Co się teraz dzieje w pogodzie?

W pasie od Śląska i Małopolski przez Kieleczyznę, Ziemię Łódzką i Mazowsze po Mazury i Podlasie jest pochmurno i deszczowo. Na pozostałym obszarze przejaśnia się, a na zachodzie również rozpogadza. Wiatr wieje z południa, chwilami porywiście. Na południowym wschodzie do 50-60 km/h, na pogórzu do 70 km/h, a wysoko w górach do 80 km/h. Temperatura wynosi od 2 stopni na północnym wschodzie do 10 stopni na południowym wschodzie.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W oku cyklonu Cebile

Nad wodami południowej części Oceanu Indyjskiego szaleje cyklon tropikalny imieniem Cebile, który osiąga czwartą, przedostatnią kategorię w skali siły tego typu zjawisk. Najbardziej okazałe jest jego oko, które ma ponad 50 kilometrów średnicy. Jest tak przejrzyste, że można przez nie ujrzeć fale smagające powierzchnię oceanu. Wiatr w ramionach żywiołu wieje z prędkością 210 km/h, a pojedynczych porywach nawet do 255 km/h.

W lutym będzie 20 stopni ciepła? Niemożliwe? Już się tak zdarzało

Luty znany jest jako jeden z najzimniejszych miesięcy w roku. Czy mimo to możliwe jest, aby temperatura sięgała 20 stopni w cieniu, a my mogli poczuć na swej twarzy prawdziwy powiew wiosny? Okazuje się, że tak.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Niektórym wydaje się, że mieszkamy w klimacie polarnym, bo przez większą część roku jest zimno. Jednak w rzeczywistości pogodą w Polsce rządzi klimat umiarkowany, który zapewnia nas w bardzo skrajne oblicza aury. Bywa, że luty jest lodowaty i śnieżny, a innym razem przypomina wczesną wiosnę... Zobacz cały artykuł

Śnieg na Wyspach Kanaryjskich

Nie tylko w Maroku sypnęło śniegiem. Biały puch pokrył też stoki wulkanu Teide na Teneryfie w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Niektóre miejscowości wypoczynkowe zostały odcięte przez śnieg od świata, bo jedyne drogi dojazdowe do nich stały się nieprzejezdne. Do akcji wkroczyły pługi i solarki. Na plażach śnieg nie spadł, ale za to ochłodziło się. W nocy i o poranku temperatura spadła do zaledwie 10 stopni. Zwykle o tej porze roku jest o 5 stopni cieplej.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na północnym zachodzie i południowym wschodzie niebo przejaśnia się i rozpogadza. Na pozostałym obszarze kraju jest pochmurno i na ogół deszczowo. Wiatr wieje chwilami porywiście z południa, najmocniej w górach. Temperatura wynosi od 1 stopnia na północnym wschodzie do 7 stopni na południu kraju.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Latający spodek nad Tatrami?

Staszek Wojtych sfilmował tuż przed zmrokiem nad Tatrami fantastyczny obłok lentikularny, nazywany też chmurą soczewkowatą, mieniący się gorącymi barwami. Obłoki powstają zazwyczaj podczas wiatru halnego. Dopiero w przyspieszeniu możemy zobaczyć, że zmieniają one swój kształt, ale nie ruszają się z miejsca. Ze względu na swój wygląd nie raz były mylnie brane za "latające spodki".

Urokliwy początek dnia

Wschód Słońca pośród morza chmur w kurorcie narciarskim Kanin w Słowenii, powinien dać Wam energię na cały dzień.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Gretel Belingar / Kanin - Sella Nevea.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Gretel Belingar / Kanin - Sella Nevea.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie będzie się dzisiaj nieznacznie wahać, dopiero wieczorem zacznie wyraźnie rosnąć. W tej chwili barometry wskazują od 995 hPa (niskie) na Pomorzu do 1007 hPa (lekko obniżone) w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Piękne pożegnanie dnia

W tym samym czasie, gdy Księżyc wyłaniał się zza wschodniego horyzontu, po przeciwnej stronie nieba mogliśmy podziwiać urokliwy zachód Słońca, pełen najróżniejszych barw. Zobaczcie go na zdjęciach od naszych czytelników.

