W nocy poprószył śnieg

Miejscami na Warmii, Mazurach, Podlasiu i w północnej Lubelszczyźnie poprószył śnieg. Za sprawą temperatury na poziomie 1-2 stopni nie zdołał się jednak utrzymać i utworzyć pokrywy śnieżnej. W najbliższych dniach miejscami, przelotnie, będą się pojawiać opady deszczu ze śniegiem i śniegu, ale zdecydowanie dominować będą deszcze. Dopiero pod koniec tygodnia opadów śnieżnych będzie więcej, zwłaszcza na wschodzie kraju.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Rozpoczął się gwałtowny spadek ciśnienia, który potrwa do jutra. W ciągu następnej doby ciśnienie obniży się nawet o 20 hPa. To fatalne wieści dla meteopatów, ponieważ niekorzystne warunki biometeorologiczne mogą się objawiać różnorodnymi bólami, sennością i rozkojarzeniem. W tej chwili barometry pokazują od 1017 hPa (lekko podwyższone) na Pomorzu do 1026 hPa (wysokie) w Małopolsce.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Piękny cyklon Cebile

Nad południową częścią Oceanu Indyjskiego trwa sezon cyklonów tropikalnych. Jeden z nich przepięknie prezentuje się na zdjęciu satelitarnym. Nazywa się Cebile i osiąga trzecią kategorię w 5-stopniowej skali siły cyklonów. Możemy się zachwycać tym potężnym zjawiskiem bez obaw, ponieważ cyklon nie zagraża obszarom zamieszkanym. Zauważcie, że cyklony na południowej półkuli obracają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, a więc przeciwnie niż na półkuli północnej.

Fot. NASA / Michiel Baatsen.
Fot. NASA / Michiel Baatsen.

Szczątki satelity spadły na Peru

Pod koniec grudnia Rosjanom nie udało się wynieść na orbitę AngoSat-1, pierwszego satelitę telekomunikacyjnego należącego do afrykańskiej Angoli. Po upływie miesiąca szczątki rakiety weszły w ziemską atmosferę. Na niebie nad północno-zachodnią częścią Ameryki Południowej za dnia na niebie był widoczny jasny meteor.

Mieszkańcy regionu Puno w północnym Peru odnaleźli szczątki urządzenia przypominającego wielką bombkę choinkową. Uderzenie fragmentu o wadze 40 kilogramów wyżłobiło w ziemi krater o średnicy i głębokości około 30 centymetrów. Na szczęście nikomu nic się nie stało.

Niemieckie koncerny samochodowe gazowały ludzi i małpy

Afera DieselGate w Niemczech jeszcze się nie skończyła, a nawet można rzec, dopiero się rozkręca, bo dochodzą do nas przerażające wieści o tym, że niemieckie koncerny motoryzacyjne testowały silniki diesla na ludziach i małpach. Takie rewelacje ogłosił The New York Times.

Fot. Twitter.
Fot. Twitter.

Dziennikarze popularnej amerykańskiej gazety mają dowody na to, że amerykańskie centrum badawcze Lovelace Respiratory Research Institute prowadziło testy wpływu spalin z silników Diesla na małpach... Zobacz cały artykuł

ESA zbada niewidoczną z Ziemi stronę Księżyca z pomocą CubeSat-ów

Europejska Agencja Kosmiczna przygotowuje się do misji księżycowej, w trakcie której dwa mikro-satelity typu Cube-Sat zbadają wciąż skrywającą wiele tajemnic niewidoczną z naszej planety część powierzchni Srebrnego Globu.

Fot. ESA.
Fot. ESA.

Konkurs trwał ponad rok i wzięły w nim udział europejskie zespoły badawcze. Ostatecznie ESA wybrała dwa projekty o nazwie Lunar Meteoroid Impact Orbiter (Lumio) i Lunar Volatile and Mineralogy Orbiter Orbiter (VMMO)... Zobacz cały artykuł

Prawie cała Europa na brązowo. Niezwykła anomalia w środku zimy

Zamiast mrozu i śniegu mamy nawet 13 stopni ciepła. Jednak są miejsca w Europie, gdzie termometry pokazują 20 stopni. Na żadnym innym kontynencie anomalie temperatury nie przybrały tak olbrzymiej skali.

Fot. ClimateReanalyzer.org
Fot. ClimateReanalyzer.org

Mapa anomalii temperatury w Europie wygląda zaskakująco. Bardzo rzadko zdarza się, żeby w jednym momencie niemal cały kontynent był nadzwyczaj ciepły. Biegunem kaprysów temperatury była wczoraj (29.01) Polska... Zobacz cały artykuł

Spacer plażą podczas sztormu

Jeśli nie mieliście okazji spacerować podczas sztormu nad Bałtykiem, to zobaczcie poniższy filmik.

Wieje do 150 km/h, tysiące odbiorców bez prądu, odwołane pociągi

Głęboki niż przynosi nam od kilku dni porywisty wiatr, którego apogeum miało miejsce minionej nocy. Wichura łamała drzewa, przez co tysiące odbiorców jest pozbawionych prądu, a szlaki kolejowe są zatarasowane. Kiedy przestanie wiać?

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Gdy wiatr ustaje, zaczyna się gromadzić niebezpieczny smog. Wtedy chcemy, żeby wiatr nasilił się, ale ostatnio po okresach ciszy atmosferycznej zazwyczaj nadchodzą wichury. Popadanie ze skrajności w skrajność... Zobacz cały artykuł

Gdzie jest zima? W Maroku

U nas nawet kilkanaście stopni ciepła i zupełny brak śniegu, a w południowych Maroku w Afryce spadł właśnie śnieg. Zobaczcie ośnieżone palmy w oazie Zagora.

