami. Nie można wykluczyć, że zanim je zmierzono, uległy częściowemu roztopieniu. Rekord ogólnoświatowy z 2010 roku to 20 cm.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe.

Grad tworzy się w chmurze burzowej o nazwie cumulonimbus, gdy złączają się ze sobą krople wody. Unoszone są one przez prądy na wysokość ponad 10 kilometrów, gdzie krople przy temperaturze minus 50 stopni... Dowiedz się więcej

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Po kilku dniach nieustannego spadku, ciśnienie w ostatnich godzinach zaczęło rosnąć. Jutro o tej porze będzie wyższe o około 10 hPa. W tej chwili na barometrach mamy od 1005 hPa (lekko obniżone) na Pomorzu do 1012 hPa (w normie) na Podkarpaciu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Bajeczna zima w słowackich Tatrach

@Rafał wybrał się dzisiaj w słowackie Tatry. Zobaczcie jakie bajeczne krajobrazy tam panują.

Zdjęcie dnia: Głodne sarenki

Gdy ściska mróz całe stadko sarenek poszukuje pożywienia na ośnieżonym polu uprawnym.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Sonda New Horizons bije rekord zasięgu obserwacji

Sonda New Horizons, która w 2015 roku pozwoliła ludzkości zobaczyć Plutona w niesamowitych szczegółach i dostarczyła nam wiele cennych informacji o tej planecie karłowatej, obecnie odbywa kolejną fascynującą misję, a jej efekty właśnie zaprezentowała NASA.

Fot. Pexels.
Fot. Pexels.

Urządzenie wykonało zdjęcie obiektów znajdujących się w Pasie Kuipera z rekordowej odległości, bo wynoszącej 6,2 miliarda kilometrów. Wcześniejszy rekord należał do... Zobacz cały atykuł

Między mrozem a odwilżą

Temperatura dzieli dzisiaj nasz kraj. Na zachodzie i południu temperatura w godzinach popołudniowych przeszła na wartości dodatnie. Najcieplej było w Słubicach, przy granicy z Niemcami, gdzie odnotowano 6 stopni. Z kolei na północy i wschodzie kraju mamy całodobowy mróz. W najcieplejszym momencie dnia w Suwałkach były minus 4 stopnie. Jutro niemal w całym kraju będzie już na plusie.

Między mrozem a odwilżą

Czy obiekty olimpijskie są odporne na trzęsienie ziemi?

W trzęsieniu ziemi, do którego doszło wczoraj wieczorem około 170 kilometrów od Pjongczangu, gdzie odbywają się Zimowe Igrzyska Olimpijskie, rannych zostało 20 osób. Organizatorzy zapewniają, że wszystkie obiekty olimpijskie zbudowano tak, aby przetrwały wstrząs o magnitudzie 7. Wczorajsze trzęsienie miało magnitudę 4,9 i było na obszarze Korei Południowej jednym z największych w historii sejsmologii.

Astronomowie wypatrują Starmana i Roadstera na nocnym niebie

Starman, siedzący wygodnie w swojej czerwonej Tesli Roadster pierwszej generacji, opuścił już ziemską orbitę i zmierza w kierunku Czerwonej Planety. Teraz znajduje się ponad 500 tysięcy kilometrów od naszej planety i z każdym dniem będzie oddalał się coraz bardziej z prędkością przynajmniej 40 tysięcy kilometrów na godzinę.

Fot. SpaceX.
Fot. SpaceX.

Tymczasem astronomowie z całego świata próbują śledzić sportowy samochód od Elon Muska z pomocą najróżniejszych teleskopów. Entuzjaści astronomii, zaangażowani w inicjatywę... Zobacz cały artykuł

Zima w Beskidzie Sądeckim

@Piotr niedzielę spędził w rejonie Bacówki nad Wierchomlą w Beskidzie Sądeckim. Krajobrazy iście zimowe.

Bacówka PTTK nad Wierchomlą w Beskidzie Sądeckim. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl
Bacówka PTTK nad Wierchomlą w Beskidzie Sądeckim. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl
Krajobrazy w rejonie Bacówki PTTK nad Wierchomlą w Beskidzie Sądeckim. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl

Zrób prosty test i sprawdź, jakim powietrzem oddychasz w domu

Nasi czytelnicy zrobili bardzo prosty test, który Ty również możesz przeprowadzić w swoim domu, aby sprawdzić, jakim powietrzem oddychasz, gdy otwierasz okno i wietrzysz mieszkanie. Wyniki testu mogą się okazać szokujące.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jakość powietrza w ostatnich dniach w całej Polsce nie jest najlepsza, bo za sprawą ujemnej temperatury dorzucamy do pieców, a słaby wiatr nie jest w stanie rozwiać szkodliwych pyłów. Gromadzą się one nad ziemią i wnikają do naszych dróg oddechowych, pogarszając nasze samopoczucie i zdrowie... Zobacz cały artykuł

Politycy zażyją lodowatej kąpieli?

John Huntsman, ambasador USA w Rosji, który słynie z tego, że podczas święta Objawienia Pańskiego kąpie się w lodowatej wodzie, zgodnie z rosyjską tradycją, stwierdził, że z chęcią wybierze się do Ojmiakonu, najzimniejszej miejscowości w Rosji, i zażyje lodowatej kąpieli w tamtejszych ciepłych źródłach przy temperaturze powietrza rzędu minus 60 stopni. Zaznaczył jednak, że zrobi to tylko wtedy, gdy dołączą do niego inni oficjele. Czy miał na myśli Władymira Putina?

Chwile grozy podczas nawałnicy

Podczas gwałtownej burzy, która przeszła nad brazylijskim miastem Porto Alegre, na windzie uwięzionych zostało dwóch robotników, którzy naprawiali elewację budynku. Szkwał smagał windą we wszystkie strony, ale mężczyźni dzielnie trzymali się lin, dzięki czemu nie powypadali. Po nawałnicy ratownicy ściągnęli ich na linach w dół. Poza tym, że najedli się strachu i przemokli do suchej nitki, nic poważnego im się nie stało.

Prognoza 16-dniowa: Jaka będzie pogoda do końca lutego?

Mamy wstępną prognozę pogody do samego końca lutego. Czy zima umocni się? Spadnie więcej śniegu a mróz się nasili? A może zimowa aura odpuści i nadejdą dużo cieplejsze dni? Sprawdźmy prognozę dzień po dniu.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Początek tygodnia pod znakiem ocieplenia. Mróz przez całą dobę utrzyma się tylko na północnym wschodzie. W dalszym ciągu w dzielnicach południowych, wschodnich i centralnych może słabo... Zobacz całą prognozę

dalej