Na Słońcu coś się dzieje

Po kilku miesiącach spokoju na powierzchni Słońca wreszcie zaczęło się coś dziać. Z zachodniego skraju słonecznej tarczy wyłonił się okazały kompleks plam, któremu naukowcy nadali numer 2699. Za niecały tydzień będzie on skierowany bezpośrednio w stronę Ziemi. Czy dojdzie w nim do rozbłysków promieniowania rentgenowskiego i koronalnych wyrzutów masy? Tego nie wiemy, ale warto śledzić to, co dzieje się na najbliższej nam gwieździe, bo może nas ona jeszcze zaskoczyć.

Fot. NASA / SDO.
Fot. NASA / SDO.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w dalszym ciągu będzie powoli spadać. W tej chwili barometry pokazują od 1017 hPa (lekko podwyższone) na Dolnym Śląsku do 1023 hPa (wysokie) na Podlasiu. Warunki biometeorologiczne będą na przeważającym obszarze kraju niekorzystne.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Dzieje się historia. Udany test rakiety Falcon Heavy w drodze na Marsa

Jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia. Falcon Heavy, czyli najpotężniejsza rakieta od czasów Saturna V z lat 60. i 70. ubiegłego wieku pomyślnie wyniosła na ziemską orbitę wyjątkowy ładunek, czerwony samochód Tesla, który poleci na Marsa.

Start rakiety Falcon Heavy. Fot. SpaceX.
Start rakiety Falcon Heavy. Fot. SpaceX.

Z wielkim rozmachem rozpoczął się kolejny etap podboju kosmosu. We wtorek (6.02) z Przylądka Canaveral na Florydzie ze słynnego startowiska wahadłowców, wystartowała rakieta Falcon Heavy, która jest najpotężniejszą rakietą od kiedy pół wieku temu człowiek latał na Księżyc dzięki rakietom Saturn V... Zobacz cały artykuł

Potężne wstrząsy na Tajwanie

Od kilku dni wschodnie wybrzeże Tajwanu nawiedzają silne trzęsienia ziemi, których ogniska znajdują się pod dnem Pacyfiku. Dzisiaj późnym popołudniem w rejonie miasta Hualien doszło do wstrząsu M6.4, który spowodował przewrócenie się 7 budynków, które jednak ze względu na swoją solidną konstrukcję, nie zawaliły się. Ewakuowano dziesiątki osób. Zginęły 2 osoby, a ponad 188 zostało rannych. Tajwan jest jednym z najlepiej zabezpieczonych przed wstrząsami krajów świata.

Fot. earthquake-report.com
Fot. earthquake-report.com

Uroczy koniec dnia

@Rafał uwiecznił w Małopolsce piękne zakończenie dnia.

Zachód Słońca w Woli Rogowskiej k. Szczurowej w woj. małopolskim. Fot. Rafał Surowiec / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Woli Rogowskiej k. Szczurowej w woj. małopolskim. Fot. Rafał Surowiec / TwojaPogoda.pl

Twarda walka ze smogiem

Od przyszłego sezonu grzewczego zaczną obowiązywać nowe normy jakości węgla. Jak zapowiada Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii, to przełom w polskim ustawodawstwie. Klient podjeżdżający do punktu sprzedaży węgla będzie wiedział, jakie paliwo kupuje. Zakazana będzie sprzedaż mułów, flotokoncentratów, a także procedery takie, jak polewanie węgla wodą. W ciągu kilku lat powinniśmy odczuć znaczącą poprawę jakości powietrza.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Tesla zbuduje największy na świecie domowy magazyn energii

Tesla w ubiegłym roku zbudowała w Australii największy na świecie magazyn energii o pojemności 129 MWh, dzięki któremu nie tylko udało się zabezpieczyć przed awariami prądu setki tysięcy ludzi, ale też przynosi on spore dochody jego operatorowi.

Fot. Tesla.
Fot. Tesla.

