Mroźna noc w Sudetach i Karpatach

Za sprawą pogodnego nieba i napływu powietrza arktycznego najbliższa noc w rejonie Sudetów i Karpat, a zwłaszcza w górskich kotlinach, będzie bardzo mroźna. Temperatura o świcie może tam spaść do 15-20 stopni poniżej zera.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Ogród w samym sercu Warszawy

Z okazji tegorocznych obchodów 100. rocznicy uzyskania przez Polskę niepodległości, pojawił się pomysł zburzenia Pałacu Kultury jako symbolu sowieckiej/rosyjskiej okupacji i komunizmu. Wielu projektantów i architektów natychmiast zaczęło tworzyć swoje wizje na zagospodarowanie serca Warszawy.

Fot. Twitter / Mirosław Usidus.
Fot. Twitter / Mirosław Usidus.

Jednym z najciekawszych, który spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem okazał się projekt przygotowany przez Mirosława Usidusa. Jest to wizja przemiany tego miejsca w zielone płuca stolicy niczym nowojorski Central Park... Zobacz cały artykuł

Dziecięca radość ze śniegu

Czy dorośli potrafią się cieszyć śniegiem tak, jak dzieci? Chyba tak...

Gigantyczna śnieżyca sparaliżowała życie mieszkańców Moskwy

Mieszkańcy stolicy Rosji w weekend przeżyli jedną z największych śnieżyc ostatnich kilkunastu lat. W dwa dni spadło tam ponad pół metra śniegu, nie licząc usypanych przez wiatr zasp. Miasto jest sparaliżowane. Tymczasem nadchodzi fala siarczystych mrozów.

Fot. YouTube / Чону Дилам.
Fot. YouTube / Чону Дилам.

W miniony weekend w Moskwie spadło pół metra śniegu, czyli tyle, ile zwykle spada przez cały luty. Według meteorologów takie ilości białego puchu, w tak krótkim czasie, zdarzają się bardzo rzadko... Zobacz cały artykuł

Oznaki wiosny wokół Warszawy

@Piotr uwiecznił w rejonie Legionowa pod Warszawą pierwsze oznaki wiosny i to tuż przed powrotem zimowej aury.

Pierwsze oznaki wiosny w Jabłonnej k. Warszawy. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl
Pierwsze oznaki wiosny w Jabłonnej k. Warszawy. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl

Polacy na Islandii nie mogli uwierzyć w to, co zobaczyli na niebie

Nasi czytelnicy mieszkający i pracujący na Islandii zaobserwowali niezwykłe zjawisko, którego świadkiem byli po raz pierwszy. Na niebie pojawiły się chmury mieniące się wszystkimi barwami tęczy.

Fot. Tomasz / TwojaPogoda.pl
Fot. Tomasz / TwojaPogoda.pl

Choć chmury widzimy na niebie niemal codziennie i wydaje się nam, że niczym nas już nie mogą zaskoczyć, to jednak wciąż na nowo przekonujemy się, że mają przed nami jeszcze wiele tajemnic... Zobacz cały artykuł

Pekin wyłania się ze smogu

Mieszkańcy chińskiej stolicy tak wielu dni z błękitnym niebem nie widzieli zimą od 5 lat. Dlaczego mają powód do zadowolenia? Bo dotychczas zima kojarzyła się tam nie z białymi, lecz szarymi krajobrazami, za sprawą gęstego smogu, który dusił ich z każdym wdechem. Chińskie władze chwalą się, że stężenie pyłu zawieszonego PM2.5 spadła w Pekinie od 2013 roku o 35 procent i nadal będzie spadać, bo ze smogiem walczą na poważnie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W południowej połowie kraju oraz na wybrzeżu występują przelotne opady śniegu. Na pozostałym obszarze niebo przejaśnia się i rozpogadza. Strefy zmiennego zachmurzenia wędrują z północy na południe za sprawą północnego wiatru, który chwilami osiąga w porywach 30-40 km/h. Temperatura wynosi od minus 8 stopni na północnym wschodzie do minus 1 stopnia na krańcach zachodnich.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Niezwykły skutek superKsiężyca

Za sprawą super pełni Księżyca w Wenecji doszło do nadzwyczaj silnego odpływu. W efekcie słynne gondole, którymi turyści udają się w romantyczne rejsy, osiadły na błotnistym dnie kanałów. Zobaczcie to niecodzienne zjawisko na nagraniu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Od wczoraj ciśnienie bardzo szybko rosło, wobec czego jest wysokie. Jednak lada chwila rozpocznie się jego spadek, który potrwa kilkadziesiąt godzin. W tej chwili barometry wskazują od 1024 hPa na południowym wschodzie do 1030 hPa na północnym zachodzie kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciężki śnieg odcina od prądu

13 tysięcy odbiorców w południowo-wschodniej części Polski nie miało dzisiaj prądu z powodu opadów bardzo mokrego śniegu. Obecnie prąd do większości domostw ponownie zaczął płynąć, ale opady nie ustają. Sypie głównie w południowej części kraju, na szczęście nie są to opady intensywne. Mimo to drogi i chodniki mogą być śliskie, dlatego należy zachować ostrożność. A tak weekend wyglądał w Bieszczadach, gdzie spadło blisko pół metra śniegu.

Chiny wysłały w kosmos satelitę do prognozowania trzęsień ziemi

Od zarania dziejów sejsmolodzy dwoją się i troją w badaniach, a także tworzeniu i rozwijaniu technologii, dzięki którym będzie można skutecznie prognozować, z dużym wyprzedzeniem, wystąpienie silnych trzęsień ziemi.

