Co się teraz dzieje w pogodzie?

Miejscami na zachodzie i południu kraju prószy śnieg. Na pozostałym obszarze niebo przejaśnia się, a na krańcach północno-wschodnich i południowo-zachodnich także rozpogadza. Wiatr wieje słabo z kierunków północnych. Temperatura wynosi od minus 2 stopni na północnym wschodzie do 2 stopni na zachodnim wybrzeżu.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W Bieszczadach spadło 45 cm śniegu

Na południowym wschodzie kraju przeszła druga fala śnieżyc. Najwięcej śniegu spadło w Bieszczadach, gdzie w Lesku jego pokrywa ma już grubość 45 cm. Według danych IMGW w Krośnie spadło 25 cm śniegu, a w Rzeszowie 12 cm. Mnóstwo śniegu spadło też w Tatrach, nawet 20 cm na Kasprowym Wierchu. Tak wygląda w tej chwili Rzeszów:

Ośnieżone drzewa w Rzeszowie w woj. podkarpackim. Fot. Paulina / TwojaPogoda.pl
Ośnieżone drzewa w Rzeszowie w woj. podkarpackim. Fot. Paulina / TwojaPogoda.pl

W nocy i obecnie prószy miejscami na zachodzie i południu kraju, krajobrazy zaczęły się zabielać. W Szczecinie czy Zielonej Górze spadły 4 cm białego puchu. Tak wyglądały rano Katowice, gdzie leżą 3 cm śniegu:

W Londynie roczny limit smogu przekroczony w pierwszym miesiącu

W Londynie dopuszczalna godzinowa norma emisji dwutlenku azotu ustalona przez Unię Europejską na cały 2018 rok, została przekroczona w niecały miesiąc. Mimo to, władze mówią o poprawie jakości powietrza, a to dlatego, że w ubiegłym roku limit został przekroczony w ciągu zaledwie 5 dni w pierwszej dekadzie stycznia. Jak władze chcą walczyć ze smogiem? Wprowadzając ekologiczne środki transportu publicznego i zakazując wjazdu do centrum samochodom-kopciuchom.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie bardzo szybko rosnąć. Jutro o tej porze roku będzie wyższe nawet o 15 hPa. W tej chwili barometry pokazują od 1009 hPa (lekko obniżone) na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie do 1013 hPa (w normie) na zachodnim Pomorzu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

We Francji wciąż wylewają rzeki

Choć poziom wody w Sekwanie opada, to jednak skutki wyjątkowo deszczowego stycznia wciąż są widoczne w innych regionach Francji. Zmagają się z nimi m.in. mieszkańcy miejscowości Lagny sur Marne, gdzie wylała rzeka Marne. Żeby ludzie mogli się swobodnie przemieszczać, zbudowano specjalną drewnianą kładkę.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Vincent Petit / Météo Nord Parisien.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Vincent Petit / Météo Nord Parisien.

Potwornie suchy styczeń w Indiach

Jak informują indyjscy meteorolodzy, styczeń w drugim najliczniejszym kraju świata okazał się drugim najbardziej suchym w 117-letniej historii pomiarów. Spadło średnio tylko 2,9 mm deszczu. Bardziej sucho było tylko w 2007 roku, kiedy suma opadów była o 0,1 mm mniejsza. Dla porównania norma wieloletnia jest o 85 procent większa i wynosi 19,2 mm.

Sobotni zachód Słońca

Uroczy mieliśmy dzisiaj zachód Słońca.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Mnóstwo śniegu i brak prądu

Po wieczornych i nocnych śnieżycach, które przeszły nad południowo-wschodnią Polską, ponad 3 tysiące odbiorców było rano i przed południem pozbawionych prądu, ponieważ linie energetyczne przerywane były przez spadające gałęzie, łamiące się pod ciężarem bardzo mokrego śniegu. W południowej części woj. podkarpackiego spadło nawet 20 cm śniegu. Obecnie w regionie rozpoczęły się kolejne śnieżyce, które potrwają do poranka w niedzielę.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Mieszkacie w pobliżu jeziora? Drżyjcie, bo zbliża się lodowe tsunami

Najpierw słychać było huk, jakby zbliżającego się tornada, a następnie domy położone na wybrzeżach jeziora zostały dosłownie zmiażdżone przez zjawisko, które mieszkańcy nazwali "lodowym tsunami". Zobaczcie ten fenomen na nagraniach.

Fot. YouTube / WLUK-TV FOX 11.
Fot. YouTube / WLUK-TV FOX 11.

Mieszkańcy brzegów jezior podczas zimowych wichur nie mogą spać spokojnie. Ich domy w oka mgnieniu mogą zostać zmiażdżone przez zjawisko, o którego istnieniu wielu z nas nawet nie słyszało... Zobacz cały artykuł

Falcon-9 spadł do oceanu

Ostatnia misja SpaceX dla rządu Luksemburga, która wystartowała w ubiegłą środę, a dotyczyła wyniesienia satelity GovSat-1, przebiegła pomyślnie. Tymczasem po dostarczeniu ładunku na orbitę, pierwszy stopień rakiety Falcon-9 nie wylądował na przylądku Canaveral ani na barce, tylko wpadł do wody.