Teraz władze Australii Południowej poinformowały, że stworzą w Kraju Kangurów magazyn energii ponad 5 razy większy. Niezwykły projekt zostanie zrealizowany z pomocą wydajnych urządzeń PowerWall 2 od Tesli... Zobacz cały artykuł

Elektrownia atomowa stanie na Pomorzu. Czy to dobry pomysł?

Od lat trwają gorące dyskusje, czy Polska powinna mieć elektrownie atomowe. Popyt na prąd nieustannie rośnie i wkrótce możemy mieć problemy energetyczne. Jest jednak jeden problem. Gdzie miałaby stanąć?

Fot. Pixabay.
Fot. Pixabay.

Pod uwagę brane są m.in. zjawiska pogodowe. To one mogą bowiem sprawić, że podczas suszy wyschną ujęcia wody przeznaczonej do chłodzenia reaktora lub też huraganowe wiatry uszkodzą infrastrukturę obiektu. Pogoda może też ograniczyć lub zwielokrotnić skutki awarii w elektrowni... Zobacz cały artykuł

Mamy szczyt sezonu grypowego

Jak wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny w okresie od 23 do 31 stycznia zarejestrowano w Polsce ogółem 259 tysięcy zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Średnia dzienna zapadalność wynosiła 75 na 100 tysięcy ludności. Na szczęście zgonów z powodu grypy nie odnotowano. Co ważne, liczba zachorowań jest mniejsza niż przed rokiem o tej porze. Szczyt sezonu grypowego potrwa jeszcze 2-3 tygodnie.

Odkryliśmy pierwsze planety w obcej galaktyce

Astronomowie z Uniwersytetu Oklahomy donoszą, że udało im się pierwszy raz w historii badań kosmosu odkryć planety w obcej galaktyce. O ile poszukiwanie i odkrywanie egzoplanet w Drodze Mlecznej jest czymś naturalnym, to do tej pory nie udawało się dokonywać takich odkryć poza naszą galaktyką.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych w swoich badaniach posłużyli się Kosmicznym Teleskopem Chandra (obrazy rentgenowskie) i techniką mikrosoczewkowania pozagalaktycznego, w której... Zobacz cały artykuł

Poznajcie najbardziej niegościnne miejsce na naszej planecie

Największe odnotowane kiedykolwiek rekordy pogody, należą do jednego kontynentu. To najzimniejsze, najsuchsze i najbardziej wietrzne miejsce na naszej planecie. O którym kontynencie jest mowa?

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Ludzkość na przestrzeni milionów lat podbiła prawie wszystkie kontynenty, za wyjątkiem jednego. Już od starożytności krążyły o nim pogłoski. Poznajmy krainę, skrywającą przed nami wiele sekretów... Zobacz cały artykuł

Europa pogrąża się w chłodzie

Jeszcze nie tak dawno niemal cała Europa była na brązowo, co oznaczało nadzwyczaj wysokie temperatury. Jednak to się zmieniło i obecnie wiele krajów jest na niebiesko i granatowo, czyli notowane są tam bardzo niskie temperatury, nawet o 10 stopni niższe od tych, które zwykle panują na początku lutego. Szczególnie zimno jest Hiszpanom, Portugalczykom i Francuzom. Na wyżej położonych obszarach Płw. Iberyjskiego spadł śnieg. Biało zrobiło się m.in. w Madrycie i w Andaluzji.

Anomalie temperatury w Europie w dniu 6 lutego 2018. Fot. ClimateReanalyzer.org
Anomalie temperatury w Europie w dniu 6 lutego 2018. Fot. ClimateReanalyzer.org

Przez zasypane Bieszczady

Leśnik Kazimierz Nóżka zabiera nas w podróż przez zasypane Bieszczady, gdzie w weekend spadło pół metra śniegu.

Słoneczny poranek na Śnieżce

Na Równi pod Śnieżką poranek jest słoneczny. Na szczycie Śnieżki temperatura spadła do minus 15 stopni.