Trąba wodna u wybrzeży Kanarów

Widowiskowa trąba wodna widoczna była u wybrzeży wyspy La Palma w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Zjawisko to powstaje w podobny sposób, jak trąba powietrzna, ale w przeciwieństwie do niej jest dużo spokojniejsze.

Ziemia trzęsie się coraz mocniej. Nadchodzi gigantyczny wstrząs

W ostatnich tygodniach niemal nie było dnia, żeby gdzieś na świecie nie notowano silnego trzęsienia ziemi. Dla naukowców to jednoznaczny dowód, że zbliża się gigantyczny wstrząs, który może się skończyć globalnymi reperkusjami.

Fot. Pxhere.
Fot. Pxhere.

Podczas ostatniego dorocznego spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Geologicznego zaprezentowano kilka niezależnych badań naukowych, z których wynika, że wkroczyliśmy właśnie w okres wzmożonej aktywności... Zobacz cały artykuł

Co się teraz dzieje w pogodzie?

W wielu regionach kraju niebo przejaśnia się, ale co jakiś czas pojawiają się przelotne opady deszczu, głównie w regionach północnych i południowych. Na północnym wschodzie deszcz przechodzi w deszcz ze śniegiem i w śnieg. Wiatr w dalszym ciągu wieje porywiście z zachodu do 50-70 km/h. Temperatura wynosi od 1-2 stopni na północnym wschodzie do 5 stopni na zachodzie i południu kraju.

Zdjęcie satelitarne w dniu 30 stycznia 2018 o godzinie 9:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.
Zdjęcie satelitarne w dniu 30 stycznia 2018 o godzinie 9:35. Dane: Sat24.com / Eumetsat.

Nie wszędzie powietrze jest czyste

U nas smog wreszcie odpuścił za sprawą porywistego wiatru, który oczyścił i odświeżył powietrze. Przez kilka następnych dni ze swobodnym oddychaniem nie będziemy mieć problemów. Inaczej jest w stolicy Bułgarii, gdzie normy jakości powietrza zostały przekroczone aż 30 razy. Tak wygląda Sofia pogrążona w toksycznej mgiełce, położona w śródgórskiej kotlinie, u stóp masywu Witoszy.

Fot. AirSofia.Info
Fot. AirSofia.Info

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Ciśnienie przez cały dzień będzie dość szybko rosnąć. Późnym wieczorem ustabilizuj się. W tej chwili barometry wskazują od 1001 hPa (lekko obniżone) na Suwalszczyźnie do 1021 hPa (wysokie) na Dolnym Śląsku.

Jakie będzie dzisiaj ciśnienie?

Noc i poranek z wichurami

Uprzedzamy, że w nocy i o poranku w całym kraju będzie bardzo mocno wiać. Porywy zachodniego wiatru mogą osiągać przeważnie od 50 do 70 km/h. Jednak w pasie od Pomorza przez Kujawy i Ziemię Łódzką po Mazowsze, Lubelszczyznę i Podkarpacie wiać może miejscami nawet do 80-90 km/h. Wiatr może powodować lokalne szkody. Zachowajcie ostrożność!

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Nagła zmiana pogody

Pogoda potrafi się zmienić z godziny na godzinę. Wiedzą coś o tym mieszkańcy stolicy Iranu. Jak wcześniej informowaliśmy, miasto nawiedziła śnieżyca z prawdziwego zdarzenia, która całkowicie sparaliżowała ruch drogowy, kolejowy i lotniczy. Na poniższych zdjęciach porównawczych możecie zobaczyć, że poranek zupełnie nie wskazywał na to, iż aura się zmieni. Jednak już w południe nadeszła prawdziwa zima, jaka w Teheranie zdarza się bardzo rzadko.

Fot. Facebook / Severe Weather Europe / M. Alvandi.
Fot. Facebook / Severe Weather Europe / M. Alvandi.

13 stopni i porywy do 150 km/h

Jest pochmurno, deszczowo, wietrznie i bardzo ciepło. Według danych IMGW na nizinach przeważnie wieje w porywach do 60-70 km/h, nad morzem do 85 km/h, a w wysokich partiach gór do 150 km/h na Śnieżce. Tymczasem temperatura jest bardzo wysoka i wynosi na ogół od 8 do 10 stopni. Najcieplej będzie na zachodzie i południu od 11 do 13 stopni.

13 stopni i porywy do 150 km/h

Zdjęcie dnia: Kropelki rosy

Krople rosy osadziły się na spadłym na ziemię liściu. Coś pięknego.

Fot. TwojaPogoda.pl
Fot. TwojaPogoda.pl

Kwitnie pierwszy zwiastun wiosny

W Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Leśnej w Jeziorach Wysokich na zachodnich krańcach Polski kwitną już śnieżyczki przebiśniegi, które są zawsze pierwszym zwiastunem wiosny. Nic dziwnego, ponieważ od kilku dni jest tam naprawdę ciepło, jak na koniec stycznia. Dzisiaj termometry pokazują nawet 12 stopni, a miniona noc przyniosła nie mniej niż 7 stopni.

Fot. Lasy Państwowe / Paweł Mrowiński.
Fot. Lasy Państwowe / Paweł Mrowiński.
dalej