Zachód Słońca w woj. małopolskim. Fot. Aneta Paruch / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w woj. małopolskim. Fot. Aneta Paruch / TwojaPogoda.pl
Zachód Słońca w Woli Libertowskiej woj. śląskim. Fot. J. W. / TwojaPogoda.pl

Piękny niż nad Pacyfikiem

Wspaniały układ niskiego ciśnienia wędruje nad północnym krańcem Pacyfiku. Przynosi potężny sztorm, ponieważ wiatry wiejące w kierunku centrum niżu, gdzie ciśnienie spadło poniżej 950 hPa, potrafią przekraczać 120 km/h, a fale sztormowe mają wysokość nawet kilkunastu metrów.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Michiel Baatsen / NASA.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / Michiel Baatsen / NASA.

Wschodzący Księżyc w pełni

@Witold przesłał nam zdjęcie z dzisiejszego wschodu Księżyca. Nasz naturalny satelita mienił się intensywną czerwienią za sprawą światła, które przechodzi przez gęste warstwy atmosfery. Światło niebieskie rozprasza się barwiąc niebo na błękitny kolor, zaś światło czerwone dociera bez przeszkód do naszych oczu, dzięki czemu widzimy krwistą barwę księżycowej tarczy.

Wschód Księżyca w superpełni na Podkarpaciu. Fot. Witold Ochał.
Wschód Księżyca w superpełni na Podkarpaciu. Fot. Witold Ochał.

Oto Niebiesko-Krwawy Super Księżyc

Całkowite zaćmienie Księżyca dobiegło już końca. Maksymalna faza zjawiska, gdy nasz naturalny satelita oblał się krwistą czerwienią, miała miejsce o godzinie 14:30, a więc wtedy, gdy Księżyc znajdował się u nas pod horyzontem. Można się było nim za to zachwycać w Ameryce Północnej, Azji i Australii, gdzie panowała noc. Jednak i u nas jest już ciemno, a Księżyc gości na wschodnim niebie. Zachęcamy Was do jego obserwacji.

Najlepsze warunki pogodowe mamy na południu i południowym wschodzie naszego kraju, gdzie niebo jest pogodne. Zupełnie nie mamy szans na podziwianie Srebrnego Globu w pełni na zachodzie kraju, gdzie niebo zachmurzyło się i pada deszcz. Mimo, że zaćmienia nie dane nam było zobaczyć, to jednak dwa inne fenomeny owszem. To już druga pełnia w tym miesiącu i do tego superpełnia, bo Księżyc znajduje się w jednym z najbliższych Ziemi punktów swej orbity. Tarcza Księżyca jest o 14 procent większa i o 32 procent jaśniejsza niż zwykle podczas pełni. Zobaczcie powyżej, jak kilkugodzinne zjawisko wyglądało w przyspieszeniu w ciągu jednej minuty... Dowiedz się więcej

UOKiK sprawdził maski antysmogowe. Wiele z nich w ogóle nie działa

Kupiłeś maskę przeciwpyłową, aby chronić swoje płuca przed smogiem albo planujesz to zrobić? Okazuje się, że wiele z nich w ogóle nie działa, narażając nasze zdrowie na niebezpieczeństwo. Jak wybrać najlepszą maskę dla siebie? Zobacz.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Zimą temat smogu powraca jak bumerang i jest jednym z najpopularniejszych tematów w mediach. Problem kiepskiej jakości powietrza jest ważny, gdyż każdego roku w naszym kraju przyczynia się do śmierci tysięcy osób... Zobacz cały artykuł

Dwa supermocarstwa dzielą dwie różne daty i zaledwie 4 kilometry

Rosja i Stany Zjednoczone leżą bliżej siebie niż nam się to wydaje. Na dwóch niewielkich wysepkach położonych pośród sztormowej cieśniny, wschód spotyka się z zachodem.