Fot. SpaceX.
Fot. SpaceX.

Wszyscy fani lotów kosmicznych i firmy Elona Muska natychmiast pomyśleli, że coś poszło nie tak... Zobacz cały artykuł

Dziwne smugi na niebie

@Leszka o poranku zaskoczyły dziwne elipsy na błękitnym niebie. Czy pozostawił je po sobie jakiś samolot wykonujący karkołomne manewry? A może proste smugi kondensacyjne pokrzywiły turbulencje?

Smugi kondensacyjne w Trzebini k. Opoczna w woj. łódzkim. Fot. Leszek Rogulski / TwojaPogoda.pl
Smugi kondensacyjne w Trzebini k. Opoczna w woj. łódzkim. Fot. Leszek Rogulski / TwojaPogoda.pl

Oto najbardziej złożony model Wszechświata, jaki powstał w historii

Zespół astrofizyków z Uniwersytetu w Heidelbergu, Uniwersytetu Technicznego w Monachium, Uniwersytetu Harvarda, Instytutu Technologii w Massachusetts (MIT) i Centrum Fizyki Obliczeniowej (CCA) przygotował najbardziej dokładną wizualizację struktury naszego Wszechświata w historii badań kosmosu.

Fot. IllustrisTNG.
Fot. IllustrisTNG.

Nosi ona nazwę Illustris: The Next Generation (IllustrisTNG) i ukazuje nam, jak czarne dziury wpływają na rozkład ciemnej materii, powstawanie galaktyk i ciężkich pierwiastków oraz tworzenie się pół magnetycznych... Zobacz cały artykuł

Uwaga! Spadnie nawet 30 cm śniegu. Drogi mogą być nieprzejezdne

W weekend miał rozpocząć się powiew zimy i tak też będzie. Mróz póki co będzie nieduży, o wiele większe zagrożenie mogą stanowić śnieżyce, które przejdą nad częścią kraju i tam też może spaść nawet 30 cm śniegu.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Z południa Europy w naszym kierunku wędrują układy niskiego ciśnienia, które niosą ze sobą bardzo dużo wilgoci. Objawi się ona intensywnymi opadami śniegu. Pierwsza fala śnieżyc... Zobacz cały artykuł

Jak zwierzęta przeżywają zimę?

Zima wprowadza wiele zmian w świecie zwierząt. Część z nich ten trudny okres potrafi przetrwać dzięki zapadaniu w zimowe odrętwienie. Niektóre ssaki zapadają w sen zimowy, który jest snem płytkim. Swoje sposoby na przeczekanie zimy mają też owady, płazy i gady.

Fot. Lasy Państwowe.
Fot. Lasy Państwowe.

Hibernacja to najgłębszy rodzaj snu związanego z zimowaniem, choć zwierzę i tak co jakiś czas na krótko się wybudza. W czasie tego głębokiego snu spada temperatura ciała, maleje częstotliwość oddechów i liczba uderzeń serca.

Fot. Lasy Państwowe.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na zachodzie i południowym wschodzie kraju występują opady mieszane, głównie śniegu i śniegu z deszczem. Na południu i w centrum niebo przejaśnia się i rozpogadza. Na wschodzie też pojawiają się przejaśnienia, jednak region przede wszystkim spowijają gęste mgły, które marzną i osadzają szadź. Wiatr wieje słabo z południa. Na termometrach mamy niewielki minus na wschodzie i niewielki plus na zachodzie kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Erupcja "wulkanu ognia"

Nagła erupcja wulkanu Fuego (Ogień) w Gwatemali w Ameryce Środkowej. Z krateru wulkanicznego na wysokość 6,5 kilometra wzbiły się pióropusz popiołów, które zepchnięte zostały przez wiatr na odległość 40 kilometrów. Z powodu opadu popiołów na położone u stóp wulkanu wioski, władze zdecydowały się zamknąć szkoły, aby uczniowie nie musieli opuszczać domów i wdychać pyłu. Doszło też do spływów piroklastycznych.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie jest lekko obniżone i będzie się dzisiaj nieznacznie obniżać. W tej chwili barometry wskazują od 1003 hPa na północnym zachodzie do 1008 hPa na południowym wschodzie.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Nowy filmik z akcji w Himalajach

Wracamy do heroicznego wyczynu polskich himalaistów, którzy uratowali Elisabeth Revol na stokach Nanga Parbat. Wspięli się po nią w rekordowym czasie. Właśnie pojawiło się nowe nagranie z akcji ratunkowej. Możecie zobaczyć jaką drogę musieli pokonać Adam Bielecki i Denis Urubko tuż po odnalezieniu Revol.

Zdjęcie dnia: Jesienią w Bieszczadach

Bieszczadzkie połoniny to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce na spędzenie kolorowej jesieni.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Może spaść tyle śniegu

Na południowym wschodzie kraju rozpoczęły się śnieżyce, które w przerwami potrwają aż do niedzielnego późnego popołudnia. W tym czasie miejscami w woj. małopolskim, podkarpackim i lubelskim może spaść nawet 30 cm śniegu, a więc tyle, ile możecie zobaczyć na poniższym zdjęciu wykonanym dzisiaj w Lublanie, stolicy Słowenii.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Zevs.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Zevs.
dalej