Arabowie zbudują pierwszy szpital w przestrzeni kosmicznej

Zjednoczone Emiraty Arabskie mają ambitne plany dotyczące podboju kosmosu i budowy pierwszego miasta na Czerwonej Planecie do roku 2117. Od jakiegoś czasu budują obok Dubaju największą na świecie marsjańską bazę, a teraz Ministerstwo Zdrowia i Prewencji Emiratów Arabskich (MoHP), na konferencji Arab Health 2018, poinformowało o swoich planach budowy pierwszego w historii szpitalu w kosmosie.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Ten niesamowity projekt będzie realizowany w ramach inicjatyw: ZEA Centennial 2071 i Narodowego Programu Kosmicznego. Jako że przyszłością ludzkości jest kolonizacja obiektów przemierzających Układ Słoneczny i ich eksploracja, to już teraz istnieje potrzeba stworzenia odpowiedniej infrastruktury w kosmosie... Zobacz cały artykuł

Bieszczady: Miś zaatakował człowieka

W Bieszczadach mieszka około 150 niedźwiedzi, co stanowi największe ich skupisko w Polsce. Niestety, czasem ścieżki człowieka i drapieżnika krzyżują się. Tak właśnie stało się w okolicach Szczawna, gdzie 27-latek trafił na niedźwiedzicę z małymi. To najgorsze możliwe spotkanie, bo miś potrafi być bardzo groźny, zwłaszcza zbudzony ze snu przez odwilż. Mężczyzna został zaatakowany i doznał poważnych ran szarpanych głowy oraz urazu oka. Trafił do szpitala w Krośnie.

Chmury nad ogniskami pożarów

Lato w Argentynie to okres suszy, który na rozległych przestrzeniach pampy, czyli krzewiasto-trawiasej formacja roślinnej charakterystycznej dla stepu, na której wypasa się bydło i owce, przynosi pożary. Według ostatnich pomiarów satelitarnych wybuchło już 12 tysięcy ognisk, które strawiły obszar o łącznej powierzchni blisko 1,5 miliona hektarów. Nad ogniskami tworzą się chmury Flammagenitus, które możecie zobaczyć na zdjęciu satelitarnym.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Rocznica katastrofy, która była początkiem końca ery wahadłowców

Obchodzimy rocznicę wydarzenia, które wstrząsnęło całym światem. Na oczach milionów telewidzów w płonącym wahadłowcu podchodzącym do lądowania zginęło 7 astronautów. Ich śmierć nie poszła na marne, na zawsze odmieniła loty kosmiczne.

Fot. YouTube / NASA.
Fot. YouTube / NASA.

Mija 15. rocznica śmierci 7 astronautów lądujących promem kosmicznym Columbia. Wydarzenie, które pokazywano w telewizji na żywo, z przerażeniem śledził cały świat. Wahadłowiec uległ zniszczeniu w wyniku uszkodzenia osłony termicznej na krawędzi natarcia lewego skrzydła... Zobacz cały artykuł

Mamy niezwykle łagodną zimę. Tak mało śniegu nie było od lat

Zarówno grudzień, jak i styczeń na przeważającym obszarze Polski zapisały się ciepło. W niektórych regionach dni z całodobowym mrozem można policzyć na palcach jednej ręki, a śniegu spadło najmniej od wielu lat.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Wrocław i okolice to tej zimy najmniej zimowy rejon naszego kraju. Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) od początku sezonu zimowego w stolicy Dolnego Śląska nie zdarzył się ani jednej dzień z pokrywą śnieżną, która osiągałaby 1 cm grubości... Zobacz cały artykuł

Trudno w to uwierzyć, ale luty jest najsuchszym miesiącem w roku

Obserwacje meteorologiczne z ostatniego stulecia wskazują jednoznacznie, że luty jest najsuchszym miesiącem w całym roku, mimo iż liczba dni z opadami jest podczas niego o jedną czwartą większa niż w lipcu, który jest z kolei najbardziej deszczowym miesiącem. Dlaczego?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Luty na przestrzeni ostatnich 30 lat zapisał się jako najbardziej suchy miesiąc w naszym kraju. Suma opadów spada na większym obszarze Polski poniżej 30 mm. Dla porównania w lipcu, który jest najbardziej... Zobacz cały artykuł

Po upale spadł śnieg

Mieszkańcy miejscowości Miyena na australijskiej Tasmanii zostali zaskoczeni przez olbrzymie ochłodzenie. Jednego dnia termometry pokazywały w cieniu 32 stopnie, a drugiego zaczął prószyć śnieg. Jakby tego było mało, to przecież w Australii panuje teraz astronomiczne lato, które potrwa niemal do końca marca. To tak, jakby u nas śnieg spadł 2 sierpnia.

Wczesna wiosna czy długa zima? Świstak z Ukrainy wieszczy...

2 lutego świstaki przewidują, jak szybko nadejdzie wiosna. W Europie naczelnym meteorologiem jest ukraiński świstak Timka III, mieszkający na uniwersytecie w Charkowie, zaś w USA jego przyjaciel Phil. Czy w tym roku mają dla nas dobre wieści?

Świstak. Fot. Phxere.
Świstak. Fot. Phxere.