Fot. HUMLNET.
Fot. HUMLNET.

Nawet minus 20 stopni

Mamy mroźny poranek. Na południu kraju, a także na krańcach zachodnich i wschodnich temperatura spadła poniżej minus 10 stopni. W Jeleniej Górze czy Rzeszowie odnotowano minus 13-14 stopni, w Zakopanem minus 15 stopni. Najzimniej było w kotlinach górskich, a także na szczytach, gdzie według danych IMGW, było krótko po wschodzie Słońca nawet 15-20 stopni poniżej zera. @Mateusz zmierzył na zaokiennym termometrze na Podkarpaciu minus 17 stopni:

Minus 17 stopni w Radości w woj. podkarpackim. Fot. Mateusz / TwojaPogoda.pl
Minus 17 stopni w Radości w woj. podkarpackim. Fot. Mateusz / TwojaPogoda.pl

Mroźne i smogowe noce

Napływa do nas czyste i przejrzyste powietrze pochodzenia arktycznego, jednak zamiast zachwycać się jego tradycyjnymi walorami, zaraz po dotarciu nad nasze miejscowości jego właściwości ulegają olbrzymiej zmianie. Winny jest oczywiście smog, z powodu którego powietrze jest zanieczyszczone, mętne i śmierdzące. Alarmy smogowe utrzymają się jeszcze kilka dni, bo nie dość, że będzie mroźno, to jeszcze wiatr będzie słaby.

Smog nad Chorzowem w woj. śląskim. Fot. Justyna Moroń / TwojaPogoda.pl
Smog nad Chorzowem w woj. śląskim. Fot. Justyna Moroń / TwojaPogoda.pl

"Taki oto smog zaobserwowaliśmy w jednej z dzielnic Chorzowa. Na początku myśleliśmy, że to mróz i wilgoć, bo w okolicy jest kompleks parków ze stawami. Jednak nie. Po raz pierwszy widzieliśmy smog tak wyraźny, otulający wręcz każdy budynek. Ciężko było oddychać" - napisała nam Justyna i przesłała zdjęcia.

Smog nad Chorzowem w woj. śląskim. Fot. Justyna Moroń / TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie w dalszym ciągu będzie spadać, ale na szczęście powoli. W tej chwili barometry wskazują od 1018 hPa (lekko podwyższone) na północnym wschodzie do 1024 hPa (wysokie) na południu kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Zdjęcie dnia: Lato nad Bałtykiem

Planujecie letni urlop nad Bałtykiem? Być może za 5-6 miesięcy będziecie się wylegiwać na plaży w Ustroniu Morskim?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Lawina porwała trzech narciarzy

Na włoski kurort narciarski Campo Felice zeszła lawina śnieżna. Zasypanych zostało trzech narciarzy. Dwóch z nich nie udało się uratować, trzeciego z poważnymi obrażeniami przewieziono śmigłowcem do szpitala. Lawina zeszła przy trzecim stopniu zagrożenia lawinowego w 5-stopniowej skali. Narciarze zostali zasypani na obszarze zamkniętym dla turystyki. Przed rokiem lawina zrównała z ziemią hotel Rigopiano w Abruzji. Zginęło 29 osób, a 11 zostało rannych.

Tak wygląda osuwanie się ziemi

Ponad 70 domów w meksykańskiej Tijuanie zostało zniszczonych w wyniku osunięcia ziemi. Jak twierdzi miejscowa ludność, ziemia osuwała się krok po kroku od kilku dni. Był więc czas na ewakuację osób z zagrożonych domów. Gdy teren zabezpieczono, ziemia osunęła się gwałtownie. Nikomu nic się nie stało. Lawiny ziemne są jednym z najbardziej groźnych zjawisk geologicznych. Corocznie na całym świecie zabijają tysiące osób. Zobaczcie, jak wygląda takie osuwisko:

dalej