Fot. CGTN / CNSA.
Fot. CGTN / CNSA.

Niestety, dotychczas opracowane metody pozostawiają wiele do życzenia, ale niebawem możecie się to zmienić. Chińscy naukowcy postanowili przygotować specjalnego sejsmo-elektromagnetycznego satelitę Zhangheng-1... Zobacz cały artykuł

Drogi i chodniki pokryje lód

W ciągu dnia było na plusie, w dodatku miejscami padał deszcz lub śnieg. Jednak noc przyniesie mróz, a to oznacza, że to co wcześniej spadło, zacznie zamarzać. Drogi i chodniki może pokryć lód. Kierowców i pieszych prosimy o szczególną ostrożność, bo mało będzie o wypadek.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Koniec dnia na Zamojszczyźnie

Bezśnieżną szarość krajobrazu rekompensowała nam ostatnio natura malowniczymi zachodami słońca. Nasz czytelnik jeden z nich uwiecznił na Zamojszczyźnie. Cudo!

Niszczycielska trąba wodna

Trąby wodne bywają malownicze, ale gdy wtargną nad ląd, mogą siać zniszczenie. Tak właśnie zdarzyło się na Indonezji, gdzie pojawiła się cała seria morskich tornad. Jedno z nich zdewastowało wyspę Panggang. Zniszczyła ponad 20 domów oraz połamała i powaliła wiele drzew. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

Fot. Sutopo Purwo Nugroho / BNPB.
Fot. Sutopo Purwo Nugroho / BNPB.

Zima w Bieszczadach

Nad Bieszczadami przeszły dwie fale śnieżyc, podczas których spadło łącznie 40-50 cm świeżego śniegu. Wiele domostw jest pozbawionych prądu, a drogi są nieprzejezdne. @Tomek przesłał nam zdjęcia z bajecznych krajobrazów, jakie tam panują.

Po śnieżycach w Bieszczadach. Fot. Tomek / TwojaPogoda.pl
Po śnieżycach w Bieszczadach. Fot. Tomek / TwojaPogoda.pl
Po śnieżycach w Bieszczadach. Fot. Tomek / TwojaPogoda.pl
Po śnieżycach w Bieszczadach. Fot. Tomek / TwojaPogoda.pl

Przygoda na Alasce: Pościg za pociągiem i chatka pośród głuszy

Śledzimy losy dwóch młodych Polek ze Śląska, które postanowiły rzucić wszystko i wyjechać na Alaskę, aby spełnić swoje marzenie i żyć wśród dzikiej przyrody. Z ich kolejnej relacji dowiecie się, jak próbowały dogonić pociąg i jak to jest znaleźć się w przysłowiowym środku niczego.

Fot. Joanna i Gabriela.
Fot. Joanna i Gabriela.

Połową stycznia, zapakowane i gotowe do podróży na północ, równo godzinę przed odjazdem pociągu, stawiłyśmy się na stacji kolejowej w Talkeetnie. Warto tutaj dodać, że na Alasce jest tylko jedna linia kolejowa - Alaska Railroad, która rozciąga się od Seward i Whitter na południu stanu aż do Fairbanks w środkowej części Alaski... Zobacz cały artykuł

Halo księżycowe uświetniło noc

@Wojtek uwiecznił minionej nocy wspaniałe zjawisko optyczne, a mianowicie halo księżycowe. Za sprawą rozszczepiania się promieni słonecznych odbitych od powierzchni Księżyca na kryształach lodowych w chmurach pierzasto-warstwowych, utworzył się olbrzymi tęczowy pierścień wokół Srebrnego Globu. Podobne zjawisko możemy czasem ujrzeć za dnia, ale wokół Słońca. Wówczas fenomen ten nazywa się halo słoneczne.

Halo księżycowe. Fot. Wojtek / TwojaPogoda.pl
Halo księżycowe. Fot. Wojtek / TwojaPogoda.pl

W 2017 roku w Europie odnawialne źródła energii pokonały węgiel

Europa może poszczycić się ogromnym sukcesem, który osiągnęła w rozwoju i wykorzystaniu technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych (OZE). Otóż pierwszy raz w historii, w 2017 roku na Starym Kontynencie udało się wytworzyć więcej energii ze źródeł odnawialnych (679 TWh), niż ze spalania węgla (669 TWh).

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Oczywiście wciąż pozostają jeszcze inne paliwa kopalne, takie jak: gaz czy ropa naftowa. Eurostat informuje, że pomimo osiągnięcia w Europie dominacji w OZE nad węglem, to tak naprawdę jednak tylko 19 procent energii pochodziło właśnie z węgla, a dodatkowe 24 procent pozyskano z gazu ziemnego i ropy naftowej... Zobacz cały artykuł

Prognoza 16-dniowa: Nadchodzi diametralna zmiana pogody

Dotychczas aura bardziej przypominała jesień czy nawet wczesną wiosnę, aniżeli prawdziwą zimę. Jednak to się zmieni. Z każdym dniem będzie coraz zimniej, chwyci mróz i spadnie śnieg. Na jak długo wróci zimowa pogoda?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nowy tydzień minie pod znakiem systematycznego spadku temperatury. Wyjątkiem będzie jedynie środa, gdy na jeden dzień ociepli się znacząco za sprawą południowego wiatru... Zobacz całą prognozę

dalej