Większość z nas pogodowe wróżby stawiane przez zwierzęta przyjmuje z niedowierzaniem. Nic dziwnego, ponieważ naukowcy podkreślają, że sugerują się one bieżącą aurą i do niej dostosowują, podobnie jak my... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Od zachodu kraju niebo przejaśnia się i rozpogadza. Chmurzy się głównie na wschodzie, a pada na południowym wschodzie. Są to głównie opady deszczu, jednak na wyżej położonych obszarach Karpat, pogórza i Gór Świętokrzyskich prószy śnieg. Wiatr wieje słabo z południa. Temperatura wynosi od minus 1 stopnia miejscami na zachodzie i północy do 3 stopni na południowym wschodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Meteor jaśniejszy od Księżyca

W poniedziałek przed świtem niebo nad południowo-wschodnią Hiszpanią przeciął bardzo jasny meteor, który podczas wybuchu był jaśniejszy od Księżyca w pełni. Jak wynika z danych łowców meteorów, meteor zaczął być widoczny gołym okiem, gdy znajdował się na wysokości 100 kilometrów, po czym rozpadł się na 40 kilometrach. Zobaczcie ten niesamowity spektakl na poniższym nagraniu.

Budzi się kolejny wulkan

W ostatnim czasie obserwujemy wzmożoną aktywność wulkaniczną. Budzą się kolejne góry ziejące ogniem. Wśród nich znajduje się wulkan Gaua na wyspie o tej samej nazwie, położonej w archipelagu Vanuatu na Pacyfiku. Naukowcy podnieśli właśnie poziom alarmu z pierwszego do drugiego stopnia i jednocześnie wprowadzili restrykcje w zbliżaniu się do wulkanu. Gaua ostatni raz dawał o sobie znać 7 lat temu.

Wulkan Gaua podczas erupcji w 2011 roku. Fot. NASA.
Wulkan Gaua podczas erupcji w 2011 roku. Fot. NASA.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie się nieznacznie wahać. W tej chwili na barometrach mamy od 1003 hPa (lekko obniżone) na Pomorzu do 1007 hPa (lekko obniżone) na południu, południowym wschodzie i w centrum kraju.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Piękny i śmiertelnie groźny

Od początku serii erupcji wulkanu Mayon na Filipinach wypływająca z krateru lawa pokonała już niemal 4 kilometry. W ostatnim czasie miejscowości położone u stóp wulkanu opuściło blisko 90 tysięcy osób. Władze utrzymują bezwzględny zakaz wstępu w promieniu 8 kilometrów od wulkanicznego krateru. Zagrożenie stanowi tam lawa oraz opady popiołów.

Żywa kamera obrotowa

Operatorzy kamer drogowych w fińskim mieście Tampere nieoczekiwanie zyskali nową kamerę obrotową, w dodatku żywą. Zobaczcie, jak ona wygląda i jakimi możliwościami dysponuje.

11 stopni w Małopolsce

Z każdym dniem temperatura będzie coraz niższa. Jednak jeszcze dzisiaj termometry pokazywały bardzo wysokie wartości, jak na pierwszy dzień lutego. Według danych IMGW w Nowym Sączu w Małopolsce temperatura sięgnęła 11 stopni, a niebo się rozpogadzało. Powyżej 5 stopni było nie tylko na południu, ale też na południowym wschodzie i zachodzie kraju.

11 stopni w Małopolsce

Nowy plan dla Puszczy Białowieskiej

Henryk Kowalczyk, nowy minister środowiska, odwiedził Puszczę Białowieską, aby sprawdzić, jak przebiega realizacja postanowienia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Według niego zawieszone są wszelkie prace gospodarki leśnej za wyjątkiem tych polegających na zapewnieniu bezpieczeństwa. Minister zapowiedział powołanie zespołu ekspertów, którego celem będzie przygotowanie wieloletniego planu dla Puszczy. Ma on powstać po konsultacjach z ekologami, leśnikami i lokalną społecznością.

Puszcza Białowieska. Fot. TwojaPogoda.pl
Puszcza Białowieska. Fot. TwojaPogoda.pl

Zdjęcie dnia: Zakaz wjazdu

Do tej wioski się nie dostaniecie. Psiaki pilnują każdego wjazdu.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Dziesiątki ludzi przeżyły dzięki łagodnej zimie w Polsce

Łagodna zima to nie tylko spore oszczędności dla większości z nas oraz budżetu miasta, lecz także ratunek dla wielu ludzi. Dzięki ciepłemu grudniowi i styczniowi udało się uniknąć co najmniej kilkudziesięciu ofiar zamarznięć.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Statystyka nie kłamie, im sroższa zima, tym więcej notuje się zamarznięć. Porównanie danych gromadzonych przez Policję na tle lat ukazuje nam, jak wiele ludzkich istnień można zachować, jeśli temperatury rzadko spadają... Zobacz cały artykuł

Pierwsze oznaki wiosny

@Piotr z Czerwieńska Odrzańskiego na zachodnich krańcach Polski przesłał nam zdjęcia pierwszych oznak wiosny.

Pierwsze oznaki wiosny w Czerwieńsku Odrzańskim w woj. lubuskim. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl
Pierwsze oznaki wiosny w Czerwieńsku Odrzańskim w woj. lubuskim. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl
Pierwsze oznaki wiosny w Czerwieńsku Odrzańskim w woj. lubuskim. Fot. Piotr / TwojaPogoda.pl

Łazik Curiosity rozgląda się po Marsie. Zobaczcie to na najnowszym filmie

Łazik Curiosity od niedawna znajduje się na wzgórzach Vera Rubin, dzięki temu naukowcy obsługujący jego misję mogli nieco rozejrzeć się po okolicy eksplorowanej przez robota od ponad 5 lat.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Przypominamy, że łazik wylądował w kraterze Gale. Od czasu rozpoczęcia swojej misji przebył już 18 kilometrów i dalej bezustannie zmierza w stronę krawędzi krateru, co chwilę zatrzymując się na badania... Zobacz cały artykuł

dalej