Fot. NASA.
Fot. NASA.

Zaledwie niecałe 4 kilometry, tyle wynosi najmniejsza odległość między najbardziej wysuniętą na wschód częścią terytorium Rosji a najbardziej wysuniętą na zachód częścią Stanów Zjednoczonych... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Na północy i zachodzie kraju chmurzy się. Znad Niemiec wkroczył już front atmosferyczny, a wraz z nim deszcze, które będą powoli wędrować w głąb kraju. Na pozostałym obszarze przejaśnia się i rozpogadza. Szczególnie słonecznie jest w centrum i na południowym wschodzie. Wiatr wieje z południa, chwilami w porywach do 30-50 km/h, a w górach powyżej 100 km/h. Temperatura wynosi od 2 stopni na północnym wschodzie do 7-8 stopni na południu kraju.

Zdjęcie satelitarne w dniu 31 stycznia 2018 o godzinie 13:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 31 stycznia 2018 o godzinie 13:50. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Niesamowite chmury nad Polską

Spójrzcie w niebo, a zobaczycie niesamowite chmury, które przypominają obrazy wybitnych malarzy. Artystą, który je maluje, jest porywisty wiatr. Są to chmury różnych rodzajów, wędrujące na różnych wysokościach. Najniżej wędrują chmury kłębiasto-warstwowe Stratocumulus, średnio wysoko kłębiaste Altocumulus, a najwyżej pierzasto-warstwowe Cirrostratus.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Pogodowy armagedon w Melbourne

Melbourne w ciągu kilku godzin przeżyło istny pogodowy armagedon. Najpierw temperatura osiągnęła 40 stopni w cieniu, niemal bijąc rekord ciepła. Z powodu przeciążenia sieci energetycznej w momencie największego żaru prąd przestał płynąć do blisko 100 tysięcy odbiorców, uniemożliwiając pracę klimatyzatorów. Kilka godzin później fala nieznośnych upałów została zakończona przez największą styczniową ulewę od 14 lat. Zobaczcie, jak mieszkańcy cieszyli się na widok deszczu.

Pogodowe szaleństwo. Śnieg na Saharze, odwilż na Syberii

Z pogodą w ostatnim czasie dzieją się bardzo niepokojące rzeczy. Do tych najbardziej ekstremalnych należy śnieg, który właśnie spadł w saharyjskiej oazie w Maroku oraz odwilż, która właśnie nawiedziła zwykle najmroźniejszą część Syberii.

Pierwszy od półwiecza śnieg w Maroku. Fot. Twitter.
Pierwszy od półwiecza śnieg w Maroku. Fot. Twitter.

Dotąd wydawało się, że katastroficzne filmy to nic innego, jak sci-fiction, ale ostatnie tygodnie uświadamiają nam, że fikcja w oka mgnieniu może się zmienić w rzeczywistość... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

Poranek przynosi nam przejaśnienia, a na zachodzie, w centrum i na południowym wschodzie także rozpogodzenia. Jedynie na Suwalszczyźnie delikatnie prószy śnieg. Wiatr wieje słabo i umiarkowanie z południa. Temperatura wynosi około zera.

Co się teraz dzieje w pogodzie?

To już dziś! Czegoś podobnego nie widziano od 152 lat

Dzisiaj wieczorem na niebie zagości zjawisko astronomiczne, które ostatni raz było widoczne 31 marca 1866 roku, czyli 152 lata temu. Amerykanie mówią o nim "Super Blue Blood Moon", co przetłumaczyć można jako "Niebiesko-Krwawy Super Księżyc". Nazwa jest co najmniej zagadkowa, jednak bardzo łatwo ją rozwikłać.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Otóż jest to nałożenie się na siebie kilku fenomenów. Po pierwsze jest nim tzw. Super Księżyc, którego mianem określana jest jedna z pełni, podczas której nasz naturalny satelita znajduje się na tle roku najbliżej Ziemi... Zobacz cały artykuł